Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sansi – karty všech barev

Sansi - balení

Když se karty schovávají v krabičce, většinou si povídají jen se sobě rovnými. Takže králové si povídají s králi (a občas splní své manželské povinnosti a prohodí nějakou tu větu s královnou), desítky s desítkami a čtyřky zase se čtyřkami. Občas do této fungující hierarchie zasáhnou také barvy, které na sobě nesou, takže pokud se zrovna desítka kárová nenachází poblíž žádné jiné desítky, je se ochotná bavit ještě s jinými károvými kartami. Všechny ostatní karty jsou pro ně jen „ty ostatní“.

A co kdybychom teď vzali všechny ty karty a trochu jim zamíchali hlavu? Místo obrázkových karet přidáme víc čísel a hlavně místo znaků je odlišíme barevně. Myslíte, že se budou chovat podobně a budou vyhledávat zase sobě rovné? Nejspíš ano. Přesvědčíme se v karetní hře Sansi.

Sansi je hra, kterou vydává švýcarské vydavatelství Murmel, které tuto hru vydává jako prostředník společnosti Tensor Games. Hru vymyslela a vytvořila Cheryl Heusser. Její prodej byl zatím zahájen pouze v domácím německém jazyce, ale v případě úspěchu se určitě distribuce rozšíří i do dalších zemí, včetně České republiky. Takže abychom na to byli připravení, dnes si představíme Sansi a jak se hraje.

Sansi - připravená hra

Celou karetní hru najdete v poměrně malé zelené krabičce, která je pokreslená geometrickými tvary. Zaujme vás svojí tloušťkou, která naznačuje opravdu úctyhodný počet karet. A pokud tohle vaše oko odhalí, tak se nemýlí. V krabičce se totiž nachází 128 (16 × 8) karet. Všechny jsou pokryté čísly od jedné do šestnácti a rozdělené kromě čísel také podle barvy. Jenže na rozdíl od klasických karet, zde tato dvě rozdělení korespondují a tak sedmičky budou vždy oranžové a desítky modré.

V krabičce se ukrývají také složená pravidla na malém bílém papírku. Ta jsou pouze v němčině, francouzštině a italštině, takže jsme museli v redakci zapojit jediného němčináře. A dobře to dopadlo. Pravidla totiž jsou jednoduchá a rychle vám přejdou do krve.

A teď, když už se dostáváme k přípravě hry, musíme dodat, že kromě 128 karet hracích najdete v balíčku ještě čtyři další. Ty jsou na první pohled opravdu zvláštní – jsou po obou stranách stejné a mají na sobě nakreslený obdélník rozdělený úhlopříčkami do čtyř trojúhelníků. Vždy protější dvě strany mají stejnou barvu – jedna zelenou a jedna tmavě modrou. Budeme je nazývat pro jednoduché odlišení kartami středu.

Sansi - rozehraná hra

Právě tyto karty hráči dostanou do začátku a položí si je před sebe. To je jejich místo, kam budou moci hrát a vykládat karty v průběhu partie. Začínají ovšem ještě s dalšími pěti kartami z řádně zamíchaného balíčku. Zbytek balíčku vyloží do středu stolu a vedle něj otočí tři horní karty. Hráči tedy hned mají na výběr dvě, tři nebo čtyři karty, které si budou moci za chvilku dobrat.

Nyní může partie začít, ale ještě předtím, než foukneme do píšťalky, je důležité zmínit jednu zásadní skutečnost. Celou partii Sansi hrají všichni současně a všechno se tedy točí kolem rychlého rozhodování a reflexů.

Hráči se snaží do své ruky posbírat alespoň tři karty od jednoho čísla (tedy barvy). Dělají to tak, že mění jednu kartu z ruky za některou, která leží ve středu stolu v nabídce.

Sansi - rozehraná hra

Kdykoliv takovou řadu mají, mohou si ji rovnou vyložit k sobě na stůl kolem vyložené karty středu. Na každou stranu karty připadá jeden exemplář vykládané karty. Protože je tohle první sada, kterou vykládáme, je všechno v pořádku.

