Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Žahour – zábava se slovy pro každého

„Áá,“ vykřikla Petra a dále pokračovala s výčtem písmen v duchu: „bé, cé, čé,…“

Po chvíli ticha Marek s napětím řekl: „Stop.“

„Ká“, odpověděla Petra.

Všech pět dětí se vzápětí chopilo tužky a zběsile sepisovalo slova na papír. V jejich tvářích se objevoval pocit nadšení, někdy i pocit hlubokého zadumání či naštvání. Všechny byly naprosto soustředěny, protože jedině tak mohly vyhrát.

„Stop,“ zakřičel vítězoslavně Martin, ostatní přestali psát.

„Tak jaké jste napsali město, já mám Káhiru,“ řekl.

„Já taky,“ zklamaně oznámila Radka.

Dalšími návrhy byly Kolín, Karlovy Vary a Koníkov.

„Koníkov ale není město, je to vesnice,“ začal se hádat Martin, který chtěl za každou cenu vyhrát.

Po chvíli se děti domluvily, že Markovi jeho vesničku uznají a pokračovaly dál s vyhodnocování názvů rostlin a věcí, které byly skoro k nepřečtení, když je v rychlosti naškrabaly na kus papíru.

Takhle asi nějak vypadá dětská hra se slovy s názvem Město, zvíře, rostlina. Každý ji alespoň jednou v životě hrál, když byl menší. Sice to někdy byla hra plná domlouvání, jindy velkých proher, ale to hlavní, co nám dala, byla velká slovní zásoba, kterou můžeme obohacovat květnatý český jazyk. Jednoho dne se český tvůrce hry Pavel Kuča, inspirován touto dětskou kratochvílí, rozhodl vytvořit hru Žahour, která se k této tradiční zábavě hrdě hlásí.

Ve čtvercové krabici, vníž je plně využito veškeré místo, najdete všechny potřebné komponenty. V první řadě vás jistě uchvátí dvacetistěnná hrací kostka, na níž jsou postupně vyobrazena všechna písmena české abecedy. Možná si teď řeknete, že přece naše abeceda má více písmen. Ano, má, ale po uvážení dojdete k tomu, že ne všechna písmena jsou si rovna v počtu možných slov, která se od nich odvíjí. Proto jsou některá písmena na straně kostky ve dvojicích, případně trojicích.

Důležitým herním prvkem je hrací deska, kterou tvoří čtverec z pevného materiálu a dále výherní bodovací čtverečky z různobarevného tvrdého papíru. Každý z nich má uprostřed kruhovou díru, aby bylo možné snadno zjistit počet vyhraných bodů. Líbí se nám barevné variace, které autor zvolil. Nejedná se o žádné ponurné pošmourné barvy, ale o barvy syté, plné života a energie, kterou vyzařuje celá hra. Zároveň jsou vybrané tak, aby se snadno nepletly. Barev je šest, aby odpovídaly maximálnímu počtu hráčů.

Možná byste si řekli, že při hraní na jedné hrací desce za chvíli nebudete mít co vymýšlet, protože otázky se začnou při dalších soubojích opakovat. Ale prozíravý autor neponechal nic náhodě. K základní desce dostanete osm vyměnitelných tematických hracích plánů, které jednoduše vnoříte do rámečku základní desky a můžete vymýšlet a slovíčkařit.

Všechny tyto čtvercové objekty jsou oboustranné a mají svoji specifickou barvu: například téma partner je červené, zeměpis je zelený. Pro inovátory je ponechán prostor v podobě volných bílých plánů, které si můžete vyplnit otázkami podle svého gusta.

A aby toho nebylo málo, můžete použít některé již předpřipravené kartičky k sestavení nového plánu, nebo prostě jen k nahrazení otázky, která vám jednoduše nesedí. Těchto oboustranných náhradních čtverečků naleznete v balení celkem 66.

