Vesmír není místo pro padavky. Ale kromě nebezpečí je plný také oku lahodících stvoření, které obývají nespočet různých planet. A pokud toužíte po té opravdu nejzajímavější zoo, kterou budou chtít navštívit i obyvatelé Pluta, musíte vyputovat za atmosféru domovské Země a dokonce i sluneční soustavy. Zvířátka se schovávají a jen ten, kdo opravdu dobře hledá, se může pochlubit jedinečnými exempláři.
Na hon zvířátek nás zve autorská dvojice Liz Gattra a Jeff Porter, kteří vytvořili deskovou hru Xenofera. S pomocí s vydáním se obrátili na fanoušky na Kickstarteru, kde na sklonku roku 2016 vybrali téměř 20 tisíc dolarů. A všechno pak vyšlo pod logem společnosti Puff Duck Games LLC v roce 2017.
Na víku už nás všechny ty barvité příšerky vítají, stejně jako jejich lovci se sítěmi. Uvnitř se nachází komponenty tvořené více než 250 kartami rozdělenými do tří hromádek. Mezi nimi hráči musí na začátku nalézt pět sad po sedmi kartách boje. Každý z účastníků si vybere jednu barvu a dostane sedm karet do ruky. K tomu ještě obdrží účastníci po dvou kartách lovců, z nichž si vyberou jednoho a tím se stanou po celou dobu partie.
Do začátku hráči získají také zadání v podobě jedné karty (opět vybírají ze dvou) sbírky, kterou si položí před sebe na stůl. Ale ani tím rozdávání karet hráčům nekončí, protože tu je ještě balíček karet vybavení. Hráči dostanou jednu kartu člena expedice, jednu startovní klec a také sedm dalších náhodných předmětů. Do středu stolu připraví nabídku pěti karet zvířat ze zamíchaného balíčku.
Hráči tak už do začátku mají pořádnou záplavu karet. Poté se tah každého z účastníků skládá z pěti fází, kterými projde sám. A všechno to začíná šancí použít až dvě akční karty z ruky, ať už k útoku na soupeře (například vyprázdněním klece nebo přetažením některého z členů týmu). Současně si hráč může také najmout nějaké své členy do týmu. Druhá část tahu opět zahrnuje hraní karet, tentokrát mají rivalové šanci stavět klece a další předměty z ruky. K tomu ale potřebují mít dostatek šikovných členů týmu s ikonkami kladívka.
Všechny své postavy a vybavení poté mohou konečně využít. Budou totiž chytat stvoření, která zrovna volně pobíhají po planině před nimi. Na výběr je vždy z pěti vzácných exemplářů. K tomu potřebují dostatečně velkou klec a také posádku s dostatkem bodů chytání. Nemohou ale použít členy týmu, kteří v minulé fázi stavěli některý z předmětů. Ti už své síly pro kolo vyčerpali.
Vždy lze chytit pouze jedno stvoření za tah, položit jeho kartu před sebe a doplnit nabídku ve středu stolu. Poté doplní svoji ruku do sedmi karet nebo se může této šance vzdát a místo toho si vybrat jednu ze dvou karet sbírky.
Hráči na sebe budou v partii také velmi často útočit s využitím akčních karet. Ale napadení protivníci mají šanci se bránit s využitím karet reakce. K tomu pak využijí svoje sady karet soubojů. Ty jsou ale vždy po použití vyčerpané, a není je možné použít znovu, dokud nevyužijí hráči i všechny ostatní číslice. Oba protivníci zvolí dvě karty, jednu musí náhodně odložit (vybírá protivník) a tu druhou pak porovnají.
Partie pokračuje dalšími tahy, stavbou výbavy a honem na zvířátka až do chvíle, kdy hráči naplní dostatek klecí nebo vyčerpané hromádce karet výbavy. Hráči pak dostanou ještě jedno kolo na chytání divokých zvířat. Poté už jen sečtou bodové hodnoty zvířátek a především si připočítají bonusové body za splněné sbírky. Někteří členové týmu naopak body stojí. Poté už každý hráč zná svůj výsledek a ten, kdo má bodů nejvíce, se stává vítězem.
Xenofera je karetní hrou, ve které se chytáním zvířátek snažíte získávat body, ale především kompletovat dopředu zadané sbírky. Hráči si tedy musí správným způsobem sestavovat svůj tým a jeho vybavení.
K tomu ale potřebují štěstí, protože všechny předměty a členy týmu získají právě přes náhodné dobírání ze zamíchaného balíčku. A tato náhoda je prvek, který odsuzuje hru jako zábavu pro rodinné hraní.
Bohužel má hra hned dva body, ve kterých rozhodně nevynikne. Tím prvním je nutnost neustále něco dělat s kartami. Hráči je otáčí po využití, vykládají nové a dobírají jiné. Prostě manipulují se svým vybavením víc, než by se jim líbilo. Ale pak jsou tu boje mezi hráči, se kterými máme jeden zásadní problém – nejsou totiž zábavné a navíc postrádají trochu smysl. Těch konfliktů je prostě na takto jednoduchou karetku až příliš a to především s přihlédnutím k faktu, že cílovým publikem jsou hlavně rodiny.
Nejzajímavější jsou samotná monstra. Ty jsou i prvotním lákadlem, proč by vás hra mohla zajímat. Ty nabízí zajímavé možnosti jak bodovat. A právě zásluhou krásných barvitých obrázků bude hra děti zajímat. Krabice jim sice vůbec nepřeje (doporučena od čtrnácti let), ale důvodem jsou právě konflikty. Při tom je ale partie dost dlouhá na to, aby si udržela pozornost a bavila po celou dobu.
Karty stojí každá sama o sobě. Nejsou tu nějaké komplexní komba, která by se nabízela s monstry, klecemi i předměty. Hráči nepotřebují znát důkladně balíček, abyste ji byli schopní hrát. Celkově je tak pro nás náplň i průběh zklamáním a grafika to nenapraví.
Xenofera v nás vzbuzovala solidní očekávání. Jenže honba za monstry není zdaleka tím, čím by mohla být. Náplň partie prostě není dostatečně zajímavá. Pokud nemáte přehnaná očekávání, pak by vás sběr bodů a kompletování sad mohl bavit. Ale nečekejte od Xenofery příliš.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Liz Gattra |
Ilustrace | Jeff Porter |
Vydavatel | Puff Duck Games |
Rok vydání | 2017 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 14 and up |
Kategorie | Card Game, Science Fiction |
Mechanismy | Hand Management, Set Collection, Take That |
Rodina | Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Tabletopia, Sports: Hunting |
Více o hře.
+ krásná grafika
+ sbírání sad zvířátek
+ možnosti útočit na soupeře
- souboje mezi hráči nejsou zábavné
- hra je dost náhodná
- neustálá manipulace s kartami
- nevýrazná hratelnost