Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Soubor her Pat a Mat

Pat a Mat jsou dva kutilové a už to samo o sobě jim mezi diváky našeho národa získá příznivce. Ale oni jsou přitom také tak trochu nešikové. A to ještě zvyšuje jejich roztomilost a popularitu mezi publikem.

Naštěstí všechny jejich zamotané večerníčkové příhody nakonec skončí dobře a úspěchem, ačkoliv jej nedosáhnou tak, jak se na kutily sluší. Ale s trochou štěstí se dílo nakonec podaří a oni si mohou spokojeně potřást palci na rukách.

A právě z jejich večerníčkových příhod si vzala předlohu společnost Bonaparte, aby vytvořila nový soubor her pro děti. Navazuje tak na předchozí další dva soubory uspávacích pohádek pro děti (Pohádkový soubor a Soubor Večerníček ČT), ale také další soubory Ferda Mravenec nebo Prehistoric.

Ale už dříve jsme se v jejich nabídce mohli s Patem a Matem setkat. Nedávno jim totiž vyšla stejnojmenná hra Pat a Mat, která nabízí výbornou variaci na pexeso. V jejím průběhu děti staví dům do kartonové předlohy, ale při obíhání člověčovské trasy si musí pamatovat polohu nejrůznějších stavebních předmětů (cihly, lopata, míchačka a další).

Soubor her Pat a Mat jde ve šlépějích ostatních podobných herních spojení od Bonaparte a krabice má naprosto stejné rozměry. Je tedy opravdu objemná, alerozměry jsou vyvážené také množstvím obsahu. Stejně jako u ostatních souborů zde najdete trojici oboustranných plánů, které tak nabízí šest různých zajímavých her.

Pod nimi se tentokrát ale neukrývá nemotorná papírová vložka, ale semišový podklad plný přihrádek. V nich se pohodlně všechny komponenty směstnají a ještě tam mají pohodlí. A o jakých součástkách mluvíme? No tak samozřejmě nemohou chybět tradiční kostky – jedna s tečkami od jedné do šesti a druhá s barevnými šesti různobarevnými puntíky pro menší hráče.

Dále je v balení balíček karet s obrázky Pata a Mata s nejrůznějším nářadím. S těmito kartami si můžete zahrát oblíbené karetní Kvarteto, ve kterém sbíráte čtyři karty od každé barvy vyměňováním mezi hráči. Na vycvakání z kartonových bloků čekají barevné destičky domina. Ve dvou aršících pevného papíru čekají na vystříhání kartičky pexesa a také kartičky, které použijete v největší hře celého balíku – Velký úklid.

Ale o ní až později, teď ještě zpět ke komponentám. Abyste se měli na hracím plánu s čím prohánět, najdete zde hned dva pytlíky plné komponent. Zatímco první obsahuje šestnáct obyčejných člověčovských figurek (čtyři figurky čtyř barev), ve druhém najdete krásné figurky Pata a Mata. Ti vypadají jako živí. Jsou sice stejní, jako v již zmíněné hře Pat a Mat, ale to ničemu nevadí. Hlavní je, že mají různobarevný podstavec, takže je lze snadno rozlišit na plánu. Každá z figurek je v balení zastoupena dvakrát.

A teď už se společně vrhneme na prohlídku všech her, které si na kupující tvůrci ve společnosti Bonaparte připravili. První hrací plán nemá co skrývat a na první pohled se jedná o klasické Člověče nezlob se, stejně jako ve všech podobných sadách her od Bonaparte. Jsou doplněné čtveřicí obrázků Pata a Mata po okrajích.

První regulérní hra se pak jmenuje Pat a Mat na výletě, ale bohužel jsme se s ní setkali už v dřívější krabici (hře) s nápisem Pat a Mat. Jedná se o klasické hady a žebříky v patmatovském stylu. Pro majitele předchozí hry to bude zklamání, ale pak už to bude jen a jen lepší, jak budeme procházet další hrací plány a pravidla.

Nejjednodušší hrou ze zbytku nabídky je Míchačka. V té hraje jeden z hráčů proti všem ostatním, který se zhostí role Pata. Ostatní hráči maj k dispozici dvě figurky, se kterými musí dorazit od startu do cíle, aniž by je velká figurka vyhodila z plánu. Samozřejmě cílem hráče ovládajícího Pata je přesný opak – posbírat po cestě suroviny do míchačky, které figurky představují.

