Co udělají želví ninjové, když je zavřete do labyrintu? Utečou. A co uděláte vy, když nějaký zlý padouch zavře do bludiště vás? Sednete si na zem a rozbrečíte se? To asi nebude ta správná odpověď, to určitě tušíte sami. Můžete zavolat o pomoc a třeba se jí i dočkáte.
Tedy minimálně v případě, že budete ve světě hry Želvy ninja: Únik z labyrintu. Pod licencí firmy Nickelodeon vydává tuto hru společnost Albi. Podle informací na krabici zábava vyšla poprvé za oceánem v roce 2014.
Teď se ale můžeme do řešení labyrintů pustit i my a jejich tajemství částečně odhalíme už přes zavřené víko, které je částečně průhledné. Pod ním se nachází jedna hrací deska a k ní hromada plastových kolíků a gumiček. V každém bludišti bude ztracená zelená dřevěná kulička a hráči budou určitě používat také plastové držátko. Tak nám zbývá zmínit už jen plastové točící dveře, které je třeba ozdobit samolepkami, a samozřejmě samotné oboustranné karty zadání labyrintů.
Na začátku každého řešení je samotná příprava bludiště. To si hráč musí nejdříve vybrat jedno ze zadání a položit jej na herní desku. Podle jeho kresby pak zastrká plastové kolíčky a na ně napne gumičky tak, aby odpovídaly bílým čarám na zadání, a na zbývající místa přidá otočné dveře. Souhlasit musí ale i otvory v plánu a zadání.
Teď už zbývá jen vzít držátko a zašroubovat jej do otvoru ve spodní části plánu. Jakmile hráč celou desku pevně uchopí do ruky, může zelenou kuličku položit na startovní pozici a zahájit cestu bludištěm. Jeho cílem je dosáhnout s míčkem cíle vyznačeného na kartě zadání. Ale nemá na to všechen čas na světě. Každý labyrint má svoji obtížnost a také časy, za které by měl být schopen hráč svůj úkol splnit.
Každé bludiště tak budou hráči zkoušet několikrát a vylepšovat si svůj čas. Zatímco se tedy v základu jedná o zábavu pro jednoho trpělivého řešitele, může hráč vyzvat i kamarády, kteří se budou snažit překonat jeho rekord.
Právě pevné nervy jsou tím, co hráč potřebuje nejvíc. Kuličku sice po stranách často drží gumičky, ale do cesty hráčům vstoupí i nevítané otvory v desce. Největší výzvou je ale samotný čas a ne to, aby hráč neudělal chybu. To tady není tak snadné, jak by se mohlo zdát.
Je jasné, že osm labyrintů se časem prostě musí ohrát. Právě proto jsou v balení také dva další plány připravené na návrhy hráčů. A není nic jednoduššího než si vytvořit i další z tvrdého papíru, který pak hráči vystřižený umístí na desku. Právě to, že autoři mysleli na znovuhratelnost je to, co nás nakonec na hře Únik z labyrintu potěšilo nejvíc.
Kromě toho se jedná o klasickou labyrintovou zábavu, která je čistě a jen o šikovnosti. Nejde tu o žádnou taktiku či plánování a nebudete tu využívat kostky nebo karty. Všechno je to jen mezi klidem vaší ruky a kuličkou, která se kutálí po povrchu. Jednotlivé plány mají různou obtížnost a podle toho se liší také časy, které jsou cílem pro libovolnou ze tří dostupných úrovní.
Želvy ninja: Únik z labyrintu je hra pro jednoho zájemce, který může zas a znova překonávat svoje rekordní časy v navigování kuličky. Potřeba jsou pevné nervy a ne každý ji má, proto určitě tato zábava nebude pro každé dítě. Dospělí ji vyzkouší jednou nebo dvakrát, ale tato krabice je určena opravdu pro děti. Především fanoušci Želv ninja se u Úniku z labyrintu pobaví.
+ točité dveře
+ možnost vytvářet vlastní plány
+ gumičky jako zdi
+ pěkné zpracování
+ trénuje motoriku a trpělivost
- jen klasická hra labyrint
- není pro každého (vyžaduje trpělivost)