Když ve středověku řádil mor, nebyla to jen ledajaká nemoc. Pro mnoho lidí byla bezpochyby smrtící, ale na některé lidi měl tento virus naprosto jiný vliv. Z obyčejných lidí se najednou stali zuřivé a nemyslící stvůry z pekel.
A my se společně se zombíky vrátíme také pěkně do středověku a to přesto, že tu máme před sebou novou krabici s názvem Zombicide. Do dávných časů ale odcestovali záhadně také autoři Raphael Guiton, Jean-Baptiste Lullien a Nicolas Raoult, který novinku Zombicide: Black Plague vytvořili a navazují tak na řadu úspěšných zombie krabic. Za vydáním pak stojí dvojice Guillotine Games a také Cool Mini or Not. Distribuci pak zajišťuje společnost Esdevium Games.
Krabice musí být, jak jinak, pořádně vysoká, objemná a těžká. A na jejím víku vidíme probíhající středověkou bitvu s meči, kladivy a lebkami, které létají všude dokola. Nemrtvé příšery jsou strašlivější než kdy předtím v jejich hábitech a s obrovskými zakrvavenými zuby. Až bychom se báli otevřít krabici, abychom se sami nenakazili.
Naštěstí nákaza hrozí pouze v dobrém slova smyslu – zábavou. Nahoře na všech těch důkazech o hrůzách tehdejší doby najdeme obsáhlou příručku, která kromě pravidel v sobě má také samotné mise pro hráče, které jsou tu nazývané jako dobrodružství. Ale pak už nás čeká krabice v krabici, tentokrát dokonce s tematickým potiskem. V jejím nitru leží poctivě pohřbených 65 figurek zombie (kromě klasických tlouštíků, běžců a chodců tu máme i jednoho nekromanta!). Stejné plastové hroby drží těla šesti hrdinů, kteří povstanou, aby zachránili svět.
Celé dějství se bude odehrávat na šestici velkých čtvercových herních plánů. Jsou oboustranné a vždy rozdělené čarami na různě velké oblasti. Někdy jde o místnosti, jindy o otevřená prostranství, aby nás měli nemrtví kudy honit.
My vám ale před chvílí trochu lhali, protože v té velké krabici uvnitř jiné krabice se neukrývají pouze plastová stvoření. Aby neumřeli opravdu v té tmě a obalení folií, dělají jim společnost také jiné komponenty. Jsou tu karty předmětů, další karty nemrtvých a pak to největší překvapení této krabice – šest plastových stojánků, které budou sloužit jednotlivým hráčům ke sledování stavu jejich hrdinů i s jedním barevným posuvníkem v dolní části. Právě odvážní dobrodruzi tu mají dalších šest karet s obrázky a statistikami. Kromě nich najdeme v krabici ještě kostky, plastové špunty pro označování, šest barevných základen a také hromádku žetonů (hluku, východu, úkolů či dveří).
Tím jsme se ale dostali až na dno, tak zase rychle vyplaveme. Na začátku každé cesty do minulosti si musí hráči nejdříve zvolit scénář. Těch je dohromady deset a každý obsahuje v první řadě rozložení desek. To musí hráči dodržet a ihned poté rozmístí na plánu dveře, křížky úkolů, místa pro vstup zombie a také místo, kde začínají hrdinové.
Každý hráč si vybere postavu (nebo více hrdinů), vezme si plastovou krabičku a do ní umístí nejen hlavní kartu s obrázkem, ale také startovní vybavení do levého otvoru. Podle barvy hrdiny dostane také plastové špunty, kterými označí startovních nula zranění, další ukazatel na úroveň dovednosti podle zkušeností (do začátku modrá) a také šipku na řádku zkušeností na číslo nula. Figurku postaví na startovní pozici. Vedle plánu pak budou ležet zásoby karet i žetonů.
Všichni víme, že v této hře budou všichni spolupracovat proti společnému nepříteli. Ale přesto se hráči střídají v jednotlivých kolech, kdy aktivují vždy po jednom svoje přeživší hrdiny. Každá postava má k dispozici obvykle tři akce na kolo. Tyto činnosti umožňují pohyb do sousední zóny, ale také prozkoumávat tu stávající a vzít si horní kartu z balíčku předmětů.
To je také moment, kdy se hráči začnou zajímat o vybavení svých hrdinů. Ti mají přímo v plastové krabičce vylisované tři přihrádky – vlevo a vpravo pro zbraně do každé ruky a pak místo překrývající část karty hrdiny – místo pro umístění brnění. Jednotlivé karty vylepšují hrdinovi jeho útok, ať už možností útočit na dálku, tak větší účinností (více kostek k zásahu, vyšší zranění).
Hráči od začátku partie prozkoumávají mapu a záhy narazí na budovy. Většina interiérů se ale ukrývá za zavřenými dveřmi a hrdinové je musí odstranit s pomocí některé ze svých zbraní. I tady si často budou muset hodit kostkou na úspěch. Jenže v tuto chvíli nastupuje další prvek hratelnosti – hluk. Některé akce produkují hluk (= položení žetonu na pozici hrdiny), které později v tahu přitáhnou zombie. Za akci si také hrdinové mohou vyměňovat předměty nebo si přehodit nějaké vybavení z batohu. Ten má na boxu pět zářezů, kam je možné karty zasunout.
