Malý, zdánlivě neobydlený ostrov uprostřed oceánu. Daleko od všech lodních a leteckých tras. Na první pohled mu opravdu vládne pouze zvěř, ale co to..?V dálce stoupá téměř neznatelný pramínek kouře u vysoké skály. Na racčích křídlech popoletíme blíž a vidíme, že oheň hoří v malém skalním výklenku a u něj se choulí lidé. Další postávají opodál. Jsou jich desítky.
Už jsme dost blízko, abychom zaslechli hovor, tak slyšíme slova „piráti“ a „vysadili“ a najednou tušíme něco o jejich osudu. Ostrov je sice z velké části zelený s velkými písečnatými plážemi. V podstatě ideální místo na dovolenou, ale na život? Bez civilizace? S doutnající sopkou za zády? Je jasné, že lidé se odsud chtějí dostat, jenže nebezpečí číhá všude. Potřebují někoho, kdo je dovede do bezpečí…
A jejich zachráncem můžete být právě vy. Je to tak trochu jako v americké reality show Trosečník (Survivor). I tady se lidé dělí na několik skupin podle země, ze které pochází. Pirátští zajatci si i na ostrově zachovali svoji národní hrdost. Najdete zde tak čtyři týmy, do jejichž čela se budete moci postavit.
Desková hra Ostrov, v originále The Island od společnosti Asmodée, se ve skutečnosti původně jmenovala Survive! a vyšla už v roce 1982. Jedná se o klasiku, kterou uchopila společnost Stronghold Games do svých rukou v roce 2011 a přepracovala ji do stávající podoby. Za vznikem Survive! stojí Julian Courtland-Smith.
Veškerou grafiku uvnitř krabice a na jejím víku nakreslil David Ausloos, autor vynikajícího horrorového dílka Stanice Paranoia (recenze). Za překladem do češtiny stojí společnost ADC Blackfire, které můžeme poděkovat za její vydání, a také Petr Šmerák, Jiří Ledvinka a Růžena Žilková jako autoři překladu. V krabici kromě českého jazyka najdete i slovenštinu, tedy konkrétně pravidla, protože zbytek hry je jazykově zcela nezávislý.
Krabice na sobě má pěknou ilustraci, která zaujme především všechny fanoušky počítačové hry Monkey Island. Hlavní hrdina odrážející se na loďce bidlem ode dna vypadá hodně jako Guybrush Threepwood, hlavní hrdina této čtyřdílné ságy adventur. Na obrázku za ním je vidět oheň z právě vybuchlé sopky a kolem nějjsou vraky lodí a ploutve žraloků. Vpravo dole v tmavé části obrázku je možná až příliš dobře skrytá zubatá obluda, které si na první pohled možná ani nevšimnete.
A zatímco jsme vám povídali o Guybrushi Threepwoodovi, nenápadně jsme zvedli víko a už v ruce držíme několik archů připravených na vycvakání. Některé z nich vás asi hodně zaskočí svojí tloušťkou. Celkem po dokončení tohoto úkolu získáte čtyřicet dílků terénu tří druhů a výšek. Nejnižší jsou žluté pláže, pak zelené lesy a ty nejvyšší dílky mají na sobě šedý obrázek hornaté krajiny.
Jenže to je v podstatě jejich zadní strana. Když je otočíte, uvidíte různé obrázky delfínů, žraloků, velryb nebo loděk. Všechny do jedné mají nějaké to rámování – buď zelené, nebo červené. V balení k těmto dílkům, které narovnáte do šesti sloupečků uprostřed krabice, patří nerozlučně také figurky ztroskotaných lidí. Ty jsou rozdělené do čtyř kmenů po deseti. Zajímavé je, že postavičky jsou takové lesklé a mají neobvyklý zaoblený vzhled. Každý z trosečníků má na spodní části figurky uvedené číslo odpovídající jeho hodnotě ve výkupném, když ho dovedete na břeh v pořádku.
