Byl klidný slunečný den. Anton Dreyfus, šerif Repentance Springs se procházel po malém náměstí s kašnou. Pozvednutím přední části svého klobouku zdravil každého kolemjdoucího. Všechny je znal jménem a věděl o jejich, byť drobných, zločinech.
Na chvilku zastínil slunce na obloze šedivý mrak. V ten samý okamžik kolem něj prošel muž s kloboukem staženým tak dolů, že mu neviděl do tváře. Cosi zamumlal, asi pozdrav. Ale šerif jej nedokázal zařadit ani hlasem ani chůzí k žádnému ze známých obyvatel. Na několik vteřin váhal a to se mu stalo osudným. Muž se totiž za jeho zády otočil a vystřelil jedinou ránu právě ve chvíli, kdy se Anton začal otáčet, aby se ještě jednou na kolemjdoucího podíval.
Jak se při otáčení zhoupnul, kulka jej netrefila do hrudi, ale prolétla mu krkem. Šerif zalapal po dechu, když dokončoval obrátku a podíval se na svého vraha. V tu chvíli už k němu přibíhali z okolí další obyvatelé dosud klidného městečka, aby zjistili, co se stalo. Marně sledoval z posledního dechu muže, jak nasedá na koně a připojuje se k dalším kumpánům.
Jak se vyhoupával na koně, tak jeho tvář na chviličku osvítil odraz od vodní hladiny. Jack Colty! Uvědomil si šerif a s tou myšlenkou zemřel. Už nemohl slyšet, jak si banditovi gangsteři prostříleli cestu ven, když se je několik mužů pokusilo zastavit. Závod dobra se zlem znovu začíná..
Tento souboj se odehrává nedaleko mexické hranice, kam zavál vítr i vás. Celé dějiště je vystavěné kolem karetní hry Revolver, kterou vydává společnost White Goblin Games. Jejím autorem je Mark Chaplin a hra je doporučená od dvanácti let a ilustrace připravil Chechu Nieto. Naštěstí pro všechny české hráče se ale společnost REXHry chopila šance a připravila české vydání této hry, která byla poprvé veřejnosti představena v roce 2011.
Hry s tématem Divokého západu jsou oblíbené jak u tvůrců, tak u diváků. U nás o tom asi nejvíce svědčí úspěch karetní hry Bang! (recenze). Ovšem mezi kovboje jste se s námi mohli vypravit i s deskovkou Oregon (recenze) nebo Go West! (recenze).
Aby se střelci Divokého západu neprostříleli ven, jsou pečlivě uzavření v kovové krabičce. Pokud s sebou vezmete hru někam na cesty, nemusíte mít strach, že náhodná kulka ze hry zasáhne některého z kolemjdoucích. Ale ony tam vlastně ani žádné kulky nejsou. Jen karty a žetony. To je asi nakonec dobře.
Tak teď jsme vám vlastně trochu nechtěně prozradili obsah, který uvidíte, když plechové víko zvednete. Konkrétně pak na vás čekají dva specifické balíčky o 62 kartách – jeden pro gangstera Coltyho, respektive hráče, který se jeho role ujme a druhý pro zástupce zákona Colonela McReadyho.
K tomu ještě dostanete šestnáct portrétů banditů, které postupně bude padouch odstraňovat, jak je do jednoho předáte spravedlnosti – do očistce. Pět dalších karet má na sobě vyobrazená jednotlivá bojiště, kde bude honička začínající v Repentance Springs pokračovat. Po zmiňované bance je to Whiskey kaňon, Krkavčí vrch, Rattlesnake Creek a vlak z něj jedoucí.
Jediný dřevěný žeton vám bude ukazovat časový průběh partie, tedy jednotlivá kola, která odpočítávají čas do padouchova úniku. Zbývají pak pouze žetony tvrdého kořínku a dodatečného života.
Podívejme se nyní postupně na všechny druhy karet, které jsou ve hře dostupné a co na sobě mají. Nejdříve šestnáct banditů, kteří mají kromě jména také hodnotu a efekt, který je třeba provést, když zemřou.
Oproti tomu akční karty mají ikonek a čísel víc – střelnou sílu, cenu zahrání (počet odhozených karet) a speciální pravidla a akce vázané na danou kartu. Každá z těchto karet připomíná také nějakou zbraň nebo efekt, který mohou strážci zákona nebo banditi využívat.
