Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Shogi – japonské šachy pro každého

Shogi - balení

Každý známe šachy. Možná jsou s nimi spojené vzpomínky na dětství. Možná jsme je znovu objevili v dospělosti a užíváme si všech jejich taktických zákoutí. Jenže zatímco tady na západě máme svoje černé a bílé figurky, v zemi vycházejícího slunce si vytvořili svoji vlastní variantu. A to už v osmém století našeho letopočtu.

Tato hra dostala jméno Shogi. A přestože není tak známá, jako původem čínské Go (které je také o 2 tisíciletí starší), rozhodně se nemá za co stydět, když dojde na popularitu. Toho si byl vědom i Ing. Filip Marek, který se zasadil o vydání této hry v nové edici. Úmyslně jsme nepoužili slovo „české“, protože tato verze je mezinárodní. Financemi vydání zaštítila společnost Miktoys. O podporu žádali dokonce i na našem serveru Startovač, kde ale neuspěli. To naštěstí nezabránilo vydání a díky tomu jsme si mohli Shogi vyzkoušet i my v redakci.

Hra krabicí jasně vyjadřuje svoji východní příslušnost. Na víku září červenobílé paprsky slunce, v jehož středu je uvedený název hry. Uvnitř na nás čeká obsáhlá knížečka s pravidly rovnou ve třech jazycích – češtině, angličtině a němčině. Proč? Autoři sjednotili značení kamenů, které v historii bylo hlavním důvodem, proč se Shogi nerozšířilo více po západním světě. Japonským znakům totiž málokdo rozumí. Vžilo se i nové značení, ale tato verze přichází s jedinečnou kombinací, která zachovává atmosféru původní japonské hry a při tom nabízí snadno rozpoznatelné znaky i pro Evropana.

Shogi - připravená hra

Na dně krabice leží zapínací plastový pytlík, který obsahuje všech čtyřicet dřevěných kamenů, které jsou oboustranné. Zatímco zepředu je kámen černý, zadní strana nese barvu červenou a vždy dva symboly – jeden japonský, a pak druhý mezinárodní, který naznačuje pohyb kamene po plánu. Kameny mají tvar šipky, kterou budou vždy ukazovat na soupeře.

Pro hru je třeba samozřejmě také kartonový rozkládací herní plán. Ten má pro nás nezvyklé rozměry devět krát devět políček a jeho strany jsou označeny písmeny a číslicemi, aby bylo možné případně tahy zaznamenávat. První tři řady na obou stranách jsou označeny tečkou pro snadnější orientaci.

Oboustranné jsou všechny kameny a nejsou od sebe nijak odlišitelné. Hráči tak budou proti sobě stát se stejnou barvou a jejich vojska se odlišují pouze tím, kam ukazuje šipka kamene. Všechny kameny tak oba protivníci rozestaví do základních pozic. Ta vcelku připomíná šachy, jen je mezi dvěma řadami ještě jedna, ve které stojí pouze dvě figurky: střelec a věž. V čele jsou pěšci a vzadu jezdci, kopiníci a generálové. Nechybí ani král přímo uprostřed.

Shogi - rozehraná hra

Jak je vidno už z přípravy, slovo šachy nemá Shogi v názvu nadarmo. Klasické hře je opravdu blízko. To už asi tušíte, že hráči se budou v tazích střídat a posouvat vždy jedním kamenem a to podle pravidel jeho speciálního pohybu. Ten naznačuje symbol na kameni, čáry značí směry a šipka (nebo její absence) ukazuje délku pohybu. Bez šipky se kámen v daném směru může posunout pouze na sousední políčko, šipka znamená neomezený pohyb daným směrem.

A když už si myslíte, že Shogi jsou opravdu jen šachy s jinými znaky a kameny, tak to přijde. Jsou tu rovnou dvě nová pravidla, která ze hry dělají trochu něco jiného. Ve chvíli, kdy hráč dosáhne se svým vojákem jedné ze tří soupeřových startovních řad, může svého bojovníka povýšit – tedy otočit kámen červenou stranou nahoru. To zahrnuje změnu jeho pohybů a to k lepšímu. Takový kámen je mnohem nebezpečnější, což platí především pro střelce a věž.

