Každý úkol, který ve svém životě dostaneme, je takový malý kvíz. Někdo nám ho zadá a my ho musíme vyřešit. Jednou to může být rutina, protože tu činnost plníme pravidelně, jindy se musíme opravdu zamyslet, abychom vše provedli správně a do detailu přesně. Kvízy jsou náplní našeho života a možná proto je máme tak rádi i ve chvílích, kdy relaxujeme a hrajeme si.
A od toho, aby tyto dvě příjemné činnosti spojila v jednu, je tu desková párty hra Superkvíz. Byla vyrobena na Slovensku na zakázku společnosti Dráčik, která u našich východních sousedů a také v České republice provozuje síť prodejen hraček. Superkvíz se poprvé objevil v obchodech v roce 2011 a můžete jej pořídit právě a jen v prodejnách Dráčik.
Z krabice nevyčteme autora, a proto se rovnou vrhneme na samotné balení. Na krabici je vidět, že ji vyráběla společnost zabývající se hračkami, protože jde s moderním trendem hraček – na hru si můžete sáhnout, aniž byste ji koupili. Tedy konkrétně na tlačítko bzučáku, které vévodí středové jednotce.
A teď se dostáváme k zásadní informaci o Superkvízu. Ten je totiž plně elektronickou hrou a to znamená téměř žádné karty a vůbec žádnou kostku. S touto tendencí jsme se už setkali dříve třeba ve hře Boggle Flash (recenze), ale Superkvíz je prvním z řady kvízových her, které se něčeho takového odvážili. To si zaslouží pochvalu. Alespoň tu úvodní, v průběhu recenze uvidíme, jestli to s sebou přináší i nějaké nevýhody.
Takže hlavní část hry jsme viděli už přes krabici. Ale jak vypadá bzučák, když ho vysvobodíme z krabice docela? Jedná se o červené tlačítko, takové jaké by mohl mít americký prezident někde na stole s odpalovacími kódy, připevněné na žluté základně. Na každé ze čtyř stran základny je malé světýlko, které ukazuje hráčům, který je na řadě. Nahoře jsou také reproduktory, kterými hra s účastníky komunikuje.
Na spodní části najdete hladová ústa, která čekají, až je nakrmíte trojicí AA baterií. Ve hře již jedny obsažené jsou, aby zájemci o hru za stlačení bzučáku dostali nějakou odezvu i v případě nerozbalené hry. Taková drobnost určitě potěší, ačkoliv návod radí, že byste je měli nahradit novými, protože slouží pouze k předvádění. Po vybalení jste ale natěšení na vyzkoušení a přesně k tomu bohatě původní tužkovky stačí.
Jenže dno magické elektronické krabičky je mnohem bohatší, než jen jedno víko. Najdete na něm jeden přepínač ON-OFF, abyste mohli šetřit baterie, když zrovna nehrajete. A kolem baterií je pak osm přepínačů – vpravo jsou čistě funkční, zatímco ty napravo slouží k výběru her.
Nejdříve se podíváme na jednu systémovou funkci, která nám u většiny zvukových her chybí – hlasitost. Opakovaným stisknutím tlačítka ji můžete změnit a hra má celkem tři úrovně. Na doma vám bude stačit ta nejnižší, zatímco hlasitá pak bez problémů zvládne fungovat i v hlučnější společnosti, třeba v hospodě.
Sousedními tlačítky můžete hru zapauzovat, když si někdo potřebuje odskočit a nechat si zopakovat poslední otázku, pokud jste ji neslyšeli nebo zapomněli. Poslední čtvrtou volbou napravo je obtížnost pro hry Kvíz a Slovní dostihy. Na výběr jsou dvě obtížnosti – lehká a těžká, kterou můžete za pomoci tlačítka vybrat na začátku každé hry. Pokud ji nezvolíte, hra vybere náhodnou sadu lehkých i těžkých otázek. Vlevo pak jsou také čtyři tlačítka, která odpovídají čtyřem hrám, jež můžete hrát a kterým se budeme věnovat za chvilku.
Teď se ještě podívejme, co dalšího kromě bzučáku najdete v krabici. Především je to herní plán, do jehož středu herní jednotku postavíte. Pak čtyři figurky, 56 karet pro hru Popis slov a také čtyři tužky a zápisníky pro hru Město-Jméno-Zvíře-Věc.
Superkvíz sdružuje zajímavé a zábavné hry do jednoho balení. Setkáme se zde se Slovními dostihy, Kvízem plným otázek nebo Hádáním slov ve stylu Aktivity. A nemůže chybět ani naše oblíbené Město-Jméno, které se v žádné zábavě neztratí.
Nyní se tedy podíváme postupně na jednotlivé hry, na to jak se hrají a rovnou si je také zhodnotíme. Pro všechny se však shoduje základní příprava na stole, kterou bychom pak zbytečně opakovali. Na plochu mezi týmy položte herní plán a do jeho středu položte bzučák.
