Město Tournay je v troskách. Rozvaliny už jsou nějakou dobu opuštěné a lidé se rozutekli do okolních vesnic. Pomalu se ale ti odvážnější začínají vracet a cihlu po cihle se město znovu snaží vybudovat z prachu a popela.
Staňte se i vy jedním z těchto hrdinů, kteří svým potem přispějí k tomu, aby městu navrátili jeho ztracenou slávu. Není důležité, kdo přispěje víc, hlavně, že se dílo podaří. Ale počkat.. Co to povídám? Samozřejmě, že je potřeba být ten nejpilnější a jít příkladem ostatním! A když se vám podaří postavit nejvíc budov, možná dostanete i nějaký ten řád nebo ocenění!
Asi nebude skutečné, protože se bude jednat o vítězství v deskové hře, ale odměnou vám bude alespoň dobrý pocit. Tournay je desková hra od stejné firmy, jako například Troyes. Vydavatelství se tedy nezměnilo a je jím belgické Pearl Games. Jména autorů jsou Sébastien Dujardin, Xavier Georges a Alain Orban, velice netradiční grafickou stránku jí pak dodal Alexandre Roche. V českém jazyce ji sice nekoupíte, ale kromě pravidel zde nenajdete žádný jazyk, pouze ikonky. Proto si můžete v klidu koupit hru ve specializovaném obchodě HRAS.
Tournay je jedna z těch her, která upoutá pozornost na první pohled. Za tím účelem skvěle funguje krabice a především ilustrace na ní. Ta působí dojmem, jako byste koukali skrz malovaná okna propouštějící různobarevné světlo.
Uvnitř poměrně tenké krabice najdete pěknou sestavu komponent. Je zde 33 dřevěných figurek rozdělených spravedlivě do tří barev a čtyři kulaté žetony pro označení získaných bodů. Nemohou samozřejmě chybět ani kartonové dílky v podobě čtyř menších náměstí, na kterých se budou vaši poddaní sdružovat, jedné velké oboustranné desky a různých žetonů peněz, poškození a dvacítky šedých obyvatel.
Hlavní součástí Tournay je ale balíček karet složený z patnácti karet událostí se zdí nakreslenou na zadní straně, osmnácti rozšiřujících karet a devadesátky listů pro základní hru. Tyto karty mají celkem devět různých zadních stran – tři odstíny rozlišené ještě pomocí římských číslic I až III na úrovně.
Balíček devadesáti základních karet se skládá z akčních budov, postav, prestižních budov a vyvolávačů. První tři druhy lze postavit, ale pouze budovy můžete využívat. Samotné postavy najmete a budou vylepšovat schopnosti některých z vašich budov podle toho, jak je rozmístíte.
Nechybí samozřejmě ani brožura pravidel a především velice užitečné nápovědní kartičky, které sdružují informace o významu různých ikonek na kartách. Většina se jich ale vysvětluje sama a je intuitivní.
Příprava souboje začne u hlavní desky, kterou položíte do středu stolu zásobovací stranou nahoru. Její druhou stranu – bodovací – použijete až úplně na konci souboje. Nyní roztřídíte balíček karet právě na již zmíněných devět hromádek, které uspořádáte do tří sloupců podle barvy a to sestupně od desky dolů III-II-I.
Nad každou řadu pak postavíte trojici figurek občanů – nad žlutou tři žluté, nad červenou tři červené a nad bílou tři bílé. A abyste společnou herní plochu dokončili, musíte ještě vzít balíček událostí, zamíchat je a položit nad herní desku. Nyní odkryjete tři vrchní karty a rozmístíte je napravo od balíčku, kde jsou pro ně naznačené černé pozice.
Ze společné zásoby peněz si hráči vezmou každý šest denárů do svého vlastnictví. K tomu si vezmou jedno náměstí libovolné barvy a k němu odpovídající žeton bodování. Do začátku dostanou všichni bez rozdílu šest pracantů – dva bílé, dva žluté a dva červené. Tím je partie připravená.
