Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: What’s Up HeadbanZ – indiáni hrají hádání

What's Up - balení

Možná jste si vždycky mysleli, že apačská čelenka byla pouze na to, aby držela svému nositeli vlasy. Jenže to vůbec není pravda. Ve skutečnosti indiáni vynalezli tuto pásku na hlavě vždy večer u ohně, kdy se potřebovali nějak zabavit.

Hráli totiž takovou hru, ve které si právě za tuto čelenku pověsili nějaký předmět. A protože neměli žádná zrcadla a neviděli na něj, museli uhodnout, co na čele mají. Zábavu milovali muži, ženy i děti a rychle se rozšířila po celém Divokém Západě. Jenže ve chvíli, kdy začaly z jejich území ukrajovat lokomotivy a bílý muž se střelným prachem, málem zcela zmizela s indiány z mapy i samotná hra.

Nakonec se objevila až v nedohledatelném roce pod hlavičkou společnosti Crown & Andrews Edition. Celá myšlenka vzešla z hlavy firmy specializující se na hračky a hry s názvem Design Edge inc. Někdo z členů pravděpodobně měl indiánské předky. Znovu ji pro trh objevila britská společnost Paul Lamond Games Ltd. Právě tuto verzi máme i v redakci k recenzi a to zásluhou českého distributora – společnosti Angličtina-hry.cz. Přesto vycházely později i nové verze například od německého Noris Spiele v roce 2009 s názvem Hedbanz für Kids.

What's Up - připravená hra

Hra se schovává v červené krabici s portrétem tří veselých dětí. Ty mají na hlavách podivné čelenky. A světe div se, něco podobného čeká již brzy i vás. Uvnitř krabice na vás čeká malý lístek s pravidly, který vás nijak nepřekvapí. Kromě řídce popsané jedné strany A5 anglických pravidel najdete u krabice přiložená také česká pravidla.

Pod nimi je v plastové sopce usazený balíček 110 karet. Každá z nich na sobě nese obrázek a jedno anglické slovíčko. Obě jsou naprosto zaměnitelná a na první pohled jasně identifikovatelná i za pomoci obrázku, ačkoliv třeba jachta bez znalosti slovíčka může být třeba i plachetnice. Ale na tom vlastně ani tolik nezáleží, důležitá je především zábava, kterou by hra měla přinést.

V tom jí pomůže ještě jedna důležitá součástka. Právě ona je důvodem pro netradiční plastovou vložku na dně krabice. Okolo černé sopky s kartami tak zůstane dostatek místa na omotané červené čelenky. Ty mají každá tvar kruhu, vepředu mají zářez, do kterého bez problémů zapluje jedna z karet. Vzadu pak je obrovská řada puntíků zaručujících, že bude držet na všech velikostech hlav, které vás jen napadnou. Dokonce i vaše čivava by mohla hrát, pokud by uměla mluvit!

What's Up - rozehraná hra

Tyhle čtyři čelenky jsou také základním náčiním, které si hráči rozeberou na začátku partie. Každý si vlastními silami nebo s pomocí rodičů upevní čelenku na čelo tak, aby držela. Současně také musí mít zářez na kartu vepředu.

Teď zaměříme svoji pozornost na balíček. Jednu věc jsme vám totiž o lístcích s obrázky neprozradili. V pravém horním rohu mají ještě malý barevný trojúhelník, který je rozřazuje do čtyř různých kategorií – zvířata (zelená), dopravní prostředky (modrá), lidé (červená) a sporty (žlutá). Je ovšem pouze na hráčích, jestli zamíchají celý balíček dohromady nebo budou hrát pouze v rámci jedné kategorie.

Celá hromádka teď patří samozřejmě zamíchaná doprostřed stolu. Odsud si hráči každý vylosují jednu kartu, ale pozor! Nesmí se na ni podívat. Místo toho ji zvednou obrázkem k soupeřům a upevní ji do zářezu na čelence. Během celého tohoto procesu se na ni nesmí podívat. Obrázek a slovo na kartě určují jejich identitu pro tohle kolo.

What's Up - rozehraná hra

Vidíte tedy všechny karty, kromě té svojí. Tu musíte uhádnout šikovně kladenými otázkami. Soupeřů se však můžete ptát pouze na takové otázky, na které lze odpovědět ano nebo ne. Jejich volba už je ale čistě na vás, nechcete ale nijak naznačit ostatním, co jsou vlastně zač oni, takže na to si dávejte pozor.

Hráč má na konci svého kola vždy jednu možnost tipování. Pokud uhodne, stává se vítězem kola a nechává si svoji uhodnutou kartu. Všichni ostatní své obrázky odevzdají a položí je na odkládací hromádku. Začíná nové kolo, které probíhá úplně stejným způsobem.

Partie se hraje na předem určený počet kol. Pravidla vám napovídají pět kol. Taková partie je ale hodně rychlá, takže pokud si chcete opravdu užít, můžete tohle číslo zvýšit. Bez ohledu na počet kol vítězí vždy ten z hráčů, který získal nejvíce karet. V případě remízy hra pokračuje rozstřelem (dalším kolem) těchto soupeřů.

