Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Unlock! 2 Mystery Adventures – a jedno překvapení na závěr!

unlock-2-mystery-adventures-01

Zavřeli nás pod vodou. Zavřeli nás na osamělém ostrově. Zavřeli nás v pyramidě. A vždycky jsme utekli. Nepozorní psychopati, naši únosci, totiž nepočítají s naší vynalézavostí. Všude se povalují věci, které můžete použít dobře a ještě lépe. Únik pak je otázkou dostatečného důvtipu, rychlosti a schopnosti zachovat klid. Jsme mistři úprků. Jsme Escapers!

Co na nás čeká?

Je to jen několik týdnů, co jste s námi mohli zažít týden únikových her. To proto, že tento nový typ deskových her se dostává na český trh v podobě mnoha kvalitních exemplářů. A tak jsme si posvítili také na žhavou novinku – pokračování hry Unlock! Její první díl na pulty obchodů už brzy přinese firma ADC Blackfire. Jak se tedy podařilo udržet kolísající kvalitu první krabice novince pro konec roku 2017?

Součástí modré krabice jsou opět tři příběhy, jejichž obrázkový náhled vidíme na víku i s papouškem a potopenou ponorkou kapitána Nemá. O vydání nové krabice se postarala firma Space Cowboys a distribuci pro Evropu zajišťuje Esdevium Games. V případě úspěchu první krabice se na nové tři příběhy můžeme těšit i v češtině. Za sbírkou stojí sice jménem Cyril Demaegd, ten ale vše zaštiťuje už jen jako autor principu. Samotné příběhy a hádanky v nich vytvořili Fabrice Mazza (House on the Hill), Arnaud Ladagnous (Nautilus Traps) a dvojice Billy Stevenson & Sébastien Pauchon (Tonipal’s Treasure).

unlock-2-mystery-adventures-04

Trojici příběhů dělá v krabici společnost také tutoriál. Ten je prakticky stejný jako minule, takže je dobrý pro osvěžení principů, ale také zasvěcení nových hráčů. Je tedy vlastně jedno, kterou z krabic si pořídíte jako první (tedy pokud vám nevadí – prozatím – angličtina) a můžete vybírat hlavně podle toho, které příběhy jsou vám tematicky bližší.

Jak tedy takové řešení příběhů v Unlocku probíhá? Nejdřív si musíte stáhnout aplikaci na Android nebo iOS, která bude sloužit k přehrávání atmosferické hudby, měření času, vyhodnocení úspěšnosti, ale také se stane důležitou součástí hratelnosti. Aplikace nemá přehnané nároky na prostor a vyžaduje nějakých 60 megabajtů v telefonu nebo tabletu. Důležité je podotknout, že aplikace je shodná pro obě hry, takže si nemusíte instalovat novou, pokud už jste Unlock hráli.

Starý (dobrý?) Unlock!

Hráči si v aplikaci zvolí příběh, ale ještě než zmáčknou start, musí se vrátit do reality. Tady totiž dostanou do začátku balíček nějakých přibližně šedesáti karet popsaných číslicemi a písmeny. Ty je třeba držet stranou v hromádce a v žádném případě se nedívat na jejich obsah. Každé dobrodružství je uzavřeno v samostatném balíčku, který uvozuje jedna karta s textem, kterou si hráči společně přečtou a která je uvede do příběhu. Na její zadní straně je už obrázek první místnosti. V tu samou chvíli je třeba stisknout symbol PLAY na telefonu a čas začne tikat.

unlock-2-mystery-adventures-08

Na kartách jsou obvykle rozmístěná písmena a čísla odpovídající předmětům, ale především kartám v balíčku. Hráči si tedy musí dané karty najít a začít řešit úkoly. Ty obvykle stojí na hledání nějakého čtyřmístného kódu, který je pak možné zadat do telefonu. Pokud jste byli úspěšní, obvykle odemknete nějaký zámek nebo se posunete dál. V případě špatné odpovědi na hráče čeká penalizace v podobě dvou až tří minut odečtených od celkového limitu.

