Dnešním dnem zahajujeme další důležitou sekci našeho serveru a tou jsou rozhovory se známými osobnostmi deskové scény na aktuální témata. Vyzpovídáme vydavatele, distributory a především samotné autory české i zahraniční.
V prvním článku jsme vyzpovídali Jakuba Těšínského, muže stojícího v čele občanského sdružení Czech Board Games, které se zaměřuje na podporu začínajících autorů. Rozhovor se zaměřuje na vítěznou hru kreativního konkurzu, kterou se stala Verona od začínajícího autora Petra Chvala. Na doprovodných obrázcích je vidět první prototyp hry. Ale nyní již k samotnému rozhovoru:
1) Z kolika her jste letos v Kreativním konkurzu vybírali?
Předně bych chtěl říci, že naše práce se zdaleka netýká jen her, které se nakonec účastní vlastního výběru. Je to proto, že naším cílem není jen vybrat hru k publikování (to bychom byli jen další vydavatel), ale také pomáhat autorům, kteří jsou teprve na začátku dlouhé cesty k úspěchu. Pokud bychom měli hry, které autoři přinesou, posuzovat jen z hlediska vydání (a to vám potvrdí jakýkoli vydavatel her), pak minimálně 80%, které se k nám dostanou, můžete během pár minut zamítnout. To ale není náš přístup – snažíme se i v případech, kdy je jasné, že hra má závažné nedostatky, s autorem pracovat na úrovni, o jakou má zájem.
V průběhu té práce se totiž autor na konkrétním modelu dozví mnoho z toho, čím si musí projít každý a pokud je skutečně zapálený, velmi to zvyšuje pravděpodobnost, že příští rok přijde s něčím dobrým. Ale ohledně vaší otázky – během uplynulého roku jsme se zabývali asi 40 hrami, z nichž 25 se zúčastnilo Kreativního konkurzu.
2) Pro hru Verona (tak zní oficiální jméno vítěze konkurzu, hry Boj o město – pozn. red.) nakonec rozhodla náročnost vydání druhé vybrané hry, závodů v ploché dráze. Zkusíte přesto i pro druhého vítěze, hru Speedway, najít nějakou možnost vydání nebo nějakého potenciálního distributora?
To není úplně přesné – ve hře bylo více faktorů, s hrou Speedway budeme dále pracovat a jednou z možných cest je spolupráce s nějakým sponzorem z oboru ploché dráhy.
3) Co Vás osobně nejvíce zaujalo na hře Verona?
Hráč se jako jeden ze slavných rodů shakespearovské Verony ve hře snaží ovládnout město pomocí různých intrik, korupce a násilí. Herní mechanizmy hry se k tomuto příběhu velice dobře hodí. Myslím, že je zde v dobré míře obsaženo to, co hodně hráčů ve hrách hledá – příjemně dlouhá hra s určitým podílem záludnosti, prostorem pro přemýšlení, ale i trochu psychologie otevírající prostor i méně hardcorovým hráčům. Prostě hra, kterou si vezmete s kamarády na chalupu a budete se na ni těšit.
4) Před několika dny jste kompletovali cestovní verzi hry Insula. Jaký úspěch měla mezi českými fanoušky deskových her?
Reakce na Insulu jsou dobré, byť jde z některých hledisek o poněkud neobvyklou hru Naším úkolem je tuto neobvyklost ještě více využít k její propagaci mezi hrající veřejností, na kterou hra míří.
5) Insula vynikala osobitým grafickým zpracováním, můžeme se u hry Verona těšit na něco podobného?
U každé hry se snažíme, aby její grafické zpracování odpovídalo atmosféře, která je ze hry cítit. U Verony bychom chtěli její grafické zpracování podřídit intrikářské atmosféře rodů Shakespearova románu. Spolupracujeme s novým ilustrátorem a věci, které jsou zatím hotovy, se mi velice líbí.
6) Jaká hra Vám osobně v deskoherním světě chybí?
Nedá se říci, že by mi chyběla konkrétní hra. Myslím si ale, že panuje určitá nerovnováha mezi hrami určenými pro velmi zkušené hráče, kteří ocení hru typu Througth the Ages, a hry pro hrající veřejnost, kteří ocení hry typu Laborigines, Dixit a podobně. Myslím si, že tvorba her pro příležitostné hráče je zatím nedoceněnou disciplínou, což je paradoxní, protože právě tam se pro trh skrývá daleko větší potenciál, než u přece jen užší skupiny náročných hráčů. Tvorba pro tuto cílovou skupinu přináší velmi zajímavé výzvy sama o sobě a otevírá i oblasti, do kterých ve hrách pro zkušené hráče nemůžete jít. Osobně mám v poslední době rád hry, které dokážou tyto dvě herní skupiny propojit.
7) Jak vnímáte popularitu deskových her v naší republice, připadá vám, že stoupá, klesá nebo stagnuje?
Určitě stoupá minimálně vůči jiným odvětvím zábavy, z nichž některé možná kvůli krizi mají problémy. Nacházíme se v zajímavé fázi vývoje herního trhu, kdy je už dost nadšených herních evangelistů, kteří jsou ale dost často osamělí a šíří hry mezi hráče příležitostné. Úkolem dovozců a vydavatelů dnešní doby proto je poskytnout těmto lidem ty správné nástroje – hry, které jejich méně zkušené kamarády nadchnou a vtáhnou do herního světa a přitom je samotné to bude bavit také.
Děkujeme za Váš čas.
Tým serveru DeskoveHry.com
Už příští týden se můžete těšit na rozhovor s tvůrcem hry Verona, Petrem Chvalem, který nám prozradí něco o sobě, ale hlavně přiblíží principy svého zajímavého díla.