Pivo. Fotbal. Politika. Děvčata. Methanol. KSČM. Vysoké učení technické. Jirasgames. Co všechny tyhle pojmy spojuje? No samozřejmě! Náš život! Život v České republice! Pořádně se nadechněte a užívejte života!
Skvěle se ale můžete bavit nejen, když jste venku, ale třeba i doma. O to se zaručeně postará zbrusu nová desková hra od společnosti Jirasgames a autora Jiřího Mikoláše. Ten stojí za mnoha dalšími skvělými hrami, stačí jmenovat třeba Bizzarii (recenze), Fantastát (recenze) nebo Space Bastards (recenze). A protože letos spojil své síly s distribuční firmou Presco Group, vydává hned několik her a mezi nimi je i dnes recenzovaný Život v Česku. Dalšími z řady jsou Aristoocrazy, Zachraňme svět, ale také originální plyšová hračka Puffy, jejíž představení také připravujeme.
Jedná se o jednoduchou rodinnou karetní hru, která přináší do světa převratný nový princip – boardbuilding. Proč si o něm myslíme, že je tak převratný, si povíme až v hodnocení článku. Teď se vraťme pěkně zpět na začátek, ke krabici pokreslené minimalistickými ilustracemi, které na vaší tváři vzbudí úsměv. Takovéto kresby vás ale budou provázet hrou po celou dobu, kdy ji budete hrát a jejich autorem je Jan Havránek.
Protože se v pojmenování hry nachází zkrácený název naší republiky (mimochodem novotvar Česko se nám v redakci nelíbí), nemůže na víku chybět ani vlajka naší země. To potěší každého zarytého vlastence , takže s chutí otevřete krabici a v ní najdete..
Karty. Velký počet karet nejrůznějších druhů a barev, které na sobě ve většině případů mají nějakou ilustraci. Jsou zde oranžové karty zdarma, levné žluté, náročnější zelené a speciální modré, které mají exkluzivní náklady, ale přináší vítězné body.
Právě žetony bodů a času musíte při prvním vybalení vycvakat z malého aršíku. K nim přidáte také plastové označovací žetony v barvách hráčů. Najdete zde ale také čtveřici figurek, jednu černou kostku a balíček peněz různých hodnot.
Pokud se budete více probírat kartami, najdete mezi nimi také trojici listů s dorty, které slouží jako připomínka odměn za dosažení určitého věku. Ten je reprezentovaný počtem karet, které jste si nakoupili před sebe, jak si brzy ukážeme.
Na začátku partie si každý ze soupeřů vezme k sobě jednu barevnou figurku, všechny označovací žetony ve stejné barvě, čtyři žetony času se symbolem hodin a také šest tisíc korun, se kterými bude hru začínat jako se svým majetkem. K tomu dostane také trojici startovních karet, na jejichž základě bude budovat svůj život – základní škola, první brigáda a volný čas. Na jednu z nich postavíte svoji figurku.
Teď už zbývá připravit pouze hromádky žetonů a peněz, rozložit trojici fialových karet, abyste měli na očích jubilea. Poslední na řadě je nabídka samotných karet, z nichž budete svůj život sestavovat. Těch je celkem osm druhů, které snadno rozeznáte podle zadní strany. Nejdříve ale musíte vytřídit čtveřici karet se šipkami, které ukazují cenu jednotlivých karet. Šipky směřují doprava a to je právě místo, kam položíte vždy po dvou hromádkách.
V horní řadě budou karty Záchranky a Rodinného zázemí, které jsou zcela zdarma. Pod nimi jsou levné karty za jednu jednotku času nebo za 1000 peněz. Třetí řada už je dražší a poslední čtvrtá obsahuje dvě hromádky, které vás budou zajímat hodně – jedná se o karty přinášející vítězné body.
A konečně můžeme začít žít! Hráči se v hraní střídají po fázích a často dokonce současně, takže jsou neustále zapojení do průběhu hry a nemají čas se nudit. Na začátku každého kola se mohou hráči pokusit odhodit jednu pro ně nezajímavou kartu z nabídky karet a tím odkrýt nějakou jinou (co leží pod odhazovanou kartou samozřejmě hráči neví), snad zajímavější.
