Byla jednou jedna velice hladová housenka, která měla strašně ráda ovoce všeho druhu. Ale možná ještě víc jí chutnaly šťavnaté zelené listy těch správných rostlin. V klidu si každé ráno přežvykovala, když seděla na stonku jedné pampelišky, ale najednou se něco začalo dít.
Housenka ucítila v bříšku jakési podivné šimrání. Nevěděla, co se to děje. Nikdo ji nepoučil, jak se má vlastně taková zelená housenka správně chovat. Když se vylíhla, rodiče už tam dávno nebyli a vyrostla sama na svém okousaném listu, který se pomalu zmenšoval. I později jí byla domovem několik okolních kytek na louce, pod stromem plným jablek.
Jenže teď se něco dělo. Cítila to ve všech svých nožkách i v tykadlech. Řekla si tedy, že se raději schoulí do klubíčka a usne. Zdálo se jí o tom, že je obklopená sladkými třešněmi, když vtom se s úlekem probudila. Co to má na zádech? Zkusila s těmi věcmi pohnout a najednou vzlétla a viděla z výšky nejen své rostliny, ale celou louku! Z naší housenky se stal motýl..
A ačkoliv to asi není pro vás žádné překvapení, právě tohle je děj karetní hry, která k nám přichází dlouhou cestou až z Velké Británie. Tam je pohádka o Velmi hladové housence velice oblíbená a jejím autorem je Eric Carle. Na motivy obrázkové knihy vytvořili ve společnosti Paul Lamond Games Ltd. karetní hru se stejným názvem – The Very Hungry Catterpillar Card Game.
Stalo se to v roce 2006, a housence trvalo 6 let, než urazila tu dlouhou vzdálenost z Velké Británie do České republiky. Ulézt 1026 kilometrů dokázala tedy poměrně rychle, když vezmeme v potaz její malé nožky. Nemůžeme si tedy vůbec stěžovat, že se k nám hra dostala až teď, protože i tak to znamená rychlost 470 metrů denně, tedy téměř dvacet metrů za hodinu. To je na housenku úctyhodný výkon!
A to ještě na zádech nesla krabičku, která má tvar klasické karetní hry, s horním otvíráním a vším, co k tomu patří, jen o trochu větší (přibližně 12 krát 9 centimetrů). Naštěstí společnost Angličtina hry (provozující obchod anglictina-hry.cz) už k jejímu zaslání použila klasickou kurýrní službu, takže těch posledních několik desítek kilometrů na Vysočinu housenka nemusela po vlastních.
V krabičce s portrétem trochu vystrašeně vypadající zelené housenky najdete balíček 54 karet a jednu navíc, na které se ve stylu podobných her z Anglie nachází pravidla.
Většina karet je orientovaná na výšku, ale najdete mezi nimi čtyři s housenkou, které musí být natočené naležato, stejně jako další čtyři s motýlem. Zbylých 46 karet lze rozdělit na dvě skupinky – žolíci v podobě desítky zelených listů, a pak zbývajících 36 karet potravy pro naši housenku. Na nich najdete anglický název dne v týdnu a také jednu dobrotu. Kromě ovoce (jablka, hrušky, švestky, pomeranče) můžete svoji zelenou potvůrku nakrmit také různými party dobrotami, jako je zmrzlina, dort nebo sýr.
Příprava hry začíná tím, že z balíčku musíte vyjmout čtyři obrázky naší housenky a položit je stranou. Budete jich potřebovat jen tolik, kolik se účastní partie hráčů. Všechny ostatní zamícháte pořádně dohromady a rozdáte každému ze soupeřů pět karet. Pokud by někdo z účastníků dostal více motýlů, může si nechat jen jednoho. Ostatní vrátí do balíčku a dobere si za ně náhradu. Zbývající karty vytvoří hromádku uprostřed stolu.
První hráč v pořadí otočí horní kartu z balíčku a dá ji stranou. Na ni nyní může zahrát pouze takovou potravinu pro housenku, která má na sobě text následujícího dne v týdnu. Výjimku tvoří samozřejmě žolíky v podobě listů, které lze hrát kdykoliv v týdnu, protože jsou housenčinou nejoblíbenější pochoutkou.
Tak se v hraní jedné karty střídají hráči postupně dál. Pokud se jim podaří zahrát vhodnou kartu, nemusí si dobírat žádnou novou z balíčku. Dokonce v sobotu, přesně podle knižní předlohy, můžete na sebe hrát více sobotních karet, protože housenka potřebuje pořádně nabrat sílu na svůj přerod v motýla.
