Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Speed Cups – závody kalíšků

Speed Cups - balení

Mezi šálky se proslýchá, že tohle je poslední mistrovství. Už jen naposledy zazní zvoneček na cílové čáře a bude po všem. Mezinárodní šálková federace se rozpadla a zdá se, že už nic nemůže start příští velké ceny zachránit. To ale neznamená, že by závodníci nechtěli naposledy dokázat, co se v jejich rychlých rukou ukrývá. Tak usedněte ke startu, ruce za záda a.. START!

Tento poslední závod se odehraje na stole, kde rozbalíte novou deskovou hru od společnosti Piatnik. Její název je Speed Cups a jejím autorem je Haim Shafir, designér oblíbených her Cink! (recenze), Cvak! (recenze), nebo Pirátské kostky (recenze). Z jeho posledních her se tak na český trh dostala většina. O grafiku na kartách se pak postarali Yaniv Shimoni a Barbara Spelger.

Speed Cups se nachází ve větší čtvercové krabičce a to přesto, že se jedná v podstatě převážně o karetní hru. Ale už samotné víko (a název) vám naznačí, že to nebude úplně všechno, co budete k partii potřebovat.

Speed Cups - připravená hra

Vnitřek krabice je využitý opravdu poctivě, protože zatímco uprostřed leží malý modrý zvonek od firmy Ludofact, model z roku 2012, kolem něj jsou úhledně poskládané čtyři sady kalíšků. Tyhle komínky jsou vždy složené z pěti šálků – zeleného, červeného, modrého, žlutého a černého. Teprve pod zmíněným zvonečkem je malý balíček 24 karet z úkoly, o kterých jsme si mysleli, že budou základem celé hry.

Ale ono se nakonec všechno bude točit právě kolem nich. Najdete na nich naprosto odlišné obrázky, které ale spojuje jedna věc – jsou složené z těch samých pěti barev. Ty jsou vždy nakreslené v nějakém pořadí zleva doprava nebo shora dolů. To určuje, kterým směrem budete stavět i vy svoje kalíšky.
Ale na začátku partie si každý z protivníků musí nejdříve vzít právě jedenu sadu šálků, které rozloží před sebe. Do středu stolu pak položíte nejen zvoneček, ale také zamíchaný balíček všech karet a to obrázkem dolů.

Jeden z hráčů se ujme otočení horní karty z hromádky a tím začne také samotná partie. Karta s úkolem ukazuje, do jakého pořadí se musí všichni hráči pokusit sestavit svoje kalíšky rychleji než jejich soupeři. První, kdo má úkol správně splněný a zazvoní na zvoneček, se stává vítězem kola a vezme si kartu.

Speed Cups - rozehraná hra

Úkoly se od sebe liší. V první řadě každý obrázek vypadá trochu jinak a díky tomu není jednoduché se v něm rychle zorientovat. Navíc některé karty vyžadují prosté položení kalíšků vedle sebe, zatímco jiné předpokládají, že je postavíte do pyramidy. Vždy je ale důležité pořadí barev, které se musí shodovat s tím na kartě.

Hráči by po každém kole měli všichni úkol dokončit, i když už je vítěz jasný. Jen tak mají všichni stejnou výchozí pozici pro další kolo a hra je tak mnohem spravedlivější. To sice pravidla nezmiňují, ale určitě je dobré se toho držet.

Nikoho z nás asi nepřekvapí, že souboj končí ve chvíli, kdy dojde balíček karet se zadáním. Hráči vezmou každý svůj nastřádaný balíček a sečtou karty, které v něm jsou. Ten, který splnil nejrychleji nejvíce úkolů, se stává vítězem.

Speed Cups - rozehraná hra

Speed Cups je novým pokusem, jak nás pobavit v rychlé postřehové hře. A zase tu získal v konkurzu hlavní roli cinkající zvonek, který tolik fascinuje malé hráče. Jen jeho veselý zvuk určí neomylně vítěze daného kola. Hráči tak musí být rychlí nejen ve stavění, ale musí i používat ruce dobře, aby mohli na konci stavby sáhnout rychle po zvonečku.