Velká herní plocha je rozdělena na pět krát pět menších políček, ve kterých jsou uvedeny úkoly. Každý takovýto čtvereček má na sobě otázku uvedenu dvakrát, vždy proti sobě (nahoře a dole) se zrcadlově otočeným textem. Ve hře dvou hráčů je toto umístění intuitivní. Pokud ovšem bude hrát více hráčů, ostatní se budou muset koukat na otázky z úhlu, což by jim mohlo jejich hru ztížit. Ale myslím, že není žádná možnost, aby otázky byly psány na všech stranách čtverce při udržení současných rozměrů plánu.

Text pro hráče je umístěn v horní straně kartičky, což mi připadalo trochu matoucí, protože jsem očekávala otázku ve spodní části. To vyústilo v situace, že jsem se častěji dívala na otázku napsanou vzhůru nohama než na tu, která patří mně.

Cílem hry je vymyslet slova na písmeno, které padne při hodu kostky, a pomocí získaných polí sesbírat co nejvíce bodů. K tomu může pomoci i speciální bonus za spojení protilehlých stran čtverce. Hráči vymýšlejí současně, ale mohou si vybrat každý jinou, libovolnou otázku, k níž musí vymyslet jedno až tři slova začínající na znak, který byl hozen. V losování písmen pomocí kostky se hráči postupně střídají.

Obtížnost hry je stanovena počtem slov, které musí vyhovovat zadání. První, který zadané množství výrazů vymyslí, začne jednoduše mluvit. Pokud se mu podaří vyjmenovat požadované množství, získává pole, na jehož téma odpovídal. Nesmí však při jejich výčtu mezi jednotlivými slovy udělat velkou mezeru, musí je mít tedy předem vymyšlené.

Témata jsou různě ohodnocena podle obtížnosti na stupnici jednoho až tří bodů. Samotná přípustnost jednotlivých slov je čistě na hráčích a pravidla určují pouze základní doporučení. Aby měly stejné šance na vítězství děti, lze hrát časovou variantu, v níž hraje vždy pouze jeden hráč, který má časový limit na vymyšlení a vyjmenování slov.

Konec partie nastane v situaci, v níž některý z účastníků propojí dvě strany čtverce (stačí, aby se jeho políčka dotýkaly svými rohy), nebo když někdo položí svoji poslední, patnáctou, barevnou kartičku.

Žahour je jako stvořený pro soupeření více hráčů. Při duelu je souboj vcelku klidný, ale s přibývajícím počtem hráčů roste i napětí a tlak na rychlé vymýšlení slov. Celá hra je výborně vyladěna, recenzovaná verze je již třetím aktualizovaným vydáním.

Oceňujeme velmi originální pojetí principu obecně známé hry, které ve spojitosti s poctivým zpracováním tvoří dobrou kombinaci. Přípravu hry velice usnadňuje plastická základní hrací plocha, do níž stačí vložit desku s tématem nebo jednotlivé kartičky.

Autor nabízí také webovou podporu hry. Na internetových stránkách naleznete v sekci Bonusy nejen možnost vytisknout si další prázdné hrací plány, které zaplníte vlastními tématy a nápady, ale především variantu hry pro společenské akce. Jedná se o maxi verzi, která má velikost jednoho pole o rozměrech 21 x 21 centimetrů; těmto rozměrům odpovídá také kostka. Stačí si pouze stáhnout, vytisknout a poslepovat připravené šablony. Zájemci o hru naleznou na stránkách také ukázku hry, díky níž mohou získat lepší představu o jejích kvalitách.

Žahour je dalším poctivým výrobkem pocházejícím z kreativní české mysli. Jeho partie se hodí jak do rodinného kruhu, tak i mezi přátele nebo na párty. Snadná upravitelnost a rozšiřitelnost z něj dělá velmi výhodnou koupi. Zavzpomínejte si s Žahourem na chvíle, kdy jste i vy tiše šeptali: a,b,c,d,e,f,g,h,i,j… STOP!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
Vydavatel(Self-Published)
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
KategorieDice, Word Game
MechanismyDice Rolling, Tile Placement

Více o hře.

Recenze: Žahour – zábava se slovy pro každého
Klady:

+ originální pojetí tradiční hry
+ vynikající zpracování
+ možnosti rozšíření
+ rozvoj verbálních dovedností
Zápory:

- popisy kartičky
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jízdenky, prosím Londýn – Británie v České republice