Mnohem častěji ale nastane situace, že v ruce nemáte vhodnou kartu s následujícím dnem, a ani list (záleží jen na vás, jestli uděláte ze zahrání žolíka povinnost nebo si jej můžete takticky ponechat na později). V tu chvíli si pochopitelně vezmete jednu kartu z hromádky. Pokud můžete, musíte ji rovnou zahrát, jinak si ji ale ponecháte.
Ke změně a posunu zpět v čase můžete použít právě žolíka. Nejenže totiž zahrajete z ruky list, ale k němu vyložíte ještě jednu kartu z ruky. Libovolný den, který se zrovna vám hodí. Musíte ale počítat s tím, že v průběhu tahu se ještě může posunout víc dopředu.
Vítězí ten, kdo se jako první zbaví poslední karty z ruky. To je také jediná chvíle, kdy můžete z ruky vyložit kartu motýla, kterou jste získali v průběhu partie. Nemůžete ale mít v ruce víc než jednu, takže pokud byste si měli dobrat nového, musíte jej odložit. Tím ale bohužel prozradíte ostatním, že už jednoho máte. Z vaší housenky se stal jako z jediné motýl a partie končí.
Very Hungry Catterpillar je pohádka i karetní hra v jednom. Vypráví příběh o jedné hladové housence, která svých sedm dní strávila na hromádce jídla. A za odměnu se z ní stal krásný barevný motýl, který odletěl do dáli.
Samotná karetní hra nevyužívá nijak nové principy. V průběhu partie musíte získat zavírací kartu motýla, bez níž nemůžete vyhrát. Jenže její zisk je otázkou štěstí, takže i když třeba už máte v ruce pouze jednu kartu, kterou můžete zahrát, nevyhrajete a musíte si dobrat novou z hromádky. A to hráče zamrzí.
Zároveň to také ukazuje, jak je hra náhodná. Jenže to vlastně ani nevadí, nejdůležitější jsou legrační ilustrace pocházející z knížky a také vhodnost hry už od malého věku. Děti se díky hře naučí anglická pojmenování dnů v týdnu i to, jak jdou po sobě. A už to samo o sobě je velice pozitivní zpráva.
A k čemu vlastně v celé krabičce slouží karty s housenkou? No přece abyste si ji položili před sebe a cítili se v průběhu partie jako opravdová housenka! Nechte se pozvat autorem do světa, kde se z ošklivých věcí stávají ty krásné. Do světa housenek..
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | (Uncredited) |
Ilustrace | Eric Carle |
Vydavatel | Paul Lamond Games Ltd, University Games |
Rok vydání | 2006 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 10 |
Minimální věk | 3 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (2 voters) |
Kategorie | Animals, Card Game, Children's Game, Novel-based |
Mechanismy | Pattern Building |
Rodina | Admin: Better Description Needed!, Animals: Butterflies |
Alternativní názvy | La Chenille qui fait des Trous, Die kleine Raupe Nimmersatt Kartenspiel, Rupsje Nooitgenoeg Kaartspel |
Více o hře.
+ cena
+ velké karty
+ pohádka pro děti
+ učí anglické dny v týdnu
+ ovoce na kartách
+ i pro opravdu malé děti
- k vítězství potřebujete štěstí
Ahoj,
Každý den čtu vaše recenze a hltám novinky o stošest. Zajímalo by mě, zda se chystáte recenzovat také Archipelago, Isle Dorada, Escape, Runewars, Terra Mystica?
Přijde mi, že se poslední dobou věnujete spíše takovým zapadlým jednoduším karetním hrám než těmto peckám, chápu, že natestovat tyto hry je poněkud časově náročnější a že je ocení zase jen jedna cílová skupina lidí. Přesto by jste mě velmi potěšili, kdyby jste některou zvýše zmiňovaných v blízké době blíže představily, protože vaše recenze jsou na české scéně deskových her suveréně nejlepší! 😉
Ahoj Zajdo, díky za pochvalu. Bohužel žádnou ze zmiňovaných her zatím v redakci vůbec nemáme 🙁 Ale s Escape je vše na dobré cestě. Co ale třeba můžu slíbit ze zajímavých pecek je Dungeon Fighter, Goblini s. r. o., Tahiti, The Cave, Star Trek DBG nebo Spartacus.
Jinak se snažíme věnovat všem hrám stejně, proto třeba teď vyšla velká recenze na Exile Sun, před týdnem zase na Andean Abyss nebo Blood of Gruumsh. Samozřejmě, že malých her je víc než velkých a snažíme se českým hráčům ukazovat i hry, které nemusí znát..
Samozřejmě recenze složitějších her jsou náročnější časově, ale každý týden se snažíme vydávat tak 1-2 větší hry, plus nějakou dětskou a jednodušší..
Snad jsme Tě navnadili a snad budeme i dál dobrým počtením pro všechny návštěvníky..