Hlavní rozdíly série Unlock! jsou tři: první je posedlost skrytými čísly. Na kartách je třeba neustále hledat číslice, které nejsou na první pohled úplně patrné, ale skrývají předměty naprosto zásadní k řešení hádanek. To by mělo asi odpovídat pořádnému prohledávání místnosti v reálné únikové hře.

Druhou specialitou je kombinování modrých a červených karet. Jejich součtem a případným aplikováním modifikátoru se dostanou hráči k jiné hodnotě – a ta, jak správně tušíte, odpovídá zase nějaké další kartě. Třetí a hlavní vychytávkou jsou přístroje. Každý má svoje specifické fungování a řešení není číselné – místo toho je třeba zadat číslo stroje do telefonu a v něm správně přístroj nastavit. Jednotlivé typy karet jsou jasně odlišené a hráči pokračují v příběhu tak dlouho, dokud se nedostanou na úplný konec. Pokud jim mezitím vypršel drahocenný čas, nedosáhli sice oficiálního vítězství, ale nikdo jim nebrání si únik i tak dokončit. V případě úspěchu a dodržení časového limitu čeká na tým ještě vyhodnocení v podobě několika hvězdiček.

unlock-2-mystery-adventures-07

Tak co je tu nového?

Ale to zatím jen opakujeme to, co jsme dostali už v prvním boxu. Nyní se konečně dostáváme k samotným dojmům z příběhů pro rok 2017. Ty nepřináší pouze nové karty a hádanky, ale také nové nápady a budou se snažit odlišit od starší trojice.

The House on the Hill je prvním a současně nejjednodušším z nových dobrodružství. Díky svému nevýraznému příběhu, obvyklému tématu a klasické hratelnosti se jedná o nejzapomenutelnější z balíčků karet. Současně se ale jedná také o jediný příběh, který se nám podařilo ve dvou dokončit v rámci stanoveného časového limitu. Některé hádanky jsou ale pořádně těžké a na tarotové karty budeme vzpomínat ještě dlouho – bez nápovědy by nás stály vítězství.

Druhý příběh nese název The Nautilus Traps a její průběh je skvělý. Celý únik je postavený kolem skvělého mechanismu, který vás nenechá vydechnout a přináší ještě výraznější napětí, než jsme zvyklí. Bohužel některé hádanky jsou zvláštní a není vůbec jednoduché následovat linii, kterou pro nás stanovil autor. Současně se závěr nevyhnul určité úrovni překombinovanosti. Některá řešení jsou zbytečně složité a neintuitivní, což celkový dojem dost sráží. Přesto se nám dobrodružství na palubě Nautila velmi líbilo, především atmosférou a budeme na něj dlouho vzpomínat i přes neúspěšný konec.

unlock-2-mystery-adventures-05

The Tonipal’s Treasure je nejvelkolepějším a s velkou pravděpodobností také vůbec nejlepším příběhem ze všech šesti dosavadních. Má opravdový příběh, výpravnou linii a famózní finále. To všechno je navíc doprovozeno velmi výrazným využitím doprovodné digitální aplikace. To sice nemusí někomu vyhovovat, ale příběh se tak paradoxně dostává mnohem blíž opravdovému dobrodružství, protože v něm nejde jen o kombinování karet a čísel.

Bez vyhnutí se spoilerům není možné k jednotlivým útěkům ze zajetí říct více. Žádný ze tří příběhů si nepomáhá nějakou vyloženou nelogičností. Bohužel jsme se ale v průběhu více než tří hodin hraní dočkali také použití karet, které bylo v rozporu s pravidly. Tato hádanka nás zastavila na nějakou dobu a

