Časová osa je malá nit, která nás provází od začátku světa a stále se nám táhne po boku a míří s námi do budoucnosti. Jenže tahle malá čárka si pamatuje všechno. Nezapomíná. Cokoliv uděláte, kdekoliv jste, ona to ví, protože tam byla s vámi. Přítomnost je jen jedna, chvilková, pomíjivá, ale my všichni žijeme mnohem více v minulosti, než si uvědomujeme.
Stejně tak se nás jako klíště drží také herní série Timeline od Frédérica Henryho. Všechno to začalo v roce 2011 hrou Timeline: Vynálezy (recenze). Tato skvělá karetní pecka vyšla v původním francouzském znění pod záštitou společnosti Asmodée. A v češtině si vzala její lokalizaci do parády tenkrát začínající společnost REXhry, která ji vydala jako svoji vůbec první hru.
Jenže čas je plný zajímavých událostí, a tak po vynálezech přišel čas na Timeline: Objevy (recenze), která byla trochu složitější, ale stále stejně povedenou hrou. No a teď se píše podzim roku 2012 a časová linie je tu stále s námi. V minulých týdnech se znovu připomněla vydáním třetí hry z řady, tentokrát s názvem Timeline: Události.
I tentokrát stojí za jejím vydáním firma nadšenců do deskových her, společnost REXhry, která se však mezitím blýskla i dalšími peckami, jako je Takenoko (recenze), Revolver (recenze) nebo Stanice Paranoia (recenze). Na trhu je už také obrovská dobrodružná hra Mage Knight (připravujeme recenzi). Co nevidět trh obsadí příšery z katastrofických filmů ve hře Vládce Tokia (recenze). A pak všechno spláchne Noe.
Ale dnes tu jsme proto, abychom si povídali o jedné konkrétní hře, o Timeline: Události. Tentokrát je na obalu nakreslená dívka v dobových šatech a kolem ní ve víru času létají historické předměty. Tenhle obrázek zdobí již klasicky elegantně vypadající kovovou krabičku s prolisem na víku, který působí úžasně plasticky.
Uvnitř se nachází dvě přihrádky vyhloubené v plyšovém podkladě. A v nich si pohodlně hoví kartičky, kterých je dohromady 110. Dvě hromádky po 55 se tak tak vejdou do balení a při přenášení vám často neposlušně vyskáčou z otvorů a rozvrství se všude uvnitř krabičky. Ale to nevadí, protože je stačí jednoduše porovnat a můžete hrát.
Největší kouzlo principu her Timeline je totiž v jejich jednoduchosti. Na začátku každé partie dostanou hráči do ruky určitý počet karet. Ten, kdo je jako první všechny zahraje, se stává vítězem.
Když se podíváte zblízka na karty, najdete na nich kromě povedených ilustrací především velkými číslicemi vypsaný letopočet a název události. Tyto dvě části k sobě nerozlučně patří, protože rok označuje, kdy se událost odehrála.
Každá karta je ovšem oboustranná – na jedné straně letopočet je, na druhé najdete pouze název a číslo zde chybí. Právě touto stranou uvidíte karty na začátku, když je dostanete. Rok vám zůstává utajený.
Letopočet je ještě podbarvený jednou ze šesti možných barev. Tím od sebe snadno odlišíte různé druhy karet – tedy události, vynálezy, objevy, ale také hudbu nebo literaturu. V předchozích krabičkách sice vždy převládala hlavní tematika, ale současně jste zde mohli najít i karty z jiných oblastí. A podobné to je i zde, kde některé karty doplní již stávající dříve vydané sady.
S přibývajícím počtem krabiček Timeline se rozšiřují také možnosti pro hraní. Můžete si tak snadno vytřídit pouze nějaké téma a hrát jen a jen s ním. Ale samozřejmě legrace to je, i když karty zamícháte dohromady. A s tím stoupá i obtížnost.
Cože? Vy nevíte, jak se Timeline hraje? Tak před chvílí už jsem vám vysvětlil, že každý z hráčů dostane několik karet. Ty si položí před sebe stranou bez letopočtu nahoru. Při přípravě hry je důležité všechny karty otočit tak, aby také směřovaly letopočtem dolů a nebyly otočené.
Teď tedy máte před sebou až deset karet a u žádné z nich nevíte přesné datum. Můžete jen odhadovat a spoléhat na vlastní znalosti historie. Právě v tom je naučný efekt Timeline. Ale ve skutečnosti zábava pramení právě z vaší neznalosti a snahy odhadnout letopočet správně. Nebojte se tedy, že pokud v dějinách nijak neexcelujete, že by vás hra nebavila!
