Když se posadíte do publika v divadle, očekáváte určitou úroveň vystoupení. Asi by vás ani ve snu nenapadlo, že orchestr, který si zatím podivuhodně potichu ladí své nástroje, je ve skutečnosti hromada zvířat. Ale to neznamená, že by váš kulturní zážitek měl být nějak poznamenaný. Zvířecí hlasivky jsou známé pro svoje relaxační účinky.
My ale ve společnosti nové hry Sound Quartet z produkce společnosti Ravensburger odpočívat nebudeme. Autorem hry jsou Arthur Scholten a Sensalot, zatímco ilustrace zpracovala Gabriela Silveira. Hra pak vychází v těchto dnech jako novinka roku 2016.
Krabička, ze které se všechny ty zvířecí zvuky ozývají, je celá žlutá. To není zrovna přírodní barva, ale vše je jasné ve chvíli, kdy uvidíte, že nás dovnitř zve vlk. Těm není radno věřit. I tenhle titulní zní chvíli jako včela a hned v dalším okamžiku jako lev. Všechny ty zvuky víka tak raději nechme za sebou a podívejme se do nitra krabice. Tam vládnou pevnou rukou karty, které jsou jedinou komponentou, a je jich celkem 58. Z toho 52 se skládá ze čtyř sad po třinácti rodinách. K tomu všemu patří ještě dalších šest oboustranných karet zvířat, kterými se mohou děti stát.
Právě z těchto šesti zvířátek si mohou hráči vybrat svůj vzhled (například kůň, sova nebo had). Na začátku partie pak je třeba nejdřív pořádně zamíchat celý balíček a z něj každému účastníkovi rozdat sedm náhodných karet. Všichni si je pečlivě prohlédnou a neukazují své obrázky ostatním.
Ve svém tahu pak má každý jednoduchý úkol. Obrátí se na jednoho z protivníků a vydá zvuk patřící některému ze zvířat v nabídce. Pokud dotázaný hráč má kartu z této rodiny zvířat, musí jednu předat soupeři. V opačném případě na něj může vypláznout jazyk.
Tak se hráči střídají v dělání zvuků a dotazování na karty. A pouze ten, komu se podaří nasbírat kompletní sadu nejdříve, se stane vítězem. Může s radostí vydat vítězný zvuk svojí rodiny a vyložit před sebe kompletní sestavu čtyř karet.
Sound Quartet je vlastně typické kvarteto. Tedy.. ne tak docela, protože první a zásadní změnou pro celou hratelnost, je vydávání zvuků. Z toho mají zapojené děti ohromnou legraci. Současně to dělá hru přístupnější i těm, kdo neumí ještě číst. Malí hráči si nejen procvičují svoje znalosti zvířecích zvuků, ale především se u hry nasmějí.
Druhou zajímavou změnou oproti klasickému sbírání čtyř karet je fakt, že hráči tady od začátku mají na ruce karet rovnou sedm. Tím se jim zvyšuje šance na ovlivnění hry. Správným sledováním lze odhadnout, kdo má které karty. A každý účastník nyní může sbírat rovnou dvě různé sady a doufat, že jedna z nich vyjde rychleji.
Díky sedmi kartám v ruce je hra také rychlejší a zbytečně se neprotahuje. Partie je u konce během deseti minut. Aby bylo co hádat, je třeba hrát od tří soupeřů, což je také minimální doporučené číslo.
Ovšem obtížnost, to je jiná věc. Rodiče mají možnost hru ještě zjednodušit a tím ji přiblížit ještě menším zájemcům. Ti budou sbírat karty tři a ne čtyři, což jim bude stačit k vítězství. To znamená ale také, že všechny karty nemají v ruce. Zbývající vytvoří balíček ve středu stolu.
Se zvuky úzce souvisí také samotné zpracování. Hra obsahuje spoustu (13 sad) zvířátek a to vše ve velmi pěkných ilustracích. Jen je trochu škoda, že všechny čtyři karty z rodiny jsou naprosto stejné. Určitě by nebylo špatné, kdyby na kartách byly zvířátka v trochu jiných pózách nebo situacích. To by hra vypadala ještě lépe.
Sound Quartet se stal hitem v dětském kolektivu předškoláků. Napodobování zvířat si užívají úplně všichni, stejně jako vyplazování jazyka. To vše je důkaz, jak málo stačí, aby se děti opravdu výborně bavily. A tak kromě originality není co hře Sound Quartet vytknout.
+ dvě obtížnosti
+ více karet v ruce
+ napodobování zvuků
+ rychlá partie
+ pěkné ilustrace
- originalita