Na chvilku se ohlédl za sebe. Cítil žár, jak se dobývá do jeho obleku z hladových oranžových plamenů plazících se po stropě. Kdyby mu nešlo o život, nejradši by se na jejich hypnotický pohyb jen tak díval a kochal se krásou ohně. Jenže věděl, že oheň s sebou nenese pouze elegantní tetelení, ale především nebezpečí na každém kroku.
Jen malá jiskřička stačila i v tomto domě. Možná to byla odložená zápalka, baterie mobilního telefonu ponechaného na nabíječce přes noc nebo adventní věnec. Teď už to bylo ale všechno jedno. Před ohněm jsou si všichni rovni. Dým se na něj vyhrnul z nitra budovy, když se za ním otevřely dveře. Jeho kolega byl konečně zpátky. Dva prsty. Dva lidé. Někde v tomhle ohnivém pekle. Už nebyl čas koukat se na plameny. Ani na chvilku nezaváhal a vykročil vpřed mezi popadané trámy..
Záchranáři je hra, ve které vás právě takovéto zážitky čekají za každým rohem. V originále nese hra název Flash Point: Fire Rescue a jejím autorem je Kevin Lanzing. Pro české hráče její lokalizaci připravila společnost MindOK, pro kterou se jedná o druhou spolupráci se společností Indie Boards and Cards. První vydanou hrou z tohoto spojení byla Mafie (The Resistance). Americká společnost kromě rozšíření Záchranářů, ke kterým se vrátíme, vydává v roce 2012 ještě hru Gauntlet of Fools od uznávaného autora Donalda X. Vaccarina. Třeba si i tato hra o boji s přívalem příšer najde cestu na český trh.
V češtině se tedy hra celým názvem jmenuje Záchranáři: Boj s ohněm, v redakci jsme si však hru nějak automaticky překřtili na Požárníky. To přesto, že hlavní náplní hráčů není hašení požáru, ale opravdu zachraňování osob, které byly mezi kouřem a ohněm uvěznění. Autorem českého překladu je Karel Vlasák.
O náplni hry vás nenechá na chvilku pochybovat ani krabice, na které je hasič běžící směrem od požáru. Už v levém dolním rohu na víku je skrytá důležitá informace „KOOPERATIVNÍ HRA“ a to je dobře, protože kupující láká na něco, co příliš neznají.
A co najdete v této požárnické krabici za nářadí, kterým můžete zachraňovat životy? Především to je oboustranný herní plán. Na každé z jeho stran se nachází dům, ve kterém začalo hořet. Dům je rozdělený na spoustu místností, oddělených pozavíranými dveřmi (ano, majitelé byli pečliví). Kolem domu najdete stanoviště sanitky a také dvě odkládací pole – jedno pro zachráněné a jedno pro ty, ke kterým jste se dostali pozdě.
Při bližším pohledu na herní plán si všimnete ještě jedné důležité skutečnosti. Mapa domu je rozdělená na šachovnicová pole se souřadnicemi. Každému čtverečku odpovídá jedno číslo na červené (šest řádků) a jedno číslo na černé (osm sloupců) kostce. Pro snadnou orientaci jsou nejen po stranách domu, ale připomínají je i malé ikonky na každém poli. Přitom ale plán nepůsobí nijak přepatlaně nebo nepřehledně, ale stále budí kompaktní dojem leteckého pohledu na dům. To je znamení, že grafici Luis Francisco, George Patsouras a Hrvoje Cop odvedli dobrou práci.
Kromě mapy vás nad přihrádkami ještě čeká jedno překvapení, které velmi chválíme. Jedná se o reklamní list hasičského sboru, který varuje před nebezpečími, se kterými se můžeme setkat v našem obyčejném životě a opakuje zásady, jak požáru předejít. Hra vznikala za pomoci Hasičského záchranného sboru České republiky a je věnována všem, kteří toto povolání vykonávají.
A co na všechny natěšené hasiče čeká v krabici dál? Hodně místa na začátku zabírají také dva archy plné žetonů na vycvakání. Najdete zde hodně různých žetonů, nejdůležitější jsou ty kulaté s ohněm na jedné straně a kouřem na druhé. A také modré s otazníkem a portréty lidí. Dále ale vytřídíte také žetony dveří, rozžhavení, nebo aut (hasičský vůz a sanitka). Pro každého z hráčů je připravená také jeden žeton označující barvu hráče.
Nechybí ani tenký balíček karet dvou typů. První z nich jsou jednoduché přehledové karty, které na sobě mají přehledně sepsaná všechna důležitá pravidla hry. Osm dalších karet jsou specializace hasičů, které každé postavě přidělují identitu a speciální schopnosti, které ostatní nemají.
