Možná si pamatujete den, kdy se Malá čarodějnice snažila dostat na nedaleký kopec, protože se tam konal slet čarodějnic. Ve skutečnosti se jednalo o tradiční každoroční závody v letu na koštěti. Pro čarodějnice je bezpečné létat pouze v noci, aby je nikdo neviděl. Jinak by hrozilo, že je někdo z náhodných kolemjdoucích pozná a bude požadovat nějaký trest za jejich kouzla a čáry.
Košťata jsou sice všechna stejná, ale jejich pohyb musíte zajistit správným vyslovením zaklínadla, které je každé kolo jiné. Samozřejmě čarodějnice neváhají použít lecjaká kouzla, která jim pomohou do cíle jako prvním. Právě díky těmto podrazům si závody získaly mnoho příznivců z řad nadpřirozených bytostí a ze závodů se stala událost. Tento rok se otevřelo místo pro jednoho nováčka, černého koně. Chcete to být vy?
Wicked Witches Way je čarodějnická hra pro obyčejné lidi bez magických schopností. Zaříkadla totiž mají napsaná na kartičkách, takže se je nemusí učit ani umět jejich správné pořadí zpaměti.
Takže Wicked Witches Way je desková hra, kterou vydala společnost Asmodée a jejími autory jsou opět naši oblíbenci Bruno Cathala a Serge Laget. Tito dva společně vytvořili také vynikající karetní Shadows over Camelot (recenze). Bruno Cathala pak sám stojí ještě za vznikem třeba Animalie (recenze) nebo Jamaicy (recenze). Do české distribuce se hra dostává zásluhou společnosti HRAS, která také věnovala naší redakci testovací vzorek hry. Ke hře dodávají také česká pravidla včetně překladu té trochy textu na kartách.
Wicked Witches Way ale není jen tak ledajakou hrou, která se bude ukrývat mezi hromadami dalších krabic. Tahle tvrdě bojuje o svoje místo na poličce, někde kde na ni bude dobře vidět. A nemůže za to pouze její herní náplň, ale také vzhled. Její krabice je totiž vytvořená jako kniha, se záložkou a také západkou, aby některé ze zaklínadel náhodou neuteklo ven, když je nebudete hlídat.
Balení má kulatou zadní stranu, čímž se opravdu vyjímá nejen na stole. Když jej rozevřete, objevíte uvnitř dvě přihrádky – jednu v levém víku a druhou v pravém víku. Jenže neuvidíte obě současně, protože mezi nimi leží jedna otočná strana z tvrdého papíru s ilustrací na každé straně. Buď tedy přikryjete levou, nebo pravou stranu, obě uvidíte otevřené jen ve výjimečných situacích.
A uvnitř těchto výklenků samozřejmě objevíte nějaké ty drobné předměty, které vám umožní tuto hru hrát. V první řadě jsou to kostky. Už když je vezmete do ruky, tak se vám nebude něco zdát. Ony jsou totiž dřevěné, aby co nejlépe ladily s tématem hry. Čarodějnice přece žijí v souladu s přírodou.
Celkem je kostek devět, které na sobě mají oranžové a černé symboly magických formulí. Najdete zde tedy třeba pavouka, z něhož si vezmete do svého zaklínadla chlup nebo nohu, kosti nebo babské ucho. A to všechno ve dvou barvách, které odlišují dvě kouzla, protože barva musí vždy ladit.
Ale kostky samozřejmě nejsou zdaleka všechno a tak na vás uvnitř čekají k vycvakání figurky čarodějnic. Ty jsou nakreslené na žetonech, což nám ale po zážitcích s King of Tokyo (recenze) nevadí a nebudeme se nimrat v tom, že místo toho mohly být miniatury. Není důvod. Tyto vycvakané postavičky zasunete do připravených černých plastových stojánků. Spolu s čarodějnicemi z malé kartičky vyloupnete už pouze jeden žeton kletby.
Ostatní komponenty mají papírový základ a jsou to dva balíčky karet různých rozměrů. Ten větší z nich patří speciálním zaklínadlům, která mohou čarodějnice nasbírat po cestě za perfektní provedení pohybového kouzla. Tyto karty jsou vykreslené naležato a mají na sobě velký obrázek spolu s trochou anglického textu popisujícího schopnosti karty.
Druhý balíček karet je menšího rozměru a obsahuje karty šesti barev – pro každou čarodějnici sadu devíti magických formulí, které při správném poskládání mohou posunout vaše koště o pořádný kus dál na trase směrem do cíle.
