Výbuch nás všechny překvapil. A ještě větší překvapení bylo, když z té ohnivé koule najednou vykouklo dělo tanku. Kde se na naší základně vzal tank? Posledních několik vteřin jsem jen nevěřícně zíral do blížící se houfnice. Měl jsem pocit, že každou chvíli musí zaznít nová rána a výstřel nás všechny smete ze světa. Než se ale nové ohlušující DUM rozeznělo dvorem, stačil mne kamarád strhnout do úkrytu. Vím, co musíme udělat. Naplánujeme pomstu!
V roce 2013 se Nikolay Pegasov inspiroval v populární online hře World of Tanks. A šel tak daleko, že od firmy Wargaming.net získal licenci a pod ní vydal hru, která nese název World of Tanks: Rush. Autor patří pod střechu ruského vydavatelství Hobby World. K nám se pak hra dostává zásluhou společnosti MindOK, která vydává českou verzi.
Hra je v poměrně malé a nízké čtvercové krabičce, na níž si razí kupředu cestu rota tanků. Uvnitř pak není nic než pravidla a dva balíčky karet. Ty tady tentokrát budou sloužit jako úplně všechno. Nejvíce (stovka) jich je věnováno samotným vozidlům, které mají natištěnou na spodní hraně nákupní cenu, ale v druhém rohu také finance, které svému majiteli přidá pro další nákupy. Každý stroj má v pravém horním rohu natištěnou dvojici čísel popisujících útok a obranu.
Karty pak mohou patřit jedné ze čtyř znepřátelených stran – Rusko, USA, Francie a Německo. Každý stát má svoji barvu i symbol a patří mu celkem 25 karet ze zmíněné stovky. Ve zbytku hromádek najdeme medaile (opět rozdělené podle národů na čtyři tucty), týlové karty (startovní), karty úspěchu a především základny.
Na začátku partie každý z účastníků získá tři karty základen, které si rozložeí před sebe. Ze startovních týlových karet je třeba nakombinovat balíčky pro každého ze zúčastněných, které dohromady obsahují šest karet (ženisty, dobrovolníky a opraváře). Tyto karty si hráči zamíchají a tři si vezmou do ruky. Zbývající tři vytvoří garáž, což je dobírací hromádka.
Jedna taková společná bude na stole vytvořena z celé stovky karet všech národností. Horní čtyři pak hráči odhalí a vytvoří tak počáteční nabídku obchodu. Hned nad ni vyloží také několik karet úspěchu a to o jednu více, než je účastníků partie. Nahoře budou ležet také čtyři hromádky medailí pro jednotlivé národy.
Ve většině činností se průběh jednotlivých tahů neliší od toho, jak obvykle deckbuildingy probíhají. Hráč může karty z ruky využívat k několika základním účelům – sečtením jejich hodnot v pravém dolním rohu získá finance na nákup některé nové karty z obchodu. Tu umístí na svůj odhazovací balíček, který zamíchá a použije teprve poté, co vyprázdní dobírací hromádku.
Kromě posil může ale hráč především využívat symboly na kartách (a získat tak další karty, zaútočit na protivníky a další manipulace s balíčky) nebo jejich útočné schopnosti k napadení nepřátelských základen nebo vozů, které je brání. Po využití vlastnosti hráč vozidlo musí využít k obraně jedné ze svých tří základen – kartu tedy položí na vybranou lokaci nebo nahradit stávající tank, protože každé místo chrání pouze jedno vozidlo.
Jednu nebo více karet z ruky lze využít také k vyhlášení jednoho útoku za kolo. Jednotky mohou ale vždy útočit pouze jako čety stejné národnosti. Při tom se porovnají útok a obrana zúčastněných vozidel a podle toho se vyhodnotí zničení (obránce) nebo poškození (útočníka, pokud neuspěje – znamená natočení karet o 90 stupňů). Nebráněná základna je prvním nájezdem vždy poškozena a teprve druhý úspěšný útok ji zničí.
To je také první chvíle, kdy hráč dostane nějakou odměnu. Konkrétně získá od svých velitelů medaile za zničená vozidla či základny. Poté tah hráče končí, dobere si znovu do tří karet, aby mohl plánovat svůj následující tah a předá slovo soupeřům.
Hra pokračuje zbrojením a útoky ve snaze získat další vítězné body. Jenže kromě těchto základních odměn jsou ve hře i jiné. Ty ale začnou být zajímavé až ve chvíli, kdy partie skončí, ať už je to zničením všech tří základen jednoho hráče nebo vyprázdněním jednoho balíčku medailí. Teprve v tu chvíli je možné vyhodnotit, který z hráčů nejlépe splnil požadavky karet úspěchu. Ty mají hodnotu rovnou pět medailí a mohou zcela zvrátit výsledek. Vítězem se stává hráč s nejvíce medailemi.
World of Tanks: Rush je deckbuildingem, jako už řada her před ním. Naštěstí je mnohem akčnější a rychlejší, než většina z nich. To z něj dělá zajímavou hru, o kterou se stojí zajímat. Samotné téma je ale hodně omezující a pro řadu hráčů (resp. hráček) nemusí být dostatečně lákavé. Tahle hra je prostě spíš klučičí záležitostí.
