Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Squid Game – zahrajte si o oliheň

Je nás tu několik stovek. Slíbili nám pohádkové bohatství. Jedinou podmínkou je vydržet až do konce a nevzdát se. Nikdo nám ale už neprozradil, že se od nás bude čekat plnou, že budeme krvácet a umírat na cestě za vítězství. Jen pět her. Pět kroků, které jsou mezi námi a skleněnou koulí wonů.

Pod záštitou společnosti Netflix vznikl fenomén. Seriál Squid Game pobláíznil fanoušky televizní zábavy a binge-watchingu po celém světě. Hra vyšla pod hlavičkou BlueMatter Games a jejími autoři jsou Nicholas Cravotta, rebecca Bleau a Skylar Cravottableau. O ilustrace s tématem seriálu se postaral Mathieu Lidon. A ačkoliv se jedná o korejský seriál, nebudeme muset umět ani korejsky, ani anglicky, protože si boj o vlastní život zahrajeme v češtině díky firmě ADC Blackfire.

Na víku vidíme řady poslušných čtverečků, trojúhelníků a koleček, tedy mužů, kteří udržují soutěž v chodu. A uvnitř už se dostáváme do ubikací, kde sídlí všichni účinkující a čekají na první hru. Ve dně krabice se nachází spousta karet, žetonů, ale i několik plánů.

Než se účastníci pustí do jednotlivých her, nejdříve provedou obecnou přípravu. Vezmou si tedy podle zvolené barvy karty hráčů a sadu žetonů s čísly. Tyto žetony reprezentují jednotlivé soutěžící a každý z účastníků bude mít tedy na starost na úvod celých sedm postav.

Postupně s nimi hráči budou vstupovat do stále těžších her. Už dopředu by se měli ale smířit s myšlenkou, že zdaleka ne všechna jeho čísla to dotáhnou do cíle. Před každou hrou dostanou týmy (a tedy hráči) novou posilu.

První hra, jejímž hlavním cílem je protřídit zájemce o peníze, se jmenuje Červená, zelená a hráči pro ni budou potřebovat herní plán, svoje karty, a především desku s Panenkou a její speciální sadu karet. Žetony hráčů vybíhají vždy jeden v každém tahu, takže později budou mít na trase i více přeživších. Postupně všichni přidají nového hrdinu a také vyberou pohybovou kartu. Ta určuje, jak daleko číslo v kole dojde, ale pouze v případě, že se pohne ve správnou chvíli.

Ještě před pohybem si totiž hráči ověří, v kterou chvíli panenka kouká. Všichni hráči odkryjí svoji volbu a ti, kteří se shodují, musí odevzdat figurku nejblíže k panence a nechat ji odvézt s mašličkou do spalovny. Hráči si navíc mohou dělat zlomyslné naschvály a strkat do sebe, čímž přilákají pohled panenky. Vítěz je každý, kdo dorazí za čáru.

Všichni přeživší pak pokračují hned druhou vyřazovací hrou Dalgona ale ještě předtím si každý z účastníků přidá jednoho člena do týmu. Potom už budou všichni vyškrabávat v medové sušence s pomocí jehly. Hráči své reprezentanty rozmístí mezi jednotlivé tvary a postupně krok za krokem jej musí provést skrz všechny sekce. Za tímto účelem otáčí karty Dalgona. Je to hra plná odvahy a pokoušení štěstí, jak hráči odkrývají karty, mezi kterými jsou ukryté také karty Křup. Ta ihned znamená zlomení sušenky a vyřazení jednoho z přeživších.

Potom už to nebude každý sám za sebe, ale nově budou muset reprezentanti táhnout za jeden provaz. Ale ne v rámci týmu. Naopak náhoda je namixuje z různých barev a týmů. Proběhnou tři samostatné souboje a všichni poražení jsou vyřazeni. Hráči si vybírají pro své žetony týmy krok za krokem a potom k pozicím hrají karty. Vyšší celkový součet pak vítězí.

Pak budou hráči bojovat v jednoduchých kuličkách. Mohou se ale rozhodnout, jestli budou hrát hádanou sudá lichá (kolik kuliček držím v dlani?) nebo házet žetony na zeď a snažit se být tím, jehož kulička dopadne nejblíž.

