Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sonic the Hedgehog Crash Course – modrý rychlík na vašem stole

sonic-the-hedgehog-crash-course-01

Sonic byl vždycky tak trochu namyšlený. Zvykl si, že většinou končím až za ním na druhém místě. Dnes mu ale ukážu svá červená záda! Mám to už všechno naplánované! Je to velmi jednoduché: Jakmile bude závod odstartovaný, vyrazím k nejbližšímu zrychlení a od té chvíle už vítězství nepustím!

Závodních her už tu byla spousta. Formule, jízdní spřežení, želvy i králíci. Ale žádná nás nezavedla do světa jedné z nejpopulárnějších herních sérií. Dnes se konečně na start dostává Sonic the Hedgehog, tedy ježek Sonic a hra s podtitulem Crash Course. Za herním designem stojí Sean McDonald a grafiku vypracoval Kris Aubin. Celá hra vyšla v produkci firmy IDW Games, s licencí společnosti SEGA a v evropské distribuci Esdevium Games.

Na víku vidíme kompletní čtveřici závodních reprezentantů a pod nimi okénko, kterým je možné nahlédnout do světa krásných miniatur. Ty jsou samozřejmě tím prvním, kam povede vaše cesta, když víko otevřete. Hlavní ze všeho jsou čtvercové dílky závodní dráhy, mezi nimiž se ukrývají startovní dvě destičky. Lze je poznat podle symbolu hvězdičky, kterými je hráči při přípravě spojí.

sonic-the-hedgehog-crash-course-06

Každý si pak vybere jednu postavu. Dostane nejen figurku, ale také kartu s portrétem, místem pro dvě zranění a soupisem speciálních dovedností. Miniatury pak postaví na startovní čáru první destičky. Stranou pak hráči připraví všechny žetony (ptáčky, bomby, pružiny,, extra životy a další)  a samozřejmě také dílky trasy. Ty zamíchají do dvou hromádek tak, aby vždy byly viditelné dvě náhodná pokračování závodu.

Na začátku každého tahu se musí hráči a jejich hrdinové otřepat nejdříve ze všech případných zranění z minulého tahu. Pokud tedy na sobě má postavička nějaký žeton zranění, musí obětovat jeden ze tří akčních bodů k jeho vyléčení.

Teprve zbývající body akce, tedy v ideálním případě tři, může hráč rozdělit mezi pohyb a dobírání nových bonusových předmětů. Při tom posouvat se může figurka vždy pouze kupředu nebo šikmo, ale vždy ji to musí posunout směrem k cílové linii.

sonic-the-hedgehog-crash-course-07

Ta se vždy nachází na konci aktuálně objevené mapy. Tady ale závod ve většině případů nekončí. Jakmile totiž v důsledku pohybu běžec opustí viditelnou trasu, může hráč zvolit jednu ze dvou viditelných destiček na hromádce a přiložit ji s libovolným natočením. Tím se trať neustále prodlužuje.

Závodníci se ale především mohou na trati postrkovat, čímž může vznikat řada nečekaných situací. A protože na spoustě destiček jsou různé elementy, pasti či skokánky, může hráče potkat řada překvapení i mimo jeho tah. Nikdy totiž na jednom čtvercovém políčku nemohou stát dva sprinteři. V důsledku těch pastí nebo předmětů v rukou soupeřů může na hrdiny čekat nějaké zranění, které jim výrazně znepříjemní následující  tah.

sonic-the-hedgehog-crash-course-12

V důsledku některých momentů mohou hráči získat druhý život. Ten jim umožní vyhnout se jednomu zranění. Mnohem důležitější jsou ale ptáčci, které mohou po cestě sbírat za používání některých schopností. To je právě jediná cesta, jak nakonec najít opravdovou cílovou linii. Ta se zjeví, jakmile některý z hráčů nastřádá předepsaný počet ptáčků. Cílem hráče pak je pouze doběhnout do cíle na aktuálně odhalených dílcích. Ale vyhrává ten, kdo právě sem doběhne jako první a má předepsaný počet ptáčků.

