Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tal der Wikinger – válení sudů

tal-der-wikinger-01

Když se vikingové sejdou ve vesnici a chtějí se dobře pobavit, pustí se do svého nejoblíbenějšího sportu. Překvapivě to není vrh sekerou, ale kutálení obrovských kamenů na připravené sudy. Kdo jich porazí nejvíc, ten může vypít večer u ohně, co mu hrdlo ráčí. A to je snem každého Vikinga. Možná právě tato zábava nakonec stála u vzniku dnešních kuželek.

Všechny milovníky koulení zve do bitvy designérská dvojice Wilfried a Marie Fort. Připravili si pro hráče totiž zábavu jménem Tal der Wikinger, v anglickém překladu Valley of the Vikings. Ilustracemi výsledek ozdobil Maximilian Meinzold a kompletní výsledek jejich práce vychází ve žlutém boxu společnosti HABA jako jedna z prvních novinek roku 2019.

Středně velké krabici vládnou válející se sudy a prchající postavy vikingů. Hráči si nejdříve po rozbalení boxu musí připravit čtveřici velkých kartonových lodí, které mají dokonce i vlajky. Každé z plavidel vládne jednou z barev a tím odkazuje na svého majitele. Každý z účastníků si tedy vezme právě jednu loď a k ní dostane také žeton stejné barvy.

tal-der-wikinger-07

Ten umístí hned na velký herní plán, který už dávno leží uprostřed a čeká na začátek partie. Místo pro žeton Vikinga je na prvním políčku stupnice doků. Čtveřici barelů pak umístí hráči každý do jednoho z otvorů uprostřed plánu, stranou pak vytvoří zásobu žetonů zlaťáků, kouli a pálku v podobě kartonového Vikinga.

Ve svém tahu si hráč vybere jeden ze čtyř startovních bodů, kam postaví kouli. Do ruky si vezme pálku a libovolnou technikou postrčí kouli směrem k barelům. Při tom se snaží shodit konkrétní z nich, jeden nebo více, podle svého plánu. V závislosti na tom, které sudy se hráči podařilo shodit, se pohnou také žetony vikingů v doku. Tedy pouze ty, jejichž barevně odpovídající sud se skácel k zemi.

V tomhle kutálení se hráči postupně střídají, shazují sudy a posouvají své žetony. Opravdu dít se ale z hlediska šancí na vítězství začne něco až v momentu, kdy některý z Vikingů dojde na konec doku a spadne do vody. Nyní je třeba rozdělit zlaťáky a to v závislosti na postavení ostatních figurek. Každé prkno na molu totiž má svoje vlastní podmínky pro rozdělování mincí, ale týká se vždy pouze Vikinga, který zde v tu chvíli stojí. To znamená, že žádný zisk nečeká na hráče, jehož je vousáč, který spadl přes palubu. Kromě klasického příjmu čtyř mincí si ale hráči mohou navzájem i penízky krást.

tal-der-wikinger-03

Každý si svoje nastřádané finance ukrývá v kartonové lodičce. Zlaťáky se tedy postupně přesouvají z hromádky vedle plánu do kapes hráčů. Tam se ještě přerozdělují a mění sem tam své majitele, ale nakonec se dostanou hráči do situace, kdy už v banku žádné mince nezůstávají. V tu chvíli vítězí ten hráč, který jich má na lodi nejvíce.

Tal der Wikinger jsou vlastně takové kuželky na stole. Hráči jednoduše opatrně cvrnkají do kuličky a snaží se shodit jen ty sudy, které chtějí. Právě tím jsou schopní opravdu pečlivě řídit vývoj hry a získat více financí.

Ale někdy se vyplatí i povalit více sudů. Hráč sám totiž volí, v jakém pořadí se Vikingové pohnou. Díky tomu je možné ovlivnit nejen příjem ostatních, ale hlavně i svůj a načasovat tak správně i pád některého z vousáčů do vody.

tal-der-wikinger-12

Hra díky tomu má tu správnou úroveň taktiky, i když to na první pohled tak nevypadá. Válení koule tu není jediným předpokladem bodů a vítězství, ale pouze prvním krokem. Tím hlavním prvkem je správné plánování poziční hry na vratkém molu. Navíc je pouze na aktivním hráči, kam sudy postaví ve středu poté, co je svalí. Může je tak dát blíž k sobě, aby bylo například složitější shodit jen jeden z nich.

Samotné odpalování míče je zajímavé. Protože k tomu hráči používají kartonový nástroj (figurku), mají všichni jasně stejné podmínky a nikdo není zvýhodněn svými cvrnkacími zkušenostmi. Při tom ale právě šťoucháním je možné dobře ovlivňovat směr i sílu koule, takže s trochou tréninku se opravdu dá mířit.

tal-der-wikinger-14

Partie jsou opravdu příjemně rychlé a plynulé. Umí zabavit především děti, kterým nebude vadit opravdová nenáročnost této zábavy. Při tom ale budou muset nad hrou alespoň trochu přemýšlet, ani si toho nevšimnou. Právě proto je velmi vhodná hra i pro rodiče. A dokonce se zabaví i sami bez dětí, protože trefování sudů je prostě zábava.

Zpracování je nádherné. Možná je až příliš luxusní na to, že hra je vlastně jen o kutálení kuličky a míření na cíl. Díky tomu je samozřejmě cena vyšší, ale protože jsou cílovým publikem děti, tak u nich zaručeně i vizuál prodává.

tal-der-wikinger-17

Tal der Wikinger kombinuje jednoduchost posílání koule se špetkou plánování a díky tomu se hra zalíbí i menším dětem kolem šestého roku. Právě mládež začínající školní docházku je hlavním publikem, ale umí překvapit i dospělé svojí nenásilnou hratelností. Tal der Wikinger je parádní akční hrou, které v tomto žánru nelze nic vytknout.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWilfried Fort, Marie Fort
IlustraceMaximilian Meinzold
VydavatelHABA
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game
MechanismyRoll / Spin and Move, Worker Placement
RodinaSeries: Game & Puzzle (HABA), Theme: Vikings
Alternativní názvyTal der Wikinger, El Valle de los Vikingos, La valle dei vichinghi, La vallée des vikings, Viikinkien laakso, Vikingarnas dal, Vikingernes dal

Více o hře.

Recenze: Tal der Wikinger – válení sudů
Tal der Wikinger není hra, ve které budete jen slepě posílat kuličky a snažit se trefit co nejvíce sudů. Pokaždé se vám totiž hodí trefit jiné barvy a často se právě snažíte vyhnout té svojí. To proto, že se hráči snaží maximalizovat svůj finanční zisk, který závisí na pozici figurky. Jeden z účastníků při tom pokaždé zůstane zcela bez odměny. Hra je nádherně jednoduchá, všechno to vypadá opravdu luxusně a Tal der Wikinger je tak lahůdkou pro všechny, kdo rádi koulejí.
Klady:

+ kutálecí zábava
+ taktický přesah
+ přístupnost pro všechny
+ rychlá partie
+ možnost krást mince soupeřům
+ luxusní zpracování
Zápory:

- snad jen možná až příliš bohaté zpracování (má vliv na cenu)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dorn – Výprava za Bránu osudu