Hráči si navzájem znovu útočí na kameny a snaží se je zničit. Jenže tentokrát tu taková možnost není, protože toto je válka samurajů. Místo krveprolití nás čekají jen zajatci. Tyto získané kameny si vítěz souboje vezme k sobě a v následujících kolem může (namísto klasického pohybu) nasadit nový kámen a to na libovolném místě plánu!

Shogi - rozehraná hra

Samotný úkol se ale vůbec neliší od toho, který známe. Král je prostě cílem pro všechny. Šach a mat platí i zde úplně stejně, jak jsme zvyklí. Pokud se tedy některému z hráčů podaří dostat krále do bezvýchodného obklíčení, stává se vítězem partie.

Je hodně her, které se chtějí přiblížit kvalitou šachům. Jenže nakonec to mohou dokázat zas a jenom šachy. A to, i když se jmenují trochu jinak. Shogi se zážitku z klasické hry opravdu blíží a překonává ji v taktických možnostech. Tentokrát není vše pouze o otevíracích tazích nebo jejich předepsané posloupnosti.

Hráčům se nabízí nepoznaná možnost s nasazováním zajatců zpět do partie. A to dokonce rovnou do útoku. Z položení nového kamene lze vytěžit i šach nebo mat. Při hře tak nestačí pouze hlídat si kameny na plánu, ale stejný pozor si oba generálové musí dávat i na zajatce. Právě těmito dobře zahranými manévry může hra často skončit.

Shogi - rozehraná hra

Na variabilitu a odlišnost jednotlivých partií má nezanedbatelný vliv také povyšování figur. Díky tomu je ve hře poměrně velká šíře různých hodností, vojáků a pohybů. Díky znakům přímo na kamenech ale mají hráči na první pohled jasno v tom, kam který může nebo nesmí vyrazit. Partie ve dvou protivnících se snadno mohou protáhnout i na hodinu, plnou přemýšlení a taktizování.

V pravidlech je spousta podobností. Například jezdec opět skáče do elka, ale pouze kupředu. Nesmí se vracet, a jakmile dosáhne hrany soupeřova pole, musíte jej povýšit. Takový jezdec už neskáče tak moc, ale místo toho se z něj stane zlatý generál (což je jedna z nejvyšších hodností). Jak už jsme ale zmínili, klíčovými prvky jsou (alespoň v našich začátečnických partiích) věž a střelec. Oba kameny jsou v poli hráče pouze v jednom exempláři a mohou představovat velkou výhodu.

Zpracování základní verze je pěkné. Kartonová deska sice není dokonalá a zpočátku se jí příliš nechce držet tvar, ale kvalitní dřevěné kameny vám všechno vynahradí. A pokud by si vás Shogi získalo, můžete si pořídit dřevěnou hrací desku.

Shogi - kameny

Shogi je výbornou abstraktní zábavou, která umožňuje překvapit soupeře, nasadit zpět zajaté kameny a povyšovat ty vlastní. Tím se hra dostatečně odlišuje od svojí předlohy a nabízí zážitek, který je dostatečně jedinečný. A to až tolik, že v srdcích hráčů přetrvala staletí. Možná už proto byste ji měli vyzkoušet, protože Shogi je hra, která opravdu má co nabídnout.

Pokud vás hra baví, nezapomeňte se připojit k České asociaci Shogi!

Recenze: Shogi – japonské šachy pro každého
Shogi je hrou, která by si zasloužila číselné hodnocení, ale my se mu vyhneme. Místo toho vám bude muset stačit tento odstaveček. Prověřena generacemi hráčů se zdálo, že nás nemůže zklamat. A opravdu přináší přesně to, co slibuje. Abstraktní a přemýšlivý zážitek se spoustou zajímavým momentů. V něčem připomíná šachy, ale je dostatečně odlišná, aby zaujala všechny, kdo podobný typ her vyhledávají. Dřevěné zpracování i přehledné značení kamenů jsou důkazem, že se tomuto vydání dostalo dostatečné pozornosti. Pokud rádi přemýšlíte, pak Shogi určitě dejte šanci.
Klady:

+ variace na šachy
+ možnost vrátit zajaté kamkoliv kameny na plán
+ zajímavé nové taktické možnosti
+ povyšování kamenů
+ více vojáků pro obě strany
+ přehledné označení kamenů
Zápory:

- vyšší cena
- čistě abstraktní, šachoidní zábava není pro každého
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lovci pokladů – blyštivé překvapení pod hladinou