Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Yacumama – zvířátka a hladová anakonda

Yacumama - balení

Zpočátku se zdálo, že to bude jen krátká cesta. Poslechli jsme šepot z rákosí a nastoupili na vor. Měl nás dovézt za potravou. My čtyři kamarádi – mravenečník, tygr, veverka a prasátko – jsme měli už moc velký hlad. Teď se snažíme udržet co nejdál od kraje voru, kde se čeří voda. Anakonda čeká na každý špatný krok.

Nejvíce v bezpečí jsme, když vytvoříme pyramidu uprostřed. Voda se nehýbe a s ní ani vor. Jedinou naší cestou do zátoky jsou lekníny, ale sami je přeběhnout nedokážeme. Potřebujeme někoho, kdo odláká pozornost hada.

A kdo jiný by se hodil na takovou práci, než hráči? Jejich role zachránců je ve hře Yacumama naprosto jasná. Hra přichází z francouzské produkce společnosti Djeco a u nás ji můžeme pořídit zásluhou společnosti Patagonie, s. r. o. Tvůrcem je Marc Boutavant ve spolupráci s autorem pod pseudonymem Babayaga.

Yacumama - připravená hra

Celé zelené dobrodružství se nachází v krabičce stejné barvy. Ta má čtvercový tvar a ukrývá uvnitř dostatek prostoru pro všechna zvířátka. Naštěstí z ní ale nevyteče žádná řeka a anakonda zatím čeká v rohu na kartonových dílcích. Těch je devět a na jedné straně čtverečků jsou lekníny, zatímco na druhé část hadího těla různých barev (modrá, červená a žlutá). Hada lze sestavit s pomocí dvou, tří i čtyř dílků, záleží pouze na jejich tvaru. Každá z kartiček je trochu jiná.

Jeden kartonový dílek pak zvířátkům udělá radost. Je to proutěný vor, který představuje (spolu s lekníny) jejich jedinou záchranu. Z kartonu jsou vyrobené také malé kulaté žetony, které jsou počáteční výbavou hráčů. Tím nejdůležitějším v celé krabičce jsou ale samotná zvířátka. Jejich gumové figurky jsou barevné a různě veliké, od velkého šedého mravenečníka až po malinkou žlutou veverku.

Jejich velikost je tak akorát, aby mohli vlézt jeden druhému na záda a tak se udržet v bezpečí před hladovým hadem. Právě tak hráči připraví dobrodružství na začátku partie. Tuto zvířecí pyramidu postaví na kartičku s vorem. Ale samotných zvířátek musí být vždy o jedno méně než hráčů, což znamená, že ve dvou budou hráči zachraňovat pouze jedno z nich (dle svojí volby).

Yacumama - připravená hra

Všechny velké barevné destičky je třeba zamíchat a stranou s lekníny rozložit kolem voru. Tento kruh může představovat záchranu, ale také zkázu zvířátek. Každý z hráčů dostane čtyři kulaté žetony a plavba může začít.

Hráči se pak postupně střídají a odhalují destičky kolem raftu. Snaží se z nich poskládat anakondu, která v tu chvíli zaútočí. K tomu, aby ale byla správně složená, musí hráč najít kombinaci kartiček, v níž bude každá z barev jen jednou a had bude mít hlavu, tělo i ocas. Pokud v průběhu otáčení udělá chybu a odhalí kartičku s barvou, kterou už má, jeho tah končí. Ještě před tím ale otočí všechny lekníny zpět a anakonda se ukryje pod jejich listy.

Kolo končí ve chvíli, kdy někdo najde celého hada. To je pravá chvíle na záchranu zvířátek. Všichni se musí pokusit rychle chytit jednoho z obyvatel voru a tak jej zachránit. Zvířátka jsou v pořádku, ale jeden ze soupeřů byl příliš pomalý a kousla jej anakonda. Aby se vyléčil, musí odevzdat jeden zvířecí žeton.

Yacumama - rozehraná hra

Po zamíchání destiček leknínů partie pokračuje dalším kolem, ve kterém znovu zvířátka nastoupí na vor. Těchto záchran proběhne hned několik. Hráč je vyřazen ve chvíli, kdy mu dojdou žetony. S jeho odchodem musí ostatní protivníci konečně zachránit jedno zvířátko, které už zpět na vor nemusí. Až když v partii zůstane pouze jeden vítěz, všechna zvířátka dokázala proskákat na břeh a jsou zachráněna.

