Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Smart Games IQ Box – chytrá krabička

Pandořina skříňka byla už jednou otevřena a teď se na lidstvo chrlí jedna záhada za druhou. Jen málo z těch nejchytřejších mozků světa dokáže tenhle nepořádek dát dohromady. Je to taková jedna velká skládačka, která má nekonečné množství řešení.

Právě na tuto krizovou situaci se připravují v tajných tréninkových táborech sponzorovaných společností Lonpos. Jenže protože takovéhle hluboké myšlenky a plány velkých velmocí jsou obvykle velmi dobře utajené, vymysleli si tam nahoře výbornou utajovací historku.

Prý totiž Lonpos ve skutečnosti vyrábí jen logické hádanky pro každého. Ve své podstatě jednoduché a neškodné hračky. Tak si mohou v klidu produkovat svoje pokročilé tréninkové výrobky. Konspirační teorie? Nejspíš ano. Ale určitě je lepší, když si budete myslet, že máte doma víc, než jen obyčejný hlavolam.

Jenže slova „obyčejný hlavolam“ by se v podstatě s krabičkou IQ Box od Smart Games ani neměla používat. Ve skutečnosti se totiž jedná o velice důmyslnou hříčku, která vás připraví o několik nocí spánku. Nepůjde vám totiž do hlavy, že tohle zadání může mít i řešení. Takových kombinací a vy na ně máte jen jeden mozek.

S řadou IQ Smart Games začínali před všemi těmi tučňáky (Tučňáci na ledu – recenze), podzemními drahami (Metro – recenze) nebo souboji virů s obrannými mechanismy v těle (Anti Virus – recenze). Neobsahuje žádné efektní ilustrace, jen to hlavní, co má hlavolam obsahovat – hromadu těžko vyřešitelných hádanek.

Do řady společně s IQ Boxem patří také IQ Twist (recenze) a IQ Puzzle (recenze). Všechny tři se konečně dostaly letos z rodné Belgie i do České republiky. Zásluhu za to můžeme rádi přiznat společnosti MindOK, která se ve všech těch smartech zhlédla.

Stejně jako jeho dva bratříčci, i IQ Box se ukrývá v malé krabičce, která normálně visí v obchodech. Většinou na ní najdete nějaká autíčka, ale tentokrát je všechno jinak, protože uvnitř se ukrývá 202 lamačů mozkových závitů.

Všechnu tuhle zábavu od vás při nákupu dělí jen jedna otvírací strana na horní straně krabičky. Zevnitř pak vytáhnete malý lístek s českými pravidly a také brožurku se seznamem všech zadání. Ovšem ty by vám na nic nebyly, pokud by se v krabičce nenacházela ta hlavní, šedivá součástka. Krabička, ve které se ukrývají herní dílky.

Tato krabička zároveň slouží dvěma způsoby také jako herní plán, ať už se rozhodnete hrát jednodušší 2D hlavolamy, nebo si raději postavíte pyramidy ve 3D. Krabička však tentokrát nemá obdélníkový tvar, jako u obdobného IQ Puzzle, ale líbivější design.

Uvnitř najdete dvanáct dílků nejrůznějších zahnutých tvarů, které se vám prostě jen tak snadno nevejdou do jednoho předem daného pole. Aby nebylo umisťování dílků příliš jednoduché, je plocha ještě navíc narušena jednou hvězdicí, kolem které všechny kousky musíte prostě omotat.

Všech 144 dvourozměrných hádanek je rozděleno na pět skupin podle obtížnosti. Na prvním starteru tak bude začátečníky čekat doložení jen třeba dvou či tří dílků. Tato verze slouží buď pro nejmenší doporučené šestileté děti, nebo pro seznámení se s dílky a s herním principem.

Od juniora už pomalu začíná přituhovat a už třetí expert vám dá často zabrat. Ovšem teprve master a také extra těžký wizard poskytnou vaší představivosti tu pořádnou zátěž.Jako vodítko zadání dostanete třeba jen dva dílky a všechny ostatní už musíte nějak zkrotit po svém. A to není nic jednoduchého.

Úkol je tedy z minulého odstavečku zřejmý: vyprázdníte hrací plán, celý tucet barevných dílků položíte stranou. Pak si vyberete jedno zadání podle obtížnosti a připravíte si plán tak, jak je nakreslený na obrázku. Všechny ostatní dílky musíte doplnit podle vlastní fantazie, abyste zaplnili celou hrací plochu bez výjimky a využili všechny dílky.

Na víku krabice se dočtete, že celá krabička skýtá dohromady neuvěřitelných 21.200 možností složení. Samozřejmě se jedná o prostou matematiku, kterou určitě tvůrci použili i při vymýšlení zadání. Prostě strčili rozměry a tvar pole do počítače a ten jim všechny ty kombinace připravil. Ale co se počítá, je samozřejmě nápad.

Mnohem zábavnější než 2D puzzle je stavba pyramidy ve 3D. Zde totiž musíte přemýšlet úplně jinak, dílky mají bláznivé tvary a občas protínají třeba i tři řady v pyramidě a různě se proplétají. Tady teprve dostává představivost opravdu zabrat.

Hra je ovšem naprosto totožná s IQ Puzzle. Jen hrací plocha je o trochu větší, není tak pravidelná a ještě navíc v jejím středu je takzvané slepé místo, které vám často vaše plány zcela narušuje.

Nedokážeme posoudit, jestli vznikl dřív IQ Box nebo IQ Puzzle. Je ale jisté, že dnes recenzovaná krabička obsahuje téměř dvojnásobek zadání oproti menšímu IQ Puzzle. Pokud tedy uvažujete o pořízení takovéto logické hříčky, pak je určitě IQ Box lepším kandidátem, protože za podobné peníze nabídne výrazně více zábavy. Pokud ovšem už jednu z her máte, pak tu druhou můžete brát jako jakési samostatné rozšíření.

Zpracování je poctivé, dílky jsou pevné, základna i krabička jsou vyvedeny ze silného plastu. Všechno je připravené na přenášení a s hrou si tak užijete zábavu i na cestách. Pravidla jsou jednoduchá, zadání připravíte vždy rychle, protože dílky mají od sebe jasně odlišitelné barvy. A řešení jsou schovaná až v zadní části brožurky, takže nad podváděním začnete uvažovat až po nějakém čase stráveném nad zdánlivě neřešitelným úkolem.

Podtitul celého IQ Boxu je opravdu „train your brain“ a tomu také odpovídá náročnost pokročilých úkolů. Pokud ale budete postupovat poctivě od těch jednodušších, tak se asi nakonec doberete i k řešením těch složitějších zadání. A to znamená, že vás hra opravdu naučí uvažovat prostorově. Takže neváhejte a nechte si pod stromeček nadělit jeden takový logický rychlík.

Recenze: Smart Games IQ Box – chytrá krabička
Klady:

+ 2 typy hádanek
+ hodně dílků
+ kapesní rozměry
+ cena
+ cvičí prostorovou představivost
+ přeš 200 hádanek
Zápory:

- stejné jako IQ Box
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kuck Ruck Zuck! – detektivní práce v ZOO