Hra je poměrně pěkná, ale všechen výsledek závisí čistě na náhodě. Ovšem hrací plán se spirálou působí tak trochu magicky a vyloženě hráče vtahuje, jejich cíl je však na okraji a start uprostřed. Pat má jedinou strategickou možnost ve výběru směru v každém svém tahu, může tak dobře figurkám nadbíhat. Velká nevýhoda však také je, že i barevné figurky začínají uprostřed spolu se svým chytačem, takže ten má na začátku velmi zjednodušenou práci.

Druhou, jednodušší hrou ze čtveřice novinek, je takzvaná Přetahovaná. V ní se hráči snaží jeden druhého vytlačit z hracího plánu. Souboj probíhá na zakroucených tratích, které mají ve výsledku tvar kříže – jsou tedy čtyři a uprostřed se setkávají ve středovém kruhu, kde lze měnit směr chůze.

Přetahovaná je zajímavým nápadem, ve kterém se navzájem figurky hráčů přetlačují jednotlivými hody. Vytlačení figurky z plánu však není nijak jednoduché a partie se může poměrně natáhnout. Chtělo by to nějaké bonusy pro útočníka – třeba v případě, že figurka je v na obranné části cesty, získával by útočník +1 ke každému svému hodu. Oproti tomu by každý z hráčů měl pro obranu tři žetony, které zdvojnásobí jeho hod. Bonus může však použít pouze ve chvíli, kdy je pět políček od vyřazení.

A nyní se dostáváme ke dvojici velkých her, které v Souboru her Pat a Mat najdeme. Jedná se tak o příjemnou změnu proti dinosauřímu Prehistoricu nebo Večerníčku ČT, kde byla vždy jen jedna opravdu velká a propracovaná hra. Tentokrát dostaneme hned dvě: Velký úklid a Řady. A v popisu to vezmeme pěkně pozpátku.

To znamená, že nejdříve přichází na řadu Řady. Když se nad jejich pravidly zamyslíme, jedná se o propracované piškvorky, ovšem vypadají a hrají se velice dobře. V partii si každý ze soupeřů vezme čtveřici obyčejných barevných figurek jedné barvy a také postavičku se stejnou barvou podstavce. Figurky nechá zatím vedle plánu, ale figurku postaví na číselnou řadu od jedné do deseti – to je bodovací stupnice.

Hráči na střídačku pokládají na hrací plán (ten má rozměry buď 6×6 pro čtyři hráče nebo 5×5 pro méně soupeřů) figurky a snaží se z nich vytvořit řady. Za souvislou řadu (horizontálně, vertikálně nebo šikmo) získá hráč jeden bod, pokud jsou to tři figurky a dva body, pokud seřadí všechny čtyři. V obou případech posune svoji figurku Pata nebo Mata na počítadle vpřed.

Jakmile všechny čtyři figurky leží na plánu, mohou se s nimi hráči pohybovat a navzájem se přeskakovat tak, aby znovu sestavili další a další řady. V pravidlech jsou dobře podchycené i některé zdánlivě konfliktní situace, třeba opakování jednoho tahu stále dokola. Hráč totiž musí řadu, kterou bodoval v následujícím tahu rozbít. Když se někomu podaří dosáhnout hranice deseti bodů, stává se vítězem.

Řady jsou výborná logická hra, která má v souborech her premiéru. Zatím jsme se v ostatních baleních her s takto náročnou hrou co do uvažování nesetkali. Přesto jsou její pravidla tak jednoduchá, že ji zvládnou hrát i menší děti a užijí si s ní spoustu legrace, protože každá partie je jiná. Některým firmám by jedna takováto hra stačila, aby ji strčily do zvláštní krabice a prodávaly jako hotový produkt.

Ovšem zde zákazníci dostanou možnost prožít kromě již zmíněných her ještě závěrečný Velký úklid. Hrací plán vypadá na první pohled jako jakési čtvercované bludiště, na kterém jsou vykreslené dělící černé čáry. Začátek partie je u této hry trochu složitější, protože hráči musí připravit plán na celý souboj.

Musí náhodně rozložit všech 36 kartiček, které předtím vystříhali z archu papíru a to stranou s nakreslenou cestou vzhůru. Na opačné straně naleznete většinou bezejmenné harampádí, ale občas se zde objeví i kartička s nějakým nástrojem, který postavička hledá. Posledním typem pak je takzvaná zlatá karta, která určí vítěze celého souboje.