Yacumama je krásně jednoduchá paměťová hra, která si vás získá především svým vzhledem. Naštěstí ale i její hratelnost je dobrá. To platí především pro souboje ve více hráčích. Tady se ale také projeví její největší nedostatek – vyřazování hráčů je vždy nepříjemné. Záchranou je celková rychlá herní doba, protože počet kol je i v pěti protivnících jasně daný a konečný.

Kombinace paměťové hry s reflexy je provedena velice dobře. Hráč otáčející dílky kolem voru není ve výhodě proti ostatním, protože do poslední chvíle neví, jak jeho snažení dopadne. Měl by však zvířátko chytat rukou, kterou otáčí destičku. Právě proto mají nakonec jeho soupeři drobnou výhodu.

Yacumama - rozehraná hra

Bohužel pravidla vůbec neřeší některé situace. Například co nastane ve chvíli, kdy někdo z hráčů chytne zvířátko na voru předčasně a tedy špatně (tělo anakondy není správně složené)? V takovém případě by měl odevzdat žeton (alespoň podle našeho mínění). A co když zvířátka někdo shodí? Tady záleží na herní skupině – my opakovali kolo, protože jsme většinou hráli s dětmi, které úmyslné shození pyramidy nenapadne. Tyhle situace v partii nastávají, ale zbytečně krátká a málo detailní příručka je neřeší, což je škoda.

Některá kola jsou více o náhodě (ta rychlá), ale čím déle hledání anakondy trvá, tím více záleží na paměti. Je důležité dávat neustále pozor, protože pouze tak mohou hráči získat dostatek informací, aby pak ve svém kole anakondě našli hlavu, tělo i ocas správné barvy.

Yacumama - dílky

Hra je tím zábavnější, čím víc soupeřů se jí účastní. Ve dvou je ve středu pouze jedna figurka a veškerá myšlenka zvířecí pyramidy postrádá smysl. Naopak jakmile si na zádech stojí rovnou čtyři zvířátka, je zaručena legrace. Partie jsou rychlé a zábavné.

S pokročilými hráči není vůbec špatné do hry přidat element taktiky. Každé zvířátko má podle velikosti jinou bodovou hodnotu. Hráči tak o body nepřichází, ale místo toho je získávají v podobě žetonů. Musí pak taktizovat – budou chtít být nejrychlejší a půjdou po největším zvířátku, nebo raději nebudou riskovat, že jim ho někdo vyfoukne a zkusí svoje štěstí s menším bodovým ziskem? Tahle variace otevírá zajímavé možnosti.

O pravidlech jsme si už povídali. Ale zbytek hry je proveden na jedničku. Kartony jsou pevné a gumová zvířátka jsou ideální na chytání. Jsou měkká, takže se o ně hráči neporaní ani jim neublíží. Dokonce mají otvor jako by byla pískací, ale zvuk žádný vydávat nebudou.

Yacumama - figurky

Yacumama je moc pěknou paměťovou reakční hrou. Část úspěchu je sice založena na štěstí a pravidla nejsou úplně vyladěná, ale nic z toho nemůže popřít její moc pěkný a podařený vzhled. Díky možnosti hrát si s gumovými zvířátky a zachránit je před anakondou je Yacumama podařenou dětskou hrou, která se zavděčí i rodičům.

Recenze: Yacumama – zvířátka a hladová anakonda
Yacumama je dětskou hrou, ve které jde nejen o rychlost, ale také o dobrou paměť. Pouze díky ní mohou hráči odhalit správné části anakondy, vyprovokovat ji k útoku a zachránit zoufalá zvířátka, která se choulí na voru. Nejlepší je hrát Yacumamu v plném počtu pěti hráčů, kdy jsou ve hře všechny figurky. Hra nabízí zábavný mix hry na paměť a na reakci a to tak šikovně spojený, že děti opravdu baví.
Klady:

+ moc pěkné zpracování
+ zvířecí pyramida
+ pěkný příběh
+ rychlá hra
+ možnost strategické varianty
Zápory:

- v nižších počtech slabší
- velký vliv náhody
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jízdenky, prosím! Vlak duchů – transport pro příšerky