Když jsme poprvé otevřeli jeho brány, nevěřili jsme vlastním očím. Kam jsme se podívali, tam bylo všechno ze zlata. Spousta mých kolegů se rozeběhla do stran a začala si nerozvážně plnit své tašky a batohy těžkými zlatými kusy. Pouze já a několik dalších jsme zachovali chladnou hlavu. Tam, kde je zlato obyčejné, musí mít ještě větší a cennější poklady!
A všichni hráči se budou prát o poklady i v této hře, která dostala název Treasures of Cibola. Za její vznik můžeme poděkovat designérovi, který nese jméno Romaric Gallonnier. Ten hru s ilustracemi Joachima Leclercqa svěřil k vydání společnosti Ankama. O distribuci se pak stará společnost Esdevium Games.
Na víku vidí hráči náznak možných pokladů, které se všichni schovávají v malé krabičce. Z té hráči vytáhnou karty s poklady a římskými číslicemi jedna a dvě na zadní straně. Každý zamíchají zvlášť a položí stranou. Z desítky karet totemů vyberou náhodně pět a rozloží je do středu stolu. Samotní hráči dostanou každý sadu figurek průzkumníků. Mezi sebe pak položí desku chrámu a vedle ní zásobu destiček kamenů. Začínající hráč je určený zajímavým způsobem: hozením loučí. Na koho ukáže, ten bude zahajovat partii.
Na začátku každého kola hráči z balíčku s nejnižší římskou číslicí odhalí čtyři karty pokladů, o které se bude bojovat. Potom všichni účastníci potají vezmou do ruky libovolný počet průzkumníků, které chtějí pro dané kolo obětovat a společně ve stejnou chvíli svoje sázky odhalí. Ten, kdo vložil do kola nejvíce průzkumníků, dostane šanci začínat fázi průzkumu a vzít si tedy jednu z nabízených karet.
Některé poklady mají kromě ilustrací u horní hrany také symbol. Pokud si hráč vezme kartu s kamenem, pak mu přísluší čest zakrýt na společné desce chrámu jedno políčko v libovolném sloupci s pomocí kartonové destičky a tím zakrývá číslice. Symbol modrého kroužku znamená naopak šanci získat jeden z nabízených totemů. O vsazené figurky průzkumníků všichni přijdou.
Hráč má šanci natáhnout při sázkách i prázdnou dlaň. To proto, že figurek je omezené množství. A pokud se někdo odváží nevložit do kola nic, může si za odměnu sebrat všechny figurky, které jsou v tuto chvíli odhozené z minulých kol.
Hráči pokračují dalšími tahy, sbírají poklady a na hlavu se jim stále více a více sesouvá strop chrámu. V žádném ze sloupců ale není možné zakrýt poslední hodnotu, protože ta současně odpovídá bodové hodnotě artefaktu, kterému daný sloupec patří.
Konec partie nastává, jakmile dojde zásoba všech karet pokladů, a to nejen v hromádce s římskou jedničkou, ale také poté s číslicí dvě. Teprve nyní všichni mohou zjistit, jak hodnotné poklady se jim vlastně podařilo ukořistit. V každém sloupci totiž zůstala viditelná pouze jedna číselná hodnota, která odpovídá bodům za jeden symbol. Kromě toho jsou ve hře ještě zlaté siluety, za které získá body pouze ten, kdo jich má nejvíc. A naopak lebky body uberou svému nejpilnějšímu sběrateli. Ten, kdo pak v součtu nastřádá nejvíce bodů, slaví vítězství.
Treasures of Cibola je jasným pokusem přinést něco nového a trochu jiného do žánru jednoduchých her o sběru sad. Na výběr je vždy z dostatečného počtu karet, ale základem všeho je snaha dostat se do hry v tahu co nejdříve.
Za tím účelem ale musí hráči obětovat svoje cenné figurky průzkumníků. Těch mají zdánlivě pouze omezený počet, protože jakmile je vsadí, tak bez ohledu na konečné umístění v kole o ně o všechny přijdou. Naštěstí ale mají chytrou a taktickou možnost, jak si některé zase vrátit zpět do vlastnictví. Stačí ve správnou chvíli nechat vést ostatní a dobrovolně na sebe vzít poslední pozici v kole. Někdy to vyjde, jindy se budete muset dělit o zisk s protivníkem, který také nabídnul prázdnou dlaň.
V první části (římská jednička) partie se neobjevuje tolik karet s kameny, takže hráči mají možnost si trochu vytříbit, jaké poklady sbírají. Teprve potom se začne bojovat o opravdové bodové pozice, kde si hráči snaží navzájem vybudovat místo a škodit soupeřům. Sbírané karty jsou totiž veřejné.
Partie je v první řadě krásně dynamická a rychlá. Hráči volí jednu kartu za druhou, sbírka se rychle rozrůstá a najednou už se všichni soustředí na maximalizování svého bodového zisku. A po patnácti minutách je po všem. S tím samozřejmě souvisí jednoduchost. Při tom jednotlivé poklady mají svoje vlastní pravidla, která jako jediná vyžadují nějakou paměť.
Ovšem pak jsou tu ještě karty totemů, které svým majitelům dávají obvykle nějakou jednorázovou možnost. Lze se tak vypořádat s lebkami nebo upravovat své bodové zisky. Na výběr je deset karet, a právě ony by měly alespoň trochu zajistit odlišnost her. Ta se ale vyřeší sama tím, jak hráči překrývají jiné hodnoty a sbírají jiné symboly. A hlavně po ní není ani taková poptávka, protože při zmiňované herní době to prostě nepřijde vůbec na mysl.
Hra nabízí variantu pro dva nebo tři hráče, ale nejlepší je v plném počtu. Teprve pak vždy ten poslední hráč v kole pocítí, jaké to je, když na něj zbyde karta, kterou nikdo jiný nechce. Právě v tom soupeření o karty a poté i o figurky je skrytá zajíamvá zábava, kde vyniká hlavně větší konkurence.
Treasures of Cibola je hra, která má svůj styl. Vypadá pěkně a hraje se také dobře. Vlastně z hlediska mechanismů dělá všechno dobře, takže vadit může hnidopichům snad jen náhoda v podobě přihazování. Tam nikdy nevíte, kolik dát, abyste se ocitli vepředu a získali tak kartu, kterou byste chtěli. Treasures of Cibola je ale skvělou lehkou zábavou, která funguje parádně jako filler.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Romaric Galonnier |
Ilustrace | Joachim Leclercq |
Vydavatel | Ankama, Board Game Box, Nasza Księgarnia |
Rok vydání | 2019 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (1 voters) |
Kategorie | Ancient |
Mechanismy | Betting and Bluffing, Commodity Speculation, Set Collection |
Alternativní názvy | 7 złotych miast, Die Schätze von Cibola, Les Trésors de Cibola |
Více o hře.
+ lehkost
+ jednoduchost
+ dynamika
+ přihazování na pozici
+ překrývání hodnot
+ schopnosti totemů
- musíte umět číst myšlenky, aby vše šlo podle plánu