Zvenku to vypadá jako obyčejná knihovna. Budova plná regálů, které jsou odshora dolů zarovnané knihami. Jenže to je všechno pouze zástěrka. Ve sklepeních najdeme druhou, jinou knihovnu. Je tu mnohem méně knih a náhodný návštěvník by si myslel, že zde řádilo nějaké tornádo. Knihy zde leží podivně poházené po zemi ve zdánlivém nepořádku. Jenže právě jejich poloha společně s vzývacím rituálem jsou jediné, co drží ztracené duše v bezpečné vzdálenosti. Tam, odkud nemohou ovládnout náš svět.
Hráči se stanou také takovými knihovníky, strážci, kteří znají tajemný obřad SATOR. To je zkratka celé pečeti Sator Arepo Tenet Opera Rotas, kterou vytvořila dvojice Enrico Pesce a Federica Rinaldi pod hlavičkou společností Post Scriptum a Scribabs. Opravdu jedinečná hra spatřila světlo poprvé v roce 2008 a fanoušci se dočkali druhé edice v roce 2015 s podtitulem Malleus Maleficarum (název obsaženého rozšíření). Ilustrace udělal pro obě edice Paolo Vallerga.
Celý obsah se ukrývá v nepokrytě temné krabici, která vypadá trochu jako kniha. Zapečetěná a v ní skučící duše. My je ale neslyšíme, protože nemáme zatím potřebný trénink. Ten nám poskytne až vícejazyčná příručka pravidel. Základem zážitku je ale herní plán přeložený na čtyři části, rozdělený na řadu čtvercových políček a v krajích má několik padacích dveří. Když se ale na plán lépe podíváte, uvidíte propast, která zabírá většinu plochy, a právě tu překrývají bíle ohraničené čtverečky.
Na začátku si ale hráči vyberou především svoji barvu, od které dostanou jednu figurku akolyta, kterou postaví na svoje startovní políčko na mapě, ale obdrží navíc také jednu postavičku gargoyla, sadu knih, osm karet modliteb Liber Fidei (zamíchá je a položí před sebe) a žeton volné akce, vše v dané zvolené barvě. Barevnou sadu doplňují i karty pozic ztracených knih, které si jejich majitelé rozeberou až nyní a jejich náhodným vylosováním rozhodnou o rozmístění knih na mapě. Poté už tyto karty nebudou v partii použity.
Druhou fázi přípravy hráči zahájí tím, že si rozeberou jeden nebo dva geometrické dílky mostů (podle počtu hráčů v partii) a postupně je položí na společný plán. Tyto destičky vytvoří cestičky pro hrdiny, kteří se tak mohou pohybovat nad zdánlivě bezednou jámou. Dílky lze rozmístit libovolně a nemusí být mezi sebou nijak spojeny. Cílem však je, aby po dokončení této přípravy všechny ztracené knihy rozmístěné o chvíli dříve ležely na některé z uliček (nesmí se vznášet ve vzduchu). Na závěr pak každý hráč dostane ze zamíchaného balíčku zaříkadel Incertus Movet in Aere Sospeso několik karet. Zbytek vytvoří společnou nabídku.
V každém kole hráči dostanou postupně šanci využít šest akčních bodů a ty rozdělit mezi dvě aktivity. Tou méně zásadní je šance vyměnit karty. To stojí jeden akční bod, který umožní zahodit dvě karty a dobrat si náhodné dvě nové z balíčku. Nebo lze utratit rovnou dva body a zahodit dvě karty za možnost si v jednom z balíčků (i ze svého Liber Fidei balíčku) najít konkrétní kartu.
Hlavní moment je ale chvíle, kdy tyto karty hráči chtějí použít. V ruce mohou mít dva druhy. První typ umožní měnit rozložení mostků, zatímco druhá nabídne různá vylepšovací zaříkávadla. Karty Incertus Movet umožní dílky mostů posouvat nebo otáčet. Obrázky na kartě omezují typ mostu, kterým lze hýbat. Každé zahrání karty stojí různý počet bodů a cena závisí na tom, co přesně chce hráč udělat a jakou úroveň si zvolí. Liber Fidei karty se cenou liší kus od kusu a různé jsou i jejich efekty.
Ale zpět k posouvání. To lze provést pouze s dílky, na kterých nestojí žádná figurka akolyty. Tedy, ona to není tak docela pravda, ale posun obsazeného dílku stojí o jeden akční bod víc za každého učně, který na něm stojí. Většina mostů naopak má na sobě knihy, které posouvání nijak neztěžují. Ona ani rotace není tak snadná, jak na první pohled vypadá. Hráč si totiž před každým otočením vybere jeden čtvereček, který se bude chovat jako střed dílku a kolem něj se bude otáčet. Hráči tak mají těch otočných možností daleko víc, než by se zdálo. Jenže zatímco při otáčení se mosty mohou dočasně překrývat, při posunu si navzájem překáží a hráči s nimi tedy nemohou přeskakovat jiné dílky.