Zatím jsme tu měli hry opravdu jednoduché. Pravidly nejkomplikovanější jsou ty poslední dvě. U závěrečné hry o oliheň to tak nějak čekáme, ale u skleněného mostu to trochu překvapí. Hráči zde opravdu mají dvojice destiček, kde ze zadní strany nelze poznat, které ze skel je pevné a které postavu přeživšího neudrží. Podle počtu přeživších se rozdělí u figurín a určí se tak jejich pořadí, ve kterém půjdou na most. Hráči pak znovu používají karty s čísly a pohybují svými figurkami o tolik kroků, kolik si naplánují. Všichni ale plánují současně, takže pokud to někdo přežene, mohou se postavy navzájem strkat a způsobit řetězovou reakci, která může mít hodně zajímavé dopady.

Ve finále se utkají všichni přeživší a pokusí se jako první dosáhnout hlavy olihně. Manévrují po nakresleném plánu a snaží se naplánovat vždy jednu ze čtyř možných akcí. Mohou bodat protivníky na stejné pozici, vystrkovat se ven, bránit se a pohybovat. Nakonec právě tato finálová hra rozhodne o tom, kdo se stane vítězem celé této nemilosrdné hry.

Squid Game je souborem her, který je překvapivě dobře navržený a věrný seriálu. Ale je tak poctivý, že vlastně apeluje pouze a jen na milovníky Hry o oliheň a ostatní zůstanou stát asi nechápavě mimo, protože pochopit takovéto vyvražďovací praktiky bez souvislostí z předlohy asi možné není.

Nakonec ale výsledek rozhodně není špatný na hru, která je vlastně reklamou na hru nebo naopak výsledkem reklamy na seriál a jeho (blížící se) druhou řadu. Všechny minihry docela příjemně pobaví a uvolněným způsobem umožní soupeřit.

Nečekejte ale žádné taktické hody, protože veškerému plánování tu ustoupila náhoda. Ukáže to hned první hra Červená, zelená, kde hráči jsou vlastně jen loutkami ve střelbě panenky. Mohou postupovat opatrně a pomalu, ale když budou mít smůlu, tak jim prostě ten Černý Petr padne.

Postupně v partii ubývá přeživších, ale i když by měl někdo smůlu, je zajištěno, že se udrží v souboji až do konce. Před dalším kolem totiž vždy hráč získá nového člena. Samotné hry jsou příjemně rychlé a každá trvá nějakých deset minut, takže jde opravdu o minihry, které mají společný dějový oblouk směrem k vítězství jednoho jediného člověka. To znamená, že hra trvá kolem padesáti minut.

Většina her má navíc také časový limit, který po nějaké době začne odpočítávat a jakmile je na nule, všichni neúspěšní jsou vyřazení a stávají se z nich bankovky. Ty jsou na zadní straně všech hrdinů a přesně to odpovídá předloze.

Squid Game je zajímavým počinem. Asi byste nečekali, že si zahrajete hru na motivy takhle bláznivého, ačkoliv populárního seriálu. A přesto je to tady. Hra je to solidní, jen nečekejte nějaký dechberoucí zážitek. Squid Game je prostá a náhodná zábava pro nenáročné.

Recenze: Squid Game – zahrajte si o oliheň
Squid Game je nakonec určitě pozitivní překvapení. Očekávali jsme snahu jen shrábnout peníze za licenci, a nakonec jsme dostali ucházející zábavu, kterou pochopí snad jen fanoušci seriálu. Pro ně je určená, a právě u těch si dokážeme představit, že se budou ke hře vracet a partií vzpomínat na své oblíbené hrdiny a momenty seriálu. Pokud se počítáte mezi ně, pak vám Squid Game můžeme doporučit.
Klady:
+ adaptace milovaného seriálu
+ věrné ztvárnění všech her
+ dodržení rozumné herní doby jednotlivých miniher
Zápory:
= náhoda
= jen pro fanoušky seriálu
3.8
Prozkoumávejte dál
Recenze: Harvest Island – každý jsme tak trochu zahradník