Země Eruthia se zmítá ve válce. Začalo to zcela nevinně. Jednoho dne šel na tržiště nemrtvý muž jménem Rall a chtěl si koupit od kouzelníka přísadu do svého lektvaru, ale nelíbila se mu cena a mága na místě proklál svým dlouhým zahnutým mečem. Po celém království se zvedla vlna nepokojů, mágové volali po potrestání viníka a zrušení vycházek pro všechny nemrtvé, ti zase tvrdili, že je společnost vydírá a usurpuje.
Netrvalo dlouho a konflikt se rozšířil i na další rasy. A jak se křik šířil, udělal král to nejhorší rozhodnutí, které mohl. Zakročil vojskem. Pokusil se od sebe oddělit strany a každou odsunul do její části království. Tam teď kvasí a zraje zloba. Už jednou přetekla postavený val, a proti sobě se vyvalily skupinky nevraživých protivníků. Není pochyb o tom, že začala válka ras a je jen otázkou času, kdy a kde dojde k dalšímu konfliktu.
Vydejme se spolu do ohniska bojů. Zkusme vyjednávat s jednotlivými národy a pokusit je sjednotit. Cože? Že mírové řešení nepřipadá v úvahu. No dobrá, tak si tedy vyberte stranu, za kterou chcete bojovat, a krvavá řež může začít.
Hra Wizard Kings je nenápadnou a málo známou válečnou fantasy hrou z produkce společnosti Columbia Games Inc. Jejími autory jsou Tom Dalgliesh a Grant Dalgliesh. Poprvé vyšli Wizard Kings už v roce 2000. My ale před sebou máme druhou, upravenou a vyladěnou edici z roku 2007. Válečných fantasy her není na trhu příliš, protože tyto žetonové hry se obvykle zabývají reálnými konflikty z naší historie. Jedinou, kterou jsme měli zatím tu možnost recenzovat, je nepříliš povedená Battle of Four Armies (recenze). O to víc jsme byli na Wizard Kings zvědaví.
Balení je netradiční – modrá nevýrazná kartonová krabice s víkem je zasunutá do barevného obalu, na jehož obrázku najdete zuřící válku mezi mnoha rasami. Na draka chrlícího oheň střílí opodál stojící elf a celé údolí vře bojem. Hru tedy vytáhnete z barevného obalu jako ze šuplíku a otevřete víko, které ukrývá hned trojici map očíslovaných 13 až 16.
Pod nimi se ukrývá arch s polepkami, brožurka pravidel, perforované papírky rozdělitelné na osm dílů a především sáček plný masivních dřevěných žetonů v osmi barvách. Od každého druhu tu je přesně osm kousků, které vytváří armády jednotlivých ras.
Nyní vás čeká úkol pečlivě polepit jednotlivé dílky samolepkami s obrázky. Každá rasa má svoje unikátní jednotky v pěti až šesti druzích. Kolem obrázku najdete dokola řady hvězdiček – na jedné straně čtyři, na další tři, pak dvě a na poslední jednu. U některých jednotek se to samozřejmě může lišit. Tyto hvězdičky představují sílu jednotky, která se snižuje s každým zásahem. Počet hvězdiček odpovídá počtu kostek, které házíte v případě útoku touto jednotkou.
Každá postava ale kromě toho obsahuje také svoje jméno v levém horním rohu, cenu za její naverbování vlevo dole a další informace je v pravém dolním rohu – rychlost určující maximální pohyb za kolo. Za číslem je uvedena také ikonka určující, které prostředí je pro danou postavu domovské – hory, lesy, pouště, města, ale mohou být i vodní, obojživelníci nebo létající postavy.
