Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zámky šíleného krále Ludvíka – samá chodba, samý sklep

zamky-sileneho-krale-ludvika-01

Jeden zámek nestačí. To nám jasně dal král Ludvík najevo, když jsme k němu přišli s vizí nového paláce. Chtěl by jich rovnou několik, každý vznešenější než ostatní, jiné a přesto pohodlné a noblesní. A tak jeho poradci přišli s myšlenkou. Aby mohl trávit každý víkend na jiném sídle, najmou hned několik stavitelů a ti budou mezi sebou soupeřit o jeho přízeň. Jde o hodně: Pouze ten nejlepší nepřijde o hlavu!

Stavbou těchto zámků se zabývá nová desková hra Zámky šíleného krále Ludvíka, kterou vytvořil Ted Alspach. Hra vyšla pod značkou společnosti Bézier Games už v roce 2014. O rok později si jí všimla firma MindOK, která si ji vyhlédla do svojí stáje (přeložil ji Karel Vlasák). A to včetně ilustrací, které vytvořil Keith Curtis.

Na první pohled je jasné, že tato hra nebude žádný drobeček. Klasická čtvercová krabice nabízí výhled na jeden ze zámků, který se tyčí na úpatí hor, na pomezí lesů a sněhu. A uvnitř jsou to převážně kartonové komponenty, které nám budou dělat společnost od vybalení až po průběh partie. Hlavní je sestava desky nabídek, která se skládá z několika ramen a vytvoří po složení takový trojúhelníkový útvar. Na jeho ploše pak najdeme políčka pro jednotlivé místnosti, ale také bodovací stupnici.

zamky-sileneho-krale-ludvika-07

Tím se nenápadně dostáváme právě k těm kartičkám, které vytvoří samotné zámky. Jsou tu destičky různých tvarů a rozměrů, které mají na zadní straně hodnotu i ikonami ztvárněné typy. To na přední straně najdeme opravdu pohled do nitra komnat a najdeme v nich také dveře, které budou mít v průběhu hry důležitou roli. Žetony představují také schodiště, startovní barevné dílky hal pro jednotlivé hráče a samozřejmě také platidlo mincí. Nechybí ani dva balíčky karet.

Na začátku partie hráči sestaví společný plán (otočí se podle počtu hráčů) a rozloží na něj jednotlivé místnosti, vždy náhodně zamíchané. Do středové nabídky položí hráči čtyři žetony královských odměn, které představují společné úkoly. Každý z hráčů pak dostane svoji startovní barevnou místnost a žeton stejné barvy položí na začátek bodovací stupnice. Na vyhrazená místa pak hráči položí také karty místností i úkolů. Z druhého jmenovaného balíčku dostane každý nějaké ty úkoly do ruky, stejně jako startovní finanční hotovost.

Jeden z hráčů se stane pro první kolo Mistrem stavitelem, což je synonymum pro začínajícího hráče. Ten ze zamíchaného balíčku karet místností odhalí horních sedm a podle siluet pak posbírá horní dílky z kartonových hromádek zámeckých komnat. Ty si položí před sebe a poté je může rozmístit podle svého uvážení k jednotlivým pozicím s odlišnými cenami nákupu od jednoho až po patnáct tisíc.

zamky-sileneho-krale-ludvika-10

Od té chvíle už se hráči budou pěkně střídat a každý si může koupit libovolnou z těchto vyložených komnat. Zajímavé na tom ale je především to, že platba nejde do banku, ale Mistru staviteli. Ten tedy případnému zisku musí také podřídit rozdělení komnat, protože sám se dostane k výběru až jako poslední. K tomu je ale také šance nakoupit jednu chodbu nebo schodiště a to za pevně stanovenou cenu tří tisíc. A hned si tento dílek mohou přiložit do svého zámku. Při stavbě začínají se startovním dílkem ve své barvě. V roli Mistra stavitele se hráči střídají.

Stavění má, jak už to tak bývá, nějaká ta pravidla. V první řadě každý zámek musí mít vždy alespoň jeden východ. Navíc dílky sklepení lze připojit do zámku pouze v případě, že použijí schodiště. Každý dílek ale především nabízí odměny a to nejen za položení, ale také za případné sousední místnosti. Hráč si tak po každém novém zahrání spočítá skóre a upraví svůj zisk.

Ten se změní ještě ve chvíli, kdy dojde zásoba karet místností. V tu chvíli už prakticky souboj končí, ale hráči ještě získají další cenné bodíky za své splněné úkoly. Odměna je připravena i pro ty, kdo nejlépe splnili společné královské zadání. Po převedení financí na body pak hráči zjistí, kdo se stal vítězem.

zamky-sileneho-krale-ludvika-15

Zámky šíleného krále Ludvíka zdaleka nezní tak šíleně ani bláznivě. Hra je to ve své podstatě totiž velice jednoduchá. O to víc ale překvapí, kolik taktiky a možností se ve stěnách jednotlivých zámků ukrývá.

Ono už jen samotné téma stavění, které funguje s různě tvarovanými dílky, je samo o sobě unikátem a na stole vypadá opravdu neotřele. Hráči si díky tomu každou partii užijí, ačkoliv ve výsledku nebudou mít příliš času se kochat svým výtvorem. Většinu doby totiž stráví snahou naplánovat svoji stavbu tak, aby byla účelná podle zadání, ale zároveň přinesla co největší počet bodů z rozložení samotných místností. Ty jsou mezi sebou provázané, takže každý dílek je důležitý.