Výhodou je, že u této hry nemá nikdo problémy a nejsou zde tak velké rozdíly. Nehraje tu roli paměť, ale pouze šikovnost a rychlost. A je až neuvěřitelné, jak se hráči s jednotlivými partiemi zlepšují. Ovšem ani při opakovaném hraní se hra neomrzí, protože náhodné pořadí karet před vás staví pokaždé jiné výzvy. Kalíšky skládáte vždy jinak.

Jednoduchost a rychlá partie je tou základní výhodou, která ale platí pro mnohé postřehové hry. Proč tedy zrovna tuhle? Hráči se tentokrát neperou o něco, co je uprostřed, ale místo toho se soustředí každý na vlastní šálky a teprve na závěr každého kola se potkají uprostřed. Přitom ale velice dobře vnímáte, jak jsou na tom ostatní a snažíte se je předběhnout.

Speed Cups - karty

Jedinou nevýhodou tak je, že v prvních partiích se můžete setkat s nejasnostmi, jestli se mají kelímky u té konkrétní karty stavět na sebe nebo vedle sebe. Proto je dobré všem nováčkům vždy ukázat karty a vysvětlit, jak je rozeznají. Přesto může někoho zrovna jeho natočení ke kartě mást.

Speed Cups dělá dobře přesně to, co by mělo. Nabízí rychlou a jednoduchou zábavu, která nemá sice v krabičce ukrytou žádnou speciální třešničku na dortu, ale přitom zůstává zábavná. Zaručeně pobaví nejen všechny fanoušky žánru a překvapí někoho, kdo ještě žádnou postřehovou hru nehrál.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHaim Shafir
IlustraceHaim Shafir, Yaniv Shimoni, Barbara Spelger
VydavatelAMIGO, Shafir Games (המשחקים של חיים שפיר), 999 Games, Anne, Br. Jordan, Brain Games, Broadway Toys LTD, G3, Gigamic, Giochi Uniti, Kaissa Chess & Games, Kikigagne?, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Mercurio, PaperGames (III), Spin Master Ltd., Swan Panasia Co., Ltd., Ігромаг
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(7 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Real-time
MechanismyPattern Building
RozšířeníSpeed Cups: Fan-Edition
Alternativní názvyBeat the Bell: Speed Cups, Bicchieri Sprint, Crazy Cups, Halli Cups, Speed Cups, Stapelgekke Speed Cups, Скоростные колпачки, ШВИДЕРЦЯ, תפוס ת'כוס, スピードカップス, 快手疊杯, 神cup妙手, 할리갈리 컵스

Více o hře.

Recenze: Speed Cups – závody kalíšků
Speed Cups jsou na startovní čáře se spoustou dalších postřehových her. Naštěstí se jim díky svým kalíškům odkutálí dostatečně stranou, protože zůstávají osobití. Největší roli na tom nemá ani zvoneček, který hru přiblíží dětem, ale fakt, že všichni hráči skládají z šálků přímo před sebou. Teprve když má někdo barevnou řadu kompletní a správnou, může zazvonit a vyhrát tak kolo. Někdy vás může zmást náhled na kartu ze strany, kdy nepoznáte, jestli máte kalíšky stavět na sebe nebo jen pokládat jeden vedle druhého. Díky veselým kresbám na kartách a jednoduchému hernímu mechanismu zaujme všechny, kdo se rádi předhání v rychlosti.
Klady:

+ pěkný nápad s kalíšky
+ každá karta je jiná
+ hráči staví každý sám
+ jednoduchá postřehová hra
+ zvoneček přiláká děti
+ hravé kresby
+ kvalitní zpracování
Zápory:

- pohled na karty může být z některé strany matoucí
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Haru Ichiban – lekníny v řadě