What's Up - rozehraná hra

What’s Up nabízí partii plnou smíchu. Cílí dokonale na děti, kterým takovéto hádací hry dokonale sedí. Ale zábavu ocení i dospělí, ať už v soupeření se svými potomky nebo klidně i s návštěvou. V takovém případě ale potřebujete tolerantní kamarády, protože někteří (rádoby seriózně se tvářící dospělí) si s čelenkou připadají z nějakého důvodu hloupě.

Bohužel pokud se na začátku hry rozhodnete pro smíchání celé čtveřice kategorií, narazíte na problém s mícháním. V podstatě není možné, abyste balíček pořádně zamíchali. Tak jako tak budete (zvlášť pokud jste měli předtím karty vytříděné na kategorie) narážet na série obrázků ze stejné oblasti, takže je nakonec lepší hrát vždy pouze s jednou sadou.

To s sebou nese ovšem výrazné omezení. Hádání tak je o něco jednodušší. Je pravda, že v ideálním případě může eliminovat pouze jednu otázku, ale přesto je mnohem napínavější, když nevíte, co jste. Každý chce být zvířetem, ale dopravní prostředek už tak žádaný není.

What's Up - karty

Ačkoliv je text na kartách v angličtině, nic nebrání tomu, abyste si What’s up? zahráli i s menšími, třeba šestiletými dětmi. Jak je to možné? Kromě textu je na kartě i obrázek, který děti snadno rozeznají a zařadí. Navíc jim může pomoci další ze spoluhráčů, který nemá kartu ve svojí čelence a napovědět.

Svoji kartu ovšem uhodnout musí sami, stejně jako tvořit otázky. A to je dobře, protože to výtečně procvičuje tvorbu vět (aby na ně bylo možné jednoslovně odpovědět), ale především správné odhadování na základě protivníkových odpovědí. A pochopitelně potřebujete i paměť, abyste brali v potaz všechny indicie, které vám hráči už dali.

Protože hra probíhá v kolech, má určitou výhodu hráč, který s dotazováním začne. Na to pravidla trochu pozapomněly. Proto doporučujeme vždy před vyhlášením vítěze kola dokončit okruh až k hráči, který jej začínal. Toho si pro tento účel nějak označte. Tak budou mít všichni hráči stejnou šanci uhodnout svoji identitu. Může se ovšem pak stát, že kolo bude mít více vítězů. To nevadí. Všichni správně hádající si svoji kartu prostě ponechají.

What's Up - karty

Témata samotných karet by zasloužily pochvalu, stejně jako obrázky na nich. Jsou zpracované na jedničku a jsou zde všechny předměty a povolání z daných kategorií, které byste tu čekali. Každý si tak nakonec přijde na své. Jen ty kategorie nakonec nejsou tak jednoznačně rozlišitelné, což občas při hádání zamrzí..

What’s Up je tu s námi už dlouho. Neztrácí nic na svojí zábavnosti a ačkoliv byste vlastně k hraní ani tuhle krabici nepotřebovali, dělá z té hádací zábavy ohromně jednoduchou činnost. Čelenky fungují na výtečnou a karty už máte vymyšlené. Skvěle se hodí třeba i na cesty nebo do vlaku, jak můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti. Proto můžeme nákup What’s up doporučit pro všechny, kteří rádi hádají.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDesign Edge
Ilustrace(Uncredited)
VydavatelAS Company, Amo Oy, Bizak, Canada Games Company Lmt., Cardinal, Crown & Andrews Ltd., Endless Games (I), Kroeger Inc., Noris Spiele, Patch Products, Paul Lamond Games Ltd, Spin Master Ltd.
Rok vydání0
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieChildren's Game, Deduction, Humor
MechanismyQuestions and Answers
RodinaBrands: Disney, Components: Sand Timers, Game: Hedbanz, Mechanism: Deduction – Blind Man's Bluff, Toys: Shopkins
Alternativní názvyDisney Hedbanz, Hedbanz, Hedbanz für Kids, Hedbanz Jr., Marvel Hedbanz, Otsapokka, Shopkins Hedbanz, What's on my Head? Game, What's Up?, Στο κεφάλι το 'χω!

Více o hře.

Recenze: What’s Up HeadbanZ – indiáni hrají hádání
What's Up je jednoduchou hrou na téma, které známe všichni. Hádací hra "kdo jsem"? Tentokrát každý z hráčů dostane jednu kartičku s obrázkem, na kterou se nesmí podívat. Otázkami na ostatní se snaží zjistit, co za obrázek dostal. Může být zvíře nebo třeba povolání. Hra s sebou přináší spoustu legrace a tak velkou hromadu karet, že vás jen tak neomrzí. Největším bonusem jsou ale nastavitelné plastové čelenky, se kterými je hra opravdu jednoduchá a zábavná. Skvělá hra je na cesty, kde vám výborně ukrátí cestu vlakem. Můžeme ji tedy rozhodně doporučit a to nejen těm, kteří se učí anglicky, ale všem, kdo mají rádi zábavu a smích..
Klady:

+ skvělá hra doma i na cesty
+ ohromná legrace
+ mohou hrát i neangličtináři
+ pěkné ilustrace
+ výborné čelenky
+ nastavitelná délka hry
Zápory:

- občas nejasná hranice mezi kategoriemi
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Panství hrůzy – telefon je nástrojem zla