Pětka si myslela, že jí nic nehrozí. Jen tak si klidně ležela na papíře, když vtom ji kdosi vzal za nožičku a přesunul jinam. Nevěděla, jak se to stalo. Vždyť byla tak dobře napsaná! A teď je najednou v prostředí, které vůbec nezná, mezi jedničkami a trojkami!
Společně tvoří číslo deset a o to právě jejímu zloději šlo v první řadě. Sice se nějakou tu chvíli nedůvěřivě rozhlížela, ale nakonec se pustila do rozhovoru s trojkou. Pochopte, že ve světě čísel je to přesně opačně – čím blíž jste k nule, tím větší máte význam..
O matematice si dnes budeme povídat celou dobu, takže pokud nemáte rádi čísla a počítání, pak se raději utíkejte schovat. Ale možná uděláte chybu, protože karetní hra Sloop nabízí zajímavou možnost, jak se u stolu pobavit. Jejím autorem je Mike Fitzgerald a hra je novinkou roku 2012 ve stáji společnosti U.S. Games Systems, Inc., kteří vydali například Banana Split (recenze) nebo Hooyah: Navy Seals Card Game (recenze).
Z toho už je jasně vidět, že se hodně zaměřují na karetní hry. A tento popis sedí i na Sloop, ačkoliv po otevření malé, ale pevné, krabičky uvnitř najdete kromě balíčku 122 karet také žetony. Jedny mají kruhový tvar a na vlnce barvu hráče. Zbylých dvanáct má čtvercový tvar a čísla od jedničky do dvanáctky. Tyto žetony slouží jako počítadla stavění.
Samotné karty na sobě mají napsaná také čísla od jedničky do dvanáctky, každé z nich pak je trochu jinak barevné. Je dobře, že nezáleží na rotaci karet, protože čísla jsou na nich vytištěná jak správně, tak vzhůru nohama. V rohu najdete také symbol, který vám určuje hodnotu karty, když ji držíte v ruce. Nejspíš si brzy všimnete, že jedničky, dvojky a trojky mají místo čísel v rohu symboly. To proto, že tato nejnižší čísla představují současně i akční karty.
Možná jste netušili, že i čísla jde stavět. Právě proto je tu Sloop, který vás to naučí. Na začátku partie si hráči vyberou svoji barvu a její žeton si položí otevřeně před sebe. Barva nemá ani nebude mít nic společného s odstíny karet, ačkoliv jsou podobné.
Stranou rozloží hráči také dvanáct žetonů s čísly, které budou používat v průběhu partie. Ze zamíchaného balíčku každý ze soupeřů dostane čtveřici náhodných karet. Další kvarteto pak rozložíte obrázkem nahoru ve středu stolu. Tyto karty tvoří výkladní skříň pro vaše kombinování. Vedle položíte zbytek karet, ze kterých budete doplňovat nejen nabídku, ale také karty ve svojí ruce.
Hráči se střídají v hraní jedné karty z ruky. Přitom mají dvě základní možnosti: mohou zajmout karty z nabídky nebo je využít k postavení nového čísla. První z možností je jednodušší a s její pomocí získáte všechny karty, které tvoří rovnici, jejímž výsledkem je právě vaše zahraná číslovka.
Takto získané karty, stejně jako ty, které získáte jinými způsoby, si položíte před sebe na bodovací hromádku. Karty mají pro účely bodování stejnou hodnotu bez ohledu na číslo, které je na nich vytištěné a nemusíte tedy řešit, jestli sbíráte jedničku nebo dvanáctku.
Mnohem zajímavější a trochu složitější začne hra být ve chvíli, kdy začnete čísla stavět. Můžete si sice postavit třeba novou desítku, ale jednu musíte držet v ruce. Budete ji totiž potřebovat k získání karet do vaší bodovací hromádky v následujících kolech.
Pokud tedy držíte v ruce číslo, můžete začít stavět. Ale to není tak jednoduché. Je třeba zkombinovat jednu kartu z ruky s dalšími ve výkladní skříni tak, aby dohromady daly ohlášenou číslovku. Výsledný balíček zůstává ležet na stole a počítá se jako číslo, které jste s jeho pomocí postavili. Na hromádku si položíte čtvercový žeton stavění s číslem, aby bylo na první pohled jasné, o kterou hodnotu se jedná.