Každý tým si vybere jednu barevnou figurku a postaví ji na start. Vyberte obtížnost (ale nemusíte) a jste připraveni ke hře, kterou vyberete také stiskem tlačítka dole na jednotce. Ve většině her se vás jednotka také zeptá na počet účastníků/týmů.
První v řadě na výběr je Kvíz. Tato hra otestuje především vaše vědomosti. Uvnitř krabičky je nachystáno na hráče několik set různých otázek ze všech možných oborů. Pořadí hráčů určuje jednotka barevnými tečkami po svých stranách, takže každý hráč ví okamžitě, že je na něm řada.
Základní verze Kvízu je klidnější a soupeři nehrají současně. Místo toho má každý deset vteřin na odpověď od chvíle, kdy uslyší z jednotky otázku. Tato verze je určitě lepší pro rodinné hraní, obzvlášť s dětmi. Hráč vždy nejdříve vysloví odpověď (pokud to do deseti vteřin stihne) a pak stlačí bzučák. Ten po napínavém zvuku oznámí správnou odpověď.
V případě, že hráč odpověděl správně, může postoupit svojí figurkou o jedno políčko dopředu. V opačném případě naopak jedno pole ztrácí. Pokud neodpověděl, zůstává stát na místě. Každopádně ale je nyní na řadě další ze soupeřů.
Otázky v Kvízu jsou rozdělené podle obtížnosti. Jednodušší jsou opravdu vhodné pro děti, zatímco složitější vám občas dají zabrat. Jsou zde otázky ze všech témat od sportů, přes historii až po filmy, což znamená, že si zde každý najde tu svoji doménu. Každé kolo obsahuje dvacet otázek, po nichž můžete buď pokračovat dál, nebo vyhlásit vítězem hráče, který dorazil nejdál.
Kromě základní verze si ale můžete zahrát také Extra Kvíz, který funguje stejně, jen všichni hráči odpovídají současně. Ten, který stlačí bzučák jako první, se stává vítězem kola a získává bod. Kdo po sadě otázek urazí nejdál, je vítěz.
Elektronický Kvíz je pěkný a určitě vás bude bavit. Otázek je sice velké množství, přesto se ale setkáte s opakováním a odpovědi na otázky si zapamatujete mnohem lépe, než při hraní čtené verze vědomostní hry. To znamená, že zkušenější hráči budou mít později výhodu a časem se vám může tato varianta Superkvízu ohrát.
Totéž platí i pro Popis slov, který je poslední volbou. Zde používáte jednotku k měření času a zaznamenávání jednotlivých úspěchů. V této hře využijete zmiňovaných 56 karet, které nejsou oboustranné. Na každém listu mají třikrát osm slov, která je vaším úkolem uhodnout v rámci jednoho kola.
Jedná se o klasickou variantu na Aktivity, ve které se snažíte za pomoci všech možných prostředků napovědět svému spoluhráči slovo, které máte na kartičce. Na celé kolo máte čas jedné minuty, který vám stopuje jednotka. Za každý úspěch stlačí popisující hráč bzučák. Řídící jednotka zaznamená čas jeho správné odpovědi. Jakmile uplyne čas, přechází povinnost na druhý tým.
Celé kolo pak vyhrává ten z týmů, který stihl za minutu poznat více slov. V případě remízy (stejného počtu slov) se stává vítězem ten, kdo odpověděl rychleji. Tento tým získává bod a posune figurku na herním plánu vpřed.
Protože hráči využívají karty s jinými zadáními, je zde prostor pro pocit nespravedlnosti. Některé karty mohou být nevyrovnané v obtížnosti. Naštěstí zde není problém s ohráním, protože 24×56 je opravdu vysoké číslo – 1344 slov k předvádění
Hra Popis slov je jako jediná omezená počtem účastníků alespoň na čtyři. Současně však také jako jediná nemá citelné horní omezení, protože jeden hráč se stává vypravěčem a hádat jich může libovolné množství.
A teď už nám chybí poslední dvě hry, které mají obě svůj základ ve slovní zásobě. První z nich a druhá v pořadí na herním zařízení je hra Slovní dostihy. V této hře dostanete od bzučáku zadání nějakého tématu, na které musíte začít vyjmenovávat slova.
Hráči se střídají v odpovídání. Každý z nich má na odpověď pouhých pět vteřin. Jakmile vysloví nové vhodné slovo, stlačí bzučák a předá tím slovo soupeřům. Mezitím si už může připravovat slovo pro další kolo. Souboj trvá tak dlouho, dokud některý z hráčů nesplní limit a neodpoví. Takový hráč vypadává ze hry. Kdo vydrží nejdéle, stává se vítězem kola a za odměnu opět posune figurku vpřed na herním plánu.