Ke hře bude potřeba číselná kostka, za jejíž asistence se mohou hráči se svojí figurkou po bludišti pohybovat, ale musí využívat pouze spojených cest. V rámci svého tahu se však pouze nepohybují. Tečky, které hráčům padnou na kostce totiž mohou využít jako akční body buď k pohybu nebo k pootáčení kartiček tak, aby vytvořil průchod pro svoji postavu. Kartičku, na které postava skončí svůj pohyb, hráč otočí a všem ji ukáže. Pokud se jedná o jeho hledané vybavení, pak si ji může vzít, jinak ji vrátí zpět.

Ve chvíli, kdy se někomu podaří najít všechny čtyři hledané kousky, musí se všichni hráči vydat na zpáteční cestu na své startovní pole. V tomto pořadí pak budou hráči hledat na plánu zlaté karty, které mohli dříve objevit otáčením kartiček. Nyní hráči sečtou body za všechny své nasbírané karty (jak předměty, tak zlaté karty) a ten s nejvyšším součtem vítězí.

Hra je velmi zábavná a opět se jedná o příjemně pokročilou a tentokrát i strategickou hru s velkým vlivem paměti na výsledek. Nejenže musí hráči dávat v průběhu každého tahu pozor, co kdo otáčí za kartičku a jestli není jeho, ale ještě navíc si musí pamatovat pozici zlatých karet pro závěr úklidu. V tu chvíli se totiž může zcela změnit výsledek hry.

Celá hra je zajímavá hledáním a vytvářením cesty, která tam předtím nebyla. Jednotliví protivníci si navíc mohou poměrně zdárně škodit a navzájem si otáčet kartičky. Jen škoda, že kartičky jsou lehké a snadno si je při manipulaci rozházíte. Spoustu hracího času tak strávíte jejich opětovným rovnáním, protože jsou pěkně neposlušné.

Samotní autoři nabízejí ještě několik dalších variant hry, především pak závod, ve kterém hráči musí navštívit tři různé cíle na trati. Hráči opět mohou místo pohybu otáčet kartičky a dělat si tak cestu. My k pravidlum navrhujeme si jednotlivé postupné cíle označit třeba člověče figurkami stejné barvy, jako je hráčova figurka (lze využít ty z Řady). Ty by si pak v průběhu závodu bral zpět a nemusel by si pamatovat místa, kam musí dorazit.

Na celém Souboru her Pat a Mat nás příjemně překvapila přítomnost dvou pokročilých her, které zabaví děti nejen toho nižšího věku. Jsou totiž překvapivě strategické a každá partie je docela jiná. Proto se k těmto hrám budou vracet asi s postupem času častěji, než k jednodušším. Ty jsou naopak určeny pro menší fanoušky Pata a Mata, takže v souboru her samozřejmě mají své důležité místo.

Celkově nepůsobí Soubor her Pat a Mat především graficky tak pěkně, jako třeba Soubor her Ferda Mravenec, který se může spolehnout na kresby Ondřeje Sekory. V této hře vše stojí na loutkové pohádce o dvou kutilech a firma se tak musela snažit vytvořit v podstatě vlastní grafiku. Když se na situaci podíváme z této strany, pak se grafika podařila a k tématu Pata a Mata se pěkně hodí.

Možná je trošku škoda malého využití barevné kostky. Tu totiž lze využít pouze ve hře Míchačka. Žádná z ostatních na ni není připravená, ačkoliv u Člověče ani u Přetahované by to nebyl zas až tak velký problém.

Zajímavý však je i opačný věkový pohled. Poslední dvě popisované hry totiž zabaví nejen děti, ale i dospělé. A možná i právě proto je Soubor her Pat a Mat je zatím nejvyladěnější sestavou her, které firma Bonaparte zatím vypustila mezi hráče. Kromě klasických her Domino, Kvarteto, Pexeso a Člověče nezlob se nabízí spoustu zajímavých her, které se dětem budou líbit. A obzvášť těm, které mají rády Pata a Mata. Tak, a je to!

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 20% za dětský pohled, zvláště, pokud mají v oblibě Pata a Mata.

Recenze: Soubor her Pat a Mat
Klady:

+ dvě strategické hry
+ varianty Velkého úklidu
+ figurky Pata a Mata
+ vystlaná krabice
+ spousta her v jednom balení
+ nepobaví jen děti, ale i dospělé
Zápory:

- malé využití barevné kostky
- jedna hra stejná jako ve hře Pat a Mat
- neposlušné kartičky Velkého úklidu
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Piggy Pearls – módní prasátka