Honzův život byl dosud klidný. Každé ráno vstal, nachystal žrádlo krávám a prasatům a vyrazil pracovat na poli. Jenže včera mu zadýchaný pošťák donesl psaní od starosty. Zrádce je mezi námi! Stálo na tom malém lístečku a pod touto větou byl drobným písmem ještě naškrábaný podpis, který Honza rozeznal a patřil opravdu starostovi.
„Zrádce? Jaký zrádce? Měl bych se bát o svoji farmu? Musím si pořídit psa!“ přemýšlel rychle malý, zavalitý zemědělec. Jenže tenhle lísteček dostali ve skutečnosti i všichni jeho sousedé. Neposlal jej starosta, ale zájemce o všechny jejich pozemky. Doufá, že se díky tomu majitelé půdy rozhádají a on sklidí všechno, co oni tak pracně zaseli. Nyní bojuje každý statkář za sebe a některým poctivým hospodářům zbudou nakonec jen oči pro pláč.
Nebezpečí dorazilo na Vysočinu! Tentokrát není žádných pochyb. Každý z rolníků teď pln strachu stojí na bitevním poli. Tihle muži nejsou na napětí, krev a pot ve vzduchu zvyklí, takže se jim brzy rozklepou kolena. Dokážete je udržet na své straně, nebo přeběhnou na druhou stranu, když ucítí první možnost, že by mohli prohrát?
Verräter je druhou hrou z dílny designéra Marcel-André Casasola Merkle a sahá ještě hlouběji do historie, než minule recenzovaný Meuterer (recenze). Právě na jeho recenzi se budeme často odkazovat, protože obě hry staví na podobných herních principech a stejně tak překvapí i Verräter svojí komplexností na zdánlivě jednoduchou karetní hru. Hra vyšla pod hlavičkou vydavatelství Adlung-Spiele a u nás ji můžete koupit v obchodě Gameboard, který k ní dodává také kompletně počeštěná pravidla.
Samotná hra se však nachází v malé krabičce, která nijak nenaznačuje obtížnost hry. Verräter je však naprosto srovnatelná strategickými možnostmi s velkými deskovými hrami, jak se můžete sami přesvědčit v dalším textu naší recenze. V hromádce najdete hromadu různých karet, jejichž smysl podrobně nebudeme probírat na tomhle místě. Dostaneme se k tomu při přípravě hry, která jejich roztřídění vyžaduje.
V hromádce ale kromě herních karet najdete také šestici přehledových karet, jejichž úkolem je pomoci vám při přípravě a průběhu partie. Jsou sice v němčině, ale minimálně první se základním rozestavením hry určitě využijete.
Na začátku partie si každý z hráčů vybere svoji barvy. Ze čtyř vždy použijete alespoň tři, protože v méně si partii Verrätera nezahrajete. Jsou zde k dispozici zelená, modrá, oranžová a trochu nepochopitelně hnědá, která je oranžové docela blízko. Naštěstí se jedná o dostatečně tmavou hnědou, takže rozeznávání karet nakonec není takový problém. Na rozdíl od Meuterera tedy budou zde hráči mít svoji jasnou roli už od začátku. Alespoň co se barvy týká.
Nyní je třeba připravit prostředí, ve kterém se partie bude odehrávat. To znamená vesnice a krajinu, kterými budou vaši hrdinové putovat. Stejně jako na kartách hráčů, i zde najdete obrázek korunovaného orla a červené pětilisté růže. Z karet krajiny vytvoříte dva balíčky po šesti různých krajinách a otočíte je tak, aby jeden balíček byl otočený nahoru orlem a druhý růží. Tyto karty zamícháte a rozložíte náhodně do kruhu. Nyní vznikla herní plocha, na které je každá budova zastoupena v obou barvách.
Hráči podle své barvy dostanou do začátku také karty statku. Jedná se o tři totožné karty, z nichž jednu nyní zastrčí z části pod některou z karet krajiny. Všichni obdrží také startovní suroviny v hodnotách 3, 4 a 5, ačkoliv jejich hodnoty ve skutečnosti sahají mnohem víc. Těchto karet je v krabičce také nejvíc (23). Zbytek zamícháte a karty vytvoří dobírací balíček uprostřed stolu.