Vzhledem ke zmíněným parametrům se pro nás jedná o opravdu velké překvapení. Jednoduchá pravidla se naučí snadno každý, ale samotná hra rozhodně není lehká nebo nenáročná. Možností ve stavění i rozhodování je obrovská spousta, takže hru ocení zkušení harcovníci taktických her. Současně ale je otevřená klidně i méně zkušeným hráčům, kteří mohou podlehnout jejímu kouzlu.

zamky-sileneho-krale-ludvika-20

 

Nejzajímavější na celé hře je určitě role Mistra stavitele. Možnost určit cenu pro nové dílky je zásadní, protože podle toho se budou odvíjet vaše příjmy. Ale všechna rozhodnutí tu hrají roli a je třeba je dobře promyslet. Času na to je mimo váš tah dost, protože dílky se zase tolik nemění a nabídka je poměrně stabilní. Délka partie sahá obvykle kousek přes hodinu, někdy k devadesáti minutám.

Jedná se víceméně o sólové stavění ve více hráčích. Ti přijdou do kontaktu pouze při nákupech, protože si nemohou nijak škodit. Při tak důležité činnosti jako je stavba zámku to ale ani tolik nevadí a alespoň se můžete soustředit na svůj důležitý úkol. To současně také znamená, že počet hráčů nemá příliš vliv na průběh hry, protože nabídka je tomu uzpůsobena. Jedinou zásadní připomínkou tak zůstává trochu zdlouhavé bodování, ale to je pouze o zvyku.

Příprava je trochu pomalejší, ale to je asi jediný puntík na jinak parádním zpracování. Dílků je hromada a vypadají moc pěkně, což pak značí opravdu zajímavé a líbivé postavené zámky. A protože právě ony jsou v hlavní roli, je dobře, že umí zaujmout.

zamky-sileneho-krale-ludvika-21

Zámky šíleného krále Ludvíka narušují pravidlo, že už tu nějakou dobu nebyla pořádná taktická hra v češtině. Konečně jsme se zase dočkali plnohodnotné zábavy, která je výbornou volbou úplně pro všechny. Zámky šíleného krále Ludvíka můžeme jen a jen doporučit.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTed Alspach
IlustraceKeith Curtis, Agnieszka Dabrowiecka, Ollin Timm
VydavatelBézier Games, Arclight Games, Competo / Marektoy, CrowD Games, Gemenot, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Lucky Duck Games, Maldito Games, MINDOK, MYBG Co., Ltd., Planszoweczka.pl, Rawstone, Viravi Edicions
Rok vydání2014
Počet hráčů1 - 4
Herní doba90
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(58 voters)
KategoriePost-Napoleonic, Puzzle
MechanismyEnd Game Bonuses, Hidden Victory Points, I Cut, You Choose, Increase Value of Unchosen Resources, Pattern Building, Set Collection, Tile Placement, Turn Order: Progressive
RozšířeníCastles of Mad King Ludwig: Expansions, Castles of Mad King Ludwig: Renovations, Castles of Mad King Ludwig: Secrets, Zamki szalonego króla Ludwika: Polskie zamki
RodinaCountry: Germany, Crowdfunding: Wspieram, Digital Implementations: Tabletopia, Game: Castles of Mad King Ludwig, Misc: Made by Panda, Misc: Mensa Select, Misc: Watch It Played How To Videos, Occupation: Architect, Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Construction
Alternativní názvyCastillos del Rey loco Ludwig, Castles of Mad King Ludwig: Les extravagants châteaux de Bavière, Die Schlösser des König Ludwig, Zamki szalonego króla Ludwika, Zámky šíleného krále Ludvíka, Замки безумного короля Людвига, ノイシュヴァンシュタイン城, 瘋王城堡, 루트비히의 성

Více o hře.

Recenze: Zámky šíleného krále Ludvíka – samá chodba, samý sklep
Zámky šíleného krále Ludvíka jsou pravidly jednoduchou, ale průběhem a možnostmi překvapivě komplexní hrou. Stavění zámků je oblíbené téma, které přiláká hráče všech věků a zkušeností a ti se nad stolem setkají a všichni si partii užijí. Hra nabízí zajímavé prvky, mezi nimiž jasně vystupuje role Mistra stavitele. Hra sice má nějaké nedostatky, ale jedná se pouze o takové hnidopišské výtky. V celkovém obraze se jedná o výbornou hru, která si najde mnoho a mnoho fanoušků. Nezbývá tedy než se radovat, všem vám ji doporučit a doufat, že se brzy dočkáme dalších podobně kvalitních her na českém trhu. Zámky šíleného krále Ludvíka vám ale naštěstí na chvilku vydrží.
Klady:

+ parádní taktická hra
+ stavění zámků z malých dílků
+ hromada možností
+ odpovídající délka = hra nezačne nudit
+ role Mistra stavitele
Zápory:

- delší příprava
- složitější bodování
- víceméně solitérní hra
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mage Wars Conquest of Kumanjaro