Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Twilight Inscription – kreslené lodě a lodě z papíru

4.9

Nejdůležitější rolí na každé středověké lodi byla ta, kterou měl navigátor. Obyčejný zadumaný morous sklánějící se většinu dne nad čtverečkovanými mapami se spoustou měřítek, kružítek a nástrojů, které byste neuměli ani pojmenovat. V moderní době ji na palubách mnoha lidí nahradili androidi a umělé inteligence. Ale ne na mojí lodi. Nepřestávám věřit tomu, že lidský úsudek a schopnost najít souvislosti nikdo jiný nemůže nahradit.

Vítejte na palubě lodi Twilight Inscription, která jde přesně jako náš kapitán, proti proudu. Bere monstrózní a velkolepou hru Twilight Imperium a pokouší se ji smrsknout na plochu několika laminovaných listů. Tuto kompresi a cestu světelnou rychlostí připravil designer James Kniffen a vydala ji společnost Fantasy Flight Games. Do světa můžeme zaplnout plynule i my díky lokalizaci, kterou má na svědomí firma ADC Blackfire.

Hra přichází na svět v krabici, která rozměry nijak neučaruje. Ale její víko zdobí hned několik vesmírných ras, které se přidaly do bojů, vzaly do ruky kompasy a tužku a vedou válku na papíře. Jednotliví hráči vyloví a ukořistí každý pro sebe čtyři archy – navigaci, expanzi, válečnictví a průmysl. K tomu si vezmou také nezbytnou výbavu v podobě jedné fixy. Do středu stolu pak vyloží list Mecatol Rexu a ten obklopí kartami – vytvoří tak nabídku čtyř cílů, trojici karet agend a sadu balíčků událostí a relikvií. Samotní hráči si pak ale musí každý také zvolit jednu frakci, za kterou bude bojovat.

Partie se dělí na kola a každé nové zahájí otočená karta z balíčku událostí. Tato karta hráčům přinese nějaké zdroje. Ještě než si je ale zapíšou a spotřebují, musí si zvolit arch, kterému se v kole budou věnovat. K tomu hodí sadou šesti kostek, ze kterých hráči dostanou další přísun materiálu, vlivu nebo výzkumu. Z trojice černých kostek automaticky, zatímco z ostatních pouze v případě, že si je v předchozím průběhu partie pro tento arch hráč odemknul.

Archy jsou seřazeny v logickém pořadí a vše začíná navigací. Hráči mohou postupně cestovat mezi planetami nebo zabírat soustavy, vždy musí za tímto cílem spotřebovat nějaké zdroje. Tím, jak se na některých usadí, mohou pak využívat arch expanze (je na něm připravená řada planet) a získávat tak populaci.

Z archu průmyslu poté hráč získává přínosy tím, že šrotuje nebo zabírá pole. Po nich se rozrůstá jako pavouk na pavučině do libovolných směrů. Jeho součástí je také tabulka průmyslu, kde hráči zabírají suroviny a získávají radní.

Většinu získaných zdrojů (s výjimou radních, kteří umožňují se účastnit hlasování) pak utratí na archu Válečnictví. Mohou zde stavět jednotky, které pak mají nějaké tvary. Ty hráči nasazují do válečné mřížky do sektorů mířících na dvě strany – těmito jednotkami útočí na sousedy po své levé a pravé ruce.

Někdy pak do galaxie vstoupí válka. Stačí, aby místo události typu Strategie byla odhalena tato krví pokrytá karta. Hráči porovnají svoji sílu se sousedy podle počtu uzlů a za vítězství (vyšší sílu) získají odměnu v podobě přínosu. Takto se kola v partii opakují, hráči rozvíjí své frakce a postupně se před nimi s pomocí událostí odvíjí příběh, který může skončit jen tím, že někdo převezme vládu nad trůnem. To je závěrečná karta, po které si hráči spočítají sumu vítězných bodů z políček, která jim poskytují právě tento přínos. Vítězem se stává ten, kdo má bodů nejvíce.

Twilight Inscription je skvělým důkazem o tom, jak k váleční nepotřebujete žádné figurky a bitva jakýchkoliv rozměrů může probíhat jen s tužkou v ruce. Potřebujete k tomu samozřejmě také pořádnou dávku představivosti, protože na pozadí všeho toho kroužkování a škrtání se pořád kdesi mezi jednotlivými body fixy ukrývají vesmírné lodě, lasery trhající ušní bubínky a planety s nevídanými obyvateli.

