Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Up the Rock – kozorohové dobývají vrchol

up-the-rock-01

Je to malé a svými kopýtky neustále klepe o skálu. Co to je? Máte pravdu, jsou to malí kozorohové, kteří se snaží vystoupat na vrcholek hory. Ze zvyku jen tak pro radost se stal závod. Pořád víc a víc účastníků přichází na úpatí a s tím souvisí také novinka. Někteří kopytníci si přivedli svoje vlastní trenéry!

A jedním takovým trenérem bude i každý hráč, který se zúčastní kozorohového závodu v deskové hře Up the Rock! Vytvořil ji velmi populární designér Friedemann Friese a publikoval ji pod záštitou společnosti Amigo Spiele jako Gipfelstürmer. Do České republiky ji dováží v lokalizované podobě firma Piatnik, když vyšla poprvé už v roce 2015 s ilustracemi Christiana Fioreho.

Na začátku hráči mezi sebe na stůl rozloží herní plán, kterým z dolního turistického centra vede nahoru na vrcholek spousta cestiček. Ty se různě kříží, potkávají a jsou narušena také dravými vodními toky. Všechny trasy nabízí podmínku pro posun nahoru, ale také černou šipku vzhůru, zatímco voda směřuje do stran nebo odnese kozoroha zpět dolů. Hráči si každý vyberou barvu, dostanou pět figurek titulních zvířecích hrdinů a postaví je do spodní části plánu. Jednotliví soupeři označí svoji barevnou příslušnost barevným žetonem – ten je oboustranný a dvojstavový.

up-the-rock-11

Ve svém tahu hráč dostane pětici kostek, kterou může libovolným způsobem přehazovat až třikrát. Při tom může také libovolně odkládat kostky stranou ve snaze vytvořit nějakou pokerovou kombinaci, tedy trojici, čtveřici, fullhouse nebo stejné hodnoty karet. Kromě toho jsou ale ve hře také podmínky na minimální a maximální součet.

Proč? To proto, aby právě jejich zvířecí figurka mohla vyskákat po některé z dostupných cestiček vzhůru na další rozcestí. Každá cesta tedy má svoji pokerovou hodnotu nebo číselnou kombinaci, kterou musí hráč splnit. Pokud by náhodou cílová pozice byla obsazena, neznamená to konec nadějí.  Políčko může mít na pravé straně trojici siluet, což znamená, že se sem vejde neomezený počet kozorohů. Naopak figurka stojící na políčku s omezenou kapacitou je postrčena směrem vzhůru na další rozcestí. Tak může dojít dokonce k řetězovým reakcím.

Jakmile jedna z postaviček dosáhne vrcholku celé hory, může hráč a její majitel otočit svůj žeton stranou se slavícím kozorohem nahoru. Kozoroh se může výhledem kochat (a bude svému majiteli chybět) až do chvíle, kdy na jeho místo došplhá jiná postavička. V tu chvíli jej majitel nasadí dole a zvíře může zahájit druhý výstup. Teprve když dosáhne špičky druhý kozoroh jedné barvy, stává se tento hráč okamžitě vítězem.

up-the-rock-07

Up the Rock je rodinná hra a jako k takové se k ní snažíme také přistupovat. A tak zatímco z pohledu hráče bychom ji rychle zavrhli jako příliš náhodnou a nepříliš originální, mix pro nezkušené hráče je to velmi příjemný a zajímavý.

Náplň hry není nějak hloupá. Do ruky hráčů dává plnou kontrolu o tom, jaké kombinace se zrovna pokusí kostkami naházet. Pak už záleží i na štěstí, jestli dané symboly opravdu padnou a jak rychle. Důležitá je ale také dobrá práce s přehazováním. Ne vždy je výhodné si nějaké kostky ponechat, zatímco jindy naopak je třeba přehodit jen část. Přesto ale ve hře není zrovna přebytek taktiky, takže je třeba vnímat ji spíš jako lehkou zábavu než nějakou taktickou bitvu.

Tahy jednotlivých hráčů mají drobnou tendenci se vléct, jak se snaží vybrat ideální figurku a její nejlepší cestu. Každý krok je tím důležitější, čím je konec partie blíž. A s tím se také protahují jednotlivá kola a konec už je s některými soupeři opravdu pomalý.

up-the-rock-14

Vystrkování figurek vzhůru není jediným směrem. Kromě toho teče po plánu již zmiňovaná řeka. Pokud tedy hráč dobře plánuje, může některou ze soupeřových figurek vystrčit do jejího proudu a dokonce zpět do základního tábora.

Pokerové kombinace mohou být pro někoho důvodem, proč hru zavrhnout (setkali jsme se s takovou rodičovskou reakcí). Tato krabice ale nijak nenabádá k hazardu a jeho používá číselné kombinace, které jsou použité i v jiných karetních hrách.

up-the-rock-18

Hra u rodin získává bonusové body roztomilými ilustracemi i tématem. Dřevěné figurky kozorohů jsou také povedené. Všechno tak hru předurčuje jako velmi příjemnou rodinnou zábavu. A jako taková Up the Rock rozhodně funguje, ačkoliv náročnější hráči z ní mohou být rozladění.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFriedemann Friese
IlustraceChristian Fiore
VydavatelAMIGO, Piatnik
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieDice
MechanismyDice Rolling, Pattern Building
RodinaAnimals: Goats
Alternativní názvyGipfelstürmer, Up the Rock

Více o hře.

Recenze: Up the Rock – kozorohové dobývají vrchol
Up the Rock je jednoduchou rodinnou zábavou, ve které se hráči snaží kostkami naházet kombinace, aby jejich kozorohové mohli stoupat nahoru po pěšinkách. Čas od času se ale vystrkují a je možné tak ovlivnit nejen svoje, ale také soupeřovy figurky. Hra je to samozřejmě náhodná, čas od času trochu pomalejší, ale dobře vhodná pro rodinnou zábavu. Up the Rock pobaví především děti, protože její náplň je opravdu jednoduchá.
Klady:

+ jednoduchá hratelnost
+ výborné pro rodiny
+ špetka taktiky
+ kostky baví děti
+ roztomilá grafika
+ konfliktní možnost
Zápory:

- náhoda
- tahy i konec partie se táhnou
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zhan Guo – na výpravě do Číny