Švábi. Hmyz jako každý jiný. Ale zatímco všichni ostatní mají svoje milovníky – včely, pavouci, kobylky a dokonce i blechy, slyšeli jste někdy o někom, kdo by choval nebo se mazlil se šváby? My tedy rozhodně ne.
Ale o švábech se říká taky, že jsou výteční kuchaři. Ostatně jejich salát je vyhlášený napříč celou hmyzí říší. Jak se to ale doneslo k Jacquesi Zeimetovi, autorovi populárních karetních her? Těžko říct. Někdo mu tohle tajemství do ucha našeptat musel. A jeho zásluhou jej už ví celý svět, který hrál karetní hru Švábí salát.
Ta v originále nese název Kakerlakensalat a pochází z roku 2007. Nedlouho po svém německém vydání pod hlavičkou Drei Magier Spiele se dostala i na trh český. O to se zasloužila brněnská firma Corfix Distribution, která má podobně jednoduché karetní hry v oblibě, jak nás přesvědčila už minule u hry Řím (recenze).
Krabička má malý formát, který se vejde do každého batůžku. Na jeho víku je nakreslený obrázek švábího kuchtíka, který vytahuje z hrnce karty s obrázky surovin. Podle jeho úsměvu jde odhadovat, že právě vaří nějakou pořádně záhadnou salátovou směs.
Uvnitř najdete schovaná tenká pravidla a pod nimi dvě pevné přihrádky. Ty jsou až po okraj naplněné dvěma hromádkami karet s obrázky zeleniny. Na jejich zadní straně je bez rozdílu nakreslená silueta švábího kuchaře, který vypadá na první pohled tak trochu jako nějaký Lucifer. V levé ruce drží vidličku, v pravé pak vařečku a má bíle zubatý úsměv.
A co je na samotných kartách? No samozřejmě, že zelenina. Co jiného byste také čekali, když děláme salát? Pravda, že tenhle salát bude ještě o trochu víc salátovější než ostatní saláty, na které jsme zvyklí. Na kartách máme celkem čtyři druhy – žlutou papriku, červené rajče, zelený salát a bílý květák. Těchhle karet je nejvíce, celkem 112.
I zbývajících šestnáct, které nás dovedou k celkovému součtu na 128 karet, má na sobě obrázek zmiňovaných zelenin. Jenže tentokrát je na tabuli přeškrtnutý. Veselý kuchař vás tak upozorňuje, že tato zelenina do právě připravovaného salátu nepatří.
A jak budeme takový pořádný salát připravovat? Za pomoci slov! Budeme se snažit dávat správné pokyny kuchtíkovi, který se na nápovědu celý třese. Než ale bude moci začít házet suroviny do misky, musíme všechno připravit. To je ale naštěstí jednoduché.
Kompletní sadu 128 kartiček pořádně zamícháme. Je důležité, aby od sebe byly řádně oddělené především kartičky s přeškrtnutou zeleninou. Jejich vliv na hru je výrazný a míchání může leccos ovlivnit. Všechny karty nyní rozdáte rovným dílem mezi všechny zúčastněné. Při některých počtech vám několik karet prostě a jednoduše zbude. Ty odložíte stranou – ve hře nebudou použity.
Základní princip je jednoduchý. Vezmete horní kartu ze svojí hromádky a otočíte ji obrázkem nahoru. Máte pouze několik málo vteřin na to, abyste danou zeleninu správně pojmenovali. Nesmíte tedy příliš dlouho váhat, ani říkat nějaké „ááá“ nebo „ééé“. Prostě musíte rychle vypálit slovo. Právě zde ale tkví současně zásadní problém – vlastně nic vás k tomu nenutí, nemusíte být rychlejší než soupeř. Jen se musíte vejít do tolerance ostatních hráčů. Žádný časový limit není stanovený.
Na první pohled vypadá, že vlastně není ani nad čím přemýšlet. Jenže zatímco ve většině případů je hráč povinen mluvit pravdu a v opačném případě udělal chybu, jsou zde výjimky. A právě jejich úkolem je vám pořádně zamotat hlavu.