Pro výměnu karty jednoduše začínající hráč a po něm také ostatní účastníci partie ohlásí kartu, kterou by rádi odhodili. Jediný způsob, jak tomu lze zabránit je, že některý z ostatních hráčů o kartu projeví veřejný zájem. Tím se ale současně zaváže ji v příštím kole koupit, takže si to každý z hráčů rozmyslí. Pokud opravdu někdo o kartu stojí, položí na ni svůj žeton, aby to označil. Jakmile všichni soupeři měli šanci vyhodit jednu kartu, tato fáze končí a začíná nákup.
Výběr karet k nákupu hrají všichni současně. Opět berou do ruky svoje barevné žetony a položí je na karty v nabídce, které by rádi koupili. Pokud jejich žeton zůstane jediným, pak je karta za poplatek jejich. Ve hře jsou celkem dvě měny – čas a peníze. Obě slouží pouze k útratě, jen je získáváte jinak, hodnotově jsou na tom však podobně – jeden čas má hodnotu 1000 korun.
Může se ale stát, že o kartu má zájem více hráčů. V tuto chvíli mají ještě poslední možnost si to rozmyslet a žeton přemístit jinam, protože jej třeba položili jako první a nevěděli, že na kartě bude konkurence. Pokud zvýšený zájem i nadále trvá, následuje aukce, kterou vyhraje ten hráč, který za kartu v současném odkrytí nabídky zaplatí nejvíc.
Teď máte nakoupené karty, ale co s nimi? Začnete konečně vytvářet mapu svého života. Karty totiž přikládá a vytváří tak mřížku o maximální velikosti pět krát pět karet. Karta vždy musí navazovat na některou již dříve položenou, na začátku tedy musí sousedit s jednou ze tří, které jste dostali do začátku.
V průběhu partie můžete většinu vyčerpaných (karty mají omezený počet použití) karet překrývat a tím si vytvářet nové možnosti pro hru. Současně si tím ale nezvyšujete počet karet, za který sbíráte pomocí jubileí vítězné body. I tuto část hry mohou hráči bez problémů provádět současně.
Po vzniklé mřížce se pak pohybujete se svojí figurkou. Na začátku této fáze hodíte kostkou a tím určíte počet polí, o které se můžete pohnout. Můžete jít však vždy pouze v jednom směru a nesmíte zatáčet, ani se odrážet od konce pole. V případě, že by vás pohyb vynesl mimo prostor karet, máte smůlu a v tomto tahu zůstáváte se svojí figurkou stát na místě. Naštěstí spousta karet umožňuje i tyto nešťastné hody nějak využít nebo modifikovat výsledek.
Většinou ale schopnosti karet můžete využít až ve chvíli, kdy na nich se svojí figurkou skončíte svůj pohyb. V takovém případě můžete obvykle nakoupit nějaké vítězné body, vydělat peníze nebo směnit peníze za čas. Každá karta to dělá trochu jinak nebo v jiných obnosech, ale tohle je základní princip, který vás čeká.
Ovšem karty, které přináší vítězné body, obvykle mají také udržovací poplatky, které platíte právě nyní, na konci kola. Pokud nemáte, můžete se těšit na exekutora – jiného hráče – který vám z karet může jednu odhodit. Elegantní je, že si na jedné kartě můžete evidovat výši poplatků a máte tak o ní neustálý přehled.
Vyhrává ten z hráčů, který jako první nasbírá stanovený počet vítězných bodů. Základní hra má tuto hodnotu nastavenou na deset, ale autor sám doporučuje pro delší hru toto číslo zvýšit na dvanáct nebo patnáct.
Život v Česku je hrou, jíž podobnou jste asi ještě nehráli. Ale na to jsme si už u tohoto autora zvykli. Přitom ale zůstává zachovaný hluboký vliv strategie a takové malé pošťuchování od náhody. Tentokrát vás smůla může pořádně rozzlobit, ale většinou máte k dispozici způsob, jak hod kostky alespoň trochu měnit nebo využít akce, které jsou určené právě pro případy, kdy se nemůžete pohnout.
Často ale máte na výběr dokonce i více směrů, kterými můžete jít. A je důležité karty chytře rozmisťovat, nemít podobné u sebe, abyste si vždy nechávali otevřené možnosti.