Ale zpět k té zmíněné akčnosti. Hra nutí účastníky, aby na sebe útočili. Pouze tak mohou získat vítězné body, respektive medaile. Při tom musí sestavovat chytře balíček, ale i při tom musí brát ohled na požadavky karet úspěchů. Ty mají velkou důležitost pro celou partii, a protože jejich složení je pokaždé trochu jiné (použijete pouze několik z celkových dvanácti) je hra už takto velmi variabilní. Navíc se s jejich změnou také liší celkový dojem z partie a vaše taktika.
Na začátku získáte klamný dojem, že bude každý z hráčů reprezentovat jednu národnost. Tady mohou všichni používat veškerou techniku. Ovšem právě zde vstupuje do hry deckbuilding, protože k útoku lze použít pouze vozy jedné národnosti. Pokud tedy budete mít příliš variabilní vozový park, můžete mít pak s útočením problémy. Podobné omezení mohou u některých vozů platit i pro jejich finanční hodnotu k nákupu, která pak platí jen na tanky se stejnou vlajkou.
Hráči mají vlastní základny, které se snaží bránit. Mohou pro to ale udělat pouze to, že jim přiřadí nějaké silné vozidlo, které bude odrážet útoky. Naštěstí poškození lze na začátku každého kola opravovat, takže ke zničení musí dojít obvykle pouze v jednom kole.
Už v prvním odstavečku hodnocení jsme zmínili, že World of Tanks: Rush je rychlou hrou. Jednotlivé partie se ve většině případů vejdou do rozmezí třiceti minut, což je na tento typ her určitě příjemná zpráva. Velkou výhodou, která má pozitivní vliv na herní dobu, je jednoduchost vlastností karet. Nejsou tu žádná komba nebo složitá přidávání akcí, jako známe z jiných her.
Zapomněli jsme také zdůraznit, že pokud některý hráč zničí základnu, bere si její kartu do svého balíčku. Ta mu bude zpomalovat jeho hru a díky tomu dává šanci napadenému hráči, aby se z útoku oklepal.
Zajímavá volba pouhých tří karet na ruce nakonec překvapivě funguje. Není to sice nic, z čeho bychom byli nadšení, protože výběr v každém kole je opravdu úzký. Hráč je tedy omezený a trochu víc závislý na štěstí dobírání karet, ale současně snížení počtu karet také urychluje tahy.
Kromě náhody už lze nevýhodu spatřit pouze v počtu hráčů. Vše funguje v nižších počtech, stejně jako v těch maximálních. Jenže s přibývajícím počtem soupeřů roste nepředvídatelnost a snižuje se možnost plánování, protože obchod se vyprázdní dřív, než se k vám znovu hra dostane. A hráči mohou útočit takovým způsobem, že situace příští kolo může být úplně jiná.
Zpracování zůstává věrné online hře. Kromě nápovědních kartiček je grafika na kartách zcela jazykově nezávislá, ale právě využití ikon pro vlastnosti není zrovna nejšťastnější volba. Hráči naštěstí mohou symboly vždy dohledat právě na pomocné kartičce.
World of Tanks: Rush je povedeným deckbuildingem. O hře se šíří fámy jako o těžení licence, ale není to pravda. Pod tímto pozlátkem, díky kterému ji někteří odsoudí, se skrývá nakonec opravdu dobrá hra. Ale k tomu, abyste si hru užili, musí vás právě hry se sestavováním a vylepšováním vlastního balíčku bavit. Všechno je podřízené právě a jen tomuto klasickému mechanismu i s nákupem karet a jejich využíváním v kole. Naštěstí World of Tanks: Rush zůstává dostatečně odlišný na to, aby uměl pobavit. Ovšem to platí pouze pro fanoušky deckbuildingu.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Nikolay Pegasov |
Ilustrace | Sergey Dulin |
Vydavatel | Asmodee, Fantasmagoria, Hobby World, Le & Le Games, MINDOK, La Mongolfiera SAS di Valentina Fornari & C., Rebel Sp. z o.o., Wargaming.net |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (6 voters) |
Kategorie | Card Game, Video Game Theme, World War II |
Mechanismy | Deck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Multi-Use Cards, Open Drafting, Tags |
Rozšíření | World of Tanks: Rush – AMX 12t, World of Tanks: Rush – M2 Light Tank, World of Tanks: Rush – Promo Pack, World of Tanks: Rush – PzKpfw I, World of Tanks: Rush – БТ-2, World of Tanks: Rush – Второй фронт, World of Tanks: Rush 3 – Last Stand |
Více o hře.
+ téma tanků spoustu hráčů nadchne
+ zajímavé nové myšlenky
+ příjemně rychlá partie
+ dostatečně variabilní
+ konflikt je základem úspěchu
+ čistě karetní hra
- v pěti nejde rozumně plánovat
- výrazný vliv náhody (jen tři karty na ruce)
- tanky nejsou téma pro všechny
Já nepovažuji WoT za takový odpad, jak by se občas mohlo zdát dle diskuzních fór, ale i tak ho považuji za to horší. Tam venku je spousta mnohem lepších deckbuildingů a tady to drží nad vodou jen téma. I ve dvou se hra nepříjemně vleče.
Díky za vyjádření a hodnocení. Souhlasím 🙂 Ostatně i podle recenze je to pouze mírně nadprůměrná hra.. Přesto hra slaví úspěch a to je zase dobře.. 😉
0