Jenže jak už jsme řekli, v okolí číhá samé nebezpečí. No a i to je zosobněné v krabici v podobě figurek. Tentokrát to jsou figurky černé žraločí ploutve (6), modré velryby (5) a fialového mořského hada (5). Záchranářům pomůže ještě tucet trojmístných lodiček, které budou přepravovat lidi do bezpečí. Z dílků nám pak zbývá už zmínit jen kostka a pravidla, které vás rychle a jednoduše hru naučí.
Není to ale ani tak zásluha samotných pravidel, jako spíš skutečnosti, že Ostrov je v podstatě velice jednoduchá hra, která však vnese hádky a napětí na stůl, kde ji rozložíte. Příprava je zdánlivě jednoduchá a s trochou cviku i rychlá, ale zpočátku vám bude chvilku trvat. Zamícháte totiž všechny dílky terénu a náhodně všech 40 rozmístíte doprostřed tak, aby utvořily ostrov plný pláží, lesů a skalisek.
Poté, co jej dostavíte, pokochejte se jeho plasticitou. Je to zajímavé vidět na herním plánu jinak vysoké dílky a vzbuzuje to dojem opravdového ostrova. Hráči si teď vyberou barvu svého kmene a pak jeho postavičky střídavě rozestaví na ostrov. V tuto chvíli už musí takticky uvažovat a snažit se je rozmístit na strategických místech, aby se jim dobře naloďovalo. To znamená, že vnitrozemí obvykle není dobrá volba.
Ovšem hraje zde roli ještě jedna věc. Ostrov se totiž vlivem aktivní sopky potápí a na konci partie z něj zbude pouze několik skalisek. Takže vyšší pozice je výhodnější, protože i pod figurkou se může propadnout zem. Trochu nám to připomíná kooperativní Zakázaný ostrov (recenze), jenže tento Ostrov nemá se spoluprací nic společného. Tady se bojuje o život a pud sebezáchovy nezná bratra. A to ani mezi hráči, kteří se budou navzájem podrážet a posílat na sebe mořské příšery.
Takže když máte konečně rozestavené figurky (pouze ve čtyřech je ostrov zcela zaplněný), tak ještě do pěti nakreslených míst položíte figurky mořských hadů. Ti jako jediní začínají na plánu, všechny ostatní příšery položte stranou. Nyní každý z hráčů dostane dva čluny, které může umístit tak, jak se mu líbí. V průběhu hry jsou všechny lodičky všech a nejsou tedy nijak odlišené, tedy až do chvíle, kdy je obsadí nějací pasažéři, ale k tomu se dostaneme.
Nyní je konečně všechno připraveno k záchraně. Při rozkládání figurek si měli všichni hráči dobře zapamatovat, kam pokládají jak hodnotnou postavičku. Na tato čísla se můžete podívat pouze v této chvíli a nesmíte si je prohlížet v průběhu hry. Figurku můžete otočit až ve chvíli, kdy ji dopravíte do bezpečí nebo ji sežere nějaká nestvůra.
Úkol hráčů je jasný. Dopravit co nejvíce lidí svého kmene na břeh do bezpečí. Přitom nezáleží, na který ze čtyř břehů se vylodí, nemusíte je vozit pouze na svůj. To znamená, že se často budou o člun dělit barvy. Samozřejmě nezáleží ani tak na počtu zachráněných postav, ale na jejich hodnotě výkupného, které za jejich záchranu dostanete, tedy na čísle na spodní straně.
Tah hráče se skládá ze dvou základních částí. V první řadě může pohnout figurkami nebo lodí. Pak na sebe vezme roli zkázy a část ostrova potopí pod hladinu oceánu. K přesunu máte k dispozici tři akční body, které můžete libovolně rozdělit mezi pohyb několika figurkami. Každá cesta na sousední dílek nebo na loď stojí pouze jednu akci, takže dohromady se můžete pohnout až třikrát.
