Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Water Lily – souboj o žabí princeznu

Water Lily - balení

Konečně se království dočkalo doby, kdy jsou všechny sestry princezny na vdávání. I samotná princezna žabka Zuzana z toho má radost. Jenže protože v sousedství nejsou žádní vhodní princové, rozhodli se královští rodiče uspořádat závod. Jen ti nejšikovnější ze žabáků se mohou ucházet o ruku princezny. Teprve samotné nevěsty ale budou mít poslední slovo, jestli si některého z vítězů závodu vezmou.

Na zámek se sjeli uchazeči mladí i staří, zblízka i z daleka. Vidina princezniny ruky je opravdu lákavá, protože takový novopečený princ se přestěhuje do speciálně upraveného leknínového jezírka. V tomto místě je dostatek jídla pro všechny a žáby se jen tak válí a mají se opravdu královsky.. Kdo by si takový život nechal uniknout?

My určitě ne, proto se o něj budeme prát jako lvi. Jenže místo toho, aby ruku získal ten první, půjde sladká odměna tomu nejrozvážnějšímu. Tak alespoň tento příběh vypráví desková hra Water Lily, kterou na trh přineslo populární vydavatelství GameWorks zaměřující se na jednodušší hry. Stačí jmenovat třeba Tschak! (recenze) nebo Sobek (recenze). Tvůrcem Water Lily je Dominique Ehrhard (Marrakech, Panic Lab), ilustrace připravil Vincent Dutrait a všechno dorazilo v kombinaci na trh v roce 2010.

Water Lily - připravená hra

Tentokrát ale nebudou v hlavní roli karty. V krabici nenajdete ani jednu poté, co zvednete víko s veselými hopsajícími zelenými potvůrkami. Určitě si všimnete, že po leknínech skáčou nějací urození žabáci, protože mají na hlavě čepičku s pírkem.

Balení je zajímavé tím, že nahoře přikrývají obsah dvě čtvercové desky. Jedna je herní plán, zatímco druhá je pouze kryt. Na co byste ho měli potřebovat? Ke hře využijete naprosto celou krabici, nejen její dno, ale i víko. Jakmile odložíte tyhle desky stranou, pochopíte, o čem mluvíme. Dole se ukrývá zelená nakloněná plošina obsahující pět sloupečků, cílových rovinek, kde se závodníci seřadí.

Jací závodníci? No přece barevné dřevěné žetony polepené obrázky uchazečů o princezninu ruku. Rozeznáte je samozřejmě také podle barev, ať už jde o žlutou, modrou, zelenou, růžovou nebo bílou. Ke hře pak patří už jen pětice žetonů s obrázky žabek držících vlajky právě v těchto pěti barvách.

Water Lily - rozehraná hra

Herní plán má na začátku nakreslené vory ze čtyř klád. Vorů je pět a jejich klády jsou různobarevné, určující startovní pořadí závodníků. Každý z hráčů má čtyři žetony, takže na jednom místě bude jeho reprezentant chybět. Žáby pak skáčou po leknínech v pěti řadách, které na sebe navazují ale vždy pouze a jen diagonálně. Posledním šestým skokem se vrhnou do cíle, ale to už jsme ulili start a přesprintovali celých několik odstavečků dopředu. Takže pěkně zpátky a začneme znovu od začátku.

Na začátku každé partie vedle sebe nejdřív postavíte obě části krabice. Víko bude tvořit herní plochu, zatímco dno s nakloněnými sloupečky je cíl, který bude sloužit až pro účely vyhodnocení a určení vítěze. Na obě části krabice položíte odpovídající desky tak, aby startovní pole byla na začátku a cesta žabek vedla do krabice.

Teď už jen připravíte závodníky na startovní čáru. K tomu právě využijete klády, které jsou poskládané podle barev ve stejném pořadí, jako umístíte na sebe žetony hopsalů. A to v pořadí od vnitřní strany rybníčku ven.. Nyní si už všichni lidští soupeři vyberou pouze náhodně a tajně jeden žeton, který určí jejich barvu. Žeton schovají obrázkem dolů před sebe (nebo pod víko, jak radí pravidla) a závod může začít.

Water Lily - rozehraná hra

Ve svém tahu může hráč pohnout libovolnou ze žabek vpřed bez ohledu na barvu. Ta ale musí být volná, to znamená, že musí být nahoře pyramidy ostatních žabek. Na začátku má každý z hráčů jednu takovou figurku ve své barvě. Počet polí vpřed si může vybrat podle svého uvážení, ale žabka doskočí nejdál o tolik polí, jak je vysoko. To znamená, že pokud máte pyramidu o třech žetonech, pak můžete hopsnout až o tři pole v jednom nebo druhém šikmém směru.