Poslední kartou, která se odlišuje, jsou bojiště. Ty mají v horní části kolečka, po kterých se pohybuje ukazatel kol. Jak jde čas, přesunují se banditi stále blíž a blíž expresu ve 3:12 z Rattlesnake Station. Kolem regulerních míst pro kola jsou ještě další pozice, které může kolonel využít v konkrétních případech. Každá lokace pak má kromě názvu ještě obrannou hodnotu, kterou může pro změnu využívat Coltyho gang ke zvýšení svojí obrany.
Příprava hry je jednoduchá – hráči si mezi sebe rozloží pět karet bojišť, které vytvoří jakýsi předěl a zároveň hrací plochu. Právě sem budou totiž hráči postupně vykládat svoje akční karty. Na první kartu na první pozici položí hráči ukazatel tahů. Vedle poslední karty vlaku umístí hráči také kartu Vykolejení vlaku.
Rozeberou si role – jeden se stane gangsterem Coltym a druhý kolonelem McReadym. Gangster si před sebe rozloží všech svých šestnáct členů klanu, se kterými se dal na útěk před zákonem. Na kartu Mexické hranice položíte dvanáct žetonů, které také odpočítávají čas pro jejich chycení. Ostatní žetony položíte do zásoby. Každý z hráčů si zamíchá svůj balíček karet a dobere si do ruky pět karet, se kterými začne partii. Čas začíná tikat a kola honičky se roztáčí.
Obě strany mají celkem logické úkoly. Zatímco kolonel McReady má nekonečnou zásobu mužů zákona a nemůže tedy být poražený Coltym tak, že by byl přestřílen. Naopak právě kolonel musí zastřelit všechny utíkající zločince.
Ti mají dvě možnosti, jak ruce zákona utéct. Buď naskočí na vlak ve 3:15, zmocní se ho a ujedou rychlostí koním pronásledovatelů nebo stihnou dříve překročit mexickou hranici. Z této informace je zřejmé, že padouši musí hrát především na vytrvalost a snažit se přežít útoky strážců zákona.
A jak vlastně taková honička v karetním podání probíhá? Hráči se střídají na tahu, ve kterém mají oba podobné možnosti. Kromě obyčejných částí tahu má každý jeden krok, který je pro něj specifický. Colty má tu čest, že na začátku každého svého tahu posune ukazatel tahu o jeden dál na ukazateli bojišť.
Tím se často změní místo, kam hráči vykládají karty. Současně má také výhodu, že jako první může k této nové lokalitě vykládat karty a připravit si lepší výchozí a obrannou pozici pro útok mužů zákona. Odpovídá to i realitě a příběhu hry, protože Coltyho muži jsou na útěku a mají tedy vždy možnost prohlédnout si (a vybrat) místo příštího setkání, opevnit se a připravit na útok nepřátel.
A jakou specialitku má k dispozici kolonel McReady? Útok! Padouši se totiž nebrání a neútočí, pouze se snaží utéct všude se rojícím policistům. Kolonel v této fázi využívá střelné síly, která je vyložená na stole. Jenže na to, aby někoho z padouchů zastřelil, musí je porazit v palebné síle, kterou přidává každá karta jinou. Samozřejmě se vždy počítá palebná síla pouze na tom místě, kde se jak pronásledovatelé, tak pronásledovaní nachází.
Tak ale ještě se vrátíme k té mezihře každého tahu. Ta zahrnuje dobrání nových dvou karet z balíčku, aby hráč měl větší výběr při hraní a také aby měl čím platit za hraní karet. Právě využívání jednotlivých akcí a vykládání je druhou společnou akcí obou hráčů. Hráč může zahrát, kolik chce karet, dokud je schopen za ně zaplatit. Jak jsme již uvedli výše, za vyložení některého předmětu nebo použití akce se platí odložením karet z ruky. Tím je výrazně omezený počet akcí na jedno kolo.
Partie pak končí ve chvíli, kdy některý ze soupeřů splní jednu z vítězných podmínek. Většinou oba hráči moc dobře vědí, že se ke konci schyluje a ještě se snaží tomu ze všech sil zabránit.
Revolver je velice zajímavá karetní hra, která je postavená na v současnosti velice populárním systému. Hráči mají každý k dispozici svůj balíček karet, z nějž si několik dobírají do ruky a z nich mohou vybírat svoje akce. A jak nám ukazuje Revolver, nebo třeba i skvělý Drako (recenze), tento princip nemusí být vázaný na deckbuilding. Stačí dobře navrhnout balíčky pro obě strany a není třeba, aby si je sami měnili.