Pohyb zahrnuje nejen popocházení s figurkami, s nimiž můžete vstoupit i na již obsazené políčko ostrova, ale také pádlování a přesun lodí. Pokud je bárka prázdná, může s ní posouvat libovolný hráč. Jakmile již ovšem má nějakého pasažéra, pak ji tento ovládá, v případě rovnosti počtu figurek více hráčů ji kontrolují a mohou s ní pohybovat oba. V rámci pohybu lze dokonce přestupovat z lodě na loď a samozřejmě také z pevniny nebo na pevninu.
Na poslední druh přesunu dojde ve chvíli, kdy je vaše loď potopena, například v důsledku návštěvy velryby, která loďku převrátí. V takové situaci se z figurky stává plavec, který je snadnou kořistí třeba pro žraloky. Navíc plavání je náročné na pohyb a pomalejší, takže každý plavec se může pohnout pouze jedenkrát za kolo. Naštěstí vás to nestojí žádné body navíc. Z vody se můžete vyškrábat do lodi, pokud stojí na stejném políčku a je na ní místo.
Po pohybu na vás čeká potápějící ostrov, při němž musíte z herního plánu zvednout dílek s nejnižší nadmořskou výškou. Pokud je tedy dostupná pláž, pak zvedáte dílek s pískem, jakmile dojdou, pokračujete odstraňováním lesů, a nakonec přijdou na řadu hory.
Můžete si vybrat libovolný dílek a to i takový, na kterém stojí některý z trosečníků. Ten v tu chvíli padá do vody a stává se z něj okamžitě plavec, zranitelný vůči útokům všech mořských příšer. Jenže teď přichází do hry druhá strana žetonu, na které najdete obrázek s akcí. Zeleně orámované dílky provádíte ihned, zatímco červené si můžete nechat pro sebe a použít je později – některé ve vašem tahu a jiné, abyste se ubránili nějaké nepříjemné události.
Kromě těchto dvou pravidelných činností mohou hráči volitelně na začátku svého tahu využít akci z dříve sebraného a ponechaného dílku. Jakmile jeho jednorázovou schopnost využijí, zahodí jej na odkládací hromádku. Ale tímto úkonem jejich tah teprve začíná, takže mohou nejen uškodit soupeři, ale především si připravit pozici pro svůj následující tah.
A ještě tu je jedna povinnost na konci vašeho tahu. Musíte totiž ještě hodit červenou kostkou, která určí typ příšery. Je na vás, abyste nyní posunuli libovolnou figurku odpovídajícího druhu. Každá z nich je odlišně rychlý plavec, což vám naštěstí upřesňuje malá tabulka na straně herního plánu. Velryba uplave až tři políčka, žralok dvě a mořský had jen jedno.
Hráči těmito postavičkami samozřejmě pohybují tak, aby co nejvíc uškodili soupeřům. Žralok představuje nebezpečí pouze pro plavce, které okamžitě sežere, pokud dorazí na políčko, kdy nějací jsou ve vodě. Velryba dle očekávání převrátí váš člun.
Jestli daný dílek obsahoval i žraloka (moře je velké a na jedno místo se vejde víc zvířat), můžete svým trosečníkům už jen zamávat do nebíčka. Poslední je mořský had, který sežere loď i s pasažéry, stejně jako samotné plaváčky. Tím se z něj stává nejnebezpečnější příšera ve hře, ale jeho síla je vykoupena jeho pomalým pohybem.
Konec partie se začne blížit ve chvíli, kdy odstraníte ze hry poslední dílek lesa. Na některém z políček skal je totiž ukrytá sopka připravená k výbuchu. Jakmile ji někdo odhalí, nastává okamžitě konec hry. Hráči si teď sečtou body za všechny figurky, které v bezpečí přepravili na pevninu a kdo získal nejvíce bodů se stává vítězem.
Ostrov je ohromně zábavnou a škodolibou hrou, která je plná podrazů, škodolibých činů a radostí z neúspěchů druhých. Právě kolem všech těchto věcí se všechno točí, protože dopravení vlastních plavců je až na druhém místě. Nejdůležitější je to pořádně znepříjemnit soupeři. Samozřejmě neznáte hodnoty jeho figurek, takže můžete škodit pouze náhodně.
