Ještě pět dnů zpátky jsme stáli nohama na pevné zemi a naše fregata kotvila v přístavu. Mistři plachtaři a tesaři pracovali na posledních úpravách, než jsme rozřízli první vlnu přílivu a otevřené moře nás uvítalo svým nezaměnitelným aroma. Zatím jsme mohli užívat jemnou tříšť, která se šířila po celé palubě, ale to vše s plnou opatrností. Hned za obzorem se může ukrývat nepřátelská loď lačnící po snadné kořisti.
Po letadlech ve hře Wings of Glory je tu všudypřítomná voda, nevyzpytatelné vlny a ničivé kanóny v deskové hře Sails of Glory. Tu si pro hráče připravila společnost Ares Games, která svěřila úpravu systému pro námořní bitvy autorům, kteří se jmenují Andrea Angiolino a Andrea Mainini. První jmenovaný se podepsal i pod původní hrou. Novinka vyšla poprvé už v roce 2013, ale nádherně vypadající lodě se neustále vrací na evropský kontinent zásluhou distribuce Esdevium Games.
Velká krabice ukazuje záplavu plachet a ohně, které chrlí neustále dobíjené kanóny. Pod nimi je ale průhledné okénko, které ukazuje zlatý hřeb celé hry, pokud jde o vizuální stránku. Ukrývají se zde totiž čtyři nádherné a detailní miniatury lodí z osmnáctého století. S jejich pomocí si zopakujeme boje mezi velkými bojovými loďmi a malými rychlými fregatami. Bude to, jako by Napoleon znovu povstal a vedle svoje vojsko proti britskému námořnímu impériu.
Samotná námořní bitva začne vytyčením manévrovacího prostoru, který kapitáni lodí dostanou. Doporučený rozměr je 90 krát 70 centimetrů. Potom si hráči rozeberou lodě i s jejich obrázkovou kartou tak, aby vytvořili obě strany konfliktu a do svých startovních pozic je rozmístí podle svých představ.
Samotná loď ještě jako svoji počáteční výbavu dostane základní kartu označující dosah děl a další vlastnosti. K tomu dostanou jednotliví účastníci také desku lodi (včetně dvou startovních dělových koulí), destičku se statistikou lodě, a především sadu karet manévrů. Ty odpovídají písmenu, a tedy i schopnostem lodě rychle reagovat na změny směru. Hráči společnými silami připraví také sadu žetonů poškození, které bude třeba losovat z misek. Stranou připraví zásobu zbývajících žetonů a také ukazatel větru.
Na začátku každého tahu hráči všichni v jednu chvíli naplánují pohyb svojí lodi. Na výběr mají ze svého balíčku manévrů, ale omezuje je vliv větru. S pomocí ukazatele a rámečku karty přímo v podstavci určí, jestli jim fouká do zad, ze strany nebo proti. Pokud lodi fouká přímo zepředu, musí hráči vybrat speciální manévry s červenou linií (vítr loď odtlačí). V opačném případě má na výběr libovolný normální pohyb.
Po naplánování jsou všechny pohyby odhalené a hráči jeden po druhém převedou svoje pokyny do reality. Pro potřeby dění se ale bere v úvahu, že se všechny pohybují současně. Podle toho, jak mají aktuálně vytažené plachty, využijí jednu ze tří pohybových linií na kartě pohybu. Navíc se ale šipky a uražená vzdálenost opět liší podle větru (zelená a oranžová).
Jakmile je pohybová fáze ukončená, všichni mohou nažhavit kanóny. Jestliže se v jejich dosahu nachází nějaká nepřátelská loď, pak mohou vypálit. K tomu potřebují ale mít v zásobě žeton munice, ale především dostatečný dostřel. Ten se mění, stejně jako síla zásahu, s postupující partií. Jak loď získává další poškození, hráč si překrývá na svém ukazateli síly zleva své statistiky, které se tak stále zhoršují.
V případě, že by lodě byly opravdu na dosah od sebe (na šířku pravítka), přijde na řadu síla mušket. Ty mají své vlastní statistiky, které se opět mění v případě některého druhu poškození. Žetony zranění si hráči losují naslepo po zásahu z misky, což může nakonec vést až k tomu, že se loď na bojišti vzdá (jsou zakryté všechny stupně poškození). Každý válečný koráb může zaútočit hned dvakrát – jednou na každém boku.
