Kdo by to do těch darebů zvířat řekl, že budou mít takovou radost? Stačí trocha nepozornosti a najednou jsou všichni všude. Lvi honí slony, opice jezdí na krokodýlech a pštrosi toho využijí a utečou do nejsušší části zoo, kde se schovají do písku. Jak v tomhle blázinci má někdo pracovat? Nad tím byste se měli pořádně zamyslet, protože jste právě byli povýšení na ředitele zoo.
Vděčíte za to panu Michaelu Schachtovi, který vytvořil už více her se zvířaty. Kromě dnešní kostkové verze jsme si už dříve povídali o Zoolorettu (recenze), Aquarettu (recenze), které se drží stále tématu zoologických zahrad, ale také o jeho Mondu (recenze), kde stavíte na čas přímo kontinenty zvířat. Všechny tyto hry si můžeme zahrát v češtině a ty ze zoo pak zásluhou společnosti REXhry, která nám je přináší s českými pravidly. Zooloretto Würfelspiel, jak se jmenuje hra v originále, pochází jinak z dílny firmy Abacus Spiele.
Malými rozměry krabička naznačuje svoje nižší cíle, a kdyby na víku nebyly se lvem nakreslené i kostky, možná byste chvilku váhali, jestli uvnitř nenajdete karty. Rozměry jsou hodně podobné, ale tahle krabička je na kostkovou hru překvapivě plná. Nemohou za to ale ani pravidla ani kartonová destička s kamiony na převoz zvířat.
Prostor ale nezabírají ani dřevěné kostky, kterých je sice rovnou deset a najdete na nich symboly pěti zvířat (lev, krokodýl, slon, pštros a opice) a jedné stříbrné mince. Tu určitě věrně znáte v dřevěném podání z původní deskové hry. Tím největším otesánkem, pokud se jedná o místo, je obrovský blok s papírky pro záznam hry.
Listy jsou oboustranné a můžete je tedy použít vždy na dvě hry. Na každé straně najdete zjednodušený plánek svojí zoo s výběhy všech zvířat. U obrázků všech symbolů z kostky se nachází také určitý počet čtverečků, které čekají na zaškrtnutí. S tím vám ráda pomůže jedna přiložená obyčejná tužka. Tím jsme se prohrabali krabicí až na dno a můžeme tedy s chutí začít hrát.
Na začátku partie podle počtu hráčů vezmete většinu nebo všechny kostky a vezmete herní desku s kamiony. Pouze v plném počtu čtyř hráčů jsou k dispozici hned čtyři vozy, jinak budete mít na výběr pouze ze tří řidičů vždy se třemi krabicemi na korbě. Každý hráč si vezme jeden list ze zápisníčku a tím je vše připraveno k zoologické zábavě.
Ve svém tahu máte na výběr dvě možnosti – buď naplníte některý z kamionů, nebo jej pozvete do své zoo i se zvířaty, která má naložená. První možnost představuje hození dvěma kostkami. Podle jejich výsledku se nyní můžete rozhodnout, na který kamion je naložíte. Lze položit obě na jednu korbu nebo je rozdělit, ale každý vůz uveze maximálně tři zvířata.
Kdykoliv se můžete místo házení kostkou rozhodnout, že si některý z kamionů vezmete. Musí na sobě mít alespoň jedno naložené zvíře. Jeho kostky přemístíte do pravé horní části herního plánu a přiřadíte je do výběhů. Za každou kostku uděláte ve správném řádku jeden křížek, pokud zde máte dostatek místa.
V opačném případě jste výběh přeplnili a jedno zvíře musíte přesunout do stodoly v dolní části záznamového archu. Takový křížek vás ale bude stát dva mínusové body v konečném zúčtování hry. Naopak pokud zaplníte některý z výběhů jako první, dostanete bonusové ohodnocení v podobě bodů natištěných nalevo od obrázku zvířete. Většinou se jedná o jeden bod, pouze v případě lva jsou to rovnou body dva.
Partie pokračuje tak dlouho, dokud některý z hráčů nemá kompletně zaplněný výběh. Do té doby tedy házíte kostkami a zaplňujete prostor ve svojí zoo. Jakmile se vám zaplní místo pro zvíře i ve stodole, všechny ostatní kostky s jeho portrétem propadají a nedostanete za ně vůbec nic.