Ale pak už dochází na akci. Útočit mohou hrdinové na blízko nebo na dálku. Musí si vybrat svůj cíl a to ideálně v pozici, kde nestojí žádný ze spoluhráčů, protože ten dostane zásah v případě, že hrdina mine svůj cíl. Hráč pak hodí určeným počtem kostek a zaznamená případný počet zásahů, tedy bodů vyšších než potřebná hodnota u dané zbraně. Zombíci se nijak nebrání. Síla zásahu pak určí, jestli to stačí na poražení pouze obyčejných příšer nebo i na ty silnější tlouštíky. Za každého zabitého nemrtvého hrdina dostane jeden bod zkušenosti, který označí na šoupátku na plánu. Tím se posouvá napříč barevnými zónami a podle toho také vylepšuje své dovednosti.
Jakmile mají hráči své tahy za sebou, dostávají šanci nepřátelé. Ti mají po jednom bodu, který podle svojí pozice využijí k útoku nebo přesunu. Hrdinům tak mohou uštědřit zranění, pokud se nachází ve stejné zóně. Tady ale nastává příležitost využít nalezeného brnění, které může ránu zastavit. A pak nastává doba, aby se na plánu zjevili nové příšery. Jejich množství a síla závisí na úrovni hrdinů, respektive na barevné oblasti toho nejzkušenějšího.
Partie může skončit nejen vítězstvím, pokud hráči splní podmínky specifické pro dobrodružství, ale také porážkou. Ta může nastat, pokud jsou všichni hrdinové vyřazeni. Jednotlivé scénáře obsahují také svoje vlastní podmínky. Novinkou je také útěk nekromanta, který se od objevení snaží opustit plán nejbližší zónou. I jeho útěkem končí hra nešťastně pro hrdiny.
Zombicide: Black Plague je pokračovatelem linie her, které si s sebou nesou výborné myšlenky. Na začátku bylo pár nedostatků, které se ale podařilo odladit a od té doby nabízí zombíci velkolepé kooperativní zážitky.
Tentokrát se z moderní doby s auty a střelnými zbraněmi přesouváme a tím se vytváří vlastně separátní linie her. Black Plague pak je krabice, ve které dostanete vše potřebné k hraní a není třeba vlastnit jakoukoliv jinou hru ze série. Jedná se také o možný vstup pro fanoušky fantasy.
Hra je dostatečně jiná a všechno to začíná a končí se zpracováním. Připravené boxy všechno hodně zjednodušují a hra jejich zásluhou vypadá ještě o úroveň lépe. Ale velmi důležitým prvkem jsou také předměty. Nově hrdinové mají k dispozici i brnění, která umí zastavit sápající ruce zombie, ale je třeba mít trochu štěstí v kostkách. Novinkou do boje jsou úkryty, které slouží jako zkratky a nejen pro hráče, ale lze v nich najít i nějaké supersilné zbraně. S úkryty tak přichází do hry další zábava.
Hráči při průzkumu plánu mohou narazit nově také na postavu nekromanta. K jistotám v podobě objevovacích zón tak přichází nový prvek nejistoty, protože hráči mohou na temného čaroděje narazit kdekoliv na mapě. Stačí pouze narazit na kartu nekromanta v balíčku zombie karet, které jinak určují počet nových příšer na plán. Nekromant vstoupí na plán přes právě vyhodnocovanou pozici a dostane jako doprovod spoustu nových příšer.
S nekromanty se ale projeví také jeden ze zásadních problémů, který je ale spojený s koncepcí vydávání. Důraz na rozšíření, které je třeba dokupovat zvlášť a některé navíc nelze sehnat vůbec, je při ceně hry prostě nepříjemný. Tady pak jde právě o karty nekromantů, kterými si hráči mohou dále upravovat obtížnost a zážitek z dobrodružství. Ta je celkově ale hodně podobná, protože zatímco nekromanti ji zvyšují, lépe přístupné zbraně ji stahují zpět.
Při popisu jsme ještě nezmínili možnost používat kouzla! Ty mohou různými způsoby upravovat nějaké situace. Velkou novinkou jsou ale úpravy v prioritě zásahů při střelbě. Nově nejsou v ohrožení hrdinové ihned, ale až pokud střela mine. To je výborná zpráva, protože je možné i trochu riskovat, pokud je to třeba. Jinak ale priorita rozdělování zásahů zůstává, takže ke zranění nekromanta se musíte nejdříve prokousat přes jeho ochranku.
Jsou tedy všechny ty nové prvky v rovnováze? Naštěstí ano. Hra má příjemný fantasy nádech a jedná se pravděpodobně o nejlepší hru celé série. Jediným důvodem, proč ji vynechat, je pokud vám vůbec nic neříká fantasy téma. Samozřejmě, jednotlivé partie jsou stále dlouhé a natáhnou se snadno na dvě hodiny. A nechybí ani ta neustálá náhoda. Pravidla jsou dobře sestavená, ačkoliv označení náročnosti dobrodružství neodpovídá. Základní krabici může dojít po více partiích dech, protože není tak variabilní, jako kompletní sada, které se můžete přiblížit s dalšími investicemi.
Zombicide: Black Plague umí výborně pobavit. Všechny prověřené prvky, které tak máme rádi stále, fungují. Je tu dobře vyřešená viditelnost, výborný zvuk, který láká pozornost nemrtvých i vylepšování postav.
<br><br>
Více o hře.
+ úkryty a silné zbraně
+ změněná priorita zásahů
+ brnění a fantasy téma
+ pravidla plná příkladů
+ nekromant
+ nové boxy postav
- variabilita základní krabice
- délka partií
- pro někoho fantasy téma