Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tipni si! Co je víc?

4.1

Všichni rádi porovnáváme. To tak nějak patří k lidské povaze. Stavíme dvě možnosti na jazýčky vah a čekáme, jak to dopadne. Někdy si ale můžeme zvážit obě možnosti sami a tipnout si, která z možností by mohla být ta lepší.

Hledání toho, co je víc, zasvětí půlhodinu svého času také hráči, kteří si vyhlédnou další hru z úspěšné řady Tipni si!, tentokrát s podtitulem Co je víc? Jedná se o novinku z dílny společnosti Albi, designérem původní myšlenky je Jiří Lízner a autorem nového herního mechanismu pro tuto variantu je David Rozsíval.

Na víku vidíme právě jedny takové váhy, kde slon je převážen pytlem peří. Nic, co by nás asi překvapilo, ale mnoho nečekaných věcí nás čeká uvnitř. V rámci přípravy si hráči složí herní plán, který nabídne čtyři řádky a stupnici kol. Tam hráči označí jedničku, zatímco všechny karty se zadáním rozdělí podle barvy a připraví hromádky. Vedle plánu musí zůstat také hromada bodovacích žetonů a dvě žetony námitky – jeden pro každý z týmů.

Ještě než vše začne, musí se hráči rozdělit do dvou týmů. Jednotlivé týmy si osmkrát vymění role a každý si tak čtyřikrát vyzkouší obě strany barikády. Na začátku každého kola se tedy stane jeden z týmů tím, kdo bude řadit údaje a druhý tým zase tím, kdo bude vznášet námitku.

Začíná skupina hráčů, kteří dostali za úkol seřazování. Ti společnými silami vyberou z nabídky sedmi témat jedno, které je jim nejbližší. Na výběr mají sedm balíčků. Zespod zvolené hromádky postupně berou jednu kartu za druhou, přečtou vždy jejich text a mezi sebou se pokusí dohodnout, jak karty vzestupně seřadit. Měli by se řídit textem a hodnotou, která je podle nich řešením otázky. 

Od momentu, kdy se na plánu nachází už více než jedna karta, je po každém novém řazení prostor pro námitku. Tu může vznést druhý tým společně, vezme svůj žeton námitky (křížku) a umístí ji mezi dvě karty, které jsou podle hráčů seřazeny špatně. I bez vznesené námitky se ale hráči mohou řadícího týmu mohou rozhodnout z kola předčasně odstoupit.

Námitka současně ukončuje kolo, stejně jako odhalení pěti karet. Je totiž na místě určit, jestli je oprávněná nebo ne. Oba týmy tedy společně sledují a otáčí jednu kartu za druhou. Na zadní straně je totiž uvedena číselná odpověď.

Oba týmy pak mohou na základě svojí úspěšnosti získat nějaké body, ať už za úspěšnou námitku či správné seřazení. Postupně tak obě strany souboje sbírají body a po osmém kole je partie u konce. Tým, který má ve svém držení bodovací žetony vyšší hodnoty se stává vítězným.

Tipni si Co je víc je hra, ve které budete muset položit otazník na jazýček vah ne jednou, ale hned čtyřikrát. Maximální počet karet v jednom kole je totiž pět a právě takové množství je třeba seřadit, aby tým získal co nejvíce bodů.

Jenže to není tak jednoduché. Soupeři mohou snažení kdykoliv překazit a pokusit se vznést oprávněnou námitku. Ale docela dost tím riskují, protože pokud je námitka neoprávněná, pak darují soupeřům pěkný ranec bodů. A právě bodování je dobře nastavené, jen ho není jednoduché zpočátku správně uchopit a je lepší si zahrát partii a vyzkoušet si to na vlastní kůži.

Hra je soubojem nervů. Tým, který seřadí všech pět karet bez námitky, totiž nemusí kontrolovat své odpovědi a získá body rovnou. Navíc čím dál tým v kole dojde, z tím více bodů se může radovat, takže obě strany mají poměrně pěknou motivaci, jak dělat, co je v jejich silách.

Jelikož se jedná o týmovou hru, je možný libovolný počet účastníků. Dokonce si můžete zahrát i ve dvou, protože vlastně ani na té samotné domluvě zábava nijak neleží. Každý může bojovat sám za sebe, ačkoliv je lepší hrát ve více, protože rozsah otázek je široký. V nabídce jsou témata od hmotnosti, přes délku, finance, počet, trvání až po rozlohu.

Může se jednat při tom o sportovní, ale třeba zeměpisné nebo historické údaje postavené vedle sebe. V tom je hra velmi originální a často týmy přivítají možnost se vzdát pokračování, protože si vůbec nemusí být jistí svým výkonem.

Partie je opravdu soubojem vědomostí. A to řadí Tipni si Co je víc mezi jednu z těch opravdu chytrých vědomostních her, které nevsází vše pouze na čtení karet, ale chtějí po hráčích také, aby něco předvedli. A jako takovou vám tuto hru velmi rádi doporučujeme.

Recenze: Tipni si! Co je víc?
Partie je opravdu soubojem vědomostí. A to řadí Tipni si Co je víc mezi jednu z těch opravdu chytrých vědomostních her, které nevsází vše pouze na čtení karet, ale chtějí po hráčích také, aby něco předvedli. A jako takovou vám tuto hru velmi rádi doporučujeme.
Klady:
+ specifické pojetí vědomostní hry
+ hratelné už od dvou
+ karty seřazené podle typu odpovědí ne otázek
+ souboj nervů
= na první pohled hůře pochopitelné bodování
Zápory:
4.1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ophiuchus – chybějící třinácté znamení