Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Urban Panic – bleskurychlý rozvoj měst

Urban Panic - balení

Úplně ve středu byl člověk. Kolem něj pak začaly najednou růst do všech stran budovy. Byty, továrny, kanceláře i zábavní parky. Všechno bez rozdílu. Lidé konečně našli svůj domov. Místo bez přírody, kde mohou žít svoje bezvýznamné životy plné technologií a smogu.

Vzpomínku na první boom měst v nás vyvolá (pouze obrazně, protože nikdo z nás si to nepamatuje) desková hra Urban Panic přicházející z Polska. Jejím autorem je Krzysztof Matusik, autor pěkných Craftsmen (recenze). A i jeho nový výtvor vydává společnost G3 a také ST Games Spólka. Ilustrace připravila Sylwia Smerdel. Hra byla představena na veletrhu Spiel 2014 v Essenu.

Hra se ukrývá v hnědé čtvercové krabici, které vládnou herní plány. Jeden společný umožňuje sledovat všechny faktory důležité pro rozvoj jednotlivých měst – počet obyvatel, pracovních míst, ekologii, výdělek a štěstí. Poslední tři mohou jít dokonce do mínusu. Nad pěti řadami čísel jsou ještě pozice pro nabídku budov a pro vyložené úkoly. Menší desky jsou pak určeny přímo do rukou hráčů a představuje mapu pozemků (pět krát pět polí), na kterých vyrostou jejich soukromá města.

Urban Panic - připravená hra

Tím jsme si současně prozradili další dvě komponenty – kartonové čtvercové dílky budov (šest druhů) a osmnáct karet úkolů, které se budou partii od partie lišit. Jednotlivým hráčům budou sloužit dřevěné komponenty – disky a kostičky. A na celý souboj pak budou dohlížet jedny plastové přesýpací hodiny.

Na začátku partie si hráči zvolí barvu a vezmou si svoje dřevěné dílky. K tomu dostanou také mapu pozemků ve stejné barvě naznačené v pravém dolním rohu. Své kostičky pak hráči rozmístí na společný herní plán do jednotlivých řádků na číslici nula. Zamíchané dílky budov hráči rozloží do hromádek a poté čtyři náhodné vytáhnou jako startovní nabídku a rozloží je na místa na plánu. Totéž provedou i s vylosovanými kartami úkolů (podle počtu hráčů).

Poté už je čeká hra samotná. V každém tahu má hráč šanci provést celkem tři akce, z nichž jedna musí být činnost architekta. Ta také zahajuje celou stavbu tím, že umožňuje vzít si jeden z dílků města ve společné nabídce a položit jej ke spodní části plánu. Pozice pro destičky jsou tam naznačené tři a více jich také hráč současně nesmí vlastnit.

Urban Panic - rozehraná hra

S pomocí akce plánovač může právě tyto dílky přemístit na plán a to na libovolné místo (dílky nemusí být spojeny). Na destičkách jsou nakresleny cesty, které hrají roli na konci soupeření. Později je pak možné dokonce destičky prohazovat s pomocí inženýra. V nabídce jsou také akce starosty (výměna dílků v nabídce) a špión, který postaví jednu budovu ve vlastnictví ostatních hráčů.

Jednotlivé dílky hned po položení ovlivňují stav města. Hráč si tedy na jejich základě posune ukazatele na společné desce. Přímo na vlastním plánu má hráč natištěný vliv, který mají jednotlivé budovy na vývoj spokojenosti města.

Partie končí ve dvou případech – buď dojdou dílky v nabídce, nebo jeden z hráčů zaplní zcela svoje město budovami. Poté je čas spočítat vítězné body. Nejdříve hráči odstraní dílky, které nejsou cestou propojeny až do středu plánu a současně také příslušně upraví ukazatele na stupnicích. Poté už stačí pouze sečíst hodnoty všech pěti stupnic, navýšit je o splněné úkoly (deset bodů za jeden) a ponížit je o počet pracovních míst, která zůstala volná, kvůli nedostatku obyvatel. Vítězem se stává hráč s nejvyšším součtem.