Teprve po uplatnění všech šesti karet hráč může vzít svoji figurku učně a posunout jej libovolným směrem. Vzdálenost je pak stanovena počtem karet manipulace s mosty, které hráč ve svém kole zahrál. Postavička se může pohybovat pouze po pevném podkladku a nesmí skákat. Na konci kola si hráč dobere karty tak, aby jich znovu měl v ruce šest, může si při tom vybrat, ze kterého balíčku si dobere.
Každý hráč má jasně daný úkol: posbírat knihy svojí barvy. Postupně je tak získává, a jakmile nějakou knihu zvedne, už ji nemůže ztratit. Jakmile se někomu podaří zkompletovat sadu všech čtyř ztracených knih, stává se okamžitě vítězem partie.
Sator Arepo Tenet Opera Rotas je naprosto unikátní. Tento dojem začíná už od prvního pohledu a nezkazí jej ani příprava, čtení pravidel a dokonce ani hraní. Ačkoliv totiž působí extrémně atmosféricky, ve skutečnosti se jedná o dost abstraktní souboj se zaměřením na prostorové vnímání protivníků.
Ačkoliv to tak nevypadá, tahle honba za knihami je pořádně podlá. Hráči dostanou hromadu příležitostí, jak podrážet soupeřům nohy. Hýbání dílky se prostě nedělá jen ve prospěch vašich akolytů, ale současně také s myšlenkou na to, jak co nejvíce znepříjemnit sbírání knih svým rivalům.
Umístění knih je v každé partii jiné. Hráči tak pokaždé musí přesouvat dílky jinak a reagovat na jiné situace. Díky tomu jsou partie opravdu zajímavé i při opakovaném soupeření. Dílky mají různé typy a to omezuje použití akčních karet. A tady vstupuje do partie efekt náhody. Ovšem autor na toto myslel a přidal šanci utratit více bodů a vybrat si libovolnou kartu z balíčku (který je pak třeba zamíchat). Sami hráči si tak rozhodnou, jak moc závislí na štěstí chtějí být.
Zábavnost pak nová krabice zvyšuje také novým rozšířením. Čerstvá výbava tak přinese nejen nové druhy mostů a s nimi spojené karty, ale především sadu figurku a knihy černého mnicha. To je duch, který létá po plánu a nebere v potaz pozice mostů a snaží se sebrat své temné knihy rozmístěné po celém plánu. Kdykoliv získá novou knihu, rozdává hráčům kletby a ty jim snižují počty akčních bodů. Do hry ale zasáhnout také nové akční karty, které umožní se některých kleteb zbavit.
Herní doba je vynikající a klasická partie bude trvat maximálně kolem jedné hodiny. Hráči musí velmi taktizovat a důležitost každého tahu se zvyšuje s tím, jak se blíží konec. Zážitek pak funguje ve všech počtech soupeřů, přičemž s více hráči je zážitek více chaotický (ostatní vám mohou snadno překazit plány téměř každé kolo), zatímco ve dvou máte nad svými šancemi více kontroly.
Jenže pohyb nad jámou není vůbec jednoduchý. Otáčení i posouvání destiček má jasně daná pravidla, která pořádně prověří představivost hráčů. Šest akčních bodů je vždy dost na to, aby se hráč se svým hrdinou alespoň přesunul a někam se dostal. Sbírat cizí knihy je zakázáno, takže cílový dílek se nemění.
Sator Arepo Tenet Opera Rotas si zaslouží spoustu bonusových bodů za originalitu. Tenhle počin si rozhodně zaslouží místo ve vaší sbírce, pokud máte slabost pro logické hry s přemýšlivým tématem. SATOR je parádní hrou, která si zaslouží vlastně jen chválu.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Enrico Pesce, Federica Rinaldi |
Ilustrace | Paolo Vallerga |
Vydavatel | Heidelberger Spieleverlag, Ludofy Creative, Post Scriptum, Scribabs |
Rok vydání | 2015 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 90 |
Minimální věk | 14 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (2 voters) |
Kategorie | Fantasy, Maze, Miniatures, Racing |
Mechanismy | Action Points, Grid Movement, Hand Management |
Rodina | Religious: Monks/Abbots & Monasteries/Abbeys |
Více o hře.
+ temné téma
+ chytré a abstraktní
+ herní doba tak akorát
+ rozšíření v krabici
+ figurky v logické hře
+ možnost výměny karet
- náhoda při dobírání karet
- ve více hráčích chaotické
- pro někoho příliš konfliktní