V krabici nechybí ani pytlík s 24 černými dřevěnými kostičkami a dvě kostky – jedna červená šestistěnná a druhá černá osmistěnná. Ale chybí nám to nejdůležitější – samotní záchranáři. Ti jsou ve hře reprezentovaní opravdu povedenými figurkami hasičů. V krabici jich najdete celkem šest, což je také maximální počet hráčů, který může Záchranáře hrát. Barvy figurek odpovídají žetonům hráčů a máte tak neustálý přehled o tom, který hráč kontroluje kterého požárníka.
Nyní je na čase, abychom si pověděli, že hra Záchranáři: Boj s ohněm obsahuje v krabici rovnou dvě plnohodnotné varianty. První z nich je rodinná hra, se kterou by měli začít všichni hráči, kteří se se Záchranáři seznamují. Vynechává některá rozšiřující pravidla a můžete tak hrát dřív. Hru je také jednodušší podle těchto pravidel naučit. Na hru pro pokročilé doporučujeme přejít až po alespoň třech partiích rodinné hry, když už vám základní principy přešly dostatečně do krve.
Z toho tedy vyplývá, že i my se zde budeme zabývat v detailním popise pouze rodinnou variantou. O té pokročilé si povíme později a zhodnotíme oba herní přístupy. Na začátku každé rodinné hry připravíte nejdříve herní plán – rozložíte jej a na všechny symboly dveří položíte žetony dveří zavřenou (černou) stranou vzhůru.
Podle pokynů v pravidlech založíte v domě požár. Ten v rodinné variantě začíná vždy na stejném místě, ale v průběhu partie se rozšiřuje zcela nekontrolovatelně a každá hra je díky tomu zcela jiná. To znamená, že na předem stanovená políčka položíte žetony ohně stranou s plamenem vzhůru. V těchto místech domu už hoří.
Nyní zamícháte žetony osob a tři z nich rozložíte náhodně na herní plán stranou s otazníkem vzhůru. Důvod je ten, že mezi těmito žetony je také pětice prázdných žetonů planého poplachu. V ostatních případech na modrém pozadí najdete portrét člověka nebo zvířecího miláčka. Tyto tři rozložené žetony představují informace, které jste získali při příjezdu na místo. Zde by se měli nacházet obyvatelé domu, od nichž získáte informace o případných dalších uvězněných lidech.
Každý z hráčů si vybere jednoho hasiče a umístí jej na libovolné pole před domem, nejlépe tedy u nějakých vstupních dveří. Všechny ostatní žetony tvoří zásobu blízko plánu, brzy je budete potřebovat, stejně jako kostky. Celá příprava je také přehledně graficky znázorněná na jedné straně pravidel.
Samotná partie se skládá z tahů jednotlivých hasičů, kteří se ve hře střídají. Každý z nich má tři povinnosti a z toho pouze jednu příjemnou. Právě ta pozitivní celé kolo otevírá a představuje tah záchranářem. Každá z figurek má k dispozici čtyři akční body, které může utratit podle svého uvážení za různé činnosti. Nejdříve budete potřebovat pohyb, který v normálním prostředí stojí jeden akční bod za každý přesun na sousední pole. Akční bod zaplatíte také za otevření dveří, které vám stojí v cestě.
Když se vám daří, můžete ve svém tahu dojít na políčko, na kterém se nachází nějaká ohrožená osoba. V tu chvíli odhalíte její identitu. Pokud se jedná o planý poplach, žeton odstraníte, v opačném případě jej necháte na plánu. Osoby musíte vynést ven dřív, než je zahubí zuřící požár. Jenže každý krok s nákladem stojí dvojnásobek – tedy dva akční body místo jednoho. Pokud osobu vynesete z domu, je v rodinné variantě rovnou zachráněná.
V domě se budete potýkat nejen s ohněm, ale také kouřem, což je druhá strana žetonů. Jak oheň, tak kouř můžete se svým záchranářem hasit. Z ohně uděláte kouř za jeden bod, za druhý jej zcela uhasíte a odstraníte žeton z plánu. Pohybovat se můžete i přes oheň a dokonce si můžete prosekávat cestu zdmi.
Tady ale leží první záludnost. Každé zničení zdi stojí dvě akce po dvou bodech. Za každou z akcí na zeď umístíte jednu černou kostičku. Zeď, na níž leží dvě kostičky, tedy už neexistuje a můžete tudy procházet, jako by se jednalo o uličku. Ovšem v případě, že vám dojdou kostičky v zásobě, dům se vám zhroutí na hlavu! Vtip je v tom, že kostičky nepřidáváte pouze vy, ale také oheň!