A ještě tu je jedna dvojice písmeno+číslo v pravém horním rohu. Na něj jsme si vyhradili zvláštní odstaveček. Na první pohled připomíná nějakou souřadnici, ale ve skutečnosti má každá z dvojice jiný význam. Písmenko určuje iniciativu v boji, aby bylo jasně dané, která jednotka je jak rychlá a útočí v jaké fázi tahu. Pro tyto účely jsou zde tři úrovně – A, B a C, přičemž A útočí jako první, C jako poslední.
Číslice za ním určuje účinek jejího útoku. Už víme, že za každou hvězdičku síly hodíte kostkou, ale jak určíte zásah? Výsledky všech hodů prostě porovnáte s tímto číslem a všechny hodnoty nižší nebo rovné hodnotě na žetonu se trefily do svého cíle.
Zbývá zmínit už jen čtveřici bílých slonovinových kostek a také jeden aršík žetonů očíslovaných jedna, dva, pět a deset, sloužící k získávání peněz z obsazených měst. Tím můžeme výpis komponent zakončit.
Ještě se ale vrátíme k mapám, které zobrazují různé části království, plné luk, cesta a jezer. Ve všech těchto prostředích budou vaše armády bojovat, bránit nebo ustupovat. Co je ovšem nejskvělejší je fakt, že tyto mapy lze spolu spojit libovolným způsobem – vždycky totiž navazují a vytvoří soudržnou krajinu, která vypadá pěkně i na pohled. Jen je trochu škoda, že jsou vytvořené z tvrdého papíru přeloženého napůl a ne z pevného kartonu, který by hře opravdu svědčil.
Méně zkušení hráči si mohou vybrat z jednoho z připravených scénářů. První z nich se odehrává pouze na jedné mapě a je tak trochu výukový. Jmenuje se Ostrov mrtvých a je určen pro jednoho až dva hráče. Skvělé je, že tento scénář současně obsahuje pravidla pro chování jednotek, pokud je bude řídit nějaký algoritmus. Jednoduše útočí na všechno v dosahu a utíkají, ale samozřejmě zde najdete i další pravidla.
Zbytek map lze hrát ve dvou hráčích. Celkem zde najdeme včetně už zmíněného scénáře čtyři různá rozložení zahrnující vždy jiné rasy. První výukový scénář obsahuje nejen seznam jednotek a jejich sílu, ale také jejich rozmístění ve městech. Ostatní pak už nechávají jejich pozice na vás. Každá mapa totiž obsahuje řadu měst označených zlatým kolečkem s číslem, které představuje jejich příjem.
Zatímco první dva scénáře se odehrávají pouze na jedné mapě, pro další dva už skládáte mapy k sobě. Hráči si náhodně hodí kostkou o právo vybrat si mapu pro svoje jednotky. V každém z připravených příběhů také víte, o co a proč bojujete a především máte vždy předem dané síly. Na vás je pouze jejich rozdělení.
Každý ze scénářů má svoje specifická dodatečná pravidla, která jsou vždy jasně popsaná. Všechny tyto popisy jsou samozřejmě v angličtině, což pro některé hráče může být překážkou. Ovšem u takovéto válečné hry ani nic jiného nejde předpokládat, stejně jako se nedá počítat s její lokalizací do češtiny.
Kromě scénářů můžete ale hrát také vlastní hry, ve kterých prostě náhodně vylosujete mapy, spojíte je a vyberete si rasu, za kterou chcete bojovat. K ní si vezmete (stejně jako ve scénářích) jejich kartičku s kouzly a zahájíte verbování – to je zde navíc oproti scénářům, kde jsou síly dané. K dispozici na nákup máte celkem padesát zlatých. Jednotky mají svoji cenu v levém dolním rohu.
Ale pokud by byla konečná, mohli byste si za padesát zlatých nakoupit skoro celou krabici jednotek. Tato cena totiž je za každý krok síly (života), který jednotce přidáte. Nyní vidíte, že už samotný nákup jednotek je velice náročný pro taktiku a bez správných rozhodnutí s přihlédnutím k mapě a situaci na bojišti si snižujete šance na vítězství.