Žáby se mohou vždy pohybovat pouze vpřed, ve většině případů tak mají na výběr dva směry. Vždy ale musí skočit rovně, kličkování je zakázané. Pochopitelně mohou přistát nějakému jinému závodníkovi na zádech, čímž ho zablokují na tak dlouho, dokud se zase neposunou vpřed.

Jenže důležité je nakonec pouze pořadí, ve kterém žabky vhopsají do cíle. Čím později, tím lépe. Současně ale nesmí být poslední. Do každého sloupečku se vejde maximálně pět žabek, nejlépe je ale hodnocená v pořadí až čtvrtá.

Water Lily - rozehraná hra

Partie končí ve chvíli, kdy z plánu zmizí poslední žabka jedné barvy. Ostatní nestačili doběhnout do cíle ve stanoveném limitu a zůstanou ztracené na trati. Hráči společně odkryjí víko a také odhalí svoji barvu, za kterou ve skutečnosti hráli a za ni také dostanou body.

Žabka v cíli má hodnotu odpovídající jejímu pořadí. První, tedy nejníže položená, je za jeden bod, druhá za dva, a tak dále. Teprve páté poslední místo je za nula. Celkový součet každé barvy ukáže mezi hráči na vítěze. V případě remízy rozhoduje, kdo má víc žabek na čtvrtém, nedůležitějším místě.

Water Lily je příjemná taktická hra, ve které musíte hodně taktizovat. Současně ale má na průběh partie důležitý vliv také prvek tajemství a blafování. Hráči mohou posunovat všemi barvami, ale ve skutečnosti jim jde o co nejlepší umístění právě té jedné, jejich.

Water Lily - rozehraná hra

Z toho důvodu je důležité zůstat na trati déle a nenaskákat do děr hned. Naopak si připravujete pozici, hlídáte situaci a pak šikovným dlouhým skokem chytnete za pačesy velký bodový zisk. Jenže kromě dobrého plánu potřebujete také paměť, protože jakmile závodník zmizí v díře, už jej nevidíte a nemůžete se ani přesvědčit, kolik jich ve kterém sloupečku je. A to vám plánování trochu znesnadňuje.

Protože v průběhu jednoho skoku nemůžete měnit směr, musíte promýšlet svoje činy velice dobře. Současně se snažíte nedat soupeřům najevo, která barva je ve skutečnosti vaše.

Díky tomuto principu skrytých barev je hra naprosto stejná ve všech počtech hráčů. Jen některé barvy na konci nebudete počítat, ale máte mnohem větší prostor pro matení soupeře. Partie pak díky tomu trvá vždy zhruba stejně a pohybuje se kolem třiceti minut.

Water Lily - ukončená hra

Ve hře je opravdu velká dávka neustálého přetahování se o postavičky závodníků. Svým rozhodnutím vám může některý ze soupeřů zcela zkazit plány. To je opravdu zajímavé a vy musíte být schopní na to zareagovat a upravit svoje záměry.

Water Lily je vynikající hra pro děti, ale také jako relaxační zábava pro dospělé. Na takovou jednoduchou zábavu je zde poměrně dost důležitých rozhodnutí a především se celá partie nese v duchu tajemství. A kdo by si pomyslel, že zrovna tyhle zelené kuňkalky budou mít tolik tajností?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDominique Ehrhard
IlustraceVincent Dutrait
VydavatelGameWorks SàRL
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(8 voters)
KategorieAbstract Strategy, Animals, Bluffing, Children's Game, Racing
RodinaAnimals: Frogs / Toads

Více o hře.

Recenze: Water Lily – souboj o žabí princeznu
Water Lily je pěkná závodní hra, ve které nejde o to dorazit do cíle jako první. Cílový prostor je navíc zakrytý, takže když skáčete do jednoho z pětice otvorů, vlastně si nemůžete být ničím jistí. Jen svojí pamětí. Hráči se stanou vyčkávajícími závodníky hopsajícími po leknínech, navzájem se blokující v pyramidách žab sedících si navzájem na ramenou. Délka skoku závisí na výšce, ze které se odrazíte, ale nikdy se nemůžete otočit zpět. Váš barevný tým musí skončit co nejblíž čtvrtému místu v otvoru, do kterého se ponoří. Dřívější pozice jsou bodované, ale za přílišné váhání nedostanete nic. Povedené zpracování trochu kazí fakt, že herní deska na víku vám bude při hraní ujíždět. Dno krabice je ale využito ukázkově. Bohužel v našich zeměpisných šířkách má hra na dětskou hru dost vysokou cenovku, díky které asi nedohopsá do mnoha domácností. Ale těch pár majitelů, kteří si ji najdou, nebudou litovat..
Klady:

+ tajné role hráčů
+ využití krabice i víka
+ rovné možnosti díky více startovním pozicím
+ možnost blokovat soupeře
+ zajímavý bodovací systém
Zápory:

- vyšší cena
- plán na víku ujíždí
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ježkovy voči – jedna, dva, ale tři už ne