Jdeš dneska na večer k Pac-Manovi? ptá se zelená příšerka červené. „Píp-pííp-pi-pííp,“ zní odpověď. Obě dvě zubaté obludy se začnou podivně smát, až se jim pohybuje jejich dolní vlnitý ret. Kdybychom všichni nevěděli, o co jde, až bychom věřili, že se jedná o obyčejné posezení s přáteli.
Jenže všechno je jinak, protože malý žlutý mužík s velkou pusou provozuje restauraci. A tihle neřádi mu chodí krást jeho dobroty. A nemluvíme jen o žlutých kuličkách, ale i o spoustě laskomin. Každou noc se to opakuje zas a znova. Jenže i samotný Pac-Man není úplně ten milý chlapík, kterého znají hosté. Když se rozzlobí a vytáhne tesáky, dokáže nečekané návštěvníky celé spořádat.
Nová hra od Normana Sommera s názvem Whacky Roll nám umožní to, co jsme si vždycky přáli. Zahrát si nejen za slavnou žlutou kuličku, ale také za její čtyři úhlavní nepřátele. Hra je menší verzí velké dřevěné hry Whacky Wit a vyšla v roce 2013.
Celá hra se ukrývá v oválném balení. Krabička tak je nahrazena tubou, která má žluto-černou barvu s portrétem Pac-Mana, kterému se na obrázku podíváte i na jazyk. V puse nejsou žádné zuby, takže je nejasné, jak polyká čtveřici příšerek.
Uvnitř balení jsou srolované herní plány, kterých je celkem 25. A protože jsou oboustranné, umožní vám prožít celkem padesát napínavých partií, než budete muset řešit jejich náhradu. Ale k tomu se dostaneme později. Teď nás zajímá, co sdílí vnitřek tuby s listy formátu A3.
Je tu hromada barevných kostiček představující čtveřici příšer (růžová, červená, oranžová a modrá) a tři Pac-Many. Každá z nich na sobě má natištěné obrázky, které asi s časem vyblednou, ale zatím jsou v pořádku. K nim patří také čtvercové magnetky, které můžete nalepit na postavičky. Hra ale potřebuje ke svému fungování také dvojici kostek. Na začátku vypadají obě stejně a hráči si je musí polepit pětiúhelníkovými samolepkami. Kostky jsou dvanáctistěnné. S hrou dorazí také jedna speciální fixa, čtyři magnetky na přichycení plánu a pak nám zbývá zmínit už jen pravidla.
Průběh hry je opravdu jednoduchý, ale protivníci si nejdřív musí rozdělit role. Jeden bude hrát za žlutého Pac-Mana, zatímco druhý na sebe vezme roli všech čtyř příšer. Hráči mezi sebe rozloží herní plán.Kladná postavička začíná svoji pouť na určeném startovním místě, zatímco všechny obludy jsou zavřené v kleci. Aby je jejich vlastník mohl vysvobodit, je třeba hodit na kostce alespoň šestku.
V základním průběhu partie se oba hráči pravidelně střídají. Když je na řadě požírač teček, využívá pouze číselnou kostku. Její výsledek pak určí, o kolik kroků se může postavička posunout libovolným směrem. Hráč, který jej kontroluje, může změnit směr, kdykoliv se mu zlíbí a dokonce se může otočit v pohybu o 180 stupňů.
Cílem sprintu Pac-Mana po plánu je sežrání všech žlutých puntíků. Hráč tedy má k dispozici fixu, kterou škrtá všechny puntíky, které s postavičkou přešel. Plán se tak postupně vyprazdňuje (nebo se dá také říct, že se zaplňuje křížky).
Pak ale přijde určitě řada na soupeře. Ten hází hned dvěma kostkami, a proto si nemůže vybírat, kterou ze čtveřice postaviček bude hrát. Místo toho za něj rozhodne druhá kostka, která na sobě má nalepené barvy všech figurek. Druhá kostka pak určí počet kroků, které hráč s příšerkou může provést.
Jejich cíl je jednoduchý – chytit Pac-Mana. Stačí, aby se ho některá z příšerek dotkla, a v tu chvíli přijde o jeden ze tří svých životů. Ty je možné snadno sledovat díky tomu, že ve hře jsou celkem tři figurky a každá z nich lze použít pouze jedenkrát.