Není to tak dlouho, co jsme si v recenzi povídali o hře Život v Česku (recenze), která používá karty k vytváření herního plánu. Tournay je na tom podobně. Hráči mají k dispozici plochu o rozměrech tři krát tři, kam mohou v rámci svého tahu vykládat akční karty budov i postav. Tato akce je volitelná a závisí na tom, jestli máte v ruce nějakou kartu a jestli ji chcete postavit.
Při stavbě musíte vždy zaplatit náklady uvedené v levém horním rohu v podobě mince. Kartu pak zařadíte do svojí herní plochy tak, aby navazovala na předtím položené karty. Jednotlivé budovy můžete stavět podle svého uvážení, ale nikdy nesmíte přesáhnout předepsané rozměry tři krát tři.
Pochopitelně lze překrýt i již postavenou budovu nebo nahradit již vyloženou osobnost. Tím se zbavíte schopností té překryté, ale můžete vykládat karty i v situaci, kdy už máte obsazenou celou plochu. Jen musíte dodržovat omezení, že lze překrývat vždy pouze za použití stejně zbarvené stavby.
Druhá část tahu hráče je na rozdíl od zahrání karty povinná. Musíte využít jednoho nebo více obyvatel, kteří stojí na kartě náměstí (pozor, nejen na vaší, ale i na soupeřových!) a provést akci. Aktivace jedné z budov ve vašem distriktu je pouze jedna z pěti možností, které se vám naskýtají. Je zde na výběr také dobírání karet, získání peněz nebo svolání obyvatel domů.
A pak je tu ještě poslední, pátá možnost, která se váže na události vyložené nahoře nad plánem. Můžete se totiž některou z událostí pokusit odstranit z horní řady. Jinak se události provádí pokaždé, když z některého z devíti balíčků odhalíte městského vyvolavače. S každým vyhodnocením událostí se ale jejich efekt zhoršuje, protože pokaždé na každou aktivní přidáte jednu minci z banky. Tato událost se vždy provede tolikrát, kolik je na ní položených dinárů.
Můžete se ale rozhodnout ji porazit. K tomu potřebujete několik dělníků konkrétní barvy a také nějaké ty peníze. Za to si můžete kartu vzít k sobě a odhalit na její místo novou. Za každou dostanou jeden vítězný bod na konci a navíc mohou tyto karty použít jako ochranu proti následujícím událostem.
To by mohlo být v podstatě z pravidel všechno, kdyby nebylo jedné speciální vychytávky. Obyvatele k akcím totiž nemusíte brát ze svého náměstí, ale i z protivníkova! Za každou takovou figurku sice musíte zaplatit dva dináry, ale nespotřebujete si svoji vlastní sílu a navíc zhoršíte soupeři jeho pozici. K akcím lze totiž vždy používat pouze figurky, které stojí na náměstí a po použití zůstávají ležet vedle něj, dokud nevyužijete akci návratu.
Hra končí za dvou podmínek, které buď platí obě, nebo první z nich splní více než jeden z hráčů. Závěrečné bodování nastává v situaci, kdy dva hráči zaplnili všech svých devět vyhrazených pozic a mají postavené alespoň dvě bodované budovy. Nebo v případě, že byl odhalen z balíčku určitý počet vyvolavačů, závisející na počtu protivníků v partii.
Soupeři si nyní započítají body. Ale pozor! Za své budovy nezískáváte body pouze vy, ale hodnotí se v rámci celého města. Majitel budovy získává vítězné body uvedené nalevo, zatímco ostatní hráči dostanou body napravo. Přitom jsou často body ovlivněné ještě něčím dalším, takže se snadno může stát, že jiný hráč získá více bodů, než majitel stavby.
K bodování a sledování nastřádaných odměn se používá druhá strana malého podlouhlého hracího plánu, na níž je stupnice. Jakmile jsou obodované všechny budovy a přičtené body za všechny poražené karty událostí, stává se vítězem hráč, který získal nejvíce prestiže.