V následujících kolech můžete pokračovat ve stavbě přiložením nové kombinace, která zase odpovídá sestavovanému číslu. I tato musí zahrnovat jednu kartu z vaší ruky a alespoň jednu z veřejné nabídky. Nebo můžete stavbu ukončit a vyložením stavěné hodnoty celou hromádku sebrat.
Až na konci každého kola doplníte výkladní skříň zpět do čtyř karet, stejně jako se nemění v průběhu partie ani počet karet ve vaší ruce. Co odhodíte, to dostanete na konci kola zpět v podobě náhodně dobraných čísel.
Jako odměnu za zkompletovanou a obodovanou stavbu pak můžete zahrát jedničku, dvojku nebo trojku z ruky. Ty mají speciální schopnosti a umožňují vám krást už obodované karty (1), získat jeden tah navíc (2) nebo si vybrat z širší nabídky karet (3).
A pak tu jsou ještě nabité karty, kterých je devět – v každé hodnotě od čtyřky nahoru jeden kousek. V případě, že se taková duhová karta objeví v nabídce, musíte k ní přidat ještě jednu další. Tím se ocitne ve výkladní skříni víc karet, což vás určitě potěší. Do partie zasáhnou také žolíci s vytištěným W. Ty lze použít jako náhradu libovolného čísla..
Souboj končí ve chvíli, kdy dojdou karty na dobírací hromádce. Hráči pak odehrají všechny kombinace, které jim jejich čísla dovolují. Pak už stačí jen spočítat, kolik karet jste za průběh hry nastřádali. Hráč s nejvyšším počtem se stává vítězem.
Sloop je pěkná a jednoduchá karetní hra, která je založená na základních početních operacích. Tím se hráči nenásilně v této dovednosti trénují, ale to není ta nejdůležitější vlastnost hry, protože díky složitějším pravidlům není úplně vhodná pro začínající počtáře a je doporučena správně od osmi let. Tou zásadní vlastností je plynulost a nenásilná zábava, kterou byste u takovéhoto matematického principu asi nečekali.
Už samotná možnost sestavovat čísla, která máte v ruce, je zajímavá. Současně musíte neustále kombinovat, propočítávat a hra vás nenechá ani na chvilku odpočinout. Ačkoliv se jedná o počítání pouze s několika nízkými čísly, kombinování s kartami v ruce vám dá přesto poměrně zabrat.
Partie je ale současně rychlá, protože hráči neustále mění karty a dobírají nové. Díky tomu je balíček 120 karet během dvaceti minut vyprázdněný a vy můžete sčítat nastřádané karty.
Zpočátku budete trošku nejistí ohledně pravidel stavění. Ta jsou v pravidlech popsaná dostatečně včetně příkladů, ale jsou také dost restriktivní. Musíte si tak zapamatovat přesně, co můžete nebo nemůžete.
Hru dále obohacují akční karty. V pravidlech není úplně jasně dané, kdy je možné je pro jejich akci využít, jen to, že to nesmí být při klasickém zahrání pro zajímání nebo stavbu.
Ve zmíněných pravidlech funguje hra až pro čtyři hráče. Později vstoupí do hry více karet v nabídce i v ruce, aby byla hra plynulá i když budou hráči stavět. V sudých počtech můžete hrát také s možností partnerství a díky tomu si mohou vyměňovat karty a dokonce navazovat na svoje vlastní stavby.
Sloop je založená na principu karetní hry Casino, jak samotný autor přiznává. My s ní nemáme zkušenosti, ale autor sám ji v dětství hrál, takže je možné, že i někteří z vás ji znají. Budeme rádi, pokud nám do komentářů napíšete, jak moc se hry od sebe odlišují.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Mike Fitzgerald |
Ilustrace | Christine Hoffmeyer |
Vydavatel | AMIGO, U.S. Games Systems, Inc. |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Card Game |
Mechanismy | Hand Management, Set Collection |
Rodina | Card Games: Fishing |
Alternativní názvy | Quanto |
Více o hře.
+ akční karty
+ zajímavý nápad sestavování čísel
+ rychlá partie
+ pro děti
+ nutnost neustále kombinovat
- trochu nejasná pravidla
- založena na jiné karetní hře