Zato byste si velmi dobře měli pamatovat, které vaše figurky jsou dobře bodované a posílat je pouze na opravdu bezpečnou trasu. Každý takový trosečník může být tím, co vás dělí od celkového vítězství, protože – věřte nám – moc lidí se nakonec z ostrova nezachrání.
Právě proto hra není vhodná pro takové hráče, kterým by vadilo, že někdo nechal sežrat jejich figurku nebo by dokonce nechtěli škodit soupeřům. Ti si hru moc neužijí. Zelené dílky jen přidávají nové čluny a postavičky do hry, ale teprve s hraním červených na začátku tahu začíná opravdová legrace, protože vám umožní nejen popojet s vlastním plavcem na delfínovi, ale také přemístit některou z příšer na libovolné (!) místo na plánu.
Na moři se také objevují nečekané víry a především jeho hladinu brázdí nepředvídatelné a nebezpečné ploutve. Jejich pohyb řídí hráči sami a kostka pouze určuje, kterým druhem se bude v daném kole hýbat. Z toho také vyplývá, že vývoj celé hry mají ve svých rukou právě hráči a výsledek nijak neovlivňuje náhoda.
Přitom ale celá hra je napínavá, protože odkrytí každého dílku něco přinese hráči nebo všem zúčastněným. A navíc konec není jasně daný a může se odehrát kdykoliv v průběhu posledních osmi tahů – tolik dílků hor je ve hře.
Ve dvou hra není zdaleka tak zábavná. Alespoň v případě, že hraje každý ze soupeřů pouze za jednu barvu. Už samotná pravidla doporučují, aby si každý z protivníků vzal dvě. V takovém množství ale je prakticky nemožné udržet přehled o identitě vašich figurek, takže se hra stává trochu víc náhodnou.
V pravidlech najdete i mírné varianty, jako třeba vyřazení bodování figurek, hraní až do posledního dílku nebo možnost mít na jednom políčku ostrova víc lidských figurek, což v normální verzi není možné.
Zpracování Ostrova je výborné, ale bohužel za to zaplatíte také odpovídající cenu. Dílky jsou atypické svojí výškou, figurky jsou z neobvyklého materiálu a hra obsahuje spoustu dřevěných figurek příšer. A tak ačkoliv ve hře nejsou už žádné další komponenty, ani karty, tak hra je poměrně náročná na peněženku. Za svoje peníze ale dostanete pěkně ilustrovaný herní plán a po rozestavení dílků plastický ostrov.
Ostrov je hrou pro ty, kteří u stolu rádi soupeří tvrdě. Není až tolik vhodná pro odlehčenou rodinnou hru, protože hráči si navzájem neustále škodí. To však může být bráno i jako příjemná lekce pro děti a děti hry s vyhazováním figurek baví. Ostrov jako takový je pravidly velice jednoduchý a zvládnou jej děti už kolem osmého roku věku, což je také číslo uvedené na krabici. A děti si hru opravdu užijí, protože je to takové velké škodolibé a velice pokročilé Člověče nezlob se. To ovšem nemá být kritika, ale pochvala. Ostrov je totiž opravdu fajn.
Více o hře.
+ luxusní zpracování
+ důraz na paměť
+ hráči musí umět pracovat s náhodou a využít ji ve svůj prospěch
+ neustálé škození soupeřům
+ tři různé mořské příšery pátrající po kořisti
+ spousta strategických možností
+ hráči se přetahují o vládu nad lodičkami
+ ostrov se postupně potápí = konec hry je vždy nejistý
- cena
- není vhodné pro hráče, kteří neradi škodí druhým
Bude hra Ostrov někde k zakoupení? Na webu je momentálně nedostupná. Chtěli jsme hru na Vánoce.
Děkuji Uršula