Stejně jako Kvíz, i Slovní dostihy si můžete hrát jen tak pro zábavu sami. Zásoba témat je poměrně rozsáhlá a i když se začnou opakovat, hra nepřestává být zábavná. Naopak je časem stále těžší a těžší, jak se ostatní hráči učí nová slova a vítězové tak musí stále vymýšlet nová a nová.
Slovní dostihy jsou výbornou zábavou, rychlou a napínavou. Ze všech her v Superkvízu se nám líbí asi nejvíce a také měly největší úspěch u dětí.
Město-Jméno-Zvíře-Věc je poslední hrou. Ta se v podstatě neliší od klasické papírové varianty – i zde budete potřebovat poznámkový blok a tužku. Jediné, co udělá jednotka za vás, je odpočítá vám náhodné písmeno. To zabraňuje hráčům, aby podváděli.
Jinak už hra funguje stejně – hráči musí napsat slovo začínající na toto písmeno z každé kategorie. Zde k tradičním známým přibyla profese a jídlo, což dodává hře nový nádech. Po napsání svých odpovědí si hráči zkontrolují výsledky. Pokud nikdo z ostatních nemá stejný pojem, získají rovnou dvacet bodů. Pokud napsal jiný hráč stejné slovo, pak skórují všichni tito hráči pouze pět bodů. Můžete hrát na libovolný počet kol, po nichž hráči sečtou výsledky a vítězí ten s nejvyšším součtem.
Z popisu vidíte, že v této hře nepoužijete vůbec herní plán. Současně jako jediná vlastně nepřináší žádné novinky, které by vás zaujaly. Pokud tedy máte rádi tuto hru, pak se vám bude hrát lépe díky losovacímu zařízení. Ale stejně tak byste se bez něj mohli obejít a hrát ji stejně, jako doposud. Potěší tak především ty hráče, kteří ji zatím neznají.
Superkvíz je sbírkou čtyř her a poskytuje tak zdánlivě rovnou čtyři důvody ke koupi. Jenže jedna z her je kopií originálu (Město-Jméno-Zvíře-Věc), kde za vás herní jednotka pouze vylosuje počáteční písmeno. Další dvě se potýkají s problémem, že se vám časem mohou ohrát (Kvíz a Popis slov). Největším důvodem pro koupi tak zůstávají Slovní dostihy, které jsou ohromná zábava.
Ovšem výborně vás zabaví i Popis slov, který se spoléhá na témata na kartách. V konečném důsledku jich je dost, a protože hádající nevidí slova, není tak velký problém v tom, když už hrajete stejnou kartu poněkolikáté. Hráči s dobrou pamětí si ale mohou pamatovat pořadí slov na kartě a mít tak výraznou výhodu.
I Kvíz se svými stovkami otázek je výborný a to především pro děti a trénování jejich znalostí. Vědomostní hry jsou oblíbené, ačkoliv je zde limitovaný počet otázek, hra vás určitě nezklame.
Nejvíce ale Superkvíz sází na přítomnost elektronického bzučáku. Ten je lákavý nejen pro dospělé, ale i pro děti a bude asi největším důvodem, proč si tuto hru pořídit. Jeho mačkání je zábavou, stejně jako je honba za zvonečkem ve hře Cink (recenze). Současně chválíme možnost volby obtížnosti, hlasitosti a zapauzování hry.
Zpracování trochu vázne u herního plánu, který se nám hned po rozbalení hry začal ohýbat a odlupovat. Opakovaným rozkládáním a zastrkováním do krabice se situace pravděpodobně ještě zhorší. Naštěstí není ke hře nijak zásadně potřeba a body lze zaznamenávat i jinak.
Sečteno a podtrženo je Superkvíz určitě příjemným přírůstkem na poli párty her. Výhodou je, že oproti některým podobným hrám se u této krabice pobaví dobře i pouze dva hráči. Může za to širší výběr her. Právě skutečnost, že si můžete vybrat hru, na kterou zrovna máte náladu, je opravdovým plusem Superkvízu. Pokud tedy hledáte nějakou pěknou vědomostní hru, pak byste měli do svého hledáčku zařadit i tuto.
+ výborně řešená herní jednotka
+ barevné ukazatele kdo je na řadě
+ skvělé tlačítko
+ volitelná hlasitost
+ čtyři zajímavé hry
+ výborné slovní dostihy
+ město, jméno obohacené o profesi a jídlo
+ ke hře vám stačí jednotka a bloček, herní plán je navíc
- hra kvíz se ohraje díky limitované zásobě otázek
- provedení herního plánu
- hra mohla nabízet rozšíření ke stažení
Dobrý den,
mám zájem o koupi společenské hry Superkvíz. Prosím o zaslání způsobu úhrady a doručení hry.
Děkuji
Dobrý den,
mám zájem o zaslání hry Super kvíz,prosím Vás o cenu.Děkuji
Mám zájem o hru prosím. Cenu a jestli lze poslat na dobírku