Existuje spousta exotických sportů. V našich podmínkách mezi ně zcela jistě patří i curling. Dal by se vlastně zjednodušeně označit jako takový pétanque pro hodně pokročilé na ledě. Ale takové přirovnání nedělá tomuto sportu vůbec čest, protože curling je v překvapivě týmovým sportem. Tentokrát budete ale na startovní čáře sami za sebe, nebude tu nikdo, kdo by vašim kamenům umetl cestičku až do cílového kruhu.
Společnost Albi nás v tom nechala samotné. A my jim za to budeme vděční, protože právě jejich zásluhou se k nám na trh dostala nenápadná hra Stolní curling. Původním vydavatelem je švédská společnost Mindtwister, která stojí i za zajímavou abstraktní hrou Repello (recenze).
Vzhledem k povaze hry tentokrát zábavu nenajdeme v krabici klasických rozměrů. Místo toho se celá ledová plocha i kameny ukrývají v protáhlé a nenápadné krabici. V ní je stočené do roličky právě to kluziště, které má po rozbalení délku 120 centimetrů. Nechybí ani sáček s
Vše je poctivě zabaleno v kartonových schovkách. V tubě je srolovaný herní plán, který je z hladkého materiálu se všemi potřebnými čarami. Na obou stranách jej zatěžují hranatá závaží, abyste jej mohli snadno roztáhnout na stole. Spolu s ním se zkroucený uvnitř ukrývá také krátký návod popisující pravidla.
V malé přihrádce na straně jsou pak naskládané samotné kameny, které jsou čtyři pro každou stranu. Každý má nahoře rukojeť, jako opravdový curlingový kámen, ale uvnitř jeho plastového těla se ukrývá kovová kulička. S nimi se uvnitř mačká také jedna houbička, která zde nahrazuje koště pro uhlazování povrchu před kamenem.
Hru lze hrát ve dvou nebo více soupeřích, kteří se vždy ale musí rozdělit do dvou skupin. Ty mezi sebou budou soupeřit. Reprezentant začínajícího týmu si vezme jeden kámen a pokusí se jej postrčit tak, aby se zastavil co nejvýhodněji poblíž cílových kruhů. Musí při tom kámen poslat tak, že se jej před první černou čarou už nebude dotýkat. Takový kámen pak musí dojet za druhou čáru, jinak není hod vůbec platný.
Bodování nastává po odehrání posledního kamene. Tým je odměněn za každý kámen, který je blíž středu než nejlepší kámen soupeřícího týmu. V každém kole tak může bodovat pouze jedna strana a to od jednoho až do extrémně úspěšných čtyř bodů.
Vítěz kola pak začíná to další. Každý takzvaný end (tedy jedno kolo s osmi vypuštěnými kameny) se pak počítá jako takový tenisový set. Body uvnitř něj už nehrají roli. A pouze po dosažení určeného počtu vítězných endů (záleží na hráčích) partie končí.
Tak vypadají základní pravidla Stolního curlingu. Není na tom vlastně vůbec nic a veškerý úspěch závisí na šikovnosti. Hráči musí při posílání kamenů na kruh mít cit a dobrý odhad. S trochou praxe a partií je možné opravdu odhadnout, kam kámen půjde a dokonce dávat mírné falše. Hra prostě dovoluje všechno, co byste si v takovém reálném curlingu dokázali představit.
Při tom je ale ve hře možné také prosazovat taktiku. Pokud jsou oba protivníci vyrovnaní, není jednoduché si udržet kámen v kruhu po celou dobu. Tady přichází čas uplatnit profesionální dodatky, které do hry přidávají strážné kameny. Ty hráči vyšlou na plochu jako první a mají za úkol blokovat přístup. Nikdo na ně totiž až do třetího hodu nesmí útočit. Tím se ze hry stává opravdová taktická bitva se vším všudy.
Stolní curling je skvěle přístupný pro úplně všechny. Krásné zpracování zaručuje desítky partií, ve kterých se nebudete rozhodně nudit. Je lákavý úplně pro všechny věkové kategorie a nezáleží na tom, jestli se jedná o klasické hráče deskových her nebo jen náhodné kolemjdoucí. Tahle hra má potenciál stát se fenoménem relaxační zábavy.
Curling je pro nás téměř nedosažitelný sport. I když by si ho mnozí z nás rádi vyzkoušeli, příležitostí k tomu se skýtá jen málo. O to lepší zprávou je existence alespoň tohoto malého Stolního curlingu, ve kterém můžeme trénovat. A i na stole s rodinou nebo kamarády je to výborná zábava. Je takový i velký curling? Hráli jste? Podělte se s námi v komentářích.
+ možnost zahrát si jinak těžko přístupný sport
+ výborně zpracované kameny
+ přístupná hra pro všechny
+ příjemná relaxace
+ umožňuje i taktickou hru
+ celé je to o šikovnosti
- celé je to o šikovnosti
Neni ta hraci plocha na stranach ponekud ohnuta? Z fotek mi to tak prijde… A co ta houbicka, ma skutecne nejaky vliv na pohyb kamenu?
Hrací plocha je mírně prohnutá, ale kameny jsou těžké a jejich pohyb to neovlivní. Pravděpodobně jde o problém skladování a srolování herního plánu.
A houbička je tu pouze pro doplnění, vliv na samotnou hru nemá.
0