Po nákupu si svoje naverbované jednotky rozdělíte do skupin a ty rozešlete bránit jednotlivá města. Pravidla vám stanovují jedinou povinnost – každé město musí obsahovat na začátku partie alespoň jednu jednotku. Samozřejmě v tuto chvíli už je jejich identita soupeři skrytá, aby nevěděl, kde máte kterého svého podřízeného. Z toho plynou mnohé zajímavé situace při bojích, ke kterým v každé válečné hře samozřejmě musí docházet. A stejné je to i ve Wizard Kings.
Celá hra se skládá z tahů. Na začátku každého kola všichni hráči přesunou (pokud chtějí) svoje jednotky. Mohou popojít o tolik dílků na mapě, kolik jim umožňuje rychlost dané jednotky, ale samozřejmě to může být i méně. Na začátku této části tahu hodí hráči kostkami a určí tak prvního hráče, který s pohybem začne. Tuto roli mu obvykle ostatní nezávidí. Může pohnout s některými nebo všemi svými jednotkami, pak následuje hráč po jeho levici, a tak dále, dokud neměli šanci k pohybu všichni – pokud se hry účastní více než dva soupeři.
Pohyb je ovlivňován prostředím. Při vstupu do lesa, bažiny nebo na poušť váš pohyb okamžitě končí. Jednotky nemohou překročit řeky ani hornaté oblasti, kromě cest k tomu určených. Efekt těchto prostředí se samozřejmě liší podle toho, za jakou rasu hrajete – třeba obojživelníky bažina nezastaví a navíc zde mají bonus k boji. Každý terén má také stanovený maximální počet jednotek a další specifika, která dělají z každé mapy odlišný a strategický zážitek.
V situaci, kdy vstoupíte na políčko s některou ze soupeřových jednotek, můžete se pomalu připravit k boji. Ten ale nastane až za chvíli, zatím pouze končí pohyb jednotky a ani jedna ze zúčastněných stran nemůže z tohoto místa utéct, pokud není v převaze. V takové situaci může utéct tolik kostiček, dokud není na místě dosažena rovnováha. Všechny jednotky dokončí svůj pohyb a teprve pak vás čeká druhá fáze kola, kterou je boj.
Hráči odhalí sílu svých jednotek, které dosud zůstávaly v utajení. Boj vyhodnocujete podle rychlosti všech zúčastněných, nejdříve střílí obranné řady A, pak útočníkovy A, postupně přes B až k nejpomalejším C. Souboj odehrajete maximálně na tři kola, po nichž musí útočník ustoupit s palbou obránce v zádech.
Samotný boj už jsme naznačili výše – každá jednotka má bojovou sílu udávanou v hvězdičkách. Za každou z nich si vezmete jednu kostku a všemi dohromady hodíte. Zásah je takový hod, který je nižší nebo rovný útočné schopnosti udávané vedle rychlosti. Zásahem situaci odnese vždy nejsilnější jednotka soupeře, která musí být otočená o devadesát stupňů, na stranu s méně hvězdičkami. Tím se z ní stává slabší. V případě, že je k dispozici více stejně silných jednotek, jejich majitel rozhodne, která z nich je zasažená.
Na konci kola nejdříve spočítáte příjem měst, která vaše armáda kontroluje. Pokud je počet nižší než 15, partie pokračuje dál. V opačném případě znáte vítěze. Za získané finanční prostředky můžete nyní rekrutovat nové jednotky ze zálohy, ať už se jedná o dříve poražené nebo zcela nové postavičky. Každá mapa má dohromady města o hodnotě 10 zlaťáků, ačkoliv jsou vždy jinak rozmístěná. K vítězství tedy potřebujete obsadit alespoň polovinu soupeřových měst.
Druhým způsobem, jak partie Wizard Kings může skončit, je odehrání stanoveného počtu kol. Na jejich konci si hráči spočtou svoje kontrolovaná města a ten s vyšší hodnotou se stává vítězem partie.
