Když Ondřej Sekora vymyslel duo Ferda a Pytlík, netušil, že se z něj stane takový fenomén. Pohádky, komiksy i filmy o šikovném a nebojácném mravenci vznikla už v lednu roku 1933 na stránkách Lidových novin. Tam totiž začaly vycházet Příhody Ferdy Mravence.
V původní verzi sice nešlo o pohádky pro děti, ale spíše o proletářské příběhy. Postupem času se z Ferdy však stal především hrdina dětí a právě tak k němu přistupuje také firma Bonaparte ve svém novém souboru her.
Soubor her Ferda Mravenec patří do úspěšné řady, která v jedné krabici ukrývá originální, zábavné, ale přitom jednoduché hry. Většina z nich pak je obvykle vytvořená právě pro konkrétní soubor a téma.
Krabice má tradiční rozměry, které jsou pro ostatní soubory od firmy Bonaparte typické, a na horní straně víka se dočkáte pěkných ilustrací, jež jdou v duchu oblíbených ferdových příběhů. Po otevření balení objevíte trojici oboustranných herních plánů, karty pro hru kvarteta a také dominové dílky k vycvakání.
V přihrádce se ukrývá také průhledný pytlík s šestnácti klasickými figurkami ve čtyřech barvách, ale také se čtyřmi kartonovými postavičkami hlavních hrdinů. Kromě nich na vás čekají ještě dvě kostky – jedna číselná a druhá barevná, obě mají velké rozměry, což je u hry pro děti velké plus.
Pravidla pro všechny hry se nacházejí ve společné černobílé brožurce. Každá hra je v ní popsaná podrobně a v bodech jsou postupně vysvětleny všechny principy. U všech popisů je navíc uveden počet hráčů, pro které je určena a také krátký příběh, který malým hráčům představí, co se zrovna ve ferdově světě děje.
První z šesti her se jmenuje Ferdovo putování a ukrývá se pod ní klasická chodička s figurkami na základě hozených čísel, jakou jsme tu měli už i jako samostatnou hru (Dlouhý, Široký a Bystrozraký). Ferdovo putování je ale mnohem zajímavější, protože autoři do cesty dobrodruhům postavili hned několika zajímavých překážek.
V cestě jim totiž nestojí jen možná návštěva v domě hlemýždě nebo berušky, ale o kousek dál musí vyšplhat co nejvýš na rozkvetlou kytku. Z ní totiž vedou nitky, po kterých se hrdinové sklouznou, a zkrátí si tak cestu. Čím výš se jedním hodem vyšplhají, tím dál na cestu dopadnou. Musí přeskákat rybník a vyhnout se napadaným kládám na cestě, než se dostanou k další podobné skluzavce, za kterou se ukrývá cíl závodu.
Celý průběh souboje se navíc mohou navzájem hráči vyhazovat, pokud skončí na políčku, kde stojí některý z protivníků. Ten se musí posunout na nejbližší modrý květ směrem dozadu, čímž může způsobit řetězovou reakci, pokud na něm stojí další postavička.
Ferdovo putování je povedená hra, kterou provází krásné ilustrace na hracím plánu a jedná se o nejlépe nakreslenou stranu hrací desky, kterou v tomto souboru her naleznete. Tím nechceme říct, že by ostatní nebyly povedené, jen je prostě tahle na první pohled nejlákavější.
Jako další je popsaná v pravidlech hra Pytlík a četníci. Na louce se v ní honí Pytlík a škvoří četníci, kteří zajali Ferdu. Úkolem brouka Pytlíka je svého mravenčího kamaráda vysvobodit z jejich zajetí.
Škvoři mají pro začátek hry předem daná stanoviště a jejich úkolem je oběhnout rychle celý hrací plán tak, aby je Pytlík nechytil. Naopak úkolem hráče, který se ujme role Pytlíka, je všechny četníky pochytat a osvobodit tak Ferdu z jejich zajetí. Zatímco škvoři se pohybují po světlých políčkách spojených bílými čarami, Pytlík má k pohybu po zelených polích spojených hnědými čarami.
Strategii do této hry přidává skutečnost, že zatímco četníci nemají na výběr a musí se pohybovat podle hodu na dvou kostkách, Pytlík si vybírat může. Může si totiž vybrat nejen součet obou hodů, ale také jejich rozdíl nebo jen výsledek jednoho z nich. Tím může mnohem lépe upravovat svůj pohyb a má velkou šanci chytit a porazit některého ze škodolibých četníků. K tomu však může dojít jen na několika společných políčcích, které spolu trasy Pytlíka a škvorů sdílejí.
Tento princip už byl použitý v souboru dinosauřích her Prehistoric, ve kterém pro změnu honil Tyrannosaurus Rex prchající býložravé Triceratopse. Naštěstí grafika plánu a téma zachraňování Ferdy přispívají k dostatečnému odlišení obou her.
Nejzajímavější na ní je, že hraje vždy jeden hráč v roli Pytlíka proti všem ostatním, kteří se mu snaží utéct. V pravidlech je doporučeno tolik kol, kolik je hráčů, aby si každý vyzkoušel broučí roli.