Druhý Unlock! určitě doporučujeme pro týmy tří hráčů, což je ideální počet. Ve dvou hledání zdržuje a nápady prostě občas nepřijdou tak rychle, jako s více očima. Naopak ve čtyřech si všichni účastníci už neužijí všechny hádanky, protože je vyřeší někdo jiný, když se oni věnují jinému úkolu. Na herní době samotných příběhů vůbec nezáleží, protože po celý čas budete zcela pohlcení v hádankách. Proto doporučujeme především klidné prostředí, kde vás nebude nic rušit. Každá pauza významně narušuje celkovou atmosféru i zážitek.

unlock-2-mystery-adventures-09

I v případě Unlock! 2 Mystery Adventures je tu samozřejmě klasická otázka poměru cena versus výkon. Za cenu kolem osmi stovek dostanete tři intenzivní příběhy, které doporučujeme rozdělit do více herních seancí. Právě tak si je užijete nejvíc a každé dobrodružství bude stát samo o sobě ve vašich vzpomínkách. Protože neničíte žádné komponenty, můžete po dohrání krabici v klidu poslat dál nebo darovat, což dělá z Unlock! série velmi dobrou koupi.

A kde je to slíbené překvapení? To jsme si nechali úplně na konec jako lahůdku, a tak úplně nesouvisí s konkrétně touto hrou. Ale vzhledem k extrémní popularitě únikových her jsme si vybrali právě tento článek k jejímu oznámení. Společnost Dino nám totiž prozradila tajemství: protože série her Exit: The Game (tedy Úniková hra) původem od firmy Kosmos se dočká pokračování v českém jazyce v červnu roku 2018! Budou to tři nové díly The Polar Station, The Forbidden Castle a The Forgotten Island. České názvy jsou zatím v přípravě. Nové krabičky ponesou také informaci o obtížnosti rozdělenou na tři úrovně.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorArnaud Ladagnous, Fabrice Mazza, Sébastien Pauchon, Billy Stevenson
IlustraceFlorian de Gesincourt, Pierre Santamaria, Sergo
VydavatelSpace Cowboys, Asmodee, Gém Klub Kft., Hobby Japan, Korea Boardgames
Rok vydání2017
Počet hráčů1 - 6
Herní doba75
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(7 voters)
KategorieCard Game, Exploration, Puzzle, Real-time
MechanismyCooperative Game, Storytelling
RodinaBooks: 20,000 Leagues Under the Sea, Category: Escape Room Games, Components: Digital Hybrid – App/Website Required, Series: Unlock! (Space Cowboys)
Alternativní názvyUnlock 2: Rejtélyes kalandok, Unlock! Mysterieuze Avonturen, Unlock! Mysterieze Avonturen, アンロック! ミステリーアドベンチャー, 大搜查! 神秘冒險, 언락 2

Více o hře.

Recenze: Unlock! 2 Mystery Adventures – a jedno překvapení na závěr!
Přes velký počet negativních bodů v plusech a mínusech je druhý box Unlock! s podtitulem Mystery Adventures velmi kvalitním přírůstkem do rodiny únikových her. Kvalita příběhů je sice nevyvážená, ale každý z nich vám nakonec nabídne solidní zábavu a některé dokonce vynikající a nezapomenutelný příběh. Hra výrazně používá doplňkovou digitální aplikaci a chytré úkoly, ale čas od času narazíte na opravdu překombinované řešení. Celkový dojem z Mystery Adventures tak opravdu kazí snad jen jedno naprosto nepochopitelné porušení pravidel hry. Unlock! 2 nám ale i tak udělal radost.
Klady:

+ famózní Tonipal’s Treasure
+ skvělé nové nápady
+ výraznější použití aplikace
+ vynikající atmosféra
+ chytré kombinování předmětů (karet)
+ možnost znovupoužití (neplést se znovuhratelností!)
Zápory:

- někomu může vadit výrazné využití aplikace na telefonu
- nevyvážená kvalita
- překombinované úkoly (ve snaze zvýšit obtížnost)
- jedno porušení vlastních pravidel hry
- hledání skrytých čísel není pro každého
- každý příběh si zahrajete jen jednou
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Warhammer Invasion The Card Game – souboj o město