Wizard Kings je fantasy válečná hra, která má všechno, co by takováto bojová zábava měla mít. Hlavní zárukou výborné zábavy ale jsou skvěle propracovaná pravidla. Ve hře využíváte vlastností terénu, po vítězném boji se můžete přeskupit a obsadit sousední pole, přepravujete své jednotky po moři nebo překvapujete soupeře kouzly.
Hráči nikdy neví přesně, proti jak silné armádě útočí. To vytváří neustálé napětí v partii a dělá z ní opravdu věrnou simulaci boje. Dočkáte se zde léček i pečlivě promyšlených útoků, které pak zcela změní svůj záměr.
Kromě zajímavých připravených scénářů můžete partie hrát v libovolném složení map. Hráči pak nakupují jednotky, což je další velice důležitý element celé strategie. Vsadíte na více slabších nebo na méně silnějších? Navíc další scénáře jsou k dispozici ke stažení přímo na stránkách výrobce. A jsou jich tam desítky s nejrůznějšími vychytávkami a dalšími nápady pro hru!
Délka partie Wizard Kings se liší podle scénáře, který si navrhnete. Většinou však souboje netrvají déle než hodinu a často se jedná i o výrazně kratší časový úsek – třeba 45 minut. Takovéto bojové bleskovky vynikají opravdu zajímavými zážitky a přitom vás zcela na tu hodinku pohltí.
Jediným nedostatkem, který Wizard Kings přináší, je počet jednotek v základní krabici. Máte tu celkem skvělých osm armád, obvykle po osmi jednotkách. Pokud byste chtěli mít možnost vybírat, jaké síly pošlete do boje, potřebujete k tomu rozšíření. Ta jsou k dostání ve dvou variantách – buď plnohodnotná, která přidávají do hry nové strany nebo náhodně namixované. Tím Wizard Kings připomínají sběratelské karetní hry, navíc tyto rozšiřující krabice v České republice nelze pořídit.
K základní bojové zábavě vám ale bude stačit osm jednotek. Tedy do té chvíle, než si zatoužíte sestavit vlastní armádu. V takovém případě pak můžete sáhnout po spojenectví dvou ras a budovat si sestavu hned ze dvou barev. Tak jsme to alespoň řešili my.
Wizard Kings jsou výtečně odladěnou válečnou fantasy hrou. Obsahují hromadu napětí a přesto, že na první pohled nevypadají nějak extra lákavě, pod povrchem se ukrývá skvělá zábava. Hodnocení tak sráží pouze jejich vysoká cena a také problémy při rozšiřování armád a dokupování. Pokud si ale myslíte, že vystačíte se základním balením, pak můžete hodnocení zvýšit o stupínek – na výborná.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Tom Dalgliesh, Grant Dalgliesh |
Ilustrace | Laryn Bakker, Edward Beard, Jr., Heather Bruton, Joel Burslem, Nicole Cardiff, Christopher Moeller, Joe Veen |
Vydavatel | Columbia Games, Tilsit |
Rok vydání | 2000 |
Počet hráčů | 2 - 7 |
Herní doba | 150 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (5 voters) |
Kategorie | Fantasy, Wargame |
Mechanismy | Dice Rolling, Hexagon Grid, Modular Board, Secret Unit Deployment, Variable Player Powers |
Rozšíření | Wizard Kings: Expansion Armies, Wizard Kings: Expansion Maps |
Rodina | Components: Block Wargames, Game: Wizard Kings |
Více o hře.
+ taktické možnosti při přípravě armády
+ skryté síly jednotek
+ dřevěné kostky vojáků
+ kouzla
+ obrovské množství scénářů
+ rychlá herní doba
+ lehká válečná hra
- na první pohled nezaujme
- herní mapy jen na papíře
- pro lepší sestavování armády je třeba dokoupit rozšíření