Tím se dostáváme k druhé fázi vašeho tahu, kterou je šíření ohně. Na začátku této části tahu hodíte oběma kostkami a získáte souřadnice. Za normální situace na toto místo položíte žeton kouře a máte hotovo. Jiná situace nastává, pokud v sousedství zuří oheň. V tu chvíli se i z vašeho kouře stane oheň.
Nejhorší situace pak nastane, pokud se hodem trefíte přesně do místa, kde už oheň hoří. V takové situaci dochází k explozi. Už samotné toto slovo naznačuje, že se nebude jednat o nic příjemného. Výbuch šíří oheň na všechny čtyři světové strany tak dlouho, dokud nedosáhne políčka, kde zatím požár nezuří. Na všechny čtyři strany přidáte žetony ohně v případě, že výbuchu neleží v cestě zeď, který takový výbuch poškodí.
Oheň se šíří řetězově, takže pokud se dostane plamen do sousedství kouře, ten se okamžitě vznítí a tato situace pokračuje tak dlouho, dokud existuje nějaký kouř sousedící s ohněm. Pokud se oheň dostane na pole, kde se nachází některá z ohrožených osob, už jí není pomoci. Odstraníte ji z plánu na odkládací pole ztrát. Pokud ztratíte čtyři osoby, končí pro všechny Záchranáře partie prohrou.
Teď když jste se konečně vypořádali s následky požáru, můžete doplnit počet osob v domě zpět na tři v případě, že jste právě někoho zachránili, o někoho přišli nebo odhalili planý poplach. K tomu opět slouží dvojice kostek, která určí souřadnice, které vám sdělila zachráněná osoba.
Partie může skončit buď vaší prohrou, pokud přijdete o příliš osob, nebo když se vám zřítí budova na hlavu. K vítězství pak potřebujete zachránit alespoň sedm z celkových deseti osob. Můžete však klidně pokračovat, dokud ještě máte v zásobě žetony osob, pokud chcete. Pak můžete kolektivně oslavit úspěšnou záchrannou akci.
Záchranáři jsou velice napínavá kooperativní hra. Každé kolo je plné důležitých kroků a rozhodnutí, které hráči musí společně probírat. Hasič má většinou na výběr hned několik činností nebo si může dokonce šetřit některé akční body do příštího kola a odpočívat. Kromě toho se ale může přesouvat, hasit nebo třeba odnášet ohrožené osoby do bezpečí.
Ve hře má podstatné místo náhoda. Oheň je nevypočitatelný živel i v realitě, takže proti systému se dvěma kostkami nelze říct vůbec nic. Naopak kostky do partie přináší obrovské napětí. Každý hod může mít devastující následky pro všechny hráče a vždy hrozí, že některá z osob krčících se při zemi a čekající na záchranu, bude strávena hladovým ohněm a vy ji nebudete schopní odnést do bezpečí.
Velice elegantní a chytré je rozdělení požáru na kouř a oheň. Dva stupně z nichž jeden škodlivý není (tedy alespoň ve hře, zde se zadusit nemůžete) a druhý je naopak smrtící. Jenže kombinace kouře a ohně je naprosto fatální, což způsobuje vypjaté okamžiky.
Hráči musí vybírat dobrá místa a hasit ve strategicky vhodných lokalitách, kde hrozí opravdové nebezpečí. Často se vyplatí nechat někde oheň hořet a řešit jiné, důležitější problémy. Právě od toho je zde více hráčů, aby to společnými silami vyřešili. Stejně tak není důležité k vítězství uhasit celý dům, stačí se zaměřit na záchranu osob.
A to pořád hovoříme pouze o základní rodinné variantě. Jednou z hlavních novinek, které přináší pokročilá hra, jsou karty specialistů. Jeden z hráčů se tak stane zdravotníkem, někdo dostane do batohu termovizi, zatímco další je strojníkem. Každý má svoje výhody a více se hodí k některým úkolům, což dobře podporuje dělbu činností, která v rodinné hře chybí.
Co dál? Tak předně příprava hry je o trochu složitější. Oheň začíná výbuchy na několika místech (podle zvolené obtížnosti, které má pokročilá hra tři). To znamená, že požár má svůj zdroj pokaždé jinde. V záchraně hrají roli také nebezpečné látky náhodně rozmístěné po domě (explodují, když k nim dosáhne oheň) a žetony rozžhavení v centru požáru.
