Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Yspahan – obchodování v Persii

Yspahan - balení

Hra Yspahan je asi nejznámějším a nejoceňovanějším počinem francouzského autora Sébastiena Pauchona, který má na svědomí také například Metropolys či hru Jamaica (recenze). Hra byla vydána v roce 2006 ve vydavatelství Ystari, což je zárukou inteligentní a pěkné zábavy, jmenujme například Myrmes (recenze), Assyria, Olympos, Caylus či vynikající Mykerinos. V českém prostředí vydal Yspahan také MindOK, ačkoliv hra nemá žádný materiál s jazykovými prvky.

Ale pojďme již ke hře, která nás po rozbalení nepřekvapí žádným exkluzivním materiálem, na kterém především zaujme 12 kostek a pěkně vyvedené žetony velbloudů. Dále několik herních kartiček, které zajišťují variabilitu a prvek náhody, 1 hlavní hrací plán, 4 malé desky pro hráče a k tomu plán karavany a věže. Samozřejmě nechybí několik dalších drobných dřevěných komponentů.

Jak bylo naznačeno, jedná se o hru pro 2-4 hráče, která má trvání okolo jedné hodiny. Když k tomu připočteme poměrně snadná pravidla, jedná se o klasickou rodinnou hru. Hlavní herní princip se opírá o zmiňovaných 12 kostek, které sice samozřejmě představují jistý prvek náhody, avšak ze statistického pohledu a taktiky celé hry lze spíše hru zařadit mezi málo náhodné.

Yspahan - rozehraná hra

Hra se opírá o historické základy, a jak již název íránského historického města Isfahánu napovídá, ocitneme se v 16. století na dalekém orientu v Perské říši. Každý hráč představuje obchodníka, který se bude snažit umisťovat zboží do obchodů, vylepšovat své sídlo a vysílat své karavany na cesty.

Princip hry a jednotlivá kola, ve kterých se hráči ve směru hodin střídají, je velice jednoduchý. Hodíte všemi bílými kostkami, vyberete si jednu ze skupiny kostek a využijete je jedním z 5 možných způsobů. Dále vybírají z hozených kostek ostatní hráči další stejné skupiny kostek. Tak uteče jeden den a kostkami hází další hráč v pořadí, který má opět první právo výběru. Takto probíhá 7 dnů, kde tedy každý provede 7 akcí, na jejichž konci se udělá průběžné vyhodnocení a z plánu se odstraní většina komponentů (zboží). Na konci třetího týdne proběhne třetí vyhodnocení a závěrečné vyhodnocení karavany.

Co tedy lze za vybrané kostičky získat? Nezáleží na hodnotě, ale počtu kostek se stejnou hodnotou. Tedy pokud hodíte čtyři jedničky, odstraníte je z plánku a vezmete si 4x danou výhodu. Berete buď peníze, velbloudy, nebo umisťujete kostičky na plán, za které máte přímé body. Jako nouzová akce je připraveno líznutí karty do ruky, která vám dá kdykoliv určitou výhodu. Poslední možná akce je pohyb správcem, který z krámů, před kterým skončí pošle zboží na karavany (zároveň však může zaškodit, protože může způsobit, že hráči nebude obodováno zboží ve městě, což představuje ztrátu 3-12 bodů, dle obsazené oblasti).

Yspahan - rozehraná hra

Za získané peníze a velbloudy si většinou navíc k akci postavíte jednu ze 6 staveb, které vám dávají také body a především do konce hry poskytují určité výhody (například získáváte více peněz, nebo umisťujete více kostiček atd.). Za peníze lze také přikoupit navíc k svému hodu žluté kostky, ty můžou rozšířit množství kostek se stejnou hodnotou a jsou samozřejmě použitelné pouze pro toho, kdo platil a kostkami házel, tedy aktuálního prvního hráče. Nákup kostek je však riskantní a především drahý, získané peníze většinou investujete do nákupu budov s vylepšením.

Hra je svižná a tahy jsou krátké a rychle se točí. U provedené akce lze snadno určit její přínos (většinou bodový) a tedy není třeba dlouhého promýšlení. Právě z častého házení velkého množství kostek, jednoduchosti možností a neustálého získávání dalších výhod a rozvoje plyne příjemný pocit z této rodinné hry. Většina bodování se provádí v průběhu hry (v závěru každého týdne) a při závěrečném bodování, kdy se zhodnotí především karavana již velké změny nelze očekávat. Což je možná na škodu. Plán karavany a s ním související pohyb správce je při hře možná příliš málo využíván a daná akce se využije párkrát, protože je výhodnější umístit kostky na domky a tím získat přímé body pro sebe.

Yspahan - karty

Yspahan je také poměrně dobře hratelný i ve dvou hráčích, kde začínající hráč provede akce dvě. Pokud si budete chtít hru vyzkoušet nanečisto, lze (Yspahan online) si ji také vyhledat a nainstalovat v elektronické verzi. Nutno podotknout, že AI protivníci jsou velice kvalitní.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSébastien Pauchon
IlustraceArnaud Demaegd, Mike Doyle (I)
VydavatelYstari Games, HUCH!, MINDOK, Quined White Goblin Games, Rio Grande Games
Rok vydání2006
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(65 voters)
KategorieDice, Economic
MechanismyAction Drafting, Area Majority / Influence, Dice Rolling
RozšířeníYspahan: The Souks, Ystari Box
RodinaAnimals: Camels, Cities: Isfahan (Iran), Components: Meeples (Animal) / Animeeples, Country: Iran, Digital Implementations: BoardSpace, Digital Implementations: Yucata, Mechanism: Dice Drafting, Occupation: Merchant, Series: Master Print (Quined), Series: Ystari originals

Více o hře.

Recenze: Yspahan – obchodování v Persii
Yspahan je jednoduchá a svižná hra rodinného tipu, která však již má desítky následovníků a zlepšovatelů, a to jak po herní tak i grafické stránce. Nejsilnějším a nejzábavnějším prvkem je hod kostek a následný výběr, jaké zhodnocení brát. Umisťování, stavění a bodování je pak již víceméně mechanické. Svým snadným principem a znovuhratelností má stále co říci a je to také jedním z důvodů, proč je v BCG ratingu rodinných her na pěkném 36. místě po boku například Poštovního kurýra. Pro náročnější hráče ale asi neodporučuji.
Klady:

+ snadná pravidla
+ krátká doba hraní s svižný průběh
+ zábavný princip s 12 kostkami
+ dobře hratelné i ve dvou hráčích
Zápory:

- žádné velká manévrovací schopnost ve strategii
- málo využívaná akce správce a karavany
- málo interaktivity na plánu
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kokoriko – na slepičí farmě z LEGA