Jakmile někdo z hráčů zkompletuje svoji zoo, partie končí a je čas sečíst získané body. Za každé zvíře ve výběhu (křížek) dostanete jeden bod (to je maximálně patnáct bodů) a přičíst si můžete pouze body za případné zaplnění výběhu některého zvířete (celkem šest bodů k dispozici). Ovšem je čas také odečíst trestné body za stodolu (dva body za každý křížek). Pokutu lze snížit za sady naházených stříbrných mincí. Hráč s nejvyšším bodovým ziskem po dokončení součtu se stává vítězem a ředitelem nové zoo.
Kostková hra Zooloretto je jednodušší verzí stavby zoo. Z popisu pravidel však hned vidíte, že má ke klasické verzi blíž, než byste na první pohled řekli. Přitom je ale mnohem méně předvídatelné, protože výsledky kostek jsou pokaždé zcela jiné a není možné nijak počítat se zastoupením postav, jako v deskové hře.
Nejvíce nám zde asi chybí pohlaví a mláďata, ale to vše bylo obětované čistotě a jednoduchosti kostkové hry. Díky tomu se také přístupnost snížila až na sedm let a dokonce věříme, že by hru zvládly i šestileté děti. Ke hře nepotřebují totiž žádné čtecí schopnosti a počítání za ně mohou na konci hry udělat dospělí. Navíc dětem za pomoci jednoduchých symbolů a obrázků zvířat vštípíte základy porovnávání hodnot, jak se počty zvířat zaplňují zleva doprava.
Bloček s papírky je obrovský a než ho vypotřebujete, budete mít za sebou desítky partií. Teprve pak můžete začít řešit nějaké kopírování listu. Políčka jsou velká, takže se do nich vše dobře zaznamenává a průběh hry je velice přehledný.
Závěrečné bodování nenabízí žádné složitosti, pouhý součet políček. Jedinou výjimkou zůstávají bonusová políčka, která odmění jen prvního. Ale protože mezi samotným házením a vyložením kamionu je ještě jeden krok, nezáleží pouze na štěstí hodu kostkou. Pokud jste kostkou hodili, už nemůžete využít druhou akci a dáváte tak šanci soupeřům. To je základní dilema, kolem kterého je celé Zooloretto postavené a zde funguje možná ještě lépe, než v deskové hře.
Jako taktika je dobré obětovat jedno zvíře ve stodole, protože vám to zvýší výběr kostek. Pokud si vezmete obrázek stejného zvířete, symbol propadá a nestojí vás další cenné negativní body. Ale stále k tomu potřebujete trochu štěstí, aby se zvířata objevila na kamionech ve správné kombinaci. Protože jsou ale všechny informace otevřené, je současně třeba bedlivě sledovat počínání soupeřů, abyste jim nenahráli.
Partie je zásluhou měnícího se počtu kamionů vždy zajímavá. Ve dvou mají hráči o trochu víc manévrovacího prostoru, zatímco ve třech a čtyřech jsou kamiony neustále plné a hrozí větší šance, že vám někdo vyfoukne náklad, na který si děláte zálusk. Partie je přitom opravdu rychlá a trvá krátkých patnáct minut, což dělá ze hry opravdovou jednohubku.
Taktika tu i s přítomností kostek zůstává, ale vliv náhody přesto narostl. S nepřízní hodů se lze těžko vyrovnat a nakonec vítěze neurčí jen správné rozdělení kostek a načasování kamionů, ale i štěstí v tom, které symboly soupeřům před vámi padnou.
Grafika se skládá především z kostek a bodovacího aršíku, který je jednoduchý, ale přehledný. Hra nakonec působí pěkným a elegantním dojmem, ale hodí se především na cesty, kde její malý rozměr vynikne nejlépe.
Hlavní výhodou Zooloretto: Würferspiel zůstává jednoduchost, která zvířátka přibližuje menším dětem, které kostky prostě milují. Když to pak spojíte s bleskovou herní dobou, jedná se o vynikající zábavu pro menší hráče. Dospělým už takovou radost zásluhou svojí náhodnější povahy neudělá, ale ani tak neurazí. Než se stihnete rozkoukat, už vám ucho přátelsky olizuje lev a slon vás chobotem zvedá do výšin.
Více o hře.
+ jednoduchá hra vhodná pro děti
+ kostky
+ dostatek záznamových bločků
+ vhodná na cesty
+ měnící se nabídka kamionů
- velký vliv náhody na výsledek
One Comment