Právě rozžhavení je dalším krokem k uvěřitelnosti. Čím déle oheň hoří, tím více se rozžhavuje okolí jeho epicentra, které může způsobit vzplanutí na zcela jiném místě v domě. To znamená, že můžete v pokročilé hře házet na rozšíření ohně dokonce dvakrát!
Aby nebyly v pokročilém módu pouze nové nevýhody pro záchranáře, můžete v průběhu partie použít k udržení ohně pod kontrolou použít také hasicí dělo, které hasí několik polí současně. Na oplátku však musíte zachráněné osoby donést až k sanitce a nestačí s nimi pouze vyjít ze dveří! Z toho důvodu je dokonce možné sanitkou popojíždět kolem domu, k čemuž ale potřebujete hasiče.
Záchranáři jsou zábavní ve všech počtech hráčů. Není pravda, že by ve více záchranářích byli nějak výrazně jednodušší, ačkoliv by se to na první pohled mohlo zdát. O to rychleji se zase šíří oheň a než se hráči někam dostanou, zuří plameny téměř všude. A stejně tak jako v počtu je hra univerzální i ve věku, ve kterém ji lze hrát. Děti jsou platnými členy týmu už od desátého roku věku, ačkoliv budete muset některá rozhodnutí dělat za ně.
Někoho může zaskočit přítomnost zvířecích miláčků mezi ohroženými osobami. Není to však vůbec nic výjimečného, stejně jako není výjimkou, že hasiči při záchraně čtyřnohých kamarádů riskují svoje vlastní životy i v reálu.
Hra píše úžasné příběhy a zážitky, na které budete dlouho vzpomínat. To je způsobené tím, že nám je téma opravdu blízké a všichni se dokážeme snadno sžít s tím, že dům, na který se díváme, je náš nebo našich sousedů. A vžití se do obyčejných lidí jde vždycky nejlíp.
Tak jaký mají vlastně Záchranáři zápor? Možná jen drobnosti: pokročilá hra je výrazně obtížnější se naučit než tu rodinnou. A samozřejmě klasický problém tohoto typu kooperativních her – pokud budete hrát s někým, kdo rád rozhoduje za ostatní, budete si připadat spíš jako divák než hráč. Ale to záleží pouze na volbě spoluhráčů a samotná hra za to nemůže.
Obtížnost je opravdovou výzvou a to nejen v pokročilé hře, kde si dokonce můžete její úroveň ještě zvolit, ale i v rodinné variantě. Každé hašení bude jiné a nebude to jen tím, že můžete použít druhou stranu herního plánu, ale také tím, že se pokaždé oheň šíří jinak. Jednou vyhrajete s přehledem a jindy utečete z hroutícího se domu s poslední osobou na poslední chvíli. Přesně jako v reálu.
Recenze už se nám hodně natáhla, ale ještě jsme slíbili zmínku o rozšířeních. V současné době již vyšla krabice s novým oboustranným herním plánem s názvem Flash Point: Fire Rescue Urban Structures, který představuje několik nových pravidel a především nové prostředí pro vaše hasiče. A již za měsíc bude vyjde Flash Point: Fire Rescue 2nd Story, což je rozšíření, za kterým stojí nový autor – Lutz Pietschker. Rozšiřuje koncept hry na vícepatrové budovy, přidává do hry žebříky. A dobrou zprávou je, že pokud to bude jen trochu možné, dočkáme se těchto rozšíření i v češtině!
Záchranáři: Boj s ohněm je vynikající kooperativní hrou. Nemá v podstatě žádné výrazné zápory a je opatřená příznivou cenovkou. Hašení požáru je nám každému blízké. Když k tomu přidáte nutnost spolupracovat, oboustranný herní plán a krásné figurky hasičů, je tu ideální hra pro všechny. Každý požár v Záchranářích je jiný. Jediné, co je spojuje, budete vy – hasiči, kteří se nebojí riskovat svůj život znovu a znovu. Lidé, kteří jsou opravdovými hrdiny. Zaslouží si uznání a zaslouží si takto výbornou hru.
Více o hře.
+ oboustranný herní plán (dva domy)
+ napínavá tematika pro kooperativní hru
+ rodinná varianta
+ zařazení domácích miláčků
+ každý požár je jiný, protože oheň se šíří nepředvídatelně pomocí kostek
+ podařené figurky hasičů
+ hromada rozšiřujících pravidel
+ v pokročilé hře volitelná obtížnost
+ dvě fáze - kouř a oheň
- pokročilá pravidla mohou začátečníkům připadat složitá