Začínající hráč dostane karty, která jasně označuje, že právě on započal partii. Ten začíná partii v barvách orla, další hráč je růže a další zase orel. Takhle se bez možnosti volby hráči na začátku rozdělí na dvě poloviny a podle toho otočí svoje karty barvy. Podle identity začínajícího hráče také na začátku partie předáte dvě další karty orientované naležato – jedná se o konflikt a strategie. Obě dostane hráč sedící po levici začínajícího hráče.
Z karet nám zbývají jen postavy, kterých je celkem šest a zadní stranu mají téměř shodnou se zbožím. Na jejich obrázku je však obrázek dlaně místo pytle se surovinami. Mezi rolemi najdete stavitele, dva diplomaty, stratéga, rolníka a především zrádce, titulního Verrätera.
Podobně jako Meuterer, i partie Verräteru se skládá z kol. Ty ale obsahují velký počet fází. Celkem jich je třináct, a ačkoliv jsou některé pouze formalitou a jednoduchým úkolem, jejich počet může mnohým hráčům zamotat hlavu. Pokud umíte německy, pomůže vám s tím přehledová karta pět, která je na sobě má vypsané. Naštěstí totéž najdete i na zadní straně českých pravidel.
Každé kolo začne tím, že hráč mající pod kontrolou kartu strategie určí dvě krajiny, mezi nimiž se odehraje konflikt. Tyto karty musí mít odlišnou příslušnost – jedna musí náležet růžím a druhá orlům a současně spolu musí sousedit. Označí je tak, že k nim položí právě kartu konfliktu.
Začínající hráč teď má výhodu. Jako první si může vybrat identitu svojí postavy. Vezme všech šest karet rolí, zamíchá je a jednu tajně odloží do středu stolu. Nikdo jiný nesmí vědět, která postava se zde ukrývá. Pak si hráč vybere jednu ze zbylých karet a pošle je dalším, kteří si postupně rozeberou další role. Ještě minimálně jedna další karta zbude a připojí se k již odložené kartě ve středu stolu. Díky tomu ani začínající hráč nebude vědět, které role jsou skutečně ve hře.
V pořadí třetí fázi mohou hráči zahrát před sebe na stůl až tři karty surovin z ruky. Ty budou hned v následujících fázích použity jako podpora bitvy mezi danými krajinami. Předem už ale je jisté, kdo se přidá ke které straně. S výjimkou zrádce, který před samotným konfliktem přeběhne a otočí svoji kartu příslušnosti opačnou stranou nahoru. Ale to nastane až za chvilku, teď jsme teprve připravili suroviny pro konflikt.
Nyní všichni hráči odhalí svoji identitu. Všichni teď ví, kdo bude využívat jaké speciální schopnosti. Pro vyhodnocení konfliktu (fáze 5) obě strany sečtou a zjistí svoji sílu. Do součtu přispějí nejen suroviny svojí hodnotou, ale přičtete také číslo ve čtverečku na každé kartě krajiny ve vaší barvě a bonusy za diplomaty, kteří jsou na vaší straně.
Vítězem duelu se stává strana, která nastřádala více síly. Ta si mezi sebe rozdělí vítězné body na poražené kartičce z dvojice. Na každé krajině jsou ale hned čtyři hodnoty nadepsané římskými číslicemi. Počet bodů závisí na počtu hráčů, kteří se na vítězství podíleli, čím méně, tím lépe. Hráči si zisk zaznamenají, stejně jako bonusy za některé postavy (zrádce dostane bod, stratég dva) a partie může pokračovat. Poraženou kartu navíc otočíte vítězným symbolem nahoru, protože území bylo dobyto..
Teď hráči využijí případných výhod svých postav. Stavitel může přidat jednu kartu skladiště pod nějakou kartu krajiny nebo přesunout svoji stávající jinam. Další možností je kartu otočit, což mění její zisk. Pokud si někdo vybral roli stratéga, může nyní určit pozici pro příští konflikt. Suroviny použité k boji odhodíte na odkládací balíček.
Nyní přichází na řadu závěrečná fáze kola, kterou jsou příjmy. Nejdříve sklízí rolník, který dostane ři karty. Ostatní pak dostanou tolik surovin, kolik vlastní postavených statků, ale pouze pod kartami, které patří k jejich straně. Limit karet v ruce je stanoven na pět surovin a nelze jej překročit.