Teď už nám zbývají zmínit pouze poměrně jednoduchá a krátká pravidla (případně přeložená česká verze přiložená od firmy HRAS) a samozřejmě také herní plán, na kterém se celý závod bude odehrávat. Snadno na ní najdete start, od kterého vede trasa ještě dvě políčka dozadu k číslům -1 a -2 pro případ, že se čarodějnicím něco zvrtne na jejich magických zaříkadlech a místo dopředu poletí vzad. To není vůbec nic složitého, protože košťata mají svoji vlastní hlavu.
No a právě na tento start každý z hráčů umístí jednu z čarodějnic. Výběr je tentokrát těžké dělat podle sympatií, ale všechny čarodějnice mají k dispozici stejná zaklínadla, takže záleží opravdu jen na jejich vzhledu nebo vašemu vztahu k barvě. Ke své kouzelnici dostane hráč také sadu karet ve stejné barvě. Právě ty bude používat v každém kole k sesílání zaklínadel a ovládání svého neposlušného koštěte.
Herní plán ale tentokrát nedávejte do středu stolu, protože jeho místo je na straně. Mnohem důležitější je přímo krabice od hry, kterou budete nutně potřebovat i k samotné partii! Právě tu otevřenou položte mezi hráče tak, aby na ni všichni dobře viděli. Dovnitř zatím položte všechny dřevěné kostky. Akční karty zamíchejte a položte je poblíž plánu.
Nyní je všechno připraveno. Jeden z hráčů hodí kostkami tak, aby všechny přistály v otevřeném víku krabice. Pak následuje nejdůležitější část tahu, která probíhá současně pro všechny zúčastněné soupeře. Hráči se snaží najít mezi kostkami takové symboly, které vůbec nepadly v druhé barvě. Může jich pochopitelně být několik. Všechny kostky, které mají symboly jako v černé, tak oranžové, vás v tuto chvíli vůbec nezajímají.
Záleží na vás, kterou z barev si nyní vyberete a pokusíte si zapamatovat všechny jedinečné symboly, které v druhém odstínu na kostkách nejsou. Jakmile si jeden ze soupeřů myslí, že si pamatuje všechny obrázky, které ho zajímají, vezme střední stranu knihy a překryje jí kostky.
Hráči se nyní pokusí ze svých karet sestavit zaklínadlo, které je posune vpřed. Musí tedy vybrat všechny symboly (a zaklínací slůvka), která si myslí, že jsou v jeho vybrané barvě jedinečné. Všichni soupeři to dělají tajně, aby od nich nemohli ostatní opisovat.
Jakmile jsou všichni se svým zaklínadlem spokojení, otočí karty a odkryjí hodnoty na kostkách. Nejjednodušší je teď seskupit všechny symboly, které jsou v obou barvách, do dvojic. Ostatní šestistěnné potvůrky rozdělí podle barvy a mají výsledné podoby správných zaklínadel.
Existují tři situace, jak mohlo hráč se svým kouzlem dopadnout. Mohlo se mu povést částečně, ale nesmí mít vyloženou žádnou špatnou kartu. Není však povinností mít všechny symboly, které na kostkách správného zaklínadla jsou. V takovém případě rychlost koštěte odpovídá počtu karet, které před sebe vyložil. O tolik očíslovaných políček posune svoji čarodějnickou figurku.
Často se stane, že některý symbol v jedné barvě přehlédnete a do svého zaklínadla tuto kartu zařadíte. V takovém případě se celé kouzlo pokazilo a koště si začalo dělat, co chce. To znamená, že se musíte vrátit právě o dvě políčka zpět.
Ideální případ je situace, kdy se vám podaří vyslovit (všichni hráči svoje zaklínadlo pro zvýšení atmosféry při vyhodnocení čtou) perfektní formuli. V takovém případě dostanete k pohybu o správný počet karet také bonus – pohyb o dvě další políčka za oranžové kostky a akční kartu za černé kostky.
Ale protože pořadatelé chtějí, aby byl závod zajímavý až do konce, je po celý závod uvalená kletba na první místo. To nemůže získávat tyto bonusy ani ve chvíli, kdy se mu podaří perfektní zaklínadlo, ale pouze se posune o daný počet míst kupředu.
