Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: The Key – Sabotage at Lucky Llama Land

Lamy to všechno sledovaly. Od chvíle, kdy se objevil první záškodník s bombou až do momentu, kdy jsme museli všechny atrakce zastavit. Jenže jsou to také jediní svědkové, kterých se nikdo nedokáže zeptat na identitu pachatele.

Proto musí park povolat ty nejlepší detektivy – vás! Druhým přírůstkem do série The Key je příběh s názvem Sabotage at Lucky Llama Land. Jedná se o box z produkce společnosti HABA, kde designérem herních mechanismů je Thomas Sing.

Na víku větší krabice vidíme nejen tři podezřelé, ale i řádící návštěvníky parku a samozřejmě i jednu nezbytnou lamu. Právě tady už v levém dolním rohu vidíme obtížnost, která je tentokrát nastavena na tu nejnižší ze tří úrovní. Do středu stolu rozmístí sadu všech karet svědků a laboratoře, zadní stranou s barevnými kostičkami nahoru a také jeden náhodně zvolený barevný klíč. Samotní hráči dostanou každý svoji zástěnu, na kterou si budou značit průběh vyšetřování s pomocí fixy. K vybavení každého detektiva patří také bloček s informacemi.

Ve svých bločcích mají hráči napsané dosud známé informace, které musí správnou dedukcí doplnit. V partii ale nejsou žádné tahy. Místo toho všichni bojují současně právě tak, jako v realitě. Prostě provádí vyšetřování tím, že si berou ze středu stolu jednu kartu za druhou a postupně je vyhodnocují, případně přidávají ke svým stopám. Měli by si brát pouze takové karty stop, které na sobě mají stejnou barvu čtverečku, jako je zvolený klíč uprostřed stolu. Navíc je na kartě už předem značené téma, kterému se věnuje, takže si hráči mohou dobrou volbou výrazně urychlit svoji práci.

Každá karta obsahuje nějaké vodítko, ať už jde o svědectví okolních lidí nebo laboratorních výsledků. Hráči mohou tentokrát hledat pachatele podle stop a přiřazovat podle nich toho, kdo byl na kterém místě. Dedukce ale může probíhat i podle vstupenek a časů představení, na které pak mají alibi. Posledním vodítkem jsou fotografie ze zabezpečovacích kamer, které lze odhalit na dalších kartách laboratoře, jak byly vytažené ze záznamů.

Na základě získaných informací mohou postupně vyřazovat jednotlivé podezřelé až do momentu, kdy zůstane na obrazovce svítit devět nepřeškrtnutých obrázků. První v pořadí si může jako odměnu vzít klíč. Ostatní pokračují a teprve, když je každý spokojený, pokračuje partie k odhalení.

Nejdříve si každý podle číselných instrukcí na své zástěně vygenerují trojmístný kód. Pouze ten, kdo nakonec dokáže ke klíči spárovat tu správnou kombinaci, má šanci na vítězství. Ale jen ten ze správných řešitelů, kdo má nejnižší součet bodů vyšetřování v pravém horním rohu, potřeboval na vyřešení nejméně času a stává se nejúspěšnějším detektivem.

The Key: Sabotage at Lucky Llama Land je soupeřivou dedukční hrou, ve které každý má svoje stopy. Prvním významným rozdílem proti podobným hrám je fakt, že tu nenajdete žádné tahy, ale všichni vyšetřují současně, odhalují karty a hledají stopy.

Oproti první hře ze série – Murder at the Oakdale Club – jsou stopy opravdu jiné. I když tedy budete vlastnit oba boxy, nejenže se dočkáte jiného příběhu, ale i odlišných vodítek v brožurách, a především jiných laboratorních výsledků. Podobné jsou jen svědectví, protože ty opět pomáhají eliminovat některé časy.

Bude vás bavit identifikovat stopy sabotéra, hledat zbraně na mapě, vážit a měřit nástroje a vyškrtávat kalendář s událostmi. Novinkou je také zrcadélko (ve formě karty), které umožní porovnávání otisků bot.

Hráči se přetahují o karty, kterých je ale tolik, že to vlastně moc nevadí. Jde o to, kdo najde kterou, a jak se mu zrovna hodí do krámu. Je třeba o tom přemýšlet dopředu s využitím informací na přední straně, protože podle ikon a barev se lze zaměřit na konkrétní téma. Jestli se bude daná stopa hodit nebo ne, to už pak závisí také na štěstí. 

Druhým naprosto jedinečným momentem je to, že hráči řeší hned tři zločiny. Díky tomu je informací opravdu hodně. Vše je třeba poskládat dohromady tak, aby to dávalo smysl a vše drželo pohromadě, jako každá správně připravená obžaloba.

Posledním opravdu zajímavým faktem je to, že The Key je znovuhratelný. Volbou klíče si zaručíte, že na vás čeká jiná kombinace řešení, a dokonce použijete i jiné karty. Tento nápad je skvěle vyřešený a nabízí znovuhratelnost při zachování tajemství a dedukce. Ale přesto nakonec vyčerpáte všechny možnosti, když vyzkoušíte i poslední barvu klíče. The Key: Sabotage at Lucky Llama Land je napínavý detektivní příběh, ve kterém tentokrát není spáchán ten nejhorší zločin. Ale závažnost sabotáže není o nic nižší, takže hráči se musí pustit do vyšetřování a mezi třemi podezřelými najít toho jediného správného.

Recenze: The Key – Sabotage at Lucky Llama Land
The Key: Sabotage at Lucky Llama Land je originálním počinem, který hodí hráče do stresového povolání detektiva a nechá je v reálném čase vyšetřovat zločin. Budou vyslýchat svědky, analyzovat stopy, to vše na kartách. Všechny informace vedou ke správnému řešení, jen je otázkou, kdo je z těch útržků a náznaků dokáže vyčíst rychleji. Hráči si to užijí, při tom se stejnými podezřelými mohou zažít těch detektivních příhod hodně. Řešení je tentokrát jednodušší, ale to nic nemění na faktu, že The Key :Sabotage at Lucky Llama Land je výborná hra.
Klady:
+ originalita
+ hra v reálném čase
+ rychlost
+ hledání pachatelů lze opakovat
+ hravé laboratoře
Zápory:
= nakonec vyčerpáte všechny možnosti znovuhratelnosti
= komplikované generování klíče řešení
3.7
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tier auf Tier – vlezte si na záda