Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tongue Twister Snap – jazykolamy na každý den

Tongue Twister Snap - balení

Nešlapejte si na jazyk. Vždycky jste si mysleli, že tak dlouhý ho nikdy nemůžete mít, ale najednou se vám každé slovo motá a zakoktáváte se. Možná jste právě narazili na jeden z důmyslných jazykolamů, které mají prověřit vaše rétorické schopnosti a trochu vám ten mrštný jazyk zamotat. A také se jim to daří.

A tak nějak vypadá i hráč, který otevře krabičku s názvem Tongue Twister Snap. Vydává ji britská společnost ZooBooKoo. Ale k nám na stůl se dostala zásluhou společnosti Angličtina-hry.cz, která ji přiváží na český trh.

Malá oranžová krabička s odklápěcím víkem ukrývá dle očekávání balíček karet. Těch je padesát a každá z nich obsahuje dva jazykolamy, propojené spolu vzhůru nohama. Každý z nich je věnovaný jednomu písmenku, které je zdůrazněné v rozích karty. Kromě těchto karet najdeme v malé přihrádce i přesýpací hodiny. Pokud byste zrníčka počítali, zjistíte, že k úplnému přesunu potřebují patnáct vteřin. Pravidla jsou ukrytá mezi kartami, takže je musíte hledat, než se samotnou hru budete moci naučit.

Tongue Twister Snap - rozehraná hra

Na začátku partie hráči zamíchají karty a hned vedle položí přesýpací hodiny. Každý z účastníků dostane podíl karet tak, aby byly rovnoměrně rozděleny mezi všechny soupeře do hromádek, které jsou položeny obrázkem dolů. Tím může hra začít a pokračovat vykládáním jedné karty za druhou.

Ve chvíli, kdy se na stole objeví dvě písmena stejná (ze čtyř viditelných), musí se hráči pokusit zakřičet jako první Tongue Twister, nebo klidně česky Jazykolam! Jeden z protivníků otočí přesýpací hodiny a hráč, který vykřikl heslo jako první, má nyní patnáct vteřin na to, aby přečetl co nejvíce textů na kartách z hromádky již vyložených karet. Vždy si může vybrat jednu ze dvou vět. Za každou správně vyslovenou větu dostane kartu za odměnu.

Tyto karty si prostě přidá dospod svojí herní hromádky. Hra pak pokračuje pokládáním dalších karet. Partie končí po dohodnutém čase, kdy hráči sečtou svoje nastřádané karty. Hráč, který zvládl udržet nejvíce karet ve svém vlastnictví, se stává vítězem.

Tongue Twister Snap - karty

Tongue Twister Snap je rychlou hrou o lámání jazyka. A právě tak funguje, ale abyste si mohli svoji výslovnost procvičit, nejdříve musíte být nejrychlejší. Postřeh je důležitou součástí partie, což ale vlastně ani nevadí. Patnáct vteřin na čtení je hodně málo, ale to je dobře – časový limit vytváří na hráče tlak a ten pak častěji dělá chyby. No a každý takový omyl při čtení znamená legraci pro ostatní, protože často dochází k opravdu legračním přeřekům.

Největší rezervou celé hry jsou pravidla. Hra sice má jednoduchý nápad, ale karta nevystihuje všechny potřebné informace. Hráči tak budou tápat a musí si některé věcí domyslet. Není jasné, jak se přesně vykládají karty a pravidla vůbec neupřesňují, že karty je třeba mít na hromádce obrázkem dolů. Jinak by jejich odhalování nedávalo smysl. Pravidla to však neříkají.

Na hráče uvnitř této krabičky čeká zábava, ale ne tak velká, jak byste si podle pravidel představili. Prostě tomu chybí nějaká ta třešnička, která by vás dostala. To je možná dané i tím, že čtení kartiček ve výsledku ani na čas není pohlcující zábava. Je tedy třeba přihlédnout především k pozitivním efektům na čtení a výuku angličtiny.

Tongue Twister Snap - karty

Celkově je hra rychlá a vše ubíhá v pěkném rytmu. Nezáleží pak, jestli se partie účastní dva nebo maximální čtyři hráči. Věkové omezení pro Velkou Británii je nastaveno na osm let. Protože na kartách jsou hodně pokročilá slova, nemůžeme ji s klidným svědomím doporučit hráčům dříve než v takových dvanácti letech. A i to je stále brzy na věty typu: „Large ladybirds loathe long lanky leaves“ nebo „Quick-witted koala squash the quail quintet.“

Na druhé kartě je ale ještě druhá varianta hry, ve které se hráči snaží vytvářet svoje vlastní jazykolamy na základě slov podržených na kartách. Opět na to je pouze čas vyměřený přesýpacími hodinami. Za každé písmeno, které odpovídá kartě, dostane hráč bod. Tato hra se jmenuje Speedy Tongue Twister.

Celkově hra Tongue Twister Snap není ani tak zaměřena na trénování angličtiny nebo slovní zásoby, ale spíš výslovnosti a především samotného čtení. Hráči musí bez zakoktání číst věty, které celé začínají jedním písmenem a to někdy není úplně jednoduché. Jedná se ale veskrze o průměrnou zábavu, za což mohou také nepříliš dobře zpracovaná pravidla.

Recenze: Tongue Twister Snap – jazykolamy na každý den
Tongue Twister Snap je možností, jak si potrénovat výslovnost. Jazykolamy a tvorba vět na stejné písmeno je zajímavá, ale ne pohlcující. Hra zahrnuje i postřehový prvek, který je prvním krokem k úspěchu. Hráči dostanou dvě hry v balení, ale všechno trochu shazují nedostatky v pravidlech. Navíc hra je určena spíše pro pokročilé, kvůli slovní zásobě nutné ke čtení vět. Tongue Twister Snap tak nakonec nabízí jen průměrnou zábavu točící se kolem lámání jazyků.
Klady:

+ trénuje čtení
+ dvě hry v balení
+ vymýšlení vět na písmena
+ postřehový prvek
+ legrace z přeřeknutí
Zápory:

- nedostatky v pravidlech
- složitá angličtina omezuje použití
- není to až taková zábava
1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Savannah Park – ráj zvířat v Africe