Celkově je právě počet karet velice důležitý, protože je jednou z cest k vítězství. Ale můžete sbírat také jiné karty, které vám mohou přinést při využití třeba i tři body, pokud dokážete zaplatit jejich poplatek. Popis jejich funkcí je pečlivě popsaný v pravidlech, takže pokud si nejste jistí, stačí jen nakouknout.
Veřejně se přiznáváme k tomu, že máme k hrám od Jirky Mikoláše tak trochu citový vztah. Není to proto, že bychom se nějak dobře znali (ostatně autor pochází z druhé strany republiky), ani že bychom mu nějak nadržovali. Prostě se nám líbí jeho smysl pro humor a také fantazie, kterou každou svoji hru obdaří. A právě to funguje skvěle i u hry Život v Česku.
Kromě toho tu je ale už zmiňovaný boardbuilding, nově zaváděný pojem do světa deskových her. Je odvozený od nyní populárního deckbuildingu. I zde hráči nakupují svoje karty, ale místo aby si z nich sestavovali balíček, vytváří před sebou mapu, po níž se pohybují figurkami a využívají různé akce. Přímo od autora máme zprávu, že pokud bude mechanismus slavit úspěch, dočkáme se dalších her na podobném principu s propracovanějším fungováním.
Nový mechanismus má zajímavý strategický rozsah. Zaprvé si vybíráte ze společné nabídky kartu, která se vám nejvíce hodí do plánů. Pak ji můžete položit na stůl do mřížky na nějakou strategickou pozici – třeba pokud ji chcete používat po nějaké jiné kartě, je dobré ji nepokládat hned vedle ní. Tento systém je opravdu unikátní, nám se moc líbí a jsme upřímně zvědaví, jestli se chytí nejen u nás v redakci (tam už se to podařilo), ale také u veřejnosti.
Druhá měna má tendenci mást méně zkušené hráče. Snaží se za výrazem hledat víc, než pouze samotnou měnu. Ve skutečnosti se nejedná ale opravdu o nic jiného, než o druhé platidlo, aby hráči neměli svoji situaci tak jednoduchou. Některé karty totiž stojí pouze čas, jiné zase peníze. Musíte tedy neustále mít tok u obou a to je náročnější a dělá ze hry větší výzvu.
Karty jsou dostatečně variabilní a obsahují jednoduché kresby, které se musí líbit většině z hráčů. Autor v pravidlech slibuje, že už má pro hru připravené rozšiřující balíčky, které dále rozvinou možnosti. Jakmile se objeví na trhu, budeme vás určitě informovat.
Život v Česku je karetní hra a jako taková nepotřebuje nějaké speciální zacházení v tiskárně. Karty jsou ale naštěstí kvalitně natištěné, a ačkoliv s nimi při hře neustále manipulujete, nejeví žádné známky opotřebení.
Přitom je deset vítězných bodů poměrně rozumně nastavený cíl, který je dosažitelný během půlhodinové partie. A to je dobře, protože právě takovéto jednoduché a rychlé hry člověk rád s rodinou využije k lehké zábavě. Současně není v principech nic, s čím by mohly mít problémy děti, které zvládnou potřebné počty. Proto už od osmého roku můžete Život v Česku určitě vyzkoušet.
Život v Česku je ale především rodinná hra, proto neobsahuje žádné složitosti a plyne velice jednoduše a rychle. Přitom si hráči připadají, jako by opravdu žili život a vybírali si věci, které by ve skutečnosti chtěli. Jen trochu přihlíží k tomu, že nakonec kromě spokojenosti tady potřebují také vítězné body. Ještě štěstí, že v reálném životě nejsou potřeba!
+ originální zpracování
+ boardbuilding
+ rodinná hra
+ kombinace strategie a náhody
+ česká hra
+ musíte plánovat dopředu jako v životě
+ společný výběr karet zaručuje stejnou nabídku pro všechny
+ nastavitelná délka
- čas jako druhá měna mate hráče
Myslím, že tahle hra si zaslouží pozornost všech fanoušků..
Na této jinak skvělé recenzi mi vadí jen jedna věc – proč byla nakonec hra ohodnocena jen jako „dobrá“? V celé recenzi nepadla žádná větší stížnost, naopak je to samá pochvala… to je minimálně na „výbornou“ 🙂 U Zachraňme svět a Aristoocrazy jsem to chápal, ale tady na to nějak nemůžu přijít 🙁