Pokud sesbíráte i další skupinu čísel, normálně byste je položili na karty, které jste vyložili dříve. A to tak, aby i z těch spodních byly vidět čísla v horních nebo spodních rozích. To je pro snadný přehled o tom, kolik karet které barvy již bylo ve hře. Jenže vykládání má ještě jedno pevné pravidlo – karty totiž musí ve všech čtyřech hromádkách ležet ve stejném pořadí. Pokud tedy vyložíte trojici, tak na čtvrté prázdné místo nesmíte položit žádnou kartu, dokud se vám čtveřici nepodaří ukončit.

Partie končí ve chvíli, kdy dojdou karty v dobíracím balíčku. Nyní si hráči spočítají počet ukončených sad – za čtveřici získají dva body, za trojici jeden bod. Ten z hráčů, který získal v součtu nejvíce bodů, se stává vítězem.

Sansi - rozehraná hra

Sansi nám připomíná tak trochu hru Yamy (recenze) od Gigamicu, které jste povolili ten pevný řetěz tahů a pustili hráče do světa v plné parádě. Jenže bohužel zatímco u zmíněné hry sbírání fungovalo a náhodnost tam zase tolik nevadila, zde je právě tato náhoda přitěžující okolností. Hráč se totiž musí rozhodovat hned, jakou kartu si ponechá a kterou vymění. Nemá totiž čas něco promýšlet nebo se snažit vymyslet nějakou taktiku. Všechno běží hrozně rychle a někdy se prostě ani nenadechnete a všechno je jinak.

Samozřejmě tento chaos patří k jasným vlastnostem her, které se hrají současně. Třeba v Galaxy Truckeru (recenze) je společná část tou nejzábavnější. A i v Sansi si určitě fanoušci rychlých postřehových her, jako je například Ligretto (recenze), najdou svoje.

Samotný herní princip totiž je šikovně vymyšlený. Musíte se vždy rozhodovat, jestli pořád tu trojici držet v ruce, nebo ji vyložit, ale možná si zablokovat vykládání dalších karet na hodně dlouho, dokud vám nepřijde ta poslední čtvrtá. Nemluvě o tom, že ve chvíli, kdy spoluhráčům prozradíte, o jakou kartu vám opravdu jde, budou se snažit vám ji vyfouknout.

Sansi - karty

To je největší zbraň Sansi a jejího systému. Hráči si navzájem okrývají plány, někdy na to doplatí, jindy ne. Nezapomínejte, že hráči karty mění, takže dosud vám někdo nevědomky mohl nahrát. Ale teď si můžete být jistí, že kartu, kterou potřebujete nezahodí.

Proti chození samých nezajímavých čísel tu existuje ochrana v podobě herního výkřiku Sansi. Tím můžete mít jistotu, že i když karty přestanou chodit, můžete změnit celou nabídku. Někdy ale také tímto rozhodnutím naštvete soupeře, kterým tam zrovna nějaká nová karta přišla.

Sansi je zajímavou karetní hrou, která dotahuje limit her hraných současně až na samý okraj. Pro rychlé hraní s dětmi se jedná o zajímavé rozšíření vaší herní kolekce. Ale nepočítejte se strategií, ta v téhle hře nemá místo. Všechno závisí na rychlosti a náhodě. Pokud vám to nevadí, pak je Sansi právě pro vás.

Recenze: Sansi – karty všech barev
Sansi je karetní hra, ve které hrají všichni současně. Vyměňováním karet s nabídkou ve středu stolu se snaží hráči získat trojice a čtveřice karet, které pak vykládají před sebe na stůl. Kouzlo je v tom, že dokud nedokončí čtveřici, nemohou na karty pokládat nové sady. Musí tak nejen riskovat, ale také občas uvažovat a především mít štěstí na barvy, které zrovna přijdou. Pokud nemají štěstí, mohou mu běžet naproti výměnou celé nabídky. Pravidla Sansi se musíte naučit v němčině a výsledek je hodně záležitostí štěstí. Nevadí? Pak Sansi vyzkoušejte, patří totiž k tomu lepšímu, co se v nabídce her hraných současně, nachází.
Klady:

+ jedna z lepších her, kde hrají všichni současně
+ hráči mohou měnit celou nabídku
+ vykládání čtveřic
+ musíte mít hotovou sadu, než můžete hrát další
+ pořádný balík karet
Zápory:

- pravidla pouze v němčině, italštině a francouzštině
- na karetní hru vyšší cena
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Obrázky z džungle – focení zvířátek