V několika jasně daných situacích totiž musíte lhát. Nezáleží pak na tom, kterou z jiných zelenin řeknete. Důležité je, abyste neřekli název té, která na obrázku opravdu je. V jakých situacích vás hra donutí vypustit lež, pokud nechcete prohrát?
První situace nastane, když se obrázek na vaší kartě shoduje s kartou, která na stole leží nahoře na hromádce. Tu vyložil hráč před vámi. V takové chvíli vám nezbude nic jiného, než lhát. Stejně tak nesmíte mluvit pravdu ani ve chvíli, kdy se hráč před vámi svojí lží trefil do vaší karty. Kromě obrázků na stole si tedy musíte také pamatovat, co kdo říká!
Ale to není všechno, do hry ještě vstupují karty, které mají na sobě zeleninu přeškrtnutou. Tyto tabuové kartičky dodávají hře další úroveň obtížnosti. Proto je vhodné je v prvních několika partiích s dětmi vynechat, abyste si lépe zažili základní herní systém a zeleniny, které jsou ve hře.
Co ale dělat, když už je do balíčku zařadíte a otočíte je? V tu chvíli musíte zapomenout na všechny názvy zelenin a místo toho musíte vykřiknout slovo šváb. Touto kartou prozatím uzavřete hromádku karet a hráč po vás zahájí nové kolo vykládání na nový balíček. Zelenina na přeškrtnuté kartičce tak nesmí být od té chvíle vyslovena. Až ve chvíli, kdy se ve hře objeví nová takováto kartička, začnete znovu přikládat na první hromádku a necháte uzavřenou tu druhou.
Ale co se stane, když uděláte chybu? No jednoduše si vezmete VŠECHNY dosud vyložené karty a přidáte si je ke svojí hromádce. Tím je samozřejmě jasný i cíl. Být prvním hráčem, který se zbaví všech karet ze svého balíčku a dokončí tak vaření salátu.
Švábí salát je jednoduchou karetní hrou, která vlastně není ani tak o postřehu, jako spíš o rychlých reakcích na obrázky. Musíte mít tedy dobrou koordinaci optických vjemů s mluvením. Ale samotná rychlost ve hře nehraje až tolik roli, jako spíš schopnost nepřeřeknout se.
Základní problém hry jsme zmínili už v popisu pravidel. Hráče vlastně nic nenutí, aby se snažili slova vykřikovat co nejrychleji a tak dělali chyby. Závisí pouze na toleranci ostatních, jestli jim bude i váhavá odpověď uznaná. A menší děti takových mezer navíc určitě rády využijí a těžko se rozhoduje, jestli už jim ten bod odečíst nebo ne.
Ve hře může svoji výraznou roli hrát i náhoda. Pokud totiž budete mít šťastnou ruku na karty a nebudete muset lhát nebo se prostě budete šťastně trefovat, můžete hru prostě a jednoduše vyhrát. Ale i to je zábava, protože u Švábího salátu je důležité smát se chybám svým i těm, které udělali soupeři. A z těchto omylů plyne pochopitelně legrace.
Bez tabuových kartiček by Švábí salát byl hodně obyčejný, jak zjistíte při několika přípravných hrách. Ale jakmile do nich zařadíte i tuhle vlastnost, musíte počítat s více možnostmi a neustále být ve střehu.
Hra není nijak extrémně zábavná ve dvou nebo třech. Její síla se ukáže až ve chvíli, kdy je balíček pořádně rozdělený mezi hráče. Ti se pak mnohem víc přetlačují o každou jednu kartu.
S tím souvisí ještě jedna výtka. Protože trest za chybu je zisk celého balíčku vyložených karet, může se partie protáhnout. Pokud byste měli tento problém, můžete trest upravit třeba na dvě nebo tři karty místo celé hromádky.
O rok později, tedy 2008, se hra dočkala volného pokračování s názvem Kakerlakensuppe, tedy Švábí polévka. Bohužel tahle hra, kterou by bylo možné s původní krabičkou zkombinovat a vytvořit tak ultimátní zážitek, se do češtiny už nepodívala. Těžko říct, jestli za to mohou slabé prodeje Švábího salátu nebo jsou za tím jiné distribuční důvody.
