Kmen má hlad. Když jsem odcházel na lov, dali mi to jasně najevo. Zima je dlouhá a zvěře v okolí málo. Ženy a děti už poslední dny, když řádila vánice a nikdo se neodvážil vyjít dál než k ohništi před stany, braly za vděk i plody nedaleko stojícího hlohu. Bohužel skupina starších lovců nás opustila a už se nevrátila. Teď jsme tu pouze já a můj kyj.
Hráči všichni se budou snažit na lovu předvést to nejlepší, co v nich dřímá. Právě k tomu je vyzývá nenápadná karetní hra Troll, kterou si pro všechny lovce připravil Christophe Lauras. Novinka vznikla ve studiu Sweet November a odlišuje se od konkurence nejen smyslem pro humor, ale především krásnými ilustracemi Davida Cocharda (Příšerky z podzemí). A box, který vyšel v roce 2017 ve Francii, si do svojí stáje vyhlédla také česká firma REXhry.
A na českých poličkách obchodů najdeme díky této společnosti malou červenou krabičku, na jejímž víku je jeden z hloupoučkých trollů na lovu okřídlené krysy. Není vůbec pochyb o tom, že bude potřebovat pomoct. Ze dna hráči vyloví pět barevných sad karet kmenů, které si mezi sebe rozdělí, každý svůj balíček šestnácti karet zamíchá a dobere si do ruky sedm.
Ve středu stolu vytvoří hráči hromádku karet kořisti, do které přimíchají dostupné karty změny dne. Z nich vytvoří nabídku několika terčů, na které mohou kmeny zaměřit své lovecké choutky. Stranou připraví nabídku žetonů masa a bojových kostek. Na závěr celé přípravy hráči náhodně určí, jestli hon začíná ve dne nebo v noci. Stačí vyhodit oboustrannou kartu denní doby do vzduchu a strana, kterou dopadne, rozhodne.
Ve svém tahu si hráči mohou zvolit jednu kartu z ruky a přiložit ji k jedné z kořistí v nabídce. Tím se zapojí v budoucnosti do lovu, který je zatím pouze ve fázi číhání. Kartu pak hráči vykládají ve dne veřejně obrázkem nahoru, ale v noci, kdy je hon těžší zorganizovat, hrají všichni své lovce potají.
Hráči se takto střídají v přikládání dalších karet lovců. Kterýkoliv hráč, který už má u kořisti svého trolla, může vyhlásit zahájení lovu. Postupně tak od první přiložené karty dál hráči vyhodnocují sílu svých postav a jejich úspěchy sčítají. Většina trollů je ale na lovu nevypočitatelná, takže počet jejich zásahů závisí na hodech kostkami.
Všechny body zásahu se dají dohromady a podle toho je určen výsledek daného honu na maso. Úspěch mohou hráči slavit pouze v případě, že se jejich součet udržel v intervalu předepsaném kořistí – nižší hodnota zranění nestačí na zabití kořisti, zatímco vyšší hodnota znamená její rozsekání na cucky (a z toho neplyne žádné maso!).
Zdárný lov znamená, že první hráči v pořadí si rozdělí žetony masa. Hráč, který lov vyvolal (a jehož troll se samotného lovu neúčastnil) získá za svoje správné načasování kartu kořisti. Právě on je také jediným, kdo se může radovat i pokud je kořist rozeskaná na cucky. V obou těchto případech se všechny zahrané karty vrací jejich majitelům (ale už je nelze znovu ve hře použít!). Ale pokud si trollové vyskočili na svoji kořist příliš brzy a jejich spojené síly nestačily k ulovení, obrátila se kořist proti nim a trollové se domů nevrátí. Nikdo nedostane nic.
Hráči pak postupně odhalují nové kořisti a mezi nimi se čas od času může objevit také karty změny denní doby. Tím se také okamžitě otáčí situace zahrávání karet pro následující tahy. Partie pak pokračuje až do momentu, kdy hráčům dojdou karty trollů a nemají tedy koho vyslat na další lov.