Třetí hrou v nabídce je takzvaný Ferdův skok, který přibližuje středový obrázek s Ferdou letícím na lučním koníkovi. Skok v názvu hry představuje možnost hráčů zkrátit si svoji cestu k cíli právě za pomoci Ferdy a jeho koníka, který je sveze, pokud dorazí na správné políčko.
V základu se jedná o klasickou hru Člověče nezlob se, která je však změněná zmíněnými zkratkami. Těch hráči dosáhnou, pokud vstoupí na pole s šipkou, čímž se dostanou na kulatý vnitřní okruh. Z toho pak mohou vystoupit na čtyřech místech a s trochou štěstí si tak zkrátit cestu do domečku.
Ve hře nastávají zajímavé situace, protože na vnitřním okruhu se často potkává víc figurek různých barev, a tak dochází k více vyhazováním a napínavým situacím než u klasického Člověče. Jen je trochu škoda, že na hracím plánu už nezbylo místo pro nasazovací figurky, které tak čekají na svoji příležitost mimo hrací desku.
Mraveniště je legrační hra pro nejmenší, která je opět stejná, jako hra Dinosauří ostrov ze souboru Prehistoric. Grafika zdárně připomíná mraveniště a opět je všude kolem hracího plánu dostatek barevných figurek z ferdova světa na to, aby si malí hráči partii užili.
K souboji stačí pouze jedna kostka (děti si mohou vybrat mezi číselnou nebo barevnou) a čtveřice figurek, které se budou proplétat chodbičkami mraveniště. Figurky se vždy mohou ze své aktuální pozice pohnout na několik různých směrů. O jejich pohybu rozhodne výsledek kostky, protože každá cesta je označena některými čísly a barvami. Právě v závislosti na nich budou děti posouvat svými figurkami.
Jedná se o velice jednoduchý princip, který si bez problémů užijí i předškolní děti. Hra nevyžaduje žádné počítání, stačí k ní barevná kostka. Kdo první dosáhne středu mraveniště?
Předposlední hra vypráví o tom, Jak Ferda našel Berušku. Ta je totiž uvězněná v travnatém labyrintu hlídaném zdivočelými mšicemi a je jen na mravenčím hrdinovi, aby ji vysvobodil z jejich zajetí.
Tentokrát bude Ferda potřebovat pomoc od svých kamarádů, kteří budou podle jeho pokynů postupovat vpřed přes travnatý labyrint. Jedna figurka totiž bude obcházet hrací plán po jeho okraji na základě hodu kostkou a podle toho, na jakém políčku skončí svoji cestu, se mohou pohnout její spřátelené barevné figurky.
Ale nebezpečí nečeká jen uvnitř labyrintu, ale také na obvodu, kde čeká zrádná mlha, v níž se mohou hrdinové snadno ztratit. Hra samozřejmě končí ve chvíli, kdy se některému hráči podaří dosáhnout středu s Beruškou se všemi svými třemi figurkami.
Bohužel i s touto hrou jsme se setkali již dříve, tentokrát v Rákosníčkově večerníčkovém podání ve hře Jak Rákosníček skočil doprostřed rybníčku. Místo ní mohla být v souboru nějaká složitější hra ve stylu Evoluce (Soubor her Prehistoric) nebo Kterak Malá čarodějnice objevila kouzelnou knihu (Soubor her Pohádkový soubor).
Na šestém místě místo toho dostaneme podruhé v souboru Člověče nezlob se, tentokrát v tradičním podání, jak jej všichni známe. Ačkoliv podporujeme myšlenku člověče v každém souboru, kterou razí firma Bonaparte, jsme přesvědčeni, že by bohatě stačilo jedno netradiční Člověče v podobě Ferdova skoku a druhé nám připadá již trochu navíc.
Všechny hry pak doplňuje tradiční domino a tentokrát kvarteto, které obsahuje pěkné pohádkové ilustrace. Celkově je zpracování souboru opět provedené na výbornou, všechny hrací plány jsou bohatě ilustrované a v balení získáte hromadu kvalitních komponent. Pro děti jsou skvělé opravdu velké kostky, se kterými se jim bude dobře manipulovat.
I Soubor her Ferda Mravenec se povedl, ačkoliv nedosáhne na kvality večerníčkových souborů. Sice obsahuje originální variaci na Člověče a výborně zpracované Ferdovo putování, ale další hry jsme již viděli v ostatních souborech. Přesto se jedná o kvalitní sadu osmi her, které děti na dlouho zabaví, obzvlášť pokud mají rády Ferdu Mravence.
Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, které navíc mají rády Ferdu Mravence, můžete bez obav k hodnocení přičíst 20% za dětský pohled.
+ zpracování
+ osm her v jednom
+ velké kostky
+ originální pojetí člověče
- tři hry stejné jako v Souboru her Prehistoric
- dvě člověče, ani jedno nevyužívá barevné kostky
- ve Ferdově skoku chybí nasazovací políčka