Sonic the Hedgehog je závodní hra, která si vzala za úkol přetavit rychlost a nekonečnost závodních drah do stolní podoby. To by nefungovalo s klasickým okruhem, proto autor přišel se skvělou myšlenkou neustále se prodlužující tratě. Tím neustálým odhalováním nových částí je nádherně simulovaný pocit té neustále ubíhající krajiny.

sonic-the-hedgehog-crash-course-15

Kromě toho ale nemohou u žádné takovéto bláznivé závodní hry chybět power-upy. Vylepšení a předměty nabízí zajímavé možnosti a zvraty, protože se mezi nimi nachází pasti. A těmi se hráči navzájem ovlivňují. Mnohem důležitější je ale nenápadné strkání, kterým můžete mnohem dobře plánovat a dostrkat protivníka třeba na ostré hroty.

Zranění jsou skvěle řešená. Je vidět, že i tady měl autor stále na mysli, jak fungují podobné závodní hry na konzolích. I tady postřelení závodníka pouze zpomalí a ostatní mu utečou. Současně tím ale získá výhodnou pozici pro útok ze zálohy. Každá špatná situace tak má i nějaké pozitivum.

Na trati je řada prvků, která ale umí hráčům i pomoci. Jsou tu skokánky, díky kterým přeskočí jakýkoliv počet navazujících překážek nebo zrychlovače, které je vystřelí o další dvě políčka vpřed. Navíc jsou součástí také zkratky! A to je věc, kterou můžete napojovat velmi chytře a vyhýbat se zatáčkám. Dobrým propojováním destiček je možné navázat na trať ještě jednou a překřížit ji opakovaně.

sonic-the-hedgehog-crash-course-20

Hra je samozřejmě velmi jednoduchá a to tak, že ji v pohodě zvládnou i děti teprve zahajující školní docházku. A to je u takovýchto pohádkových závodních her to zásadní. Do sprintování se může zapojit dvojice, ale stejně tak i čtyři hráči. A je jasné, že čím více bude běžců na trati, tím větší zábava to bude. Ale i ve dvou je tu doporučená speciální varianta, kdy mohou oba hráči závodit za dvě figurky. Při tom se běh na zdánlivě nekonečné trati bude odehrávat něco málo přes půl hodiny, což je ideální hodnota.

Z hlediska zpracování je to trochu dvojsečné. Současně záleží také na úhlu pohledu. Nikdo nebude pochybovat o tom, že miniatury jsou prostě nádherné. Spory se odehrají asi především u grafiky tratí, která je čistě o zelené trávě doplněné několika prvky. To ale také krásně ladí tématem k Sonicovi.

sonic-the-hedgehog-crash-course-21

Sonic the Hedgehog: Crash Course je možná úplně nejlepší závodní hrou, kterou jsme mohli za poslední rok hrát. Může za to především jeho dynamika a přístupnost, protože i novým hráčům vše vysvětlíte během minut. A pak už se mohou všichni soustředit jen na závod. Sonic the Hedgehog: Crash Course je čistá závodní zábava!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSean Dallas McDonald
IlustraceKris Aubin
VydavatelIDW Games
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk8 and up
KategorieAnimals, Miniatures, Racing, Video Game Theme
MechanismyAction Points, Grid Movement, Modular Board, Network and Route Building, Take That, Tile Placement, Variable Player Powers
RodinaAnimals: Foxes, Animals: Hedgehogs / Porcupines, Video Game Theme: SEGA, Video Game Theme: Sonic the Hedgehog

Více o hře.

Recenze: Sonic the Hedgehog Crash Course – modrý rychlík na vašem stole
Sonic the Hedgehog: Crash Course je odlehčená závodní hra, které toho nelze moc vytknout. Dwlá totiž přesně to, co si vytyčila a co byste podle jejího tématu očekávali. V rámci partie si na hráče připraví i několik zajímavých překvapení, mezi nimiž jasně vyniká neustálé odhalování nových destiček a tedy zdánlivě nekonečně ubíhající trať. Ve hře je ale spousta zajímavých prvků, jak si mohou hráči škodit, což v závodních hrách zase není tak obvyklé. Sonic the Hedgehog. Crash Course je díky těmto designérským volbám výbornou závodní zábavou pro méně náročné hráče, kteří nehledají tolik taktiky, ale dávají přednost lehkosti a dynamice.
Klady:

+ nekonečná trať
+ zkratky
+ rychlost partie
+ možnost útočit na soupeře
+ strkání mezi hráči
+ skvělý mechanismus zpomalování (zranění)
+ krásné figurky
+ přístupnost pro všechny
Zápory:

- ve dvou méně kontaktní
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Příšerky z podzemí – příručka impího chovatele