Jakmile mají všichni hráči před sebou nějaké ty karty, položíte do středu jednu náhodnou kartu a tentokrát letopočtem nahoru. Tato karta je středobodem vašeho snažení, začátkem tenkého vlákýnka dějin, kolem kterého budete budovat ostatní události vyložené před vámi.
Hráči se nyní střídají a přikládají karty k časové ose uprostřed tak, aby byla správně ve vztahu k ostatním. Linie tedy musí postupovat pěkně pravidelně od minulosti směrem k přítomnosti zleva doprava. Ve chvíli, kdy pro svoji kartu vyberete podle vás správné místo, můžete ji otočit a zkontrolovat, jestli letopočet zapadnul na místo.
Jak karet v časové linii přibývá, umisťování nových událostí je stále těžší. Pokud vyberete pro kartu špatné místo, zahodíte ji na odkládací balíček a místo ní dostanete novou, náhradní. Proč? Protože u té původní už jste se při kontrole letopočet dozvěděli. Neposunete se tedy o nic blíž k vítězství, jen ztratíte tah. Musíte tedy pečlivě rozvažovat, kam kterou kartu přidat.
Timeline: Události je třetí kartou v řadě, která nijak nemění koncept ani pravidla. Přináší „pouze“ nové karty. Slovo pouze jsme úmyslně dali do uvozovek, protože ve skutečnosti nové karty naprosto dostačují. Skvěle jednoduchá a fungující pravidla totiž není třeba měnit.
Vzhledem k jejich vysokému počtu (110 událostí je opravdu dost) vám zaručí hodně dlouhou zábavu. A to bez ohledu na to, jestli kartičky přimícháte k předchozím balením nebo ji budete hrát samostatně.
Historické události samozřejmě mohou zaujmout jiné hráče, kterým vynálezy ani objevy příliš neimponovali. Výběr konkrétních událostí je opravdu zajímavý a rozložený po celé historii lidstva.
Najdete zde tak například zformování Měsíce, první novinová fotografie, poprava Willama Wallace, ale třeba i pronesení slavného výroku Alea Iacta Est, rok prvních olympijských her nebo z bližší minulosti začátek války v zálivu. Vidíte, že rozsah událostí a zapamatovatelných momentů je opravdu široký. Některé nám mohou připadat hodně jednoduché, jako třeba Pád Berlínské zdi, zatímco při řešení jiných se zase pořádně zapotíme, například první číslo The Times. Ale vidíte, že na většinu pojmů máte určitě představu, kde by se asi tak mohly nacházet.
Tentokrát nemůže nastat problém, který jsme měli při hraní objevů a vynálezů, kdy se některé objevy a vynálezy trochu pletly. Zde všechno funguje perfektně jak má. Navíc je Timeline: Události hrou zatím nejvíce vhodnou nejen pro domácí hraní, ale také do hodin dějepisu.
Timeline: Události jsou vynikajícím pokračováním jednoduchých a zábavných karetních her z letopočtové řady. Nezklame fanoušky ani hráče, kteří si ji pořídí jako první z řady. Timeline prostě pokračuje v nasazené laťce a je opět vynikající hrou.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Frédéric Henry |
Ilustrace | Xavier Collette, Nicolas Fructus |
Vydavatel | Asmodee, Asterion Press, Esdevium, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Hobby Japan, Lifestyle Boardgames Ltd, More Fun Co., Ltd., Rebel Sp. z o.o., REXhry |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 2 - 8 |
Herní doba | 15 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (8 voters) |
Kategorie | Card Game, Educational, Party Game, Trivia |
Mechanismy | Hand Management, Ordering |
Rodina | Game: Timeline, Mechanism: Card Line |
Alternativní názvy | Timeline, Timeline: Általános ismeretek, Timeline: Avvenimenti, Timeline: Diversity, Timeline: Multi-Thema's, Timeline: Multi-thèmes, Timeline: Multitemático, Timeline: Pestrá Historie, Timeline: Wiedza ogólna, Таймлайн: Избранное, タイムライン:雑学編, 時間線:多元主題 |
Více o hře.
+ hromada nových karet
+ krásné ilustrace
+ zajímavý výběr událostí
+ naučný a zábavný princip
+ krásná kovová krabička
+ pokračování velmi populární série her
- nic nového, ale to může považovat za zápor pouze hnidopich
Jedna z nejhezčích her, co sem kdy hrál.
petr