Urban Panic - rozehraná hra

Urban Panic je hrou o stavění města, která se snaží na zábavu jít přes stupnice. A bohužel se jí to moc nedaří. Navíc v nabídce na trhu jsou mnohem lepší hry, které dělají totéž a výrazně lépe. Například velmi zajímavé Urban Sprawl (recenze) nebo polský City Tycoon (recenze). Jejich hraní je mnohem větší zábava, než zažijete u Urban Panic.

Proč? Tím zásadním problém je, že než se stihnete začít bavit a užívat si stavění, vždy musíte pohnout nějakým žetonem. Tyto stupnice měly být asi největší novinkou hry, jsou ale současně také jejím závažím, které ji stahuje do podprůměru. Neustálé úpravy vás za chvíli začnou rozčilovat a především zdržují a protahují čekání.

Urban Panic - rozehraná hra

Ve hře jsou sice špióni, kterými si hráči mohou navzájem krást destičky, ale kromě toho je hra čistě solitérní. Každý si staví svoje vlastní město a nemusí se dívat na ostatní. Pouze se snaží splnit a být lepší ve společných úkolech. Ostatně ty nejsou součástí základních pravidel, ale přidává je až pokročilá hra. Toto rozhodnutí příliš nechápeme, protože bez nich je hra ještě méně zajímavá.

Stavění nemá vysokou obtížnost a je směřováno na začátečníky a mladší hráče. Dodržet pravidlo aby cesty vedly ze všech dílků do středu není nijak složité, protože hráči mohou mít na výběr až ze tří destiček a ještě navíc mohou plánovat s těmi, které jsou v nabídce. Pokud jim je někdo nevezme. Celkově tak je nakonec soupeření čistě o tom, komu se podaří ukrást hodnotnější budovy.

Tento neúspěch je ve výsledku velká škoda, protože pokud odhlédneme od tahů zpomalených neustálým posouváním žetonků tam a zpět (vzpomeňte si třeba na zmíněné prohození destiček), hra měla potenciál zaujmout začátečníky a alespoň dobře pobavit. K tomu by určitě velkou měrou přispěla také pěkná grafika kartiček.

Urban Panic - dílky

I přes neustálé posouvání hra trvá obvykle kolem 45 minut, což není tak hrozné. Bohužel budete mít pocit, že většinu času jste strávili právě úpravou hodnot na stupnicích a ne samotným hraním.

Urban Panic je bohužel dost nudnou deskovou hrou, která vám kromě pěkné grafiky nabídne převážně zklamání a neustálé posouvání kostiček. Zábava tam nejspíš někde pod tím vším upravováním hodnot ukrytá je, ale nám se ji objevit nepodařilo. Urban Panic se pro nás řadí mezi největší zklamání z her, které jsme si přivezli z veletrhu Spiel 2014.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKrzysztof Matusik
IlustraceSylwia Smerdel
VydavatelG3, ST Games
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieCity Building, Economic, Real-time
MechanismyTile Placement

Více o hře.

Recenze: Urban Panic – bleskurychlý rozvoj měst
Urban Panic nás nechá postavit město od prvního domečku. Hráči se snaží jednotlivé dílky propojovat cestami, protože pouze tak mohou budovy přinést na konci partie body. Každý typ budovy přináší nějaké plusové či mínusové body, které je třeba neustále upravovat na společném bodovacím plánu. Hráči touto činností ale stráví až příliš času a tím se ze hry stává poměrně nudná záležitost. Nezachrání ji ani pěkné zpracování nebo variabilita zásluhou dostatečně velkého počtu úkolů. Urban Panic je smutným příkladem, jak jedna myšlenka může zkazit naději na dobrou hru.
Klady:

+ pěkná grafika
+ bodování na základě typů budov
+ široká nabídka karet úkolů
Zápory:

- každý tah posouváte kostičky sem a tam
- celá hra je pomalá
- příliš jednoduchá pravidla umístění destiček
1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Manila – hazardní plavba