V několika uličkách Pac-Manova bludiště se nachází speciální tečky. Po jejich sežrání následuje bonusový mód, ve kterém se změní rozložení sil. Najednou Pac-Man může honit příšery. Má k dispozici hned tři hody kostkou, které jdou v řadě po sobě a barevná monstra nemají žádnou šanci se bránit. Každá takto spolknutá příšerka jde zpět do klece a její pán ji musí nejdříve nasadit, aby se mohla zase zúčastnit honu.
Je jasné, že partie může skončit dvěma způsoby – vítězstvím jedné nebo druhé strany. Buď Pac-Man nezvládne utíkat a je potřetí chycen do sítě barevných příšer nebo naopak ukojí svůj hlad a spořádá všechny tečky na herním plánu. Ta strana, které se podaří splnit její cíl dříve, se stává vítězem partie.
Whacky Roll si bere za předlohu populární a dodnes fascinující hru, ve které žlutá kulička pobíhá labyrintem a honí ji několik duchů. To zní tak jednoduše, že se zdá přepracování na deskovou hru prakticky nemožné. Jenže Norman Sommers to dokázal a udělal z Whacky Roll ohromnou zábavu pro dva soupeře.
Právě počet protivníků jasně hru svazuje, ale současně jí dodává ten skvělý nádech soupeření. Převaha hráčů se přelévá ze strany na stranu, protože všechno závisí na hodech kostkou. A tady tkví největší síla i nevýhoda této hry. Pokud vám vadí závislost na náhodě, pak vás asi zážitek nabízený touto hrou nenadchne.
Všichni ostatní budou ale unešení tím, jak atmosférická může být honička několika figurek. Na začátku partie je kuliček hodně a Pac-Man má jasnou převahu. Příšerky zmateně pobíhají a mohou počítat pouze se štěstím, že potkají žlutého žrouta. Ale jak se partie přesune do druhé poloviny, najednou je všechno naopak. Pac-Man už nemůže tolik tajit plány a situace začne být snadnější pro druhého hráče.
Hra je napínavá do posledního okamžiku a ani jeden z hráčů nemá vůbec nic jisté. Co ale přináší do souboje úplně úžasné momenty, jsou bonusové puntíky. Najednou se Pac-Man nemusí bát a může pořádně prohnat všechny duchy na plánu. Tím si na chvíli uvolní místo a zažene je z jejich pečlivě vybraných pozic. To se hodí hlavně v pozdních fázích partie.
Zábava je zaručena za obě strany, ale každá vyžaduje trochu jiný přístup. Přitom ale souboj netrvá déle než třicet minut, během kterých si budete užívat pořádnou honičku. Magnetky dodávají hře úplně jiné a nevídané možnosti. Díky nim je možné herní plán připevnit třeba na ledničku a partie hrát postupně třeba i na dálku (například při odchodu do práce). Tady je vidět netradiční uvažování autora.
Zpracování je naprosto precizní. Herní plány přesně vystihují atmosféru původní PC hry. Figurky jako kostičky vypadají elegantně a magnetické dodatky všemu dodávají jedinečnost. Když vám dojdou plány, můžete si stáhnout na webu vydavatele nové a vytisknout si je. Hra je ale menší verzí velké, dřevěné hry, která má nejen krásné zpracování, ale také závratnou cenu, která z ní dělá především sběratelský kousek.
Whacky Roll je krásnou hrou na Pac-Mana na stole. Atmosféru takového honu za puntíky se jí podařilo zachytit naprosto dokonale. Je třeba ocenit také zpracování a jednoduchá pravidla, která umožňují hru i dětem. Whacky Roll je pro nás velmi příjemným překvapením, soupeřivým zážitkem pro dva a napínavým odreagováním.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Norman Sommer |
Ilustrace | Norman Sommer |
Vydavatel | Spielquader |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 15 |
Minimální věk | 7 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (2 voters) |
Kategorie | Collectible Components, Dice, Maze, Video Game Theme |
Mechanismy | Dice Rolling, Grid Movement, Player Elimination |
Rodina | Theme: Arcade Video Games |
Alternativní názvy | Whacky Mini, Whacky Roll |
Více o hře.
+ magnetické zpracování
+ dostatek herních plánů
+ napínavé až do konce
+ souboj nahoru dolů
+ parádní atmosféra
+ výborný zážitek
- náhoda rozhoduje o hodně věcech
Dobrý den,
nevíte prosím, kde je možné tuto hru v ČR koupit? Kluk se do pacmana zbláznil. Děkuji
Dobrý den, bohužel pokud je mi známo, hru prodává pouze autor na svých stránkách. Ve standardní distribuci není. Dušan
0