Akční karty, které vám pomáhají a soupeřům škodí, můžete hrát kdykoliv v průběhu svého tahu. Nejlepší je si tyto schopnosti ponechat až těsně před cíl, kdy s nimi překvapíte a mnohem lépe je zneužijete. Vítězem se stává čarodějnice, která jako první špičkou svého koštěte protne cílovou čáru. Často dochází k těsnému dojezdu, při kterém rozhoduje vzdálenost, kam dorazí postavičky za cílem.
Wicked Witches Way se řadí znovu do našeho oblíbeného sektoru kostkových her v podstatě bez náhody. Tentokrát ale není na prvním místě v olivnění výsledku strategie, ale rychlost a paměť.
Každý hod v partii je naprosto unikátní, protože devět kostek skýtá obrovskou variabilitu. Musíte tedy být neustále na pozoru, protože každá kostka má polovinu stran oranžových a polovinu černých. A odlišné symboly. Právě zastoupení symbolů je na kostkách vyrovnané tak, aby některý z nich nemohl padnout víckrát než ostatní.
Často zažijete kola, ve kterých padnou téměř samé oranžové nebo černé strany. V takovém případě je dobré se zaměřit na hledání symbolů té ze stran, která má méně kostek. V těch vyrovnanějších situacích ale hodně rozhoduje, pro jakou barvu se na začátku rozhodnete. Není totiž čas měnit v polovině svoji volbu, ačkoliv to jde.
Obvykle vyřazujete tak, že se snažíte mezi kostkami odhalit páry symbolů dvou barev. Jenže kostky a spěch jsou záludní rádcové a bude více než obvyklé, že některý obrázek prostě a jednoduše přehlédnete. V nejlepší víře dáte do svého zaklínadla kartu, která tam nepatří.
Celkově hra výborně připomíná napětí závodu. Hráči se snaží co nejrychleji zapamatovat symboly, aby ztížili zavřením krabice situaci svým soupeřům. Pokud to pak máme aplikovat na opravdový letecký závod čarodějnic, tak ty pravděpodobně dostávají signalizaci ze země. Tyto symboly se snaží přečíst, a kdo to zvládne první, ten vyrazí vpřed.
Hra je ve své podstatě tak nenápadně škodivá. Soupeři si navzájem zavírají knihu před očima dřív, než si ostatní stihnou zapamatovat symboly na kostkách. Zde často záleží nejen na rychlosti, ale i na ochotě riskovat. Nejdůležitější jsou ale akční karty, které mohou nepřátelům nadělat hodně škody.
Zpracování je naprosto skvělé. Začíná už u krabice ve tvaru knihy, která se navíc používá ke hře. Nápad s přikrýváním hozených kostek „listem“ knihy je skvělý. Grafika jednotlivých akčních karet je zajímavá, stejně jako symboly. Dřevěné kostky se sice mohou pravidelnějším hraním ošoupat, ale právě proto vydavatel v balení dodává přelepky, kterými můžete původní obrázky snadno nahradit.
Wicked Witches Way je výbornou zábavou, o tom není žádných pochyb. Spojit akční a postřehovou hru se závoděním je opravdu chytrý nápad. Navíc je vše promyšleno do posledního detailu a hra funguje přesně tak, jak má. Pokud tedy chcete trochu bláznivou závodní hru, pak rozhodně sáhněte právě po této.
Vzorek k recenzi darovala společnost HRAS. Děkujeme.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Bruno Cathala, Serge Laget |
Ilustrace | Eckhard Freytag, Stéphane Poinsot |
Vydavatel | Asmodee, Editrice Giochi, Egmont Polska, Pro Ludo, University Games |
Rok vydání | 2006 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (12 voters) |
Kategorie | Dice, Fantasy, Humor, Memory, Real-time |
Mechanismy | Dice Rolling, Memory, Open Drafting, Pattern Recognition, Race, Simultaneous Action Selection |
Rozšíření | Flinke Feger: Die magischen Pentagramme, Flinke Feger: Gitty Geisterhand |
Rodina | Admin: Better Description Needed!, Components: Dice with Icons, Containers: Book-like, Theme: Witches |
Alternativní názvy | Abracadabra, Du Balai!, Flinke Feger, Streghe Volanti, Zlot Czarownic |
Více o hře.
+ krabice jako součást hry
+ opravdu vyslovujete zaklínadla
+ závody čarodějnic, to tu ještě nebylo
+ hra s pamětí a rychlostí současně
+ přelepky nahradí případné ošoupání kostek
+ skvělá zábava
- vyšší cena
- ošklivost čarodějnic vám ztíží výběr figurky