Sedím tiše v křoví a snažím se nasávat vzduch, jak jen nejtišeji to jde. Kdesi nade mnou zašramotí větvičky. Zatajím dech. Nemám strach. Před nikým se neschovávám. Jen chci na vlastní oči vidět pěnici malou. Ve skutečnosti se jmenuje Sylvia Nana a umí nádherně zpívat. Teď je ale všude ticho, jen moje srdce buší napětím, jak toužím pohlédnout na světle hnědého ptáčka.
Možná tomuto loveckému nadšení zatím nerozumíte, ale stačí si zahrát deskovou hru Wingspan a brzy pochopíte. Hru vytvořila Elizabeth Hargrave a o její kvalitě už něco napovídá skutečnost, že si ji vyhlédnul pro vydání Jamey Stegmaier a vydal ji pod záštitou své společnosti Stonemaier Games. O ilustrace se postaral tým autorů, protože s tématem ptáků bylo hodně práce. Pod obrázky jsou tedy podepsaní Natalia Rojas, Ana Maria Martinez Jaramillo a Beth Sobel.
Už víko nám ukazuje roztažená křídla jednoho z hlavních hrdinů celé hry. Pod víkem se ukrývá pět velkých hráčských desek, které jsou přeložené na polovinu a ukrývají řadu pozic pro karty. Těch je uvnitř krabice téměř dvě stovky a většina z toho nabízí jedinečné portréty jednotlivých ptačích obyvatel naší planety. Na vrchní stranu zavřené krabičky na karty hráči položí náhodnou sadu tří karet ptáčků ze zamíchaného balíčku a tím vytvoří startovací nabídku. Do středu stolu umístí žetony potravy a vajíček, ale také desku s cíli, kterou vybaví žetony cílů. Stranou připraví věž na kostky.
Hráči do své výbavy dostanou sadu osmi kostiček zvolené barvy, sadu pěti rozdílných žetonů potravy, ale především náhodných pět karet ptáčků. Z nich si může hráč ponechat libovolný počet karet, ale za každého ptáčka ve svém držení musí zahodit jeden ze žetonů krmiva. Celkem tedy může mít přesně pět kusů od kombinace potrava a karty ptáků. Navíc každý dostane na výběr dvě akční karty, z nichž si vybere pro sebe jednu.
Celá partie se dělí na čtyři kola, ve kterých mají hráči vždy k dispozici osm kostiček představujících jednotlivé dostupné akce. Když se dostanou na tah, mohou jednu kostičku utratit za libovolnou ze čtyř dostupných aktivit. Možnosti jsou jasné a jsou vypsané v levé části hráčského plánu.
Tou základní je možnost vyložit jednoho z ptáčků z ruky do hráčovy voliéry. Musí při tom obsadit vždy volnou pozici nejvíce vlevo a to v řádku, který je přirozeným životním prostředím daného ptáčka (někdy jich má hráč na výběr více). To je natištěné v levém horním rohu společně s cenou potravy. To proto, že zahrání karty není zdarma. Hráč musí zaplatit cenu potravy uvedenou v levém horním rohu a navíc také počet vajec uvedenou nad sloupcem, kam kartu hraje. Jako odměnu získá ihned případný okamžitý efekt natištěný na vyložené kartě.
Všechny ostatní akce pak využívají tyto řady ptáčků a aktivují jejich jedinečné schopnosti. K tomu navíc ale jednotlivé aktivity dodávají svoje vlastní speciality. Ke každé akci náleží také jedna konkrétní řada na plánu a tou první je sběr potravy. Hráč položí svoji kostku do prvního volného okénka řádku, získá tím šanci sáhnout do krmítka. To je kartonová věž na kostky, ve které vždy nějaké kostky leží a představují dobroty připravené pro hladové zobáčky. Hráč si tedy může vzít jednu z nabízených kostek a získat za ni odpovídající žeton potravy. Navíc v tu chvíli zprava doleva aktivuje jednu za druhou všechny karty s proužkem schopnosti.
Když už máte dostatek zásob, můžete konečně klást vejce. Tato akce se vztahuje ke druhému řádku hráčských plánů. Počet nakladených vajec se opět řídí tím, které pole v řadě je první volné. Tato vejce pak hráč může rozmístit na libovolné ptáky na svém plánu, ale pouze pokud tím nepřesáhne jejich limit natištěný na kartě. Následně aktivuje karty v této žluté řadě.
Poslední akční možností je šance dobrat si nové karty ptáčků do ruky. I tady vše funguje na mechanismu položení kostičky na první volné políčko ve třetí řadě. A i v této řadě jsou poté aktivovaní všichni ptáci.
Jakmile se tímto způsobem hráči osmkrát vystřídají a využití všech osm kostiček, nastává čas na konec kola. V tuto chvíli se veškerá pozornost upře k žetonům cílů, konkrétně k tomu, který se vztahuje k aktuálně hranému kolu. Cíle se týkají vždy konkrétního typu hnízdiště (řádku) nebo hnízda, které je natištěné na kartě. Hráči za své úspěchy konečně dostanou body a k označení jejich množství použijí jednu ze svých kostiček. Díky tomu mají pro další kolo vždy o jednu míň.