Tournay je opravdu strategická hra, ačkoliv mnohé za vás určí náhodně zamíchané balíčky nabídky uprostřed. Bodování je však závislé na lokalitě postavené budovy a především na tom, jak úspěšně sbíráte věci, které hodnotu karty navyšují.
Ovšem hra je zajímavá také tím, že se velice vyplatí sledovat také vaše protivníky. Body totiž dostáváte také za jejich stavby, takže je dobré kombinovat vaše cíle s jejich tak, abyste v konečném důsledku získali víc prestiže.
V celé partii hrají velice důležitou roli také události. Ty ve skutečnosti nenastanou zase tolikrát, protože partie končí při určitém počtu odkrytých vyvolavačů. Jenže jejich efekty se vám často nebudou líbit a vyplatí se některou z nich porazit a zajistit si nějakou tu obranu. Za každou postavenou zeď si pak můžete vybrat událost, která se vás nedotkne.
Vtipně je vyřešená také interakce mezi hráči, kteří si navzájem berou svoje figurky dělníků. Sice o ně nepřichází úplně, ale k jejich novému využití musí ztratit celý tah. Proto se čas od času vyplatí tuto neobvyklou fintu využívat.
A pak jsou tu osobnosti, které zcela mění situaci ve vašem městě. Ovlivňují vždy několik sousedních karet a hned v první partii poznáte jejich důležitost. Je třeba je umisťovat na strategické místo, kde z nich budete mít největší užitek.
Konec hry není pevně daný a závisí nejen na stavitelských dovednostech hráčů, ale také na náhodě. Přitom ale podmínka číslo jedna zaručuje, že se hra nepotáhne nějak extrémně dlouho.
Tournay je hrou s netradičními prvky, které dohromady vytváří velice netradiční a poměrně rychlý zážitek. Doba pochopitelně narůstá s počtem hráčů, stejně jako zážitek. Ve dvou Tournay není tak úplně ono a mnohem víc se nám líbil, když se partie účastnilo více soupeřů. Souboj je o trochu delší, ale obsahuje větší prostor pro různé finty a taktizování, protože je ve hře více budov.
Zpracování je naprosto jedinečné. Věříme, že se najdou hráči, kterým se grafika hry nebude líbit, ale jakmile ji rozložíte na stole, ocitnete se rázem v jiném čase a prostoru. Dojem z této hry je prostě velice pozitivní.
Tournay je povedená strategická hra, která nemá žádná složitá pravidla a přitom nabízí velkou volnost pro všechny účastníky. První z nich, a také současně největší, je stavba města podle vašich představ a s omezením pouze nabídky karet v ruce. Volnost pokračuje i s využíváním akcí, kterých je na výběr několik a dokonce dělníky můžete posílat své nebo soupeřovy. Tournay je prostě vhodnou koupí pro všechny, kteří rádi přemýšlí a staví města. Byť je to tentokrát pouze z karet.
Hru k recenzi poskytla společnost HRAS
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Sébastien Dujardin, Xavier Georges, Alain Orban |
Ilustrace | Alexandre Roche |
Vydavatel | Pearl Games, Heidelberger Spieleverlag, uplay.it edizioni, Z-Man Games |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (31 voters) |
Kategorie | Card Game, City Building, Economic, Medieval |
Mechanismy | End Game Bonuses, Events, Hand Management, Income, Layering, Modular Board, Open Drafting, Worker Placement, Worker Placement, Different Worker Types |
Rodina | Country: Belgium, Digital Implementations: Board Game Arena, Mechanism: Tableau Building |
Více o hře.
+ zajímavá grafika
+ rozšíření součástí hry
+ opravdová stavba města
+ boj s událostmi
+ postavy ovlivňují ostatní budovy
+ možnost brát postavy i soupeřům za úplatu
+ dobře řešený konec partie
- němčina
- občas nejasné ikonky, které se těžko dohledávají
Netuším, proč je uvedeno, že symboly na kartách jsou nepochopitelné. Podle mne jsou naprosto v pořádku, já ani moji spoluhráči neměli se symboly žádné potíže.