Lodě se tak neustále posouvají, otáčí a snaží se získat poziční výhodu nad soupeři. Partie pokračuje tak dlouho, dokud nedojde ke splnění vítězné podmínky. Tu může představovat pozice, ale hlavně vyřazení nepřátelských plavidel.
Sails of Glory jsou přesně tou taktickou lahůdkou, ve kterou jsme tak trochu doufali. Všechen ten úspěch je hlavně o správném manévrování, plánování a odhadu toho, co udělají soupeři. Přesně jako v reálné námořní bitvě.
Ale ani s nejlepším plánováním neuspějete, pokud nebudete mít trochu štěstí. Nejsou tu sice kostky, místo toho se při zásahu musí hráči svojí rukou ponořit do misky a vytáhnout jeden žeton poškození. Nikdy nemohou předem kapitáni vědět, co za následek díry po dělové kouli je čeká. Zásahy ale, ať už jsou jakékoliv, ovlivňují manévrovatelnost i bojeschopnost plavidla, přesně jako by tomu bylo v opravdovém souboji.
To je také první z momentů, kdy atmosféra doslova kape z krabice na stůl a pak na zem. To pokračuje, jak hráči musí manipulovat plachtami svého plavidla, aby ovlivnili jeho rychlost, a tedy i schopnost manévrovat. Stále ale musí mít na očích také vítr, který výrazně ovlivňuje, jak se loď může pohybovat.
Na rozdíl od letadel jsou lodě výrazně pomalejší, větší a hůře manévrovatelné. Je tedy velká šance, že dříve nebo později v partii dojde ke kolizi. Tu řeší pravidla s pomocí spousty detailních příkladů, takže není pochyb, jak se mají hráči a kapitánové obou plavidel zachovat.
Popsaná pravidla ale zdaleka nejsou všechno, co na hráče čeká. V příručce je řada dalších obohacení a lahůdek v podobě pokročilých možností. Vítr najednou nebude statický, ale jeho síla se bude nečekaně měnit, ve vodě se objeví mělčiny nebo dokonce pozemní bojové baterie. Lodě k sobě mohou přirazit a bojovníci se nalodí na nepřátelskou palubu. Do hry přijdou speciální typy poškození, například oheň nebo zlomení stěžně. Každé pak má svůj speciální důsledek.
V pravidlech je několik scénářů, které hráčům představí ohromné možnosti. Nabízí přesnou definici počtu hráčů, jejich sil, startovního rozložení i vítězných podmínek. Pokud ale zrovna nemáte po ruce nějakého protivníka, dokonce se dočkáte i solitérní varianty! Délka partie pak samozřejmě záleží na zvoleném příběhu a také schopnostech kapitánů. S hodinou ale můžete směle počítat a raději byste si měli rezervovat času víc i pro ty menší skirmishové scénáře (končící potopením soupeře).
Základem všeho je samozřejmě bitva dvou hráčů, ale obecně si lze užít (i z hlediska tajného domlouvání) hru týmovou až v maximálních čtyřech účastnících (limitováno počtem lodí v základu). Pokud si ale pořídíte některé z dostupných rozšíření, které nabízí řadu dalších speciálních lodí a doplňkových detailů (nezapomínejte, že každá loď má svůj balíček manévrů, plus kartu s vlastnostmi a je tedy jedinečná), pak je možné rekonstruovat i velké bitvy ve více hráčích.
Naprostou špičkou jsou pak miniatury lodí, které jsou ohromně detailní a stávají se tak středobodem celého vizuálního zážitku. Jejich trup je poctivě upevněný v plastovém insertu, takže je musíte vyjmout opatrně. Samotné miniatury působí docela křehce. Velkým kontrastem vůči lodím je pak zpracování kartonových komponent. Ani ne tak z hlediska kvality, ale grafiky, která působí hodně stroze a je to asi jediná výtka, kterou bychom k celému zpracování mohli mít.
Sails of Glory nabízí ohromně věrné zpracování námořních bitev, které je opravdu labužnickou radostí pro každého milovníka starých lodí. Ty se spoléhaly pouze na vítr a plachty, přesně jako je to v této hře. Sails of Glory jsou cestou do minulosti a šancí přistát ze vzduchu, složit křídla a místo toho napnout plachty. Pokud máte alespoň malý vztah k lodním bitvám, pak budete v sedmém nebi.
Více o hře.
+ nádherné miniatury
+ přehršel doplňkových pravidel
+ dokonalá atmosféra lodních bitev
+ detailní pravidla
+ možnosti a kontrola pro hráče
+ základním boxem to jen začíná
- náhoda v losování
- průměrná grafika komponent