Švábí salát není nejlepší postřehovkou. Má drobné nedostatky, které celkový dojem trochu kazí. Především pak fakt, že v pojmenování karty soupeříte jen sami se sebou a subjektivní posouzení času nemusí být spravedlivé ke všem. Ale přesto se jedná o karetní hru, která spolehlivě zabaví, a v uvolněné společnosti si partičku rádi dáte.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Jacques Zeimet |
Ilustrace | Rolf Vogt |
Vydavatel | 999 Games, ADC Blackfire Entertainment, Corfix, Devir, Drei Magier Spiele, G3, Gigamic, Kaissa Chess & Games, Lion Rampant Imports, Schmidt Spiele, Swan Panasia Co., Ltd. |
Rok vydání | 2007 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 6 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (20 voters) |
Kategorie | Action / Dexterity, Card Game, Humor, Real-time |
Mechanismy | Pattern Recognition, Speed Matching |
Rodina | Animals: Cockroaches, Animals: Insects, Series: Ugly Animals (Drei Magier), Theme: Food / Cooking |
Alternativní názvy | Csótánysaláta, Ensalada de bichos, Ensalada de cucarachas, Insalata Scarafaggi, Kaker Laken Salade, Kakerlakensalat, Kakkerlakkensalade, Quelle Salade!, Salade de Cafards, Sałatka z karaluchami, Švábí salát, Κατσαριδοσαλάτα, 蟑螂沙拉 |
Více o hře.
+ vtipná hra
+ zajímavý systém dvou hromádek
+ potřebujete rychlé reakce
+ ve více hráčích legrace
+ vhodné pro menší (mladší) děti
- hráči nemají určený časový limit ani s nikým nesoupeří, takže mohou váhat, přemýšlet
- chybí napětí z rychlého rozhodování
- partie se může protáhnout
- v méně hráčích to není ono
Nesouhlasím se zařazením hry do kategorie pro nejmenší hráče. Aby hra byla zábavná musí trochu „ocejpat“, takže by se všichni hráči, pro dobro zábavy, měli snažit dělat, co nejmenší prodlevu mezi shlédnutím obrázku a pojmenováním (např. my hrajeme hru tak, že pokud se někdo zakoktá, nebo mu pojmenování příliš dlouho trvá, je to stejné jako by udělal chybu a hromádku si musí vzít). Toto však činí dětem mladším 8 let značné potíže a hra poté není příliš zábavná ani pro ně ani pro nikoho jiného(alespoň z mé zkušenosti).
Naopak hrajeme hru v kolektivu lidí mezi 15- 25 lety a bavíme se vždy. Jednu s nejzábavnějších her jsem dokonce hrála s rodiči a babičkou. Takže myslím, že hra je vhodná pro hráče jakéhokoli věku, u menších dětí záleží vždy na konkrétním jedinci.
Rozhodně bych švábí salát nebrala jako výukovou metodu naučit malé děti poznávat zeleninu, na to je hra dost komplikovaná systémem cíleného špatného označení.
Největší zábava je právě když obrátíte kartu rajčete, ale už máte na jazyku květák a vyjde z toho srajče a podobné zkomoleniny. Nebo když si na název nemůžete vzpomenout vůbec a řeknete zeleninu, která v salátu vůbec není. Například zelí se se salátem zaměňuje přímo krásně 🙂
samozřejmě jsem myslela, že už máte na jazyku salát a vznikne zkomolenina srajče, nějak jsem se do té zeleniny zamotala i bez karet 🙂
Děkujeme moc za podrobné zhodnocení a připomínku k zařazení do kategorie dětská. S určitými úpravami pravidel lze samozřejmě hrát hru i s dětmi, ale jinak máte pravdu.
Ještě bych podotkl, že je v pravidlech uvedeno jak dlouho se může přemýšlet… jinak recenze není špatná 🙂
Výborná hra na dovolenku, ale aj na doma. Ako dospelý to hrávam s deťmi 4-10 r. už dlhšiu dobu a stále nás to baví.
Rozhodne si to kúpte do zbierky.