Na konci celé partie, po odehrání čtyř předepsaných kol, si hráči posčítají všechny body z uplynulých kol, ale také za jednotlivé ptáčky, bonusové karty a také zbývající suroviny (vejce nebo potravu). Hráč s nejvyšším bodovým součtem se stává nejlepším chovatelem ptáků v Americe.
Wingspan je hra, která je jedinečná už od prvního pohledu. Zaměřit se na obrovský svět ptáků a pokusit se jej ukázat v celé jeho šíři s pomocí jednoduchých mechanismů je opravdu obdivuhodný počin. Při tom se hra věnuje čistě ptákům žijícím v Severní Americe, ačkoliv v diskuzi nebyly vyloučeny další lokální varianty.
Ačkoliv jsou jednotlivé mechanismy přebrané z jiných her, celkovým pocitem z partie je Wingspan dostatečně odlišný. Je to proto, že i přes svoje eurové ladění je skvěle propojen s tématem. Hráči musí udržovat svůj mechanismus pro klubání nových ptáčků stále v chodu. Pokusíte se nalákat do klece nové ptáčky, nakrmit je a za to dostanete jejich vejce. Krásně jednoduché, elegantní, ale především ohromně atmosferické.
Při tom ale je třeba mít na mysli, že čím více karet v řádku na plánu je, tím je daná sada silnější. Jenže i zahrání ptáčka do vzdálenějších sloupců je náročnější, protože se zvyšuje cena ve vajíčkách. Odměna za volné pozice se ale neustále také zvyšuje, takže za snahu je hráč patřičně odměněný.
Výborný je mechanismus jídla, ve kterém hráči používají náhodně kostkami naházené symboly ze společné zásoby. Právě jako by si vlastními zobáčky sbírali potravu a mohli s ní pak krmit a vykládat nové karty. Na výběr je vždy hned z několika karet a díky velké variabilitě mohou hráči dobře sledovat svoji strategii.
Ale zatímco se snažíte zajišťovat neustále lepší prosperitu svojí voliéry, musíte mít na paměti také dlouhodobé cíle v podobě vyložených destiček. Ty jsou veřejné pro všechny čtyři kola ihned od začátku, takže se podle nich mohou všichni soupeři patřičně zařídit. Samozřejmě jde nakonec o bodové zisky, které rozhodnou a ty jsou většinou velmi těsné!
Moc se nám líbí šance připravovat si komba. Jednotlivé karty ptáčků jsou totiž aktivované pokaždé, kdy do jejich řádky položíte kostičku. A jejich schopnosti jsou mnohdy opravdu zajímavé. Právě tyto momenty jsou zářícími hvězdami partie, ale současně také trochu šedivými mračny, protože s sebou přináší čekání ostatních, než si hráč svoje kombo vyhodnotí.
Obrovský počet karet znamená, že jednotlivé partie mohou vidět úplně odlišné ptáky. To znamená, že je hra opravdu variabilní. Přispívá k tomu také oboustrannost desky s bonusovými dílky, která má pokaždé jiná pravidla. A ostatně i samotné destičky úkolů pro jednotlivá kola jsou náhodně vybírané.
Je velmi zajímavé, že celá hra je vlastně extrémně jednoduchá. Naučit ji nové hráče není vůbec nic náročného. Chybí v ní jakákoliv přímá hráčská interakce, což ale tentokrát odpovídá klidnému tempu. Partie je při tom docela intenzivní a dlouhá něco přes hodinu. Protože se hráči navzájem neovlivňují (až na občasnou aktivaci kartou mimo tah), na dojem má jejich počet vliv snad jen z hlediska čekání na další tah. Jelikož ale každý umisťuje vždy pouze jednu kostičku, nikdy ta doba není neúnosně dlouhá. Díky tomu je navíc lahůdkou i ve dvou. Navíc i v této krabici se ukrývá robot jménem Automa, který umožní sólovou hru, která je navíc vynikající!
Zpracování je naprosto famózní. Sice můžete namítat, že kartonová věž je zbytečná, ale z hlediska tematického dopadu přidává zase jednu drobnou mašličku. Vynikající je ale i zásobník na karty, nádherně kulatá vajíčka a dokonce i sametový materiál příručky pravidel. Každá drobnost zde dostala zaslouženou péči.
Budování funkční ptačí reprodukce v prostředí ornitologů je něco, čím Wingspan nepřestává udivovat a bavit i po více partiích. Ačkoliv hru doprovází velká očekávání, s radostí hlásíme, že za nimi nezůstává pozadu. Fantastický vzhled pouze dotváří celkový dojem z jednoduché, ale nádherně taktické hry, jejíž příběh si budete s radostí přehrávat zase a znovu dokola. Wingspan je opravdovou lahůdkou mezi novými deskovými hrami.
Více o hře.
+ dostatek taktických voleb
+ fantastické zpracování
+ úžasné téma
+ rychlé tahy
+ obrovská variabilita
+ překvapivá jednoduchost
+ nečekaně relaxační zážitek (což skvěle ladí s tématem)
- o něco delší čekání na tah při pěti hráčích
- angličtina na kartách je tentokrát opravdu mínus