Zde možná budete mít strach o variabilitu. A o tu se bojíme trochu i my. V testovacích partiích se sice příliš opakovaných situací neprojevilo, ale věříme, že pokud budete Revolver hrát opravdu poctivě a často, pak se vám začnou karty a kombinace opakovat. Pokud vám jde o vítězství, tak to nebude takový problém, ale atmosféru hry to trošku pokazí.
Zásadní vliv na celou hru má skutečnost, že ke konci může padouch dospět více způsoby. Hráč, který si zvolil stranu zákona tak musí hlídat hned dvě situace – musí se snažit udržet kostky na kartě mexické hranice, ale zároveň nesmí váhat a využívat co nejvíc akcí na střelbu na padouchy.
Právě díky skutečnosti, že střelba a zabíjení je ve hře hlavním hnacím motorem, je hra doporučena až od dvanácti let. S tím můžeme jen souhlasit, protože už samotné dospělejší téma divokého západu není pro děti. A když už vidí tu střelbu všude v televizi, nemusíme jim ji přinášet pod nos i v karetních hrách. Ale tohle rozhodnutí samozřejmě leží na rodičích.
Revolver nabízí jednoduchý herní systém. Hráči v podstatě vykládají karty k jednotlivým lokacím. Ale právě to, že vlastně postupně procestují hned několik míst, je skvělým nápadem. Jak běží čas, mění se podmínky bitvy. Oba soupeři si mohou některými kartami připravovat výhody do dalších míst, jak by se to dělo asi i při opravdové honičce.
Celkově atmosféra této karetní hry zaslouží výbornou. Ztvárnění honičky na divokém západě snad ani nemohlo být lepší. Všechno je přesně tak, jak byste si to představovali. Jen se prostě musíte smířit s tím, že karty vám nebudou chodit úplně tak, jak byste si představovali. Musíte se naučit pracovat s tím, co máte.
A právě v tom je Revolver těžký a vyrovnaný až do konce. Žádná strana nemá vyloženě navrch, ačkoliv Colty má vítězství trochu jednodušší. Tedy alespoň dle skóre, které jsme si vedli v redakci. Ovšem především je důležité zmínit, že Revolver skvěle zabaví jako hra pro dva hráče. Sice je na karetní hru trochu náročnější na prostor, ale odvděčí se vám výborným zážitkem.
O Revolveru by se dalo psát ještě dlouho. To, že má gangster ve skutečnosti opravdu šestnáct padouchů před sebou a postupně je od nejslabšího obětuje, možnost prodloužit nebo naopak zkrátit správným hraním karet dobu strávenou na některých lokalitách nebo posílit svoje bojovníky speciálními žetony. Revolver je prostě výbornou hrou, která se opravdu povedla a my můžeme být jen rádi, že ji máme v češtině. Adios, amigos!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Mark Chaplin |
Ilustrace | Xavier Carrascosa, Chechu Nieto |
Vydavatel | Pegasus Spiele, REXhry, Stronghold Games, White Goblin Games |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 2 - 2 |
Herní doba | 45 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | Moderate in-game text - needs crib sheet or paste ups (17 voters) |
Kategorie | American West, Card Game, Fighting |
Mechanismy | Card Play Conflict Resolution, Hand Management |
Rozšíření | Revolver Expansion 1.1: Ambush on Gunshot Trail, Revolver Expansion 1.2: Hunt the Man Down, Revolver Expansion 1.3: Vengeance on the Frontier, Revolver Expansion 1.4: The Tarnished Star, Revolver Expansion 1.5: Death Rides a Horse, Revolver: Brady Logan Promo Card, Revolver: By the Gun They Died, Revolver: Elias Hooker Promo Card |
Rodina | Game: Revolver, Players: Two-Player Only Games |
Více o hře.
+ více bojišť
+ speciálně pro dva
+ nutnost adaptovat se na vzniklou situaci
+ výborná atmosféra honičky na Divokém západě
+ pěkné ilustrace
+ elegantní systém
- může se časem (bez rozšíření) začít opakovat
- příliš velké kostičky vzdálenosti od mexické hranice
- občas hodně záleží na tom, jak vám přijdou karty
Dobrý den, hru jsem nedávno získala z druhé ruky, protože už není na prodej. Snažíme se pochopit způsob vykládání karet. Jde tedy o to že nejdříve vyloží co nejvýhodnější karty jedna strana a pak druhá na ně prakticky reaguje? Přiložit další kartu už není možné jakmile jsem za stranu zákona už nějaké karty zahrála? Díky moc za zprávu! 🙂