Velký třesk. Pro nás nepředstavitelná chvíle, která trvala jen okamžik, ale její následky nás provází až dodnes. A jedním z těch výsledků jsme i my. Jenže nás nezajímá současnost, místo toho se vrátíme do momentu, kdy se hmota ve svých nejrůznějších podobách rozletěla po vesmíru. Zastavíme se v tom prchavém okamžiku a jako správný cestovatel časem se z toho pokusíte vytěžit co nejvíc sami pro sebe.
Tak nějak vypadá myšlenka hry Urknall, tactické hry od Axela Henniga. Jeho hra se zalíbila vydavatelství Mücke Spiele, které provozuje oblíbený server Spielematerial.de. A právě zhruba před těmi 13,7 miliardami let se odehrává tahle hra, čímž se stává pravděpodobně nepřekonatelným rekordmanem v časovém rozdílu mezi dneškem a světem hry.
Urknall má něco společného se třemi hrami, které jsme tu od Mücke Spiele zatím měli. Podobně jako hry AstroNuts (recenze) a Schachen (recenze) nachází v malé krabičce čtvercového tvaru.
A uvnitř není něch komponent zrovna moc. Ale ani bláznivá ilustrace na víku znázorňující velký třesk vás nejspíš zrovna nezaujme. Všechno tedy zůstává na herní princip, ale ten nám zatím zůstane tajemstvím. Místo toho se vracíme do krabičky činu a nacházíme zde dvanáctistránková pravidla posetá řídkým textem plným příkladů.
Hned pod ním pochopíte, co má Urknall společného s poslední nejmenovanou hrou – s Exposaurem (recenze). Jedná se o průhledné kameny nebeských těles zastoupené ve třech barvách – červená, modrá a zelená. Bohužel podobně jako drahokamy v dinosauří hře se tyto také drolí, což je bohužel špatná zpráva pro všechny.
Ale zpět k Urknallu, který ve svém nitru ukrývá také čtyři figurky astronautů a v jejich odpovídajících barvách také nějaké ty kostičky a žetony. Všechno je ze dřeva. A když vyslovíme šestistěnnou kostku, zjistíme, že jsme vlastně už vyjmenovali všechny komponenty, ze kterých se partie bude skládat.
Začátek hry zůstává stejný. Nejdřív si vyberete barvu a od ní si vezmete všechny komponenty – astronauta, kulatou kometu i deset kostiček vlastnictví. Pak musíte provést ty složitější věci: Velký třesk a zastavit čas. Vezmete do ruky všechny barevné kameny nebeských těles a náhodně je rozhodíte po stole. Vzniklému chaosu vnesete trochu řádu tím, že je uspořádáte do skupinek. Čtyři skupinky po třech, šest skupinek po dvou a zbytek planetek zůstane na stole zatím osamocený.
Každý z hráčů si vybere jednu malou konstelaci o pouhém jednom tělese jako svoji startovní pozici. Sem položí nejen svého astronauta, ale také jednu kostičku představující jejich podíl vlastnictví. Každá kostička na herním plánu náleží přímo k jednomu nebeskému tělesu – barevnému kameni. U první konstelace o velikosti jedna je jasné, kam kostičku pokládá, ovšem protože je velký třesk nevypočitatelný, mohou se nejrůznější souhvězdí spojovat a zase rozdělovat. Přitom je třeba dodržovat pravidlo, že vaše kostka leží vždy přímo pod planetkou.
Partie se nyní odehrává z tahů jednotlivých hráčů, kteří se střídají v pokládání kostiček. Na začátku všeho ale hodí kostkou, která určí svým výsledkem, jestli bude tělesa slučovat do větších skupin nebo rozdělovat.
Před samotným zásahem do rozložení vesmíru ale hráč nejdřív posune svého astronauta z jedné konstelace do některé sousední. Pohyb je ale omezený. Můžete se přesunout jen na taková místa, která musí mít alespoň jeden kámen stejné barvy, jako skupinka, u které se nachází. Současně ale také musí být v cílovém nebeském uskupení volné místo pro položení vaší kostičky. Tu jako výsledek přesunu a návštěvy svého muže v obleku okamžitě umístíte.
Nyní je třeba podívat se po vesmíru po těch nejmenších uskupeních. Hráč na tahu najde dvě nejmenší konstelace a sečte počet jejich těles. Právě toto číslo porovná s výsledkem svého hodu kostkou. Pokud je číslo na kostce větší než součet, bude hráč souhvězdí slučovat. V opačném případě bude naopak rozdělovat.
Nemusí však nutně spojit pouze tyto dvě malé skupinky. Musí vždy použít alespoň jedno a sloučit ho s libovolným jiným sousedem. Dohromady ale součet nikdy nesmí přesáhnout výsledné číslo na kostce. Díky tomu nemůže nikdy vzniknout na plánu větší konstelace než šest.
V průběhu partie se takto hráči střídají v házení kostkou, seskupování a rozdělování, ale především v cestování a umisťování svých kostiček. Ostatně právě o nich to všechno je nejvíc. Jedenkrát za partii můžete na vylepšení svojí pozice použít kometu, která vám umožní dočasně porušit pravidla – například možnost přivlastnit si ještě jedno těleso v současné soustavě bez pohybu kosmonautem nebo cestovat k souhvězdí, které nemá žádný společný prvek.
Partie končí ve chvíli, kdy hráči umístí svoji poslední kostičku. Teď je čas sečíst nastřádané vítězné body za vaše kostičky vlastnictví. Každý prvek, který je ve vašem vlastnictví vám něco přinese. Výjimkou jsou skupinky obsahující pouze jedno nebeské těleso. Takové nemají žádnou hodnotu a nezáleží na tom, jestli planetka patří vám nebo soupeři.
V souhvězdích záleží na zastoupení barev jednotlivých planetek. Právě jejich četnost určuje obdržené vítězné body. V případě, že je planetka jedné barvy v souhvězdí sama, má hodnotu odpovídající počtu ostatních hvězd v konstelaci. Některé hvězdy budou zastoupeny v párech. Každé takové těleso přinese svému majiteli přesně dva body. Větší skupinky jedné barvy pak odmění pouze svého většinového vlastníka a to hodnotou odpovídající počtu těchto planetek v souhvězdí. Hráči sečtou všechny takto nasbírané body a pánem Velkého třesku se stává ten, kdo jich má nejvíc.
Urknall je hrou veskrze unikátní a jedinečnou. Nic podobného jste určitě nehráli. Nenaleznete zde žádný herní plán, jen kameny náhodně roztroušené po stole. A přitom v tomto chaosu je naprosto pevný řád, kterému se naučíte velice rychle rozumět.
Hra je současně také velice taktická. Kromě počátečního rozdělení těles ve hře najdete ještě druhý výrazný vliv štěstí a to, protože se musíte řídit výsledkem hodu kostkou. Ta vám často zužuje obzory a možnosti, a ztěžuje dosažení vašeho cíle. Právě přítomnost náhodného prvku vás nutí se neustále přizpůsobovat, což je nakonec ve výsledku dobře.
Herní plán a příslušnost hvězd k souhvězdím se neustále mění, jak se konstelace mění, přeskupují, zmenšují a zase zvětšují. Podobný chaos asi opravdu v době Velkého třesku ve vesmíru panoval a vy se tak budete cítit.
Rozdělování a slučování skupinek i závěrečné počítání vítězných bodů vyžaduje na začátku trochu cviku a nahlížení do pravidel. Pravidla jsou natolik specifická, že budete muset zpočátku čas od času do návodu nahlédnout. Určitě by neuškodila nějaká nápovědní kartička s jejich souhrnem. Samotné počítání bodů na konci hry je docela složité a může zabrat nepříjemně hodně času.
Partie Urknallu je určená pro dva až čtyři hráče, jak naznačují barvy. Pro soupeření dvou ale do partie musíte zahrnout všechny čtyři. V redakci tyto berličky pro zaplnění herního plánu nemáme rádi, protože se hráč pak mnohem hůř soustředí. Proto doporučujeme hru především ve více hráčích, kde se budete neustále přetahovat o vlastnictví jednotlivých planetek.
V pravidlech najdete také variantu, ve které se vám na stole může vytvořit malá černá díra. S ní už pak nemůžete nic dělat a za svoje kostičky u těchto těles nedostanete žádné body. Protože ale hráči mohou takový vznik ovlivnit, je její zařazení do hry zajímavým způsobem, jak napadnout a uškodit soupeři.
Zpracování hry není nijak výjimečné. Vystačí si s opravdovým málem. Díky tomu nevypadá extrémně působivě ani na herním stole. Místo toho by náhodný kolemjdoucí mohl získat dojem, že máte před sebou jen náhodně roztroušené kameny a třeba z nich věštíte nebo něco podobného..
Hra je hodně unikátní, a čím víc ji budete hrát, tím lépe se naučíte rozeznávat na stole výhodné kombinace. Díky tomu má ale proti zkušenému hráči začátečník jen malou šanci na vítězství.
Urknall nabízí zajímavé pojetí abstraktní hry, ve které jde o vítězné body. Přesouvání astronautů je sice cestou k vítězství, ale hra se točí především kolem neustále se přeskupujících souhvězdí. Vesmír se vyvíjí a vy se musíte přizpůsobit. Nebo zaniknete. Vydejte se do vzduchoprázdna a uvidíte, že volba je jasná..
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Axel Hennig |
Ilustrace | Rautie |
Vydavatel | Mücke Spiele |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Science Fiction, Space Exploration, Travel |
Mechanismy | Dice Rolling, Point to Point Movement, Set Collection |
Rozšíření | Urknall: Pulsar, Urknall: Supernova |
Rodina | Contests: Edition Läufer |
Více o hře.
+ po více partiích se zlepšuje
+ zajímavý koncept cestování
+ pravděpodobně (herním tématem) nejstarší hra na světě
+ překvapivě taktická hra s využitím kostek
+ neustále se přeskupující herní plán
- lámající se skleněné žetony (srážka o jeden stupeň v hodnocení)
- komplikované bodování přináší zmatek
- potřebujete několik partií k seznámí, pak se hra zlepšuje