Hra je hodně takovou soukromou snahou o optimalizaci všech příjmů a výdajů. Není zde žádná společná mapa, což je asi hlavní prvek, který může někomu chybět. Místo toho mají hráči dva své sousedy po pravé a levé ruce, se kterými si budou vyměňovat všechny výstřely z vesmírných kanónů.

Zapisovací řešení je skvělým způsobem, jak zažít vesmírné dobrodružství na prostoru necelých dvou hodin. Je to výrazně méně, než si musíte připravit, pokud se chcete ponořit do víru planet v původním Twilight Imperium. Při tom nebyl tento čas osekaný až zbytečně moc na dřeň a je naprosto dostatečný na to, abyste zažili všechna ta dramata, zvraty a napětí, která ke hře patří. Jen té politiky je daleko méně.

Navíc není problém si ji zahrát ve dvou nebo dokonce sólo. Umělá inteligence nevyžaduje nějaké extrémní zaznamenávání nebo rozhodování, ale zůstává příjemně jednoduché. Hra tak i v sólové partii je zajímavou výzvou.

Twilight Inscription je hrou, kterou budete chtít. Možná ne poté, co ji uvidíte na polici obchodu, protože bude vedle sebe mít svoji sestřičku plnou lákavých miniatur. Velká krabice vrhá takový stín, ve kterém můžete snadno tuhle menší novinku přehlédnout. Jenže naštěstí se vše změní, jakmile si ji zahrajete, když dokáže na daleko menším časovém prostoru rozehrát srovnatelnou podívanou. A při tom v podstatě jen s pár archy a fixami. Zpracování je ale solidní, listy jsou nabité informacemi a vše je promyšlené.

Hráči budují svá impéria, cestují galaxií, ale především získávají body. A těch možností, jak je nasbírat je celá řada. Díky tomu jsou zde dostupné zajímavé cestičky, které můžete postupně prozkoumávat a objevovat hru v dalších partiích stále lépe a lépe. Díky tomu se k ní velmi rádi budete vracet.

Jen toho házení kostkou tam asi nebude tolik, kolik byste čekali. Tím trochu trpí celkový dojem z hlediska tématu a napětí, které by mělo z této hry přetékat na všechny strany.

Obrovskou zbraní je znovuhratelnost. Nejenže je tu obrovský výběr ras, ale také asymetrické mapy, měnící se cíle a k tomu navíc vše závisí na rozhodnutích hráčů, kteří se mohou pokaždé specializovat jinak.

Twilight Inscription nemá asi za cíl nahradit obrovské legendární monstrum, kterým je Twilight Imperium. Spíš chce nabídnout alternativu, jak dopřát své civilizaci realizaci snu a touhy na trůn galaxie. Z role maličkého bezvýznamného národa až po národ, který musí každý brát vážně, každý krok zde má smysl a posouvá hráče vpřed. Jen tu chybí výraznější prvek interakce. Twilight Inscription je asi nejlepší a nejvelkolepější zapisovací hrou, která je aktuálně k dostání. Nabruste fixy a hurá do boje!

Recenze: Twilight Inscription – kreslené lodě a lodě z papíru
Twilight Inscription nemá asi za cíl nahradit obrovské legendární monstrum, kterým je Twilight Imperium. Spíš chce nabídnout alternativu, jak dopřát své civilizaci realizaci snu a touhy na trůn galaxie. Z role maličkého bezvýznamného národa až po národ, který musí každý brát vážně, každý krok zde má smysl a posouvá hráče vpřed. Jen tu chybí výraznější prvek interakce. Twilight Inscription je asi nejlepší a nejvelkolepější zapisovací hrou, která je aktuálně k dostání. Nabruste fixy a hurá do boje!
Klady:
+ dostatečně naditá děním
+ variabilní
+ velkolepá i s pouhými zapisovači a archy
+ pocit vývoje vaší rasy
+ sólová hra
+ partie umí nadchnout
Zápory:
= méně konfliktní
= méně tematická a napínavá
4.9
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nemesis Psychonauti – i halucinace Vás můžou zabít