K čemu je tedy dobré skladiště? Přinese vám na konci hry vítězné body. Závěrečné kolo nastává ve chvíli, kdy se všichni hráči vystřídali dvakrát v roli začínajícího hráče. K již získaným bodům dostanou hráči další za skladiště a to krát počet surovin, které vám zůstaly v ruce. Na závěr už se stačí podívat na součet a vyhlásit hráče, který získal nejvíce bodů vítězem.
Verräter je komplikovanou a konfliktní karetní hrou, která ale všechny vytrvalé odmění. Nabízí napínavé válečné duely, ve kterých se přetahují o nadvládu dvě strany. Jedna postupuje, druhá ustupuje a obě se snaží získat převahu. Jenže lidé jsou jen lidé, takže čas od času někdo přeběhne a změní vyvážení sil.
Jednoduchý koncept se roztáhl do celých třinácti fází. Většina z nich je zde ale paradoxně kvůli přehlednosti a tomu, aby hráči na nic důležitého nezapomněli. Nesmíte se tedy zdánlivé náročnosti zaleknout.
Co však už je opravdu těžší na strávení, jsou delší pravidla. Bez nich si hru samozřejmě nezahrajete, ale jejich délka čítající pět A5 stran může odradit mnoho fanoušků karetních her. Verräter totiž je vším, jen ne obyčejnou a klasickou karetní hrou. Přesně jak zmiňuje překladatel na začátku pravidel, tato hra je opravdu naprosto srovnatelná s klasickými deskovými hrami.
S komplexností jde ruku v ruce také časová náročnost, která se pohybuje kolem hodiny. Jenže těchhle šedesát minut si užijete v plném vytížení a neustálé hře. Jednotlivé fáze se vždy týkají všech, takže si hráči nemají čas odpočinout.
Nabízí týmovou práci s nepostradatelným zrádcovským prvkem. Hráči v týmech bojují, získávají body, ale také se navzájem podráží a snaží se hrát ve svůj prospěch. Obě části partie se skvěle doplňují a všechny fáze tak nějak splývají do komplexního zážitku.
Verrätera lze hrát pouze ve třech nebo čtyřech hráčích. Obě varianty počtu jsou zábavné, ačkoliv je lepší, když obě strany začínají hru vyrovnané. Navíc ve čtyřech je větší prostor pro manévrování. Ovšem ve třech má každý hráč zase větší váhu a na každém rozhodnutí záleží ještě víc.
Některým detailistům může vadit německý jazyk na kartách. Jeho přítomnost ale představuje pouze názvy karet, jinak je vše potřebné dokonale vysvětlené ikonografií. Grafika není nijak výjimečná, ale pro tyto účely naprosto dostačuje. Atmosféra hry tentokrát plyne ze zcela jiného místa, než ze zpracování.
Verräter je, podobně jako Meuterer, neprávem opomíjená hra. Možná za to mohou její rozměry, ale v poměru k hratelnosti je opravdovým obrem. Partie této hry musí nadchnout každého, kdo má rád konfliktní hry, ve kterých se neustále šance přelévají, situace se mění a hráči mezi tím vším musí kličkovat ve svůj prospěch. Kdo je zrádce, ten hraje Verräter.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Marcel-André Casasola Merkle |
Ilustrace | Marcel-André Casasola Merkle |
Vydavatel | Adlung-Spiele, New Games Order, LLC |
Rok vydání | 1998 |
Počet hráčů | 3 - 4 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (15 voters) |
Kategorie | Card Game, Political |
Mechanismy | Hand Management, Modular Board, Open Drafting, Team-Based Game, Variable Player Powers |
Rozšíření | Verräter: Söldnervariante |
Rodina | Digital Implementations: BrettspielWelt |
Alternativní názvy | フェレータ |
Více o hře.
+ hráči v týmech, ale každý za sebe
+ volba rolí
+ napínavý vývoj hry
+ místa mění strany, hráči na sebe útočí
+ karetní hra, která je opravdu pro pokročilé
- začátečníky může odradit délka a hustota pravidel
- němčina