Na závěr pak o úspěších hráčů postupně rozhoduje množství nastřádaného jídla, zajímavost kořistí (lebky na kartách ulovených zvířat) a také síla kmene po návratu lovců. Hráč, který projde těmito třemi vyřazovacími koly bez újmy, se stává vítězem celého honu a majitelem nejúspěšnějšího klanu.
Troll je bláznivou hrou, ve které hraje roli riziko, správné časování, ale také blafování a štěstí. Hráči se neustále dobře baví, protože jsou v kontaktu a stále zůstávají zapojení do akce. Je třeba neustále sledovat vývoj na mapě.
Celá partie se dělí na dvě části a obě jsou zajímavé. Zatímco v první hráči musí dobře vybírat svoji kořist a snažit se být tím, kdo správně načasuje zahájení lovu, v té druhé nabízí hon plný hodů kostkou a nejistoty.
Průběh balancuje velmi šikovně na pomezí kooperativní a soupeřivé hry, kde hráči musí spolupracovat na přípravě lovu, ale současně musí myslet pouze na sebe, když jde o shrábnutí výsledného masa. Navíc je možné také dobře sabotovat některé lovy a pokazit je protivníkům. Obojí skvěle podporuje (a hráčům dělá vrásky) střídající se denní doba. Vykládání karet obrázkem dolů skýtá všem účastníkům opravdu zajímavé možnosti.
Je naprosto zřejmé, že náhodnost celého podniku ji udělá nezajímavou pro řadu hráčů. Celková dynamika je hodně dobrá, ačkoliv někomu může zážitek kazit neustálá nutnost počítat. A zatímco někteří trollové mají svoji sílu jasně určenou, jiní mají pouze předepsaný počet (a typ) kostek. Počet hozených kyjů se může pohybovat v rozmezí nula až čtyři zásahy.
Do hry velmi výrazně vstupují také rozdílné síly trollů a především jejich speciální schopnosti. Jsou mezi nimi Chcípáci, kteří mají různé hodnoty dle přání hráče, Mizerové kopírující schopnosti ostatních či Podrazáci, umožňující odstranit po začátku lovu jiného trolla z honu.
Hra se svojí náplní stane velmi snadno populární ve většině hráčských skupin, které touží po nějakém rozptýlení od náročných partií. A protože to je párty zábava, asi ani nikdo nečeká, že by duely byly tím hlavním tahákem. Ačkoliv si tak Trolla můžete zahrát, určitě budete preferovat souboje v čtyřech či pěti. Délka bitvy pak odpovídá její lehkosti a každý takový lov je otázkou nějaké půlhodinky.
Naprosto výtečné je zpracování. Tím hlavním je samozřejmě grafika, která obsahuje hromadu jedinečných ilustrací. Ty jsou opravdu vtipné. Potěší ale i pravidla, která obsahují dokonce varianty, kde především ta týmová je opravdu zajímavá.
Troll je hra, ve které musí všichni účastníci balancovat chytře na ostří spolupráce (bez ní nelze uspět) a vlastních zájmů. Nás si bez potíží získala a s radostí se k ní vracíme. Je to taková příjemná hra, kterou si s sebou vezmete všude, protože je s ní zábava a není problém ji rychle vysvětlit. Troll je semi-kooperativní karetní hra.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Christophe Lauras |
Ilustrace | David Cochard |
Vydavatel | REXhry, Sweet Games |
Rok vydání | 2017 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | Moderate in-game text - needs crib sheet or paste ups (2 voters) |
Mechanismy | Dice Rolling |
Alternativní názvy | TROLL |
Více o hře.
+ semi-kooperativní prvky
+ střídání dne a noci
+ krásné (a zábavné) ilustrace
+ napínavá fáze lovu
+ krátká herní doba